
Єдиний унікальний номер справи 235/5142/20
Номер провадження 2-о/235/386/20
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
19 серпня 2020 року м. Покровськ
Суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Клікунова А.С., дослідивши заяву ОСОБА_1 , представник заявника Філь Антон Олегович , заінтересована особа Торецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
В С Т А Н О В И В :
18.08.2020 року на розгляд суду пред`явлено вказану заяву, в якій адвокат Філь А.О., діючи в інтересах ОСОБА_1 просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті - м. Донецьк Донецької області.
Заявлені вимоги обґрунтовані наступним. ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла, місце смерті - м. Донецьк. Проте даний факт підтверджений документами, які складені без урахування вимог чинного законодавства України, а саме лікарське свідоцтво про смерть видано установою, що знаходиться на тимчасово окупованій території - «Коммунальное учреждение «Центр первичной медико-санитарной помощи № 5 города Донецка». Адвокат Філь А.О., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) з проханням зареєструвати смерть ОСОБА_3 , однак у видачі свідоцтва про смерть відмовлено. Ці обставини зумовили потребу в зверненні до суду.
Суддя, вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, - зазначає наступне.
Відповідно до абзацу першого пункту 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Визначення поняття «близький родич» міститься в п. 1 ч. 1 ст. 36 ЦПК України, згідно з яким близьким родичом є чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник.
Виходячи з вимог ЦК України, СК України поняттями "родичі", "родинні стосунки" охоплюється коло осіб, які пов`язані між собою певним ступенем споріднення. Такими особами можуть бути близькі родичі за походженням, зокрема, батьки, діти, баба, дід, прабаба, прадід, внуки, правнуки, брат та сестра (повнорідні і неповнорідні), двоюрідні брати та сестри, тітка, дядько, племінниця, племінник. Усиновлений та усиновлювач прирівнюються до родичів за походженням (Роз`яснення Національного банку України від 03.04.2008 р. № 13-121/1456-4193).
Зі змісту заяви ОСОБА_1 вбачається порушення вимоги встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , при цьому заявник зазначає, що є донькою останньої, однак належно допустимих доказів такого кровного споріднення не надано. До позовної заяви долучено: копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_3 ; свідоцтво про розірвання шлюбу ОСОБА_1 ; свідоцтво про розірвання шлюбу ОСОБА_1 . До заяви не долучено документи, які підтверджують зміну дошлюбного прізвища заявника (копії свідоцтва про укладення шлюбу, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб із зазначенням відомостей про подружжя).
З урахуванням вказаного, з огляду, що законодавець чітко визначив коло осіб, які мають право подачі заяви про встановлення факту смерті особи та тимчасово окупованій території, - суддя приходить до переконання, що ОСОБА_1 для підтвердження повноважень процесуальної дієздатності на порушення такої справі необхідно надати докази належно допустимі докази родинних відносин з ОСОБА_3 .
Крім того, згідно ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З заяви ОСОБА_1 вбачається посилання на положення п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як на підставу для звільнення від сплати судового збору за подання заяви про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території.
Так, зі змісту зазначеної норми вбачається, що пільги звільнення від сплати судового збору застосовується до заяв про встановлення вичерпного переліку фактів, що мають юридичне значення, пов`язаних із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, або надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру а саме:
- факту вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України,
- факту загибелі,
- факту поранення,
- факту перебування в полоні,
- факту незаконного позбавлення волі або викрадення,
- факту порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Разом з тим, як з заяви так і з долучених документальних матеріалів вбачається, що ОСОБА_3 , факт смерті якої ОСОБА_1 просить встановити в порядку ст. 317 ЦПК України, - померла від хронічного захворювання. Даних про вимушене переселення заявника з окупованої території не надано. Отже, підстав для звільнення заявника від сплати судового збору за подання заяви про встановлення факту смерті особи за зазначеною нормою не вбачається.
Згідно п. п. 4 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження ставка судового збору справляється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року складає 2102 гривня. Тобто сума судового збору при подачі заяви складає 420,40 гривень.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Рекомендації щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя, прийнятих Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 року, та практики Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнається необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19.06.2001 року в справі «Креуз проти Польщі»), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Відтак, заявнику пропонується надати докази сплати судового збору в розмірі 420,40 грн. за такими реквізитами: Отримувач коштів: Покровське УК/м.Покровськ/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37803022, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.податків), Код банку отримувача (МФО): 899998, Рахунок отримувача: UA818999980313181206000005060, Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
У відповідності до ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Відповідно ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 175, 185, 260, 294, 353 ЦПК України, суддя, -
У Х В АЛ И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Торецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - залишити без руху.
Запропонувати заявнику в 10-денний строк з дня вручення даної ухвали усунути недоліки заяви (згідно змісту мотивувальної частини ухвали).
Роз`яснити, що якщо недоліки не будуть усунені у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає, та відповідно до ч. 2 ст. 261 ЦПК України набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до ч. 2 ст. 353 ЦПК України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 357 ЦПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо, скаргу подано на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя: