
Справа № 587/1514/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2020 року Сумський районний суд Сумської області у складі:
головуючого - судді - Черних О.М.
за участю секретаря судового засідання - Макошенець С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Сумській області (м. Суми, вул. Першотравнева, 29) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), треті особи: Бездрицька сільська рада Сумського району (с. Бездрик, вул. Жовтнева, 2, Сумського району Сумської області), Сумська обласна рада (м. Суми, площа Незалежності, 2) про стягнення збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вищезазначеним позовом та просить стягнути з відповідача збитки в сумі 34651 грн 61 коп., а саме: 10395 грн 48 коп. - до спеціального фонду Державного бюджету України, 6930 грн 32 коп. - до спеціального фонду обласного бюджету Сумської обласної ради, 17325 грн 80 коп. - до спеціального фонду місцевого бюджету Бездрицької сільської ради та на користь позивача стягнути витрати на сплату судового збору в сумі 2102 грн 00 коп.
Свої вимоги мотивує тим, що в період з 20.08.2019р. по 21.08.2019р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Сумської області Шимко О.І. в присутності відповідача ОСОБА_1 було проведено перевірку по дотриманню вимог природоохоронного законодавства ФОП ОСОБА_1 та актом встановлено, що відповідач, як суб`єкт господарювання, здійснював використання поверхневих вод для товарного риборозведення (аквакультури) в період з 31.05.2010 року по 20.08.2019 року без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вимог Водного кодексу України, внаслідок чого була завдана шкода навколишньому природному середовищу в розмірі 34651 грн 61 коп. згідно проведеного розрахунку. 26.11.2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис № 26230060004001203 про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 .
У судове засідання представник позивача не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, заявлені позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явився, направив до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні.
Представник третьої особи - Бездрицької об`єднаної територіальної громади в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся.
Від представника третьої особи - Сумської обласної ради надійшли пояснення по справі, в яких зазначає, що третя особа підтримує позовні вимоги.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає вимоги позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 31.05.2010 року було укладено Договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 17,1549 га, у тому числі вода 11,1641 га, пасовища 5,8172 га, під гідротехнічними спорудами 0,1736 га, строком на 10 років (а.с. 10-12).
На підставі направлення Державної екологічної інспекції у Сумській області № 476/08 від 16.08.2019 року на проведення планової перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства ФОП ОСОБА_1 (а.с. 20) в період з 20.08.2019р. по 21.08.2019р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Сумської області Шимко О.І. проведено перевірку та за її результатами 21.08.2020 року складено Акт №476/08, яким встановлено, що суб`єкт господарювання ОСОБА_1 здійснював використання поверхневих вод для товарного риборозведення (аквакультури) в період з 31.05.2010 року по 20.08.2019 року без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вимог Водного кодексу України (а.с. 21-27).
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеної ФОП ОСОБА_1 з 20.08.2019р. по 21.08.2019р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Сумської області Шимко О.І. 21.08.2019 року видано припис №331/08, а саме: розробити заходи по усуненню виявлених порушень, копію надати до Державної екологічної інспекції у Сумській області в 10-денний строк з дня отримання акту; отримати дозвіл на спеціальне водокористування на водойму до 01.10.2019 року; розробити технологічний паспорт водойми до 01.10.2019 року (а.с. 21).
Згідно листа № 3053/08 від 22.08.2019 року ФОП ОСОБА_1 направлено на підпис 2 екземпляри акту перевірки від 21.08.2019р. №467/08 та 2 екземпляри припису від 21.08.2019р. №331/08 (а.с. 28-30).
Крім того, факт здійснення відповідачем самовільного водокористування поверхневого водного об`єкту підтверджується листом Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації № 01-19/518 від 19.02.2020 року (а.с.38), листом Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області № 219 від 19.02.2020 року (а.с. 37), листом Управління державного агентства рибного господарства у Сумській області №1-3-5/277-20 від 20.03.2020 року (а.с. 40).
Як вбачається з розрахунку державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Сумської області Шимко О.І., проведеного у відповідності з Методикою розрахунків відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів п. 9.1, затвердженої наказом Мінприроди України № 389 від 20.07.2009р. та зареєстрованої Мінюстом України №767/16783 від 14.08.2009р., розмір збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів ФОП ОСОБА_1 становить 34651 грн 61 коп. (а.с. 41).
26.11.2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис № 26230060004001203 про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується повідомленням про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (а.с. 53).
Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 13 Цивільного кодексу України, при здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.
За статтею 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно висновку щодо застосування норм права викладеного в постанові Верховного Суду у справі № 753/72/81/15 від 23.01.2018 року відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить: наявність шкоди; протиправну поведінку заподіювача шкоди; причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вину. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Законодавство в деліктних зобов`язаннях передбачає презумпцію вини заподіювача шкоди; якщо в процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди. Доведення відсутності вини у спричиненні шкоди відповідно до вимог статті 1166 ЦК України покладено на відповідача.
Статтею 3 Водного кодексу України встановлено, що усі води (водні об`єкти) на території України становлять її водний фонд.
Відповідно до ст. 6 Водного кодексу України води (водні об`єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Згідно ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Частина 1 ст. 49 Водного кодексу України передбачає, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України, відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Частина 1 ст. 110 Водного кодексу України передбачає, що порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Статтею 111 Водного кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Стаття 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачає, що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Пунктом 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України передбачено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Головне управління Державної казначейської служби України в Сумській області листом від 09.01.2020р. № 05-06-06/209 повідомило позивача про наявні відкриті реквізити рахунків для зарахування надходжень до бюджету по коду бюджетної класифікації - 24062100 (грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності) в тому числі реквізити рахунку по коду бюджетної класифікації - 24062100 для Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (а.с. 33-34).
Несплата ОСОБА_1 шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, призводить до ненадходження до бюджету коштів, необхідних для забезпечення функцій держави, визначених Конституцією України, та відповідно завдає шкоди інтересам держави.
За таких підстав позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Вирішуючи спір, суд, відповідно до ст. 141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму сплаченого судового збору у сумі 2102 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 234 від 02.07.2020 року.
З урахуванням викладеного та керуючись ст. ст. 4-5,10,12-13,81,89,133,141,259,263-265,273,274-275,279-284, 352,354 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 20-2,40,68,69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Державної екологічної інспекції у Сумській області (м. Суми, вул. Першотравнева, 29) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), треті особи: Бездрицька сільська рада Сумського району (с. Бездрик, вул. Жовтнева, 2, Сумського району Сумської області), Сумська обласна рада (м. Суми, площа Незалежності, 2) про стягнення збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , збитки в сумі 34 651 грн 61 коп., завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України, а саме: 10395 грн 48 коп. - до спеціального фонду Державного бюджету України, 6930 грн 32 коп. - до спеціального фонду обласного бюджету Сумської обласної ради, 17325 грн 80 коп. - до спеціального фонду місцевого бюджету Бездрицької сільської ради, з початковим зарахуванням стягуваної суми на рахунок Бездрицької сільської ради, код бюджетного призначення платежу - 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства), р/р UA918999980333159331000018484, код отримувача - 37970621, Державне казначейство України (ЕАП).
Стягнути з ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Державної екологічної інспекції у Сумській області витрати на сплату судового збору в сумі 2102 грн (дві тисячі сто дві) гривні (код ЄДРПОУ 37970834, МФО 820172, поточний рахунок - UA838201720343190001000080919, Державне казначейство України).
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М.Черних