
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 серпня 2020 року Справа № 280/6376/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» в особі Запорізької філії державного підприємства «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» (69095, Запорізька область, Запорізький район, вул. пролетарська, буд.30, код ЄДРПОУ 38104223)
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» в особі Запорізької філії державного підприємства «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення від 21.06.2019 року №0015181306 та від 21.06.2019 року №0015161306.
Ухвалою суду від 24.12.2019 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 20.01.2020.
Протокольною ухвалою суду від 20.01.2020 відкладено підготовче засідання на 04.02.2020.
Ухвалою суду від 04.02.2020 зупинено провадження у справі № 280/6376/19 для надання сторонам часу для примирення до 23.03.2020.
У зв`язку з тим, що суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В. перебувала на лікарняному в період з 17.03.2020 по 26.03.2020 включно, підготовче засідання відкладалося на 06.04.2020.
Ухвалою суду від 06.04.2020 поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 06.04.2020 зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення до 13.05.2020.
Ухвалою суду від 13.05.2020 поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 13.05.2020 відкладено підготовче засідання на 01.06.2020.
Протокольною ухвалою суду від 01.06.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 21.07.2020.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Від представника відповідача 01.06.2020 надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Головним управлінням ДФС у Запорізькій області було проведено документальну виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску на обов`язкове державне соціальне страхування з 03.01.2012 по 31.12.2018, якою встановлені порушення позивачем:
пп.168.1.2 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України - підприємством не перераховано (несвоєчасно перераховано) до бюджету податок на доходи фізичних осіб під час виплати доходу за 2016 - 2018 роки у сумі 821740.91 грн.;
пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України - підприємством не перераховано (несвоєчасно перераховано) до бюджету військовою збору під час виплати доходу за 2016 - 2018 роки у сумі 72089,26 грн.;
ст.24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР зі змінами, згідно якої заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує «шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
За результатами перевірки складено Акт №221/08-01-14-02/38104223 від 18.04.2019.
На підставі Акту перевірки, відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:
від 21.06.2019 року №0015181306, яким позивачу збільшено суму податкового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі військового збору у сумі 49745,49 грн. у т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями - 47015,38 грн., сума пені - 2730,11 грн.;
від 21.06.2019 року №0015161306, яким збільшено суму податкового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі податок на доходи фізичних осіб в сумі 570178,75 грн., у т. ч. за штрафними (фінансовими) санкціями - 538647,97 гри., сума пені 31530,78 грн..
Позивач не погодившись із зазначеними податковими повідомленнями - рішеннями, подав до Державної фіскальної служби України скаргу від 05.08.2019 року №89. Відповідно до Рішення про продовження розгляду скарги від 22.08.2019 року ДФС України було продовжено розгляд сказаної скарги до 05.10.2019 року. Рішенням ДФС України від 30.09.2019 року в задоволенні скарги було відмовлено, спірні податкові повідомлення-рішення залишені без змін.
Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до висновків, що позовна заява не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що перевіркою дотримання юридичною особою правильності відображення у податковій звітності, за перевіряємий період, сум доходів, нарахованих (сплачених) на користь платників податків - фізичних осіб та сум утриманого з них податку (форма 1-ДФ) відповідно до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 (форма №1ДФ), п.119.2 ст. 119 Податкового кодексу України позивачем порушено наступне:
у податковому розрахунку за формою 1-ДФ за І квартал 2016 року допущена помилка ( код 99- податковий номер фізичної особи недійсний або серія та номер паспорта відсутні в окремому реєстрі ДРФО,(іпн. 2382122707, НОМЕР_1 );
у податковому розрахунку за формою 1-ДФ за III квартал 2017 року допущена помилка код 99- податковий номер фізичної особи недійсний або серія та номер паспорта відсутні в окремому реєстрі ДРФО,(іпн. НОМЕР_2 );
у податковому розрахунку за формою 1-ДФ за II квартал 2018 року допущена помилка код 99- податковий номер фізичної особи недійсний або серія та номер паспорта відсутні в окремому реєстрі ДРФО,(іпн. НОМЕР_3 ).
Таким чином, позивачем порушено вимоги п.п.14.1.180 ст.14, п.51.1 ст.51, п.176.2 «б» ст.176, Податкового кодексу України, щодо своєчасності та повноти нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок, п.1.2, п. 3.2, п. З.З., п. 3.4, п.3.5. Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 «Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого)на користь платників податку і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 №111/26556.
Неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов`язань платника податку та/або до зміни платника податку, тягнуть за собою накладення штрафу, згідно п.119.2. ст. 1119 Податкового кодексу України.
Щодо визначення бази оподаткування, повноти нарахування, утримання та своєчасність сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб, суд зазначає наступне.
При проведенні перевірки бази оподаткування, повноти нарахування, утримання та своєчасності сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 позивача, було використано: розрахунково-платіжні відомості, табеля обліку робочого часу, накази по підприємству, журнал-ордер і відомість по рахунку 6411, журнал- ордер і відомість по рахунку 661 ,685, виписки з банку, звіти «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» (форма № 1 ДФ) за перевіряємий період.
В результаті проведеної перевірки встановлено:
1. Середньооблікова кількість штатних працівників ні підприємстві становить: у 2016 році 64 особи; у 2017 році 61 особа; у 2018 році - 45 осіб. Заробітна плата виплачувалась відповідно до табелів робочого часу.
2. Середньомісячна заробітна плата на підприємстві становить: у 2016 році - 2592,23грн.; у 2017 році - 4142,19грн.; у 2018 році-4317,93грн. Заробітна плата виплачувалась через касу підприємства
Відповідно до абзацу другого п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Відповідно до пп. 164.1.2. пп. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця».
Відповідно до пп. 168.1.1 п.168.1 статті 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до пп. 168.1.2. п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Згідно з пп. 168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду.
Відповідно п.171.1. ст.171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Відповідно до пп. 171.2."а" п. 171.2 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.
Відповідно до пп.176.2"а" п. 176.2 статті 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів (п. 15.1 статті 15, п. 18.1 та п.18.2 статті 18 Кодексу податковий агент - фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом), зобов`язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
В порушення пп. 168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України позивачем не перераховувано (несвоєчасно перераховано) до бюджету податок на доходи фізичних осіб під час виплати доходу за 2016-2018 роки у сумі 821740,91 грн., в тому числі: 2016 рік - 293404,48 грн.; 2017 рік-527666,23 грн.; 2018 рік-670,20 грн.
Документів на спростування доводів відповідача позивачем до матеріалів справи не надано, тому суд приходить до висновку, що податкове повідомлення -рішення №0015161306 від 21.06.2019, яким позивачу збільшено суму податкового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі податок на доходи фізичних осіб є правомірним та скасуванню не підлягає.
Щодо податкового повідомлення рішення № 0015181306 від 21.06.2019, яким позивачу збільшено суму податкового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі військового збору, суд зазначає наступне.
З 1 січня 2015 року набрали чинності зміни внесені Законом України від 28 грудня 2014 року № 71 -VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» до Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в частині оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб - підприємців.
Пунктом 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Відповідно до п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями) об`єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Відповідно до пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу (підпункті 1 пункт 161 підрозділу 10 Кодексу), тобто: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;- податковий агент.
Відповідно до пп. 1.5 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету є особи, визначені у ст. 171 ПК.
Відповідно до п. 171.1 ст. 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку»
Відповідно до п. 171.2 ст. 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є:
а)податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;
б)платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов`язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.
Згідно пп. 168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документу на перерахування цього податку до бюджету.
В порушення пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, підприємством не перераховувано (несвоєчасно перераховано) до бюджету військового збору під час виплати доходу неперераховано за 2016- 2018 рік у сумі 72089,26 грн. в тому числі: 2016 рік - 23744,38 грн.; 2017 рік-48289,84грн.; 2018 рік-55,04грн.
Документів на спростування доводів відповідача позивачем до матеріалів справи не надано.
Відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з висновками контролюючого органу та вважає, що у Головного управління ДФС у Запорізькій області були всі правові підстави для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Зважаючи на те, що позов задоволенню не підлягає, судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви Державного підприємства «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» в особі Запорізької філії державного підприємства «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» (69095, Запорізька область, Запорізький район, вул. пролетарська, буд.30, код ЄДРПОУ 38104223) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 19.08.2020.
Суддя О.В. Конишева