
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
17 серпня 2020 року м.Київ № 320/4776/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
у с т а н о в и в:
до суду звернулось ГУ ДФС у Житомирській області з позовом про стягнення з фізичної особи ОСОБА_1 податкового боргу у вигляді податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 315 919,20 грн.
Звернення до суду обґрунтував тим, що ГУ ДФС у Житомирській області є територіальним органом ДФС, що забезпечує реалізацію повноважень податкового органу на території Житомирської області. Стверджує, що відповідачкою обліковується податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік, яке розташоване у Житомирській області. Податковий борг відповідачкою самостійно не сплачено, на цій підставі їй було надіслано податкову вимогу № 227-53 від 25.01.2019, яка залишена без реагування. У зв`язку з несплатою боргу у добровільному порядку, податковий орган звернувся до суду в порядку судового вирішення даного спору.
Ухвалою суду від 04.11.2019 було відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання.
Вказана ухвала рекомендованою поштовою кореспонденцією була направлена на адресу місцезнаходження відповідачки, яка зазначена у позовній заяві, а саме: АДРЕСА_1 .
Проте, згідно відмітки оператора поштового зв`язку конверт разом з ухвалою було повернуто з позначкою "за закінченням терміну зберігання".
З метою з`ясування місця фактичного перебування відповідачки, а також з врахуванням обов`язку позивача зазначити її місцезнаходження, ухвалою суду від 04.06.2020 від начальника ГУ ДФС у Житомирській області були витребувані відомості про реєстрацію та фактичне місце проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 .
На виконання вимог вищезазначеної ухвали суду, позивач повторно надав відомості про місцезнаходження відповідачки за адресою: АДРЕСА_2 лише на підставі даних, які містяться у ЄДР та службової записки завідувача сектору по роботі з податковим боргом Малинського управління ГУ ДПС у Житомирський області.
З огляду на що позивач повністю не виконав вимоги ухвали суду про витребування доказів, оскільки надані ксерокопії не є допустимими доказами, які можуть підтвердити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання/перебування ОСОБА_1 , суд приходить до висновку про необхідність залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.26 КАСУ, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зі зняттям з попереднього місця проживання.
На підставі ст.10 цього ж Закону, Правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 02.03.2016 №207 були затверджені Правила здійснення реєстрації місця проживання. Пунктом 7 Правил передбачено, що реєстрація місця проживання громадян здійснюється тільки за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію за однією із адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Постановою КМУ від 02.03.2016 №207 затверджено Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, пунктом 2 якого встановлено обов`язок органів реєстрації передавати всю інформацію про реєстрацію місця проживання особи до відомчої інформаційної системи ДМС у день її реєстрації. Створення, адміністрування та ведення реєстрів територіальних громад та механізм передачі інформації від реєстрів територіальних громад до Реєстру здійснюється відповідно до правил, що додані до Порядку №207.
Цими Правилами унормовано, що для створення реєстру територіальної громади (далі - реєстр) ДМС на своєму офіційному сайті створює сторінку, на якій виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, його посадова особа, сільський голова (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради (далі - орган реєстрації), зможе оформити заявку на створення реєстру територіальної громади (в частині реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб); опрацьовує технічні вимоги до робочої станції з комплектом обладнання для забезпечення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та до каналу зв`язку для підключення до Інтернету; орган реєстрації: придбаває та встановлює робочу станцію та підключення її до Інтернету; забезпечує отримання працівниками органу реєстрації, на яких покладено завдання з реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, електронного цифрового підпису в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів (електронний реєстр суб`єктів, які надають послуги, пов`язані з електронним цифровим підписом, та перелік акредитованих центрів сертифікації ключів розміщені на сайті центрального засвідчувального органу Мін`юсту та формує для органу реєстрації (працівника/працівників органу реєстрації, на якого/яких покладено завдання реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб) поштову скриньку у домені *.gov.ua, або *.укр.; заповнює відповідні поля форми.
Отже, інформація про місце реєстрації фізичної особи у централізованому порядку вноситься, обробляється та зберігається у Єдиному демографічному реєстрі.
За даними ДМС, одержаними на запит суду, відповідачка за вказаною у позові адресою зареєстрованою не значиться.
Натомість, позови до фізичних осіб, пред`являються за місцем їх реєстрації.
Вимоги ухвали суду щодо надання доказів реєстрації відповідачки ОСОБА_1 за іншою адресою, ніж та, яка не відповідає даними Єдиного демографічного реєстру, податковим органом не виконані, докази реєстрації ОСОБА_1 за будь-якою іншою адресою, не надані.
У зв`язку з чим суд зазначає, що при зверненні до суду позивач зобов`язаний вказати місцезнаходження/перебування відповідача.
Відповідно до ч.9 ст.80 КАСУ, у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
З урахуванням того, що витребування такого доказу як місце реєстрації відповідачки має для суду вирішальне значення, оскільки суд позбавлений можливості забезпечити її право на доступ до правосуддя шляхом повідомлення про наявність спору та надання можливості подати суду свої доводи та заперечення з приводу позовних вимог про стягнення 315 919,20 грн. - податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а також докази на спростування цих вимог та/чи їх визнання, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без розгляду.
Також, позивачем було надіслано клопотання про заміну позивача, ГУ ДФС у Житомирській області на належного - ГУ ДПС у Житомирській області в порядку процесуального правонаступництва.
Надаючи оцінку наданій заяві, суд зазначає наступне:
відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Водночас, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на час розгляду справи відповідач Головне управління Державної фіскальна служба України у Київській області не ліквідоване.
Зважаючи на те, що ГУ ДФС України у Київській області має всі ознаки правосуб`єктності, тому воно може бути належним позивачем у цій справі. Відтак, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання про заміну позивача.
Керуючись статтями 5, 80, 160, 161, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (ЄДРПОУ - 39459195, м.Житомир, вул.Юрка Тютюнника, буд. 7, 10003) до ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) про стягнення податкового боргу, - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Брагіна О.Є.