Ухвала суду № 91044099, 18.08.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2020
Номер справи
420/3836/20
Номер документу
91044099
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/3836/20

УХВАЛА

18 серпня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Глуханчука О.В.,

секретар судового засідання – Чернецька О.А.

за участі сторін:

представника позивача – Шаркової Н.Р. (адвокат, за ордером)

представник відповідача – не з`явився

представник третьої особи – не з`явився

розглянувши у підготовчому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Комунальне підприємство “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове” про визнання протиправним та нечинним рішення від 19.10.2018 року № 284,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні до Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Комунальне підприємство “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове”, у якому позивач просить визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Таїровської селищної ради від 19 жовтня 2018 року № 284 “Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на послуги з вивозу твердих побутових відходів, на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються Комунальним підприємством “ЖКП “Таїрове” в смт. Таїрове, с. Балка, с.Лиманка: житлові масиви “Червоний хутір”, “Чорноморка”, смт. Таїрове, вул. Пивоварна Овідіопольского району Одеської області”.

Ухвалою суду від 02 червня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі. Вказаною ухвалою суд також:

- встановив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали;

- встановив позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив;

- встановив відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення;

- встановив третій особі семиденний строк з дати отримання цієї ухвали для подання пояснень до позовної заяви та семиденний строк з дати отримання відзиву на позовну заяву для подання пояснень щодо відзиву із відповідними доказами, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи;

- зобов`язав виконавчий комітет Таїровської селищної ради опублікувати оголошення про оскарження рішення від 19 жовтня 2018 року № 284 “Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на послуги з вивозу твердих побутових відходів, на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються Комунальним підприємством “ЖКП “Таїрове” в смт. Таїрове, с. Балка, с.Лиманка: житлові масиви “Червоний хутір”, “Чорноморка”, смт. Таїрове, вул. Пивоварна Овідіопольского району Одеської області” у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений та надати до суду докази на підтвердження опублікування такого оголошення. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання;

- роз`яснив учасникам справи, що відповідно до розділу VІ “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені, зокрема, статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 193, 261 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

Разом із тим, 17 липня 2020 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 18.06.2020 № 731-IX, яким, відповідно до пункту 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення”, передбачено що, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України, пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

З урахуванням зазначеного, останнім днем подання відповідачем відзиву на позовну заяву було 06 серпня 2020 року.

Однак, у встановлений судом строк та станом на 18 серпня 2020 року з урахуванням приписів Законів № 540-IX та № 731-IX, позивач відзиву та жодних документів з приводу підстав позову до суду не надав.

Також станом на 18 серпня 2020 року від третьої особи не надійшли пояснення на позовну заяву.

Відповідно до ч. 2 ст. 173 КАС України завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Для виконання завдань підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання (ч. 1 ст. 179 КАС України).

Згідно з ч. 2 ст. 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше; вирішує заяви та клопотання учасників справи; здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

Враховуючи викладене, у підготовчому засіданні 18 серпня 2020 року судом, з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, вирішується питання про витребування доказів від відповідача - Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.

Представник позивача підтримав пропозицію суду щодо витребування доказів по справі.

Представник відповідача у підготовче засідання вкотре не з`явився, про дату, час і місце його проведення повідомлений належним чином та своєчасно, причини неявки не повідомив.

З боку третьої особи представник у підготовче засідання також не з`явився, про дату, час і місце його проведення повідомлений належним чином та своєчасно, причини неявки не повідомив.

Відповідно до ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

У відповідності з ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи, що є втіленням принципу офіційного з`ясування всіх обставин у справі в адміністративному судочинстві.

Відповідно до ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Згідно з ч.ч. 6-9 ст. 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

При цьому, відповідно до чч. 2, 4, 5 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Предметом спору у даній справі є правомірність рішення виконавчого комітету Таїровської селищної ради від 19 жовтня 2018 року № 284 “Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на послуги з вивозу твердих побутових відходів, на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються Комунальним підприємством “ЖКП “Таїрове” в смт. Таїрове, с. Балка, с.Лиманка: житлові масиви “Червоний хутір”, “Чорноморка”, смт. Таїрове, вул. Пивоварна Овідіопольского району Одеської області”.

Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для суб`єктів природних монополій, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення визначає Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869.

Цей Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення для суб`єктів природних монополій, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб`єктів під час розрахунку зазначених тарифів.

Відповідно до п. 8 цього Порядку, для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення ліцензіат (крім ліцензіатів, що вперше встановлюють тарифи) щороку до 20 серпня подає уповноваженим органам у паперовому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.

Особливості доступу споживачів до інформації про встановлення цін/тарифів, заходи з енергозбереження, формування та виконання інвестиційних програм у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення визначає Закон України від 10.12.2015 № 887-VIII «Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення».

У відповідності з ч.ч. 2-3 статті 4 вказаного Закону, органи місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів у сферах теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення, забезпечують доступ споживачів до видів інформації, зазначених у пунктах 1, 2, 6-8, 12, 14 частини першої статті 1 цього Закону, шляхом її розміщення на своїх офіційних веб-сайтах у мережі Інтернет (за наявності), на своїх інформаційних стендах, у засобах масової інформації.

Державні органи та органи місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів на товари, послуги суб`єктів природних монополій у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення, визначають порядок оприлюднення інформації, зазначеної у пункті 2 частини першої статті 1 цього Закону, та проведення відкритих слухань щодо цієї інформації за місцем надання споживачам послуг суб`єктами природних монополій та суміжних ринків.

Механізм доведення суб`єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги (далі - суб`єкти господарювання), до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні органами місцевого самоврядування (далі - орган, уповноважений встановлювати тарифи) тарифів на житлово-комунальні послуги, визначений затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012 № 390 Порядком доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад (чинний на момент виникнення спірних правовідносин).

На підставі викладеного, з метою повного та всебічного з`ясування обставин у справі, суд дійшов висновку про необхідність витребування від Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області інформацію та належним чином засвідчених копій письмових доказів, а саме:

- повний пакет документів, поданих разом зі зверненням Комунального підприємства “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове” щодо встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на послуги з вивозу твердих побутових відходів, на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються Комунальним підприємством “ЖКП “Таїрове” в смт. Таїрове, с. Балка, с.Лиманка: житлові масиви “Червоний хутір”, “Чорноморка”, смт. Таїрове, вул. Пивоварна Овідіопольского району Одеської області”;

- інформацію щодо опублікування рішення Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 19 жовтня 2018 року № 284 “Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на послуги з вивозу твердих побутових відходів, на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються Комунальним підприємством “ЖКП “Таїрове” в смт. Таїрове, с. Балка, с.Лиманка: житлові масиви “Червоний хутір”, “Чорноморка”, смт. Таїрове, вул. Пивоварна Овідіопольского району Одеської області” на веб-сайті Таїровської селищної ради;

- інформацію щодо оприлюднення відомостей про зміну тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються Комунальним підприємством “ЖКП “Таїрове”, відповідно до Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012 № 390;

- інформацію стосовно того, чи були проведені відкриті слухання щодо забезпечення доступу територіальної громади до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення;

- усі інші матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті оскарженого рішення від 19 жовтня 2018 року № 284, відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 72, 80, 94, 173, 180, 181, 205, 243, 248 КАС України,

УХВАЛИВ:

Витребувати від Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області інформацію та належним чином засвідчені копії письмових доказів, а саме:

- повний пакет документів, поданих разом зі зверненням Комунального підприємства “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове” щодо встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на послуги з вивозу твердих побутових відходів, на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються Комунальним підприємством “ЖКП “Таїрове” в смт. Таїрове, с. Балка, с.Лиманка: житлові масиви “Червоний хутір”, “Чорноморка”, смт. Таїрове, вул. Пивоварна Овідіопольского району Одеської області”;

- інформацію щодо опублікування рішення Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 19 жовтня 2018 року № 284 “Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на послуги з вивозу твердих побутових відходів, на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються Комунальним підприємством “ЖКП “Таїрове” в смт. Таїрове, с. Балка, с.Лиманка: житлові масиви “Червоний хутір”, “Чорноморка”, смт. Таїрове, вул. Пивоварна Овідіопольского району Одеської області” на веб-сайті Таїровської селищної ради;

- інформацію щодо оприлюднення відомостей про зміну тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються Комунальним підприємством “ЖКП “Таїрове”, відповідно до Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012 № 390;

- інформацію стосовно того, чи були проведені відкриті слухання щодо забезпечення доступу територіальної громади до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення;

- усі інші матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті оскарженого рішення від 19 жовтня 2018 року № 284, відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869.

Зобов`язати Виконавчий комітет Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області надати до Одеського окружного адміністративного суду витребувані судом докази протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складений 18 серпня 2020 року.

Суддя О.В. Глуханчук