Рішення № 91092348, 20.08.2020, Володимирський міський суд Волинської області (до 25.04.2025 - Володимир-Волинський міський суд Волинської області)

Дата ухвалення
20.08.2020
Номер справи
154/889/20
Номер документу
91092348
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

154/889/20

2/154/381/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

19 серпня 2020 року м. Володимир-Волинський

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого судді Вітера І.Р.,

за участю секретаря Кравчук А.М.,

представника позивача Каліщука В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Володимир-Волинського міського суду цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»» до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»» звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що працівниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»» 19.04.2017 року було встановлено факт, який кваліфікується як несанкціонований відбір природнього газу з газорозподільних систем (крадіжка газу) шляхом використання прихованого несанкціонованого газопроводу, що був вмонтований в діючу систему газопостачання колишньої адміністративної будівлі Білинської сільської ради, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

В ході обстеження місця події було встановлено, що використовуючи спеціальне газове обладнання - фазорегулятор тиску, газові перехідники, відповідачем було прокладено несанкціонований газопровід під землею від діючої системи газопостачання - надземного газопроводу-вводу, розташованого у внутрішній частині колишньої адміністративної будівлі Білинської сільської ради, до двох газових котлів тепличного комплексу, який перебуває у власності ОСОБА_1 , у якому вирощувалися сільськогосподарські культури для реалізації, а також до опалювального приладу (газового конвектора) в майстерні господарської будівлі.

Встановлено, що господарський об`єкт не числиться як газифікований, а тому споживання природнього газу в принципі не могло відбуватися з використанням приладу обліку газу (лічильника) , який відсутній на об`єкті чи по нормах споживання газу.

Отже, відповідачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи, внаслідок чого здійснювався несанкціонований відбір природнього газу - не обліковане споживання газу.

З метою встановлення усіх обставин події, притягнення до відповідальності причетних осіб та сприяння у відшкодуванні збитків підприємству про даний факт було поінформовано Володимир-Волинський ВП ГУНП у Волинській області за результатом якого було внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12017030060000326 від 20.04.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185 КК України.

За наслідками виявленого порушення, відповідно до пп. 1, 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, представниками ПАТ «Волиньгаз» було складено Акт про порушення № 258 від 19.04.2017 року.

На виконання п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем 27.04.2017 року вказаний Акт було розглянуто комісією з розгляду актів про порушення ПАТ «Волиньгаз», якою прийнято рішення про проведення визначення необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості у відповідності до абзацу 2 пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, яким передбачено, що якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм не облікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем фізичною особою права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Згідно проведених розрахунків визначено необліковані об`єми природного газу, які було використано по вказаному об`єкту, що становлять 37665, 27 м3 на суму 301097 грн. 38 коп., які позивач просить стягнути з відповідача.

Ухвалою суду від 09 квітня 2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.

В судовому засіданні представник позивача - адвокат Каліщук В.П., що діє на підставі довіреності, заявлені позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити. Наполягав на розгляді справи по суті, проти заочного розгляду справи не заперечив.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином. Крім того, відповідач неодноразово не з`являвся до судових засідань призначених на 14.05.2020 року, 29.05.20 р. та 16.06.2020 р., 30.07.2020 р., 19.08.2020 року надаючи:

- 29.05.2020 року клопотання про відкладення у зв`язку з укладенням договору про правничу допомогу,

- 16.06.2020 року клопотання представника відповідача - адвоката Герасимчук Л.Р. про зайнятість в іншій справі, до якого було долучено повідомлення про розгляд справи у Нововолинському суді.

- 30.07.2020 року клопотання відповідача ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи у зв`язку з перебуванням його представника - адвоката Герасимчук Л.Р. на лікарняному, жодних підтверджуючих документів суду не було подано.

- 19.08.2020 року клопотання відповідача ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи у зв`язку з неможливістю прибути його представника - адвоката Герасимчук Л.Р. в судове засідання, також без жодних підтверджуючих поважність причин документів.

Оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 неодноразово мав змогу з`явитись у судові засідання на 30.07.2020 р. та 19.08.2020 р., однак проігнорував їх та навмисно затягував розгляд справи, а також враховуючи його належне повідомлення про судове засідання на 19.08.2020 р., керуючись ч.1 ст.280 ЦПК України, суд, враховуючи думку позивача, який наполягав на розгляді справи по суті, протокольно ухвалив провести заочний розгляд справи.

Суд, заслухавши представника позивача, вивчивши позовну заяву та дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заявлений позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи у їх сукупності і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 22963475 від 09 червня 2009 року приміщення котельні будинку культури А-1, загальною площею 104,9 кв.м., що за адресою АДРЕСА_1 , на праві власності належить ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 30 квітня 2009 року.

19 квітня 2017 року представники Володимир-Волинського відділення ПАТ «Волиньгаз»: ОСОБА_8, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , склали Акт обстеження приміщення бувшої котельні сільської ради с. Білин та виявили наявність несанкціонованого газопроводу, який проходив під землею. Одна труба діаметром 15 мм проведена до теплиці та підключена до двох котлів КЧМ за допомогою газових шлангів. Інша труба діаметром 15 мм проведена до ангару на відстані 20 см до якої був підключений газовий конвектор. Загальна площа теплиці складає 200 м2. На об`єкті відсутній газовий лічильник.

19 квітня 2017 року представники Володимир-Волинського відділення ПАТ «Волиньгаз»: майстер контролю за виробництвом служби газових мереж ОСОБА_3 , старший контролер відділу інспектування ОСОБА_7 , провідний фахівець відділу балансування ОСОБА_8, фахівець ВЕБ ОСОБА_5 , за участю споживача ОСОБА_1 склали Акт про порушення № 258, в якому зазначено, що при огляді приміщення котельні сільської ради за адресою АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем п.п.1 п.1 глави 2 розділу ХІ «наявність несанкціонованого газопроводу», що виявлено у підключенні регулятора тиску РДГС-10, крана та гумового шлангу до газопроводу середнього тиску, наявність 2-ох газових котлів у теплицях. Показання лічильника на дату складення акту відсутні. У пункті 7 Акту зазначено, що до Акту про порушення додається фототаблиця.

Відповідач ОСОБА_1 підписав акт як споживач, претензій до працівників газорозподільного підприємства не вказав.

Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» з 01.07.2015 функції постачання та розподілу природного газу розділені.

Оператором газотранспортної системи є суб`єкт господарювання, який здійснює діяльність із розподілу природного газу на користь третіх осіб (замовників).

Постачальником природного газу є суб`єкт господарювання, який здійснює діяльність із постачання природного газу (Володимир-Волинське відділення публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз», яке в подальшому перейменоване на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»).

Згідно з п. 1 розділу 3 глави VI Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодексу ГРМ), споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Відповідно до п.3 глави 3 розділ VІ Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Згідно з п. 4 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Відповідно до п. 1 розділу 2 «Правил постачання природного газу», підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу.

Відповідно до п.4 гл. 1 розділу 1 Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи.

Несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване відновлення газоспоживання; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Згідно до розділу І Кодексу ГРМ, несанкціонований газопровід - самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).

Відповідно до п. 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток Х цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення. Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

У відповідності до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Згідно п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Акт про порушення № 258 від 19 квітня 2017 було розглянуто комісією з розгляду актів про порушення про що складено протокол № 27/04/17 від 27 квітня 2017 року, згідно якого вирішено провести додаткове обстеження господарських приміщень з метою визначення опалювальних площ тепличного комплексу та майстерні, в яких розміщені газові прилади, що під`єднані прихованим несанкціонованим газопроводом. З врахуванням розмірів опалювальних площ та типів газоспоживного обладнання визначити необліковані об`єми природного газу та їх вартість.

На виконання протокольного рішення проведено розрахунок завданих збитків за адресою АДРЕСА_1 згідно з яким визначено необліковані об`єми природнього газу, які було використано, що становлять 37665, 27 м3 на суму 301097 грн. 38 коп.

16 травня 2017 на адресу відповідача позивачем направлено розрахунок завданих збитків, рахунок на оплату та вимогу про погашення заборгованості. Однак, вказана вимога відповідачем проігнорована, заборгованість не погашена.

Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними діями, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Частиною 1 статті 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно ч. ч. 1,5,6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може гуртуватися на припущеннях.

Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (стаття 5 ЦПК України).

Відповідно до ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст. 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Як зазначено у ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідач не надав відзиву на позовну заяву, в судове засідання не з`явився, не надав доказів, які б вказували на існування істотних обставин, що спростовують встановлені судом фактичні обставини.

З огляду на вищевикладене, а також враховуючи, що ОСОБА_1 з викладеним в акті про порушення № 258 від 19.04.2017 року погодився та претензій до працівників газорозподільного підприємства не мав, суд приходить до висновку про обґрунтованість та доведеність заявлених позовних вимог, які підтверджені у справі належними доказами поданими позивачем.

Відповідно до ч.2 ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача, тому вимоги позивача про відшкодування відповідачем судових витрат підлягають до задоволення.

Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»» судовий збір в розмірі 4516,46 грн.

Керуючись ст.ст.2, 5, 10, 141, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 526, 611, 1166 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»» до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»» (місто Київ, МФО 300647, код ЄДРПОУ 03339459, р/р НОМЕР_2 ПАТ «Банк Кліринговий дім») 301097 (триста одна тисяча дев`яносто сім) гривень 38 копійок шкоди, завданої несанкціонованим відбором природнього газу з газорозподільних систем.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»» 4516 (чотири тисячі п`ятсот шістнадцять) гривень 46 копійок сплаченого судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий (підпис)

Згідно з оригіналом.

Суддя Володимир-Волинського міського суду І.Р. Вітер