Рішення № 91042729, 18.08.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2020
Номер справи
140/1315/19
Номер документу
91042729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2020 року ЛуцькСправа № 140/1315/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

18.04.2019 ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області (далі - відповідач, РСЦ МВС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого пунктом 4 висновку від 25.01.2018 №31/3-204 за результатами перевірки фактів реєстрації транспортних засобів, зазначених у листі прокуратури Волинської області від 24.11.2017 №17/7-834 вих.17, в частині скасування державної реєстрації транспортного засобу IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 за ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16.04.2016 Територіальний сервісний центр 0744 РСЦ МВС у Волинській області здійснив реєстрацію транспортного засобу - IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , власником якого є ОСОБА_1

Через кілька років після цього Територіальний сервісний центр 0744 РСЦ МВС у Волинській області повідомив позивача про те, що вказаний транспортний засіб було знято з обліку із скасуванням його реєстрації. На адвокатський запит представника позивача від 26.02.2019 №12 Територіальний сервісний центр 0744 РСЦ МВС у Волинській області надав відповідь від 05.03.2019, до якої долучив висновок РСЦ МВС у Волинській області від 25.01.2018 №31/3-204 за результатами перевірки фактів реєстрації транспортних засобів.

Зі змісту вказаного висновку слідує, що у відповідь на лист прокуратури Волинської області від 24.11.2017 №17/7-834 вих.17 (про проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні) комісією у складі посадових осіб РСЦ МВС у Волинській області було проведено перевірку щодо наявності порушень законодавства службовими особами Територіальних сервісних центрів МВС у Волинській області під час реєстрації транспортних засобів. За результатами перевірки комісія вирішила, що Територіальний сервісний центр 0744 РСЦ МВС України у Волинській області повинен скасувати в тому числі й державну реєстрацію належного позивачу транспортного засобу як таку, що була здійснена незаконно.

Позивач вказує, що висновки РСЦ МВС у Волинській області про підробку (фіктивність) документів, на підставі яких був зареєстрований вперше вищевказаний транспортний засіб, ґрунтуються виключно на підставі самого висновку, в той же час відсутні посилання на документи, що підтверджують встановлення факту реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу за фіктивними чи підробленими документами, як того вимагає п.40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів.

Позивач вважає, що рішення про скасування державної реєстрації належного їй транспортного засобу є протиправним, оскільки факт підроблення документів повинен бути доведений поза розумним сумнівом відповідними належними доказами (судовим рішенням) в процесі кримінального провадження, а сервісні центри МВС є лише органами державної реєстрації та не наділені повноваженнями перевіряти дійсність чи фіктивність будь-яких документів.

Крім того, ОСОБА_1 зазначає, що згідно з даним висновком підставою для скасування реєстрації вказаного вище транспортного засобу стала його невідповідність екологічним нормам рівню ЄВРО 5. Позивач не погоджується з таким твердженням, так як будь-яких зауважень під час реєстрації даного транспортного засобу на ім`я позивача від уповноважених осіб Територіального сервісного центру МВС не було, відтак перевірка документів, відповідності конструкції та технічного стану транспортного засобу пройшла успішно.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 у даній справі, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2019, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено (а.с.45-50, 101-106).

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.04.2020 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2019 скасовані, а справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції (а.с.153-173).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.05.2020 прийнято дану справу до провадження та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами (а.с.177).

Відповідач у поданому відзиві (а.с.181-189) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просив відмовити в задоволенні позову з наступних підстав.

27.11.2017 до РСЦ МВС у Волинській області надійшов лист прокурора у кримінальному провадженні прокуратури Волинської області Квятковського М. за вих.№17/7-834 вих.17 від 24.11.2017 про те, що відділом прокуратури області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №4201703000000338 від 31.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України. В даному листі викладено інформацію про те, що ряд транспортних засобів було зареєстровано на території України з порушенням встановленого порядку, оскільки така реєстрація здійснюється за умови відповідності транспортного засобу екологічним нормам з 01.01.2016 - не нижче ЄВРО 5. Серед переліку наведених у даному листі автомобілів значився автобус марки IVECO 50C17, кузов НОМЕР_1 , 2006 року випуску.

Проведеною перевіркою встановлено, що даний транспортний засіб зареєстровано 16.04.2016 та до матеріалів долучено сертифікат відповідності від 01.04.2016 UA1.050.0018647-16, виданий ДП «ІНПОМТ» (державна система сертифікації УкрСЕПРО), згідно з яким рівень екологічної норми - ЄВРО 5.

Згідно з інформацією, викладеною у листі офіційного представника «ІВЕКО Україна» від 25.04.2017, транспортний засіб IVECO DAILI 50C17, 2005 року випуску, обладнаний двигуном типу F1CE0481B*А003 відповідає екологічній нормі ЄВРО 4. Даний транспортний засіб переобладнати на екологічний стандарт ЄВРО 5 неможливо.

Представник відповідача вважає, що вищевказані документи підтверджують те, що згаданий автомобіль був ввезений на митну територію України та зареєстрований всупереч п.2 Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів», а саме вимоги з 01.01.2016 щодо відповідності транспортного засобу екологічним нормам не нижче рівня екологічності ЄВРО 5.

Крім того, вказує на те, що державну реєстрацію вищенаведеного транспортного засобу було здійснено на підставі сертифікату відповідності, що виданий не уповноваженим органом із сертифікації.

У зв`язку з наведеним, у відповідності до пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388, скасовано державну реєстрацію транспортного засобу марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить позивачу.

У відповіді на відзив позивач (а.с.2128-222) заперечила доводи РСЦ МВС у Волинській області та вказала, що перевіряти відповідність чи належність сертифікату слід було при первинній реєстрації транспортного засобу, а скасування державної реєстрації транспортного засобу можливе лише у випадку наявності відповідних документів, що підтверджують факт підробки чи фіктивності документа, що слугував підставою для його реєстрації. Також зазначила, що не є первинним власником даного транспортного засобу, а набула своє право власності пізніше за договором купівлі-продажу, відтак не може бути позбавлена можливості реалізації свого права, яке набуте в легітимний спосіб.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що транспортний засіб марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 , був ввезений ТзОВ «Авто Трафік» на митну територію України згідно з ВМД №204050003/2016/002782 від 05.04.2016 (а.с.203-204).

16.04.2016 ТСЦ 0744 РСЦ МВС у Волинській області здійснив первинну реєстрацію вказаного транспортного засобу за ТзОВ «Авто Трафік» з видачою свідоцтва про реєстрацію ТЗ НОМЕР_3 та номерних знаків НОМЕР_4 . Вказана обставина підтверджується витягом з бази даних НАІС (а.с.202).

15.06.2016 ТСЦ 0744 РСЦ МВС у Волинській області здійснив перереєстрацію транспортного засобу марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 за договором купівлі-продажу на нового власника ОСОБА_1 , у зв`язку з чим були видані нові номерні знаки НОМЕР_2 та нове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 (а.с.201).

Судом також встановлено, що 27.11.2017 до РСЦ МВС у Волинській області надійшов лист прокурора у кримінальному провадженні прокуратури Волинської області Квятковського М. за №17/7-834 вих.17 від 24.11.2017, з якого слідує, що відділом прокуратури Волинської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №4201703000000338 від 31.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 КК України. В ході досудового розслідування встановлено, що ряд транспортних засобів було зареєстровано на території України всупереч Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрацію транспортних засобів» від 06.07.2005 №2739-IV (зі змінами) та постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» від 09.06.2017 №738, оскільки реєстрація транспортних засобів нових і таких, що були у користуванні, здійснюється за умови відповідності екологічним нормам з 01.01.2016 - не нижче ЄВРО 5. Серед ряду транспортних засобів, що були вказані в листі, значився автомобіль марки IVECO 50C17, кузов НОМЕР_1 , 2006 року випуску. Відповідно до листа офіційного дилера «ІВЕКО Україна» транспортний засіб марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 відповідає стандарту ЄВРО 4. Також, згідно інформації офіційного дилера провести переобладнання вищевказаного транспортного засобу на екологічний стандарт ЄВРО 5 неможливо (а.с.196-200).

25.01.2018 в.о. начальника РСЦ МВС у Волинській області затверджено висновок №31/3-204 за результатами перевірки фактів державної реєстрації транспортних засобів, зазначених у листі прокуратури Волинської області від 24.11.2017 №17/7-834 вих.17 (а.с.205-116).

Вказаним висновком встановлено, зокрема, що 16.04.2016 року у ТСЦ 0744 зареєстровано транспортний засіб марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 , до матеріалів справи долучено сертифікат відповідності від 01.04.2016 №UA1.150.0018647-16, виданий ДП «ІНПОМТ» (державна система сертифікації «УкрСЕПРО»), згідно якого рівень екологічної норми - ЄВРО 5. Офіційний представник «ІВЕКО Україна» у відповіді від 25.04.2017 б/н зазначає, що даний транспортний засіб відповідає екологічним нормам ЄВРО 4 та переобладнати неможливо. Документи, надані прокуратурою Волинської області, підтверджують, що вказаний автомобіль ввезений всупереч п.2 Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрацію транспортних засобів» від 06.07.2005 №2739-IV.

Згідно з пунктом 4 висновку РСЦ МВС у Волинській області від 25.01.2018 №31/3-204 державну реєстрацію транспортного засобу марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 скасовано на підставі пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388, у зв`язку з виявленням транспортного засобу, зареєстрованого за фіктивним чи підробленим документом.

Листом від 05.03.2019 №31/3/4-212 РСЦ МВС у Волинській області повідомив представника позивача про те, що державну реєстрацію автомобіля марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 скасовано на підставі висновку РСЦ МВС у Волинській області від 25.01.2018 №31/3-204 (витяг додається) (а.с.12).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно із частинами першою, четвертою, дев`ятою статті 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ (далі - Закон №3353-ХІІ, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

Відповідно до пункту 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі - Порядок №1388, в редакції, чинній на моент виникнення спірних правовідносин), цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Пунктом 3 Порядку №1388визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Згідно із пунктом 7 Порядку №1388 власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Як передбачено пунктом 8 Порядку №1388, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема, нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

Пунктом 10 Порядку №1388 встановлено, що Державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов`язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

Таким чином, з аналізу наведених вище норм чинного законодавства слідує, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для проведення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків та проводиться з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів.

Як вбачається з матеріалів справи, 16.04.2016 ТСЦ 0744 РСЦ МВС у Волинській області здійснив первинну державну реєстрацію транспортного засобу марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 за ТзОВ «Авто Трафік», у зв`язку з чим даному транспортному засобу присвоєно номерний знак НОМЕР_4 та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 .

Отже, ТСЦ 0744 РСЦ МВС у Волинській області було здійснено комплекс заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які стали підставою для проведення реєстрації вказаного транспортного засобу.

З огляду на те, що зазначений автомобіль був зареєстрований ТСЦ 0744, то питання скасування державної реєстрації даного транспортного засобу повинно відбуватись виключно згідно вимог нормативно-правових актів України.

Так, пунктом 40 Порядку №1388 передбачені підстави зняття з обліку транспортних засобів.

Зокрема, згідно з абзацом третім пункту 40 Порядку №1388 у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Відповідно до пункту 5.7 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 №379 (далі- Інструкція №379), на підставі документів, що підтверджують встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в Центрі, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням, або інформацію про реєстрацію яких несанкціоновано внесено до автоматизованої бази даних АІС «Автомобіль» та (або) Єдиного державного реєстру Державтоінспекції, працівники Центру оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи до органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави суду дійти висновку про те, що уповноважені особи сервісних центрів МВС скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію) у разі виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, і передають усі відповідні документи до відповідного органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки.

При цьому з вищевказаного слідує, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу може бути здійснено тільки після отримання відповідних документів, що підтверджують, зокрема, факт підробки чи фіктивності документа, який став підставою для реєстрації (перереєстрації) ТЗ.

Отже, на момент прийняття рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу у розпорядженні уповноваженої особи сервісного центру МВС повинні бути беззаперечні документальні докази того, що транспортний засіб був зареєстрований (перереєстрований) за фіктивними чи підробленими документами.

Як вбачається з тексту висновку від 25.01.2018 №31/3204, підставою для скасування реєстрації транспортного засобу марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 став факт реєстрації вказаного транспортного засобу на підставі сертифікату відповідності UA1.050.0018647-16, термін дії з 01.04.2016 по 30.04.2017, виданого ДП «ІНПОМТ» (а.с.194).

Водночас жодних доказів того, що поданий до первинної реєстрації сертифікат відповідності є фіктивним чи підробленим, матеріали справи не містять.

Таким чином, відповідач скасував державну реєстрацію транспортного засобу марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 за позивачем за відсутності документів чи інших підтверджуючих обставин, що засвідчують факт реєстрації (перереєстрації) саме за фіктивними чи підробленими документами.

Відтак, висновок РСЦ МВС України у Волинській області 25.01.2018 №31/3204 в частині скасування реєстрації вказаного транспортного засобу є необґрунтований, тобто прийнятий без наявних на те правових підстав, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Суд критично оцінює посилання відповідача на те, що відповідно до листа прокуратури від 24.11.2017 №17/7-834 вих.17 ставиться питання про скасування реєстрації ряду транспортних засобів, реєстрація яких була проведена з порушенням норм чинного законодавства, зокрема, й належного позивачу автомобіля IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 з огляду на наступне.

Суд звертає увагу на те, що скасування державної реєстрації транспортного засобу можливе лише у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами. Так, підставою для скасування державної реєстрації ТЗ може слугувати судове рішення за результатом розгляду кримінального провадження, в якому встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був зареєстрований автомобіль.

Проте, судом встановлено, що обвинувального вироку суду чи постанови про закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, якими було б встановлено вину посадових осіб у незаконній реєстрації належного позивачу транспортного засобу марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 , як на момент прийняття оскаржуваного рішення, так і на час судового розгляду цієї справи немає.

Крім того, суд враховує, що державна реєстрація транспортного засобу марки IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 за позивачем ОСОБА_1 була здійснена 15.06.2016, а первинна реєстрація 16.04.2016 (яку було скасовано висновком РСЦ МВС у Волинській області від 21.01.2018 №31/3-204) була здійснена за ТзОВ «Авто Трафік».

Таким чином, скасувавши первинну реєстрацію даного транспортного засобу, відповідач порушив права нового власника, а саме позивача у даній справі ОСОБА_1 , яка на законних підставах набула право власності на уже зареєстрований на території України транспортний засіб.

При цьому суд враховує, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини потреба виправити колишню «помилку» не повинна непропорційним чином втручатись в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (справа «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки», «Лелас проти Хорватії»). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Отже, помилка державного органу при первинній реєстрації транспортного засобу не може порушувати право нового власника транспортного засобу, на якого останній перереєстрований, на користування та розпорядження належним йому майном.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №803/64/18, 05 грудня 2019 року у справі №161/18700/17 та від 17 квітня 2020 року у даній справі.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач - РСЦ МВС України у Волинській області як суб`єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів, які підтверджують правомірність прийняття оскаржуваного рішення, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для його прийняття.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що рішення РСЦ МВС у Волинській області, оформлене пунктом 4 висновку від 25.01.2018 №31/3-204 за результатами перевірки фактів реєстрації транспортних засобів, зазначених у листі прокуратури Волинської області від 24.11.2017 №17/7-834 вих.17, в частині скасування державної реєстрації транспортного засобу IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 за ОСОБА_1 , слід визнати протиправним та скасувати.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань РСЦ МВС у Волинській області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в сумі 768,40 грн, сплачений відповідно до квитанції від 17.04.2019 (а.с.1).

Керуючись статтями 243-246Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про дорожній рух», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, оформлене пунктом 4 висновку від 25.01.2018 №31/3-204 за результатами перевірки фактів реєстрації транспортних засобів, зазначених у листі прокуратури Волинської області від 24.11.2017 №17/7-834 вих.17, в частині скасування державної реєстрації транспортного засобу IVECO 50C17, 2006 року випуску, кузов НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 за ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ) за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області (43023, місто Луцьк, вулиця Гордіюк, будинок 14Б, код ЄДРПОУ 40112254) 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок понесених витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій