
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань забезпечення позову
Справа № 500/1473/20
25 червня 2020 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського національного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України, Міністерства охорони здоров`я України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільського національного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України, Міністерства охорони здоров`я України, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ від 18.03.2020 № 142 "Про перенесення дати голосування виборів ректора" виданий в.о. ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України А. Шульгаєм та наказ від 09.06.2020 № 228 "Про призначення дати проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України" виданий т.в.о. ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України І.Кліщ, яким вибори було призначено на 17.06.2020, а також протокол виборчої комісії з проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України від 17.06.2020 № 8;
- зобов`язати Міністерство охорони здоров`я України, як засновника відповідно до пунктів 6, 8 та пункту 23 постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.2014 № 726 та пунктів 2.1, 2.3, 3.1 Положення про порядок проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України, затвердженого протоколом вченої ради від 15.01.2020 № 1 повторно оголосити про проведення конкурсу на посаду ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України, яке опублікувати у строки і порядку визначений пунктом 2.2. даного Положення та постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.2014 № 726, та де визначити нову дату проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України.
Водночас, позивач разом із позовною заявою подав до суду заяву про забезпечення позову шляхом:
- зупинення дії наказу від 09.06.2020 № 228 "Про призначення дати проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України" виданий т.в.о. ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України І.Кліщ, яким вибори було призначено на 17.06.2020;
- зупинення дії протоколу виборчої комісії з проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України від 17.06.2020 № 8, яким встановлено результати виборів;
- заборони відповідачам, а саме Тернопільському національному медичному університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України та Міністерству охорони здоров`я України вчиняти дії щодо призначення за результатами проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України 17.06.2020 осіб на посаду ректора та укладення із ними контракту до вирішення спору по суті.
В обґрунтування зазначеної заяви позивач посилається на те, що 17.06.2020 було проведено вибори ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України. Однак, позивач вважає, що такі вибори було призначено та проведено протиправно у зв`язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду. Водночас, позивач зазначив, що вибори проведені 17.06.2020 порушують його право на участь у виборах ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України у якості кандидата, а тому ним було подано позов 15.06.2020 до Окружного адміністративного суду міста Києва, справа № 640/13210/20 про скасування неправомірної відмови та включення його до списку кандидатів на посаду ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України.
З огляду на зазначене, позивач вважає, що невжиття заходів забезпечення позову до вирішення поданих зазначених позовів по суті може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, а також унеможливити поновлення порушених прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду щодо визнання протиправним скасування виборів ректора 17.06.2020 та до Окружного адміністративного суду міста Києва про скасування неправомірної відмови та включення його до списку кандидатів на посаду ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України.
Відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (далі - КАС) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа, або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Таким чином, розгляд заяви про забезпечення позову суд здійснив без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, вивчивши подані матеріали та докази, суд встановив наступні обставини.
Як підтверджується матеріалами справи, що наказом від 18.03.2020 № 142 "Про перенесення дати голосування виборів ректора" наказано перенести дату голосування виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України з 19.03.2020 на іншу дату після закінчення карантину.
Наказом Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України "Про призначення дати проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України" від 09.06.2020 № 228 наказано провести 17.06.2020 вибори ректора зазначеного Університету.
17.06.2020 було проведено вибори ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, про що свідчить відповідний протокол виборчої комісії з проведення виборів керівника закладу вищої освіти зазначеного Університету від 17.06.2020 № 8.
При вирішенні заяви про забезпечення позову суд керується частиною першою статті 2 КАС відповідно до якої завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Забезпечення позову згідно з частиною другою статті 150 КАС допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.
Забезпечення позову це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог. Заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співрозмірними заявленим позовним вимогам, мають бути безпосередньо пов`язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
Згідно Рекомендації № R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Ради Європи 13.09.1989 року, рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов`язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов`язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акта; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв`язку з оскарженням адміністративного акта.
Тобто, інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.
При цьому заходи забезпечення позову мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Згідно з частиною першою статті 151 КАС позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
При розгляді заяви про вжиття заходів забезпечення позову суд оцінює обґрунтованість доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості й адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв`язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; імовірності виникнення утруднень для виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; необхідності у зв`язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.
Заявник обов`язково повинен обґрунтувати своє клопотання і з цією метою подати докази наявності фактичних обставин, з якими пов`язує застосування певного заходу забезпечення позову. Доказами у даному випадку вважатимуться будь-які відомості, що вказують на ймовірне порушення чиїхось прав (свобод, інтересів) під час провадження у справі. При цьому тягар доказування при розгляді клопотання покладається виключно на заявника.
Таким чином, із цією метою обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
Суд згідно статті 90 КАС оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Для можливості застосування судом зазначених форм забезпечення позову, про які просить позивач у заяві про забезпечення позову, необхідна наявність певних підстав, передбачених чинним законодавством України.
Предметом дослідження у межах спірних правовідносин є правомірність прийняття оскаржених наказів від 18.03.2020 № 142, від 09.06.2020 № 228 та складення протоколу від 17.06.2020 № 8.
При цьому, позивач у заяві про забезпечення позову посилається на те, що вибори ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України було призначено та проведено протиправно, тобто з порушенням вимог чинного законодавства України.
Однак, такі твердження позивача є передчасними, як наслідок безпідставними, оскільки очевидність ознак протиправності зазначених наказів та протоколу можуть бути зроблені лише на підставі дослідження поданих учасниками справи доказів під час судового розгляду даної справи.
Водночас, суд звертає увагу на те, що забезпечуючи позов шляхом зупинення дії оскарженого наказу та протоколу до вирішення справи по суті, і яким ще не надано офіційну правову оцінку в межах оскарження та без застосування принципів адміністративного судочинства, зокрема, таких як гласності і відкритості, змагальності тощо, суд фактично ухвалює рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Оцінку зазначеного у заяві рішення буде надано при розгляді справи по суті заявлених позовних вимог, а не на стадії розгляду заяви про забезпечення позову. При цьому, якщо таке порушення прав позивача буде встановлене при розгляді справи по суті, порушене право позивача буде відновлене з моменту його порушення.
Сам факт подання позовних заяв до Тернопільського окружного адміністративного суду, в тому числі до Окружного адміністративного суду міста Києва не може бути підставою для забезпечення позову, а при розгляді відповідної заяви, питання про законність або обґрунтованість позовних вимог по суті не вирішується.
Великою Палатою Верховного Суду у рішенні від 28.03.2018 у справі № 800/521/17 (реєстраційний номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень: 73082059) зазначено, що позов не може бути забезпечено таким способом, що фактично підмінює собою судове рішення у справі та вирішує позовні вимоги до розгляду справи по суті.
Разом з тим, враховуючи доводи позивача з питання забезпечення позову, суд приходить до висновку, що з наявних матеріалів та змісту заяви про вжиття заходів забезпечення позову не встановлено підстав, які б свідчили про те, що невжиття судом таких заходів створить очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам та інтересам позивача або ускладнить чи зробить неможливим виконання рішення суду за наслідками розгляду даної справи.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи відсутні беззаперечні докази, які б свідчили про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, дані про неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача без вжиття таких заходів, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про забезпечення позову є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 150-154, 156, 241, 243, 248 КАС, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу від 09.06.2020 № 228 "Про призначення дати проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України" виданий т.в.о. ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України І.Кліщ, яким вибори було призначено на 17.06.2020; зупинення дії протоколу виборчої комісії з проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України від 17.06.2020 № 8, яким встановлено результати виборів; заборони відповідачам, а саме Тернопільському національному медичному університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України та Міністерству охорони здоров`я України вчиняти дії щодо призначення за результатами проведення виборів ректора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України 17.06.2020 осіб на посаду ректора та укладення із ними контракту до вирішення спору по суті.
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий суддя Мірінович У.А.