
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2020 р. Справа№200/5666/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді - Арестової Л.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України (юридична адреса: вул. Антона Цедіка, буд. 16, м. Київ, ЄДРПОУ: 37536031) до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (місце знаходження: м. Вугледар, Донецька області; код ЄДРПОУ: 33161769) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
У С Т А Н О В И В:
16 червня 2020 року Державна служба геології та надр України звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3679 від 09.12.2005 року, наданого Державному підприємству «Донецька вугільна енергетична компанія».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» надано 09 грудня 2005 року спеціальний дозвіл на користування надрами № 3679. З моменту отримання спеціального дозволу у Відповідача як у надрокористувача виникли права та обов`язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615. Відповідач своїх обов`язків не виконав, що, враховуючи п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, є підставою для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на їх користування. Згідно з ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. З огляду на те, що Відповідачем не надано згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
У зв`язку з чим просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач правом надати відзив на позовну заяву не скористався, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 червня 2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Державна служба геології та надр України, є суб`єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Відповідач – Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», зареєстроване в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 32270533 за адресою: м. Вугледар, Донецька області; код ЄДРПОУ: 33161769, що вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).
09 грудня 2005 року Державною службою геології та надр України видано відповідачу спеціальний дозвіл на користування надрами № 3679, для видобування вугілля кам`яного та супутніх корисних копалин - метан, дренажні води, сухопутні компоненти - германій. Місцезнаходження – Донецька область, м. Донецьк. Термін дії дозволу – 13 років.
В матеріалах справи наявна Угода № 3679 від 13 січня 2011 року про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є додатком до спеціального дозволу на користування надрами, наданого з метою видобування кам`яного вугілля на полі ім. О.О. Скочинського.
Особливі умови спеціального користування надрами, відповідно до положень угоди, полягали в покладанні на надрокористувача низки обов`язків, зокрема дотримування вимог законодавства України, чинних стандартів, норм і виконання робіт, пов`язаних з надрами, своєчасної і в повному обсязі сплата обов`язкових платежів до Державного бюджету України, передбачених чинних законодавством.
Відповідно до ч. 5 розділу 8 Угоди у випадку виникнення форс-мажорних обставин строк дії цієї Угоди продовжується на період, протягом якого діяли умови форс-мажору. Обставини нездоланної сили вважаються такі події: війна, воєнні дії, повстання, мобілізація, страйк, епідемія, пожежа, вибухи, природні катастрофи та інші події, що не залежать від волі Сторін.
Особливі умови спеціального користування надрами, відповідно до положень угоди, полягали в покладанні на надрокористувача низки обов`язків, зокрема дотримування вимог законодавства України, чинних стандартів, норм і виконання робіт, пов`язаних з надрами, своєчасної і в повному обсязі сплата обов`язкових платежів до Державного бюджету України, передбачених чинних законодавством.
Таким чином, подання до ДНВП Геоінформ України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов`язковою умовою спеціального користування надрами, яка прямо визначена дозволом.
Наказом Державної служби Геології та надр України від 19 травня 2015 року № 122 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу. Додатком 1 до наказу Держгеонадр від 19 травня 2015 року зупинено дію дозволу № 3679 від 09.12.2005 року Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія».
Листом Державної служби Геології та надр України від 24.05.2019 року № 8273/03/14-18 доводить до відома Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія», що у зв`язку із не усуненням причин зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зокрема, № 3679 від 09 грудня 2005 року та просить надати до Держгеонадр у 15 денний строк власну позицію на припинення права користування надрами.
Також, в матеріалах справи наявний лист Держгеонадр від 16.03.2020 року № 4284/01/07-20 до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами, яким запропоновано відповідачу надати у 15-денний строк власну позицію на припинення права користування надрами, згідно з спеціальними дозволами на користування надрами, зокрема, № 3679 від 09.12.2005 року.
При прийнятті рішення у справі суд виходить з наступного.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян належить до завдань Кодексу України про надра.
Відповідно до ст. 13 цього Кодексу, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Згідно зі ст. 16 Кодексу України про надра, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані виконувати вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Отже, порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними.
Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 09 грудня 2005 року № 3679, є своєчасна і в повному обсязі сплата обов`язкових платежів (в тому числі відрахувань за геологорозвідувальні роботи) до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.
Відповідач цього обов`язку не виконав.
Відповідачем не надано ані позивачу, ані суду Сертифікату (висновку) Торгово -промислової палати, яким засвідчено форс-мажорні обставини стосовно зобов`язань підприємства.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено, що ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб`єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції.
Так як відповідач здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії спеціального дозволу на користування надрами № 3679 від 09 грудня 2005 року закінчився у період проведення антитерористичної операції.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Отже, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що Відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
В свою чергу Державною службою геології та надр України вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення Відповідачем порушень вимог користування надрами, а також у зв`язку із відсутністю будь-яких відомостей від нього, в офіційному виданні «Урядовий кур`єр» оприлюднене відповідне оголошення.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 03 травня 2018 року у справі №812/1074/17.
За загальним правилом, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, визначені у ч. 1 ст. 19 КАС України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 цієї статті КАС України, адміністративним судам підсудні справи у публічно правових спорах за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно правового спору надано такому суб`єкту законом.
На підставі наведеного вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (юридична адреса: вул. Антона Цедіка, буд. 16, м. Київ, ЄДРПОУ: 37536031) до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (місце знаходження: м. Вугледар, Донецька області; код ЄДРПОУ: 33161769) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами – задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3679 від 09.12.2005 року, наданого Державному підприємству «Донецька вугільна енергетична компанія».
Повний текст рішення складено 19 серпня 2020 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасниками справи, які не були присутні в судовому засіданні, рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Л.В. Арестова