
Справа №461/5808/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2020 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , громадянина України, працюючого директором ТзОВ «Екотеп», РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.163-1 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ГУ ЛВ №004240 протокол №190 від 16 липня 2020 року, ОСОБА_1 будучи директором ТзОВ «Екотеп», допустив заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до Державного бюджету України, за вересень 2019 року у сумі 49 045 грн. та завищено суму від`ємного значення, що зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за вересень 2019 року у сумі 100 947 гривень, чим на думку автора протоколу порушив п.п.198.1, 198.2, 198.3, ст.198; п.200.1 ст.200; п.200.2, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.163-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні винну у вчиненні адміністративного правопорушення заперечив, зокрема підтримав письмові пояснення (клопотання), згідно яких зазначає, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-1 КУпАП не вчиняв, винним себе не визнає, оскільки 17.07.2020р. ТОВ «Екотеп» отримано від ГУ ДПС у Львівській області запрошення №29410/10/05.3- 16 від 08.07.2020р. для директора ТОВ "Екотеп" - ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Львівській обл. (поштове відправлення № 7902610442136 ) для складання протоколу про адміністративне правопорушення за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Екотеп» з питань правомірності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість, що міститься у податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2019р., акт № 617/05.03/19332414 від 10.06.2020р. на 16.07.2020р. о 10.30 хв. Враховуючи те, що ТОВ «Екотеп» отримано вказаного листа після дати, на яку було запрошено директора для складання протоколу, а прибуття до ГУ ДПС у Львівській обл. 16.07.2020р. о 10.30хв. було фізично неможливим, 17.07.2020р. ТОВ "Екотеп", за допомогою електронного кабінета платника, направлено до ГУ ДПС у Львівській області повідомлення від 17.07.2020р. № 17-07/20-01, в якому було вказано про дату отримання запрошення, а також відсутність правових підстав для складання протоколу про адміністративне правопорушення. 24.07.2020р. ТОВ "Екотеп" отримано Протокол № 190 від 16.07.2020р., складний посадовою особою ГУ ДПС у Львівській обл., про притягнення його до адміністративної відповідальності як посадову особу - директора ТОВ "Екотеп". Крім того зазначив, що ТОВ "Екотеп" поштове відправлення № 7902610442136 було отримано 17.07.2020р., Товариством подано до ПАТ "Укрпошта" ВПЗ Львів-13 Львівська дирекція вимогу від 28.07.2020р. № 28-07/20-1, в якій просили повідомити на якій підставі поштове відправлення № 7902610442136 було вкладено до абонентської поштової скриньки ТОВ "Екотеп", а не вручено уповноваженій особі. Станом на дату подання даних пояснень (клопотання), ТОВ «Екотеп» не отримано відповідь на вказану вимогу. Крім цього зазначає, що на підтвердження здійснення господарських операцій ТзОВ «Екотеп» з ТзОВ "МАКСБУДРЕМ" за вересень 2019р. під час проведення перевірки головному державному ревізору -інспектору було надано необхідні (витребовувані) документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції, в тому числі договору оренди із додатками, договір № 12/08- 2019 від 12.08.2019р. із додатком №1, Акти приймання виконаних будівельних робіт від 27.09.2019р., Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати 27.09.2019р.,відомості дефектів на поточний ремонт даху та рампи від 09.08.2019р., наказ № 0809/19-01 від 09.08.2019р., картку бухгалтерського рахунку 631 за вересень 2019р., наказ про затвердження штатного розкладу від 16.09.2019р. та копія штатного розкладу, затвердженого 16.09.2019р., про що вказано в Акті перевірки. Відтак, у посадової особи Головного управління ДПС у Львівській області були відсутні правові підстави для складання протоколу про адміністративні правопорушення № 190 від 16.07.2020р. за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Екотеп" на підставі Акту № 617/05.03/19332414 від 10.06.2020р. Просить закрити провадження у справі за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозаписуючих записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, серед іншого при розгляді справи про адміністративне правопорушення слід з`ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Вирішуючи питання про наявність в діях конкретної особи складу адміністративного правопорушення, крім іншого, необхідно встановити наявність об`єктивної та суб`єктивної сторони даного правопорушення.
Частиною першою статті 163-1 КУпАП передбачено відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Головним управлінням ДПС у Львівської області на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП надано протокол №190 про адміністративне правопорушення від 16 липня 2020 року та витяг з акта від 10.06.2020 №617/05.03/19332414 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Екотеп» (код ЄДРПОУ 19332414) з питань правомірності декларування відємного значення з податку на додану вартість, що міститься у податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2019 року».
Інших належних доказів вини ОСОБА_1 суду не представлено.
Відповідно до наданих та підтриманих в судовому засіданні письмових пояснень на протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 зазначає, що 17.07.2020р. ТОВ «Екотеп» отримано від ГУ ДПС у Львівській області запрошення №29410/10/05.3- 16 від 08.07.2020р. для директора ТОВ «Екотеп» - ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Львівській обл. (поштове відправлення № 7902610442136) для складання протоколу про адміністративне правопорушення за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Екотеп» з питань правомірності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість, що міститься у податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2019р., Акт № 617/05.03/19332414 від 10.06.2020р. на 16.07.2020р. о 10.30 хв. Враховуючи те, що ТОВ «Екотеп» отримано вказаного листа після дати, на яку було запрошено директора для складання протоколу, а прибуття до ГУ ДПС у Львівській області 16.07.2020р. о 10.30хв. було фізично неможливим, 17.07.2020р. ТОВ «Екотеп», за допомогою електронного кабінету платника, направлено до ГУ ДПС у Львівській області повідомлення від 17.07.2020р. № 17-07/20-01, в якому було вказано про дату отримання запрошення, а також відсутність правових підстав для складання протоколу про адміністративне правопорушення. 24.07.2020р. ТОВ «Екотеп» отримано протокол № 190 від 16.07.2020р., складений посадовою особою ГУ ДПС у Львівській області, про притягнення його до адміністративної відповідальності як посадову особу - директора ТОВ "Екотеп". 27.07.2020р. ТОВ «Екотеп» отримано від ГУДПС у Львівській області листа №31335/10/05.3-16 про надання інформації, в якому контролюючий орган зазначає про те, що запрошення для директора ТОВ «Екотеп» отримано 15.07.2020р., та долучено рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 7902610442136. Звертає увагу на те, що ТОВ «Екотеп» поштове відправлення № 7902610442136 було отримано 17.07.2020р., Товариством подано до ПАТ "Укрпошта" ВПЗ Львів-13 Львівська дирекція вимогу від 28.07.2020р. № 28-07/20-1, в якій просили повідомити на якій підставі поштове відправлення №7902610442136 було вкладено до абонентської поштової скриньки ТОВ «Екотеп», а не вручено уповноваженій особі. Станом на дату подання пояснень (клопотання), ТОВ «Екотеп» не отримано відповідь на вказану вимогу.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення №190 від 16 липня 2020 року, в основу доведеності вини, контролюючим органом були покладені висновки, зазначені в акті № 617/05.03/19332414 від 10.06.2020р. про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Екотеп».
На підставі направлення від 27.05.2020 № 3428, виданого ГУ ДПС у Львівській обл., головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок у сфері послуг управління податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Львівській області Касіян В.Т. відповідно до наказу № 2139 від 27.05.2020р., з 27.05.2020р. по 02.06.2020р. проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ «Екотеп» код ЄДРПОУ 19332414 з питань правомірності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість, що міститься у податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2019р., про що складено Акт № 617/05.03/19332414 від 10.06.2020р. про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Екотеп» (код ЄДРПОУ 19332414) з питань правомірності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість, що міститься у податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2019р.
За результатами перевірки головним державним ревізором-інспектором зроблено висновок про порушення п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст.198, п.200.1 ст.200, п.200.2, п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу в результаті чого підприємством занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до Державного бюджету України, за вересень 2019р. у сумі 49 045 грн. та завищено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за вересень 2019р. у сумі 100 947 грн.
Згідно з п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України, у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному п.44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Не погоджуючись із твердженнями та висновками, викладеними у Акті перевірки № 617/05.03/19332414 від 10.06.2020р. ТОВ «Екотеп» у строки, передбачені п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України, - 23.06.2020р. було направлено до ГУ ДПС у Львівській області цінним листом з описом вкладення у конверт та повідомленням про вручення: заперечення від 17.06.2020р. № 17-06/20-01 до Акту перевірки за підписом директора Товариства та заперечення від 22.06.2020р. № 22-06/20-01 до Акту перевірки за підписом головного бухгалтера.
10 липня 2020 року ТОВ «Екотеп» отримано від ГУ ДПС у Львівській області відповідь на заперечення від 22.06.2020р. № 22-06/20-01.
17 липня 2020 року ТОВ «Екотеп» отримано від ГУ ДПС у Львівській області відповідь на заперечення від 17.06.2020р. № 17-06/20-01.
Відповідно до вищевказаних відповідей ГУ ДПС у Львівській області, висновки Акту перевірки визнано правомірними.
14 липня 2020 року ТОВ «Екотеп» отримано від ГУ ДПС у Львівській області податкове повідомлення-рішення № 0005010503 від 08.07.2020р. та податкове повідомлення-рішення № 0005030503 від 08.07.2020р.
21 липня 2020р. ТОВ «Екотеп» направлено до ДПС України скаргу №21-07/20-1 на податкові повідомлення-рішення № 0005010503 від 08.07.2020р. та № 0005030503 від 08.07.2020р., прийняті на підставі Акту ГУ ДПС у Львівській області про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Екотеп» (код ЄДРПОУ 19332414) № 617/05.03/19332414 від 10.06.2020р., а також направлено в ГУ ДПС у Львівській області повідомлення №21-07/20-2 від 21.07.2020р. про таке адміністративне оскарження.
Станом на дату розгляду справи, ТОВ «Екотеп» не отримано рішення ДПС України про результати розгляду скарги на податкові повідомлення-рішення № 0005010503 від 08.07.2020р. та № 0005030503 від 08.07.2020р.
Крім цього, як вбачається із наданих та підтриманих в судовому засіданні пояснень ОСОБА_1 , на підтвердження здійснення господарських операцій ТзОВ «Екотеп» з ТзОВ «МАКСБУДРЕМ» за вересень 2019р. під час проведення перевірки головному державному ревізору-інспектору було надано необхідні (витребовувані) документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції, в тому числі договору оренди із додатками, договір № 12/08- 2019 від 12.08.2019р. із додатком №1, Акти приймання виконаних будівельних робіт від 27.09.2019р., Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати 27.09.2019р.,відомості дефектів на поточний ремонт даху та рампи від 09.08.2019р., наказ № 0809/19-01 від 09.08.2019р., картку бухгалтерського рахунку 631 за вересень 2019р., наказ про затвердження штатного розкладу від 16.09.2019р. та копія штатного розкладу, затвердженого 16.09.2019р., про що вказано в Акті перевірки.
Відтак, у посадової особи Головного управління ДПС у Львівській області були відсутні правові підстави для складання протоколу про адміністративні правопорушення № 190 від 16.07.2020р. за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Екотеп» на підставі Акту № 617/05.03/19332414 від 10.06.2020р.
Крім того, як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення № 190 від 16.07.2020р. відсутні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у зв`язку із тим, що він був відсутній під час його складання.
Згідно п. 4 ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов`язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп / 2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Так, диспозицією ч. 1 ст. 163-1 КУпАП передбачено відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Отже, об`єктивна сторона даного правопорушення полягає у порушенні посадовою особою підприємства, установи, організації встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України (формальний склад).
Факультативними ознаками об`єктивної сторони правопорушення виступають, зокрема, дата, час і місце його вчинення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення № 190 від 16.07.2020р. не розкрита суть правопорушення, а саме — в чому конкретно виражається дія (чи бездіяльність) директора ТОВ «Екотеп» ОСОБА_1 , у порушенні порядку ведення податкового обліку та інших норм податкового законодавства, що не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення.
Також в протоколі не зазначено дата, час і місце вчинення адміністративного правопорушення.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення № 190 від 16.07.2020р. ГУ ДПС у Львівській області, у порушення вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП, не містить необхідної, вичерпаної та достовірної інформації, яка б дала змогу встановити ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що будь-яких інших належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення не надано, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, а провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 247, 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, суддя , -
П О С Т А Н О В И В :
провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-1 КУпАП – закрити у зв`язку із відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Р.Волоско.