
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/915/20-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2020 року Печерський районний суд м. Києва в складі: головуючого - судді Волкової С.Я. при секретарі Топал А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (01010, м. Київ, вул. Омеляновича-Павленка, 15, ЄДРПОУ: 374-1206) до державного реєстратора філії Комунального підприємства «Добробут» Литвинівської сільської ради у м. Києві Донського Ярослава Сергійовича (07334, Київська область, Вишгородський район, с. Литвинівка, вул. Тараса Шевченка, 1, корп. А), приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Нікітенко Юлії Миколаївни (02081, м. Київ, вул. Дніпровська набережна, 25-А), треті особи: Департамент комунальної власності міста Києва (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 10, ЄДРПОУ: 19020407), Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва» (01021, м. Київ, пров. Івана Мар`яненка, 7, ЄДРПОУ: 35692211), Приватне підприємство «Ютас» (04073, м. Київ, проспект Степана Бандери, 8, ЄДРПОУ: 32528665), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), про скасування записів,
установив:
У січні 2020 р. Печерська районна в місті Києві державна адміністрація звернулася до суду із зазначеним позовом, просить скасувати запис про державну реєстрацію права власності від 25.07.2018 р. № 27281315 заПриватним підприємством «Ютас» на нежитлове приміщення № 80, об`єкт нерухомості: Ні, загальною площею 114,3 кв.м за адресою: АДРЕСА_2 , скасувати запис про державну реєстрацію права власності від 06.08.2018 р. № 27364434 заОСОБА_1 на нежитлове приміщення № 80, об`єкт нерухомості: Ні, загальною площею 114,3 кв.м за адресою: АДРЕСА_2 . Свої вимоги Печерська районна в місті Києві державна адміністрація обґрунтовує тим, що отримала лист Київської місцевої прокуратури № 6 від 09.09.2019 р. № 4472 вих-19 щодо незаконного вибуття із комунальної власності означених нежитлових приміщень.
Ухвалою суду від 17.01.2020 р. відкрито провадження у справі.
Відповідачем державним реєстратором філії Комунального підприємства «Добробут» Литвинівської сільської ради у м. Києві Донським Я.С. відзив на позовну заяву не подано.
Відповідачем приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Нікітенко Ю.М. подано відзив на позовну заяву.
Третьою особою: Комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва» подано пояснення щодо позову.
Третьою особою: Приватним підприємством «Ютас» пояснення щодо позову не подано.
Третьою особою: ОСОБА_1 пояснення щодо позову не подано.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини і дійшов наступних висновків.
Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав. Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав (частина перша статті 1 Закону).
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пункт 1 частини першої статті « Закону).
Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру (пункт 9 частини першої статті 2 Закону).
Згідно частини першої статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про зареєстровані права власності на об`єкти незавершеного будівництва та їх обтяження, а також про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна і ціну (вартість) нерухомого майна та речових прав на нього чи розмір плати за користування нерухомим майном за відповідними правочинами, відомості та електронні копії документів, подані у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, та відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав.
Згідно частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Стаття 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» регулює строки проведення реєстраційних дій, стаття 22 Закону -вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації прав.
Згідно частини першої статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» підставами для відмови в державній реєстрації прав є: 1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; 3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; 4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; 5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно; 7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав; 9) документи подано до неналежного суб`єкта державної реєстрації прав, нотаріуса; 10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі; 11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав; 12) заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, у тому числі за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.
Згідно частини п`ятої статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відмова в державній реєстрації прав з підстав, не передбачених частиною першою цієї статті, заборонена.
Державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі: 1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; 2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; 5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; 7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; 9) судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об`єкта нерухомого майна релігійній організації; 13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об`єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 13-1) договору, яким встановлюється довірча власність на нерухоме майно, та акта приймання-передачі нерухомого майна, яке є об`єктом довірчої власності; 14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно (частина перша статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Згідно частини другої статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі допущення технічної помилки (граматичної, арифметичної чи іншої помилки) під час внесення відомостей про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав державний реєстратор самостійно виправляє таку помилку, за умови що документи за результатом розгляду заяви заявнику не видавалися. У разі якщо допущена технічна помилка, виявлена після отримання заявником документів за результатом розгляду заяви, така помилка виправляється державним реєстратором виключно на підставі заяви особи, відомості про речові права, обтяження речових прав якої містять таку помилку, а також у випадку, передбаченому 2 пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, - посадовою особою Міністерства юстиції України чи його територіальних органів. У разі якщо допущена технічна помилка впливає на права третіх осіб, така помилка виправляється державним реєстратором виключно на підставі судового рішення.
Зазначені норми є спеціальними для спірних правовідносин.
Надана суду інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна: АДРЕСА_2 , сформоване 09.10.2019 р., свідчить про те, що 25.07.2018 р. державним реєстратором філії Комунального підприємства «Добробут» Литвинівської сільської ради у м. Києві Донським Ярославом Сергійовичем здійснено реєстрацію права власності на зазначений об`єкт нерухомості на Приватне підприємство «Ютас» (04073, м. Київ, проспект Степана Бандери, 8, ЄДРПОУ: 32528665), зазначено: підстави виникнення права власності, підстави внесення запису, номер запису про право власності: 27281315; що 06.08.2018 р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Нікітенко Юлією Миколаївною здійснено реєстрацію права власності на зазначений об`єкт нерухомості на ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зазначено: підстави виникнення права власності, підстави внесення запису, номер запису про право власності: 27364434. Втім рішенням Київської міської ради від 02.12.2010 р. № 284/5096 «Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва» відповідно до статтей 7 та 11Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», на виконання рішення Київської міської ради від 09.09.2010 р. № 7/4819 «Про питання організації управління районами в місті Києві» затверджено перелік об`єктів права комунальної власності територіальної громади міста Києва і згідно даного переліку (таблиця № 6 «Житлове господарство», пункт № 220 рішення) житловий будинок по АДРЕСА_2 є об`єктом права комунальної власності територіальної громади міста Києва; житловий будинок по АДРЕСА_2 відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.12.2010 р. № 1112 «Про питання організації управління районами в місті Києва» відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтей 7 та 11 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» на виконання рішення Київської міської ради від 09.09.2010 р. № 7/4819 «Про питання організації управління районами в місті Києві», рішення Київської міської ради від 28.10.2010 р. № 183/4995 «Про окремі питання організації управління районами в м. Києві» як майно комунальної власності територіальної громади міста Києва (таблиця № 5 «Житлове господарство», пункт 221 додатку № 6) переданий до сфери управління Печерської районної в місті Києві державної адміністрації; на підставі розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 20.09.2013 р. № 509 «Про перезакріплення майна, що перебуває в комунальній власності територіальної громади міста Києва, переданого до сфери управління Печерської районної в місті Києві державної адміністрації» перебуває за балансовому утриманні Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва» відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішень Київської міської ради від 22.05.2013 р. № 359/9416 «Про внесення змін у додаток № 6 до рішення Київської міської ради від 02.12.2010 р. 284/5096 «Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва», від 19.08.2013 р. № 3/9591 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 08.02.2013 р. № 3/9060 «Про бюджет міста Києва на 2013 рік», розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації) від 10.12.2010 р. № 1112 «Про питання організації управління районами в місті Києва», від 31.01.2011 р. № 121 «Про реалізацію районними в місті Києві державними адміністраціями окремих повноважень», враховуючи розпорядження Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 26.01.2012 р. № 41 «Про визнання комунального підприємства Печерського району м. Києва «Дирекція з управління нежитловим фондом Печерського району м. Києва» управителем нерухомим майном, віднесених до нежитлового фонду, переданого до сфери управління Печерської районної і місті Києві державної адміністрації» з метою ефективного використання об`єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва, переданих до сфери управління Печерської районної в місті Києві державної адміністрації перезакріплено нерухомі об`єкти житлового фонду разом з вбудованими нежилими приміщеннями, які перебувають в комунальній власності територіальної громади міста Києва та передані до сфери управління Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, з балансів Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Липкижитлосервіс», Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Печерська брама», Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Хрещатик», Комунального підприємства по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва «Печерськжитло» на баланс Комунального підприємства Печерського району м. Києва «Дирекція з управління нежитловим фондом Печерського району м. Києва», яке рішенням Київської міської ради від 09.10.2014 р. № 270/270 перейменовано у Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства Печерського району м. Києва.
Надані суду документи, зокрема, лист Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.05.2019 р. № 062/02/08-4694 свідчить про те, що приватизація приміщення № 80, загальною площею 114,3 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , не здійснювалась, оформлення свідоцтва про право власності на відбувалось; лист Комунального підприємства Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» від 19.09.2018 р. № 062/14-11532(И-2018) свідчить про те, що на АДРЕСА_2 нежитлові приміщення/будівлі, в тому числі група приміщень № 80), загальною площею 114,3 кв.м на праві власності не реєструвалися, а також технічна інвентаризація нежитлових приміщень № 80, загальною площею 114,3 кв.м в Бюро не замовлялась і не проводилася; лист Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва» від 06.03.2019 р. № 432-1264 свідчить про те, що приміщення АДРЕСА_2 складаються з приміщень: XXVII сходи площею 19,7 кв.м, XXVIII коридор площею 9,9 кв.м, XXIX сходи площею 20 кв.м, XXX коридор площею 8,7 кв.м, 63-1 службове приміщення площею 20 кв.м, 71-3 службове приміщення площею 34,4 кв.м, загальною площею 112,7 кв.м, тобто приміщення XXVII, XXVIII, XXIX, XXX є місцями загального користування; акт обстеження групи нежитлових приміщень, розташованих в будинку по АДРЕСА_2 , складений представниками житлово-експлуатаційної дільниці «Хрещатик» Комунального підприємства «Керуюча «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва», затверджений в.о.начальника тієї ж дільниці, від 30.09.2019 р. свідчить про те, що в ході обстеження нежитлових приміщень XXVII, XXVIII, XXIX, XXX, 63-1, 71-3, розташованих у будинку по АДРЕСА_2 , такі вільні і ніким не зайняті.
Позивач, звертаючись до суду із вимогами до відповідачів, просить скасувати означені записи про державну реєстрацію права власності, і Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав із внесенням відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вичерпує свою дію. А тому після внесення такого запису скасування зазначеного рішення не може бути належним способом захисту права або інтересу позивача. За певних умов таким належним способом може бути скасування запису про проведену державну реєстрацію права (пункт 5.17 постанови від 04.09.2018 р. у справі № 915/127/18). Суд, враховуючи викладене, ту обставину, що спірне приміщення є власністю територіальної громади міста Києва, враховуючи правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові 04.09.2018 р. у справі № 915/127/18, оскільки допущена державним реєстратором філії Комунального підприємства «Добробут» Литвинівської сільської ради у м. Києві Донським Я.С. технічна помилка під час внесення відомостей про речові права до Державного реєстру прав впливає на права третіх осіб, на виконання Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» така помилка виправляється державним реєстратором виключно на підставі судового рішення, знаходить позовні вимоги Печерської районної в місті Києві державної адміністрації обґрунтованими, такими, що підлягають задоволенню.
У зв`язку із задоволенням позову судові витрати у виді судового збору в розмірі 3 842,00 грн відповідно до статті 141 ЦПК України покладаються на відповідача державного реєстратора філії Комунального підприємства «Добробут» Литвинівської сільської ради у м. Києві Донського Я.С..
Керуючись статтями 18, 26, 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», статтями 1-23, 76-81, 95, 131, 141, 258-259, 264-265, 280-282, 352, 353, 355 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов - задовольнити.
Скасувати запис про проведену державну реєстрацію права власності від 25.07.2018 р. № 27281312 за Приватним підприємством «Ютас» (04073, м. Київ, проспект Степана Бандери, 8, ЄДРПОУ 32528665) на нежитлове приміщення № 80, об`єкт нерухомості: НІ, загальною площею 114,3 кв.м, за адресою: АДРЕСА_2 .
Скасувати запис про проведену державну реєстрацію права власності від 06.08.2018 р. № 27364434 за ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на нежитлове приміщення № 80, об`єкт нерухомості: НІ, загальною площею 114,3 кв.м, за адресою: АДРЕСА_2 .
Стягнути з державного реєстратора філії Комунального підприємства «Добробут» Литвинівської сільської ради у м. Києві Донського Ярослава Сергійовича (07334, Київська область, Вишгородський район, с. Литвинівка, вул. Тараса Шевченка, 1, корп. А) на користь Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (01010, м. Київ, вул. Омеляновича-Павленка, 15, ЄДРПОУ: 37401206) суму судового збору в розмірі 3 842,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Печерський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня складання цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду.
Позивач: Печерська районна в місті Києві державна адміністрація (01010, м. Київ, вул. Омеляновича-Павленка, 15, ЄДРПОУ: 37401206).
Відповідач: державний реєстратор філії Комунального підприємства «Добробут» Литвинівської сільської ради у м. Києві Донський Ярослав Сергійович (07334, Київська область, Вишгородський район, с. Литвинівка, вул. Тараса Шевченка, 1, корп. А).
Відповідач: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Нікітенко Юлія Миколаївна (02081, м. Київ, вул. Дніпровська набережна, 25-А, РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Третя особа: Департамент комунальної власності міста Києва (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 10, ЄДРПОУ: 19020407).
Третя особа: Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва» (01021, м. Київ, пров. Івана Мар`яненка, 7, ЄДРПОУ: 35692211).
Третя особа: Приватне підприємство «Ютас» (04073, м. Київ, проспект Степана Бандери, 8, ЄДРПОУ: 32528665).
Третя особа: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Суддя Волкова С.Я.