Ухвала суду № 91041766, 18.08.2020, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
18.08.2020
Номер справи
905/1063/14
Номер документу
91041766
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

У Х В А Л А

18.08.2020 Справа № 905/1063/14

Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.,

при секретарі судового засідання Ламановій А.В., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за заявою: Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Октябрська ЦЗФ”, від 02.10.19 б/н (вх.№20082/19 від 03.10.2019),

про заміну сторони у виконавчому провадженні, -

стягувач: Державне підприємство “Донецька залізниця” (ЄДРПОУ 01074957, адреса: 83001, м. Донецьк, вул. Артема, 68),

боржник: Публічне акціонерне товариство “ДТЕК Октябрська ЦЗФ” (ЄДРПОУ 00176549, адреса: 85043, Донецька область, м. Добропілля, м. Білицьке, вул. Красноармійська, 1а),

про: стягнення 71.610,00 грн.,

зацікавлена особа: Акціонерне товариство “Українська залізниця” (ЄДРПОУ 40075815, адреса: 03150 м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5), -

за участю представників сторін:

від стягувача: не з`явились;

від боржника: не з`явились;

від зацікавленої особи: не з`явились, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Донецької області від 14.04.2014 у справі №905/1063/14 у задоволені позову відмовлено повністю.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 28.05.2014 рішення господарського суду Донецької області від 14.04.2014 у справі № 905/1263/15 скасовано, прийнято нове рішення, яким позов задоволено повністю, стягнуто з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Октябрська ЦЗФ" на користь Державного підприємства "Донецька залізниця" суму штрафу у розмірі 71610,00 грн, судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1827,00 грн та судовий збір за звернення з апеляційною скаргою у розмірі 913,50 грн.

18.06.2014 на виконання постанови Донецького апеляційного господарського суду від 28.05.2014 у справі № 905/1263/14 Господарським судом Донецької області видано відповідний наказ.

03.10.2019 на адресу суду від Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Октябрська ЦЗФ" надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження, а саме: стягувача - Державне підприємство “Донецька залізниця” на його правонаступника Акціонерне товариство “Українська залізниця”.

Ухвалою від 08.10.2019 прийнято заяву Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Октябрська ЦЗФ” про заміну сторони у виконавчому провадженні та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 17.10.2019; явка представників сторін у судове засідання визнана не обов`язковою.

Ухвалою від 17.10.2019 зупинено провадження у справі № 905/1063/14 до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 910/5953/17. Зобов`язано сторони інформувати господарський суд про закінчення розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи №910/5953/17.

Ухвалою від 03.08.2020 поновлено провадження у справі № 905/1063/14 з розгляду заяви Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Октябрьська ЦЗФ" від 02.10.2019 б/н (вх.№20082/19 від 03.10.2019) про заміну сторони у виконавчому провадженні. Розгляд справи призначено на 18.08.2020. Повідомлено сторін та зацікавлену особу, що явка їх представників в судове засідання є не обов"язковою.

В судове засідання, що відбулось 18.08.2020, стягувач, боржник та зацікавлена особа своїх представників не направили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому порядку, про причини суд не повідомили, заяв та клопотань не подавали.

Відповідно до ч.3 ст.334 Господарського процесуального кодексу України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Як вбачається, заява Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Октябрська ЦЗФ” про заміну сторони у виконавчому провадженні мотивована тим, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПАТ “Укрзалізниця” є правонаступником ДП “Донецька залізниця”. На виконання пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015р. №7 “Питання публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”, яка набрала чинності 29.09.2015р., в установленому порядку 21.10.2015р. проведено державну реєстрацію Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”. Товариство утворено на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року №200 “Про утворення публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”. Заявник вказує, що згідно з вищевказаним додатком 1 ДП “Донецька залізниця” увійшло в перелік підприємств та установ залізничного транспорту загального користування на базі яких утворюється Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця”.

До заяви додано: постанову про відкриття виконавчого провадження від 01.07.2014 ВП № 43845856.

Акціонерним товариством «Українська залізниця» подано до суду заперечення на заяву про заміну сторони виконавчого провадження (вх.№ 21029/19 від 17.10.2019), в яких вказувало, що положення Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця»» та Статуту про те, що ПАТ «Укрзалізниця» є правонаступником усіх прав і обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, не означають «автоматичного» правонаступництва без проведення інвентаризації майна та затвердження передавальних актів. Також зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 № 604 «Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції» передбачено, що проведення інвентаризації та оцінки майна (активи, власний капітал та зобов`язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, має бути здійснено після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції, після чого мають бути подані пропозиції щодо зміни статутного капіталу публічного акціонерного товариства «Українська залізниця». Посилаючись на приписи ст.104 ЦК України, зазначає, що станом на 17.10.2019 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань відсутній запис про припинення ДП «Донецька залізниця», тому вважає відсутніми підстави для задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження.

Державне підприємство “Донецька залізниця” своєї правової позиції по суті заяви боржника про заміну сторони у виконавчому провадженні не висловило.

Частинами 1, 2, 5 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Матеріали справи свідчать, що наказ Господарського суду Донецької області від 18.06.2014 по справі № 905/1063/14, виданий на виконання постанови Донецького апеляційного господарського суду від 28.05.2014, перебуває на примусовому виконанні Відділу державної виконавчої служби Добропільського міськрайонного управління юстиції Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.

Доказів виконання повністю чи частково постанови Донецького апеляційного господарського суду від 28.05.2014 у справі № 905/1263/15, яким стягнуто з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Октябрська ЦЗФ" на користь Державного підприємства "Донецька залізниця" суми штрафу у розмірі 71.610,00 грн, судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1827,00 грн та судовий збір за звернення з апеляційною скаргою у розмірі 913,50 грн., матеріали справи не містять.

Відповідно до частин першої та п`ятої статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно з частиною третьою статті 3 Закону України від 17 вересня 2008 року № 514-VI «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство. Товариство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації в установленому законодавством порядку.

Відповідно до частини п`ятнадцятої статті 37 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції, яка діяла на дату реєстрації АТ «Укрзалізниця») злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.

Законом про особливості утворення Укрзалізниці визначено правові, економічні та організаційні особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі, управління і розпорядження його майном та цей Закон спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави.

Відповідно до частин третьої, шостої, сьомої та дев`ятої статті 2 цього Закону:

- товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття;

- товариство є правонаступником усіх прав і обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту;

- оприлюднення затвердженого КМУ переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб`єктів господарювання;

- одночасно з прийняттям рішення про утворення товариства КМУ формує комісію з утворення товариства, до складу якої входять представники КМУ, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, Державної адміністрації залізничного транспорту України, Фонду державного майна України, центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, профспілок, що діють у галузі;

- комісія у чотиримісячний строк з дня затвердження її складу подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, для затвердження у місячний строк зведений передавальний акт, зведений акт оцінки майна залізничного транспорту загального користування, а також проект статуту товариства для подання КМУ;

- зведені передавальний акт та акт оцінки складаються на основі узагальнених даних передавальних актів та актів оцінки, складених стосовно цілісного майнового комплексу кожного підприємства залізничного транспорту;

- розмір статутного капіталу товариства визначається під час його утворення згідно зі зведеним актом оцінки майна залізничного транспорту загального користування.

Пунктом 2 розділу ІІІ «Перехідні та прикінцеві положення» цього Закону встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Державну реєстрацію АТ «Укрзалізниця» здійснено 21 жовтня 2015 року. Згідно зі статутом, затвердженим постановою КМУ № 735, АТ «Укрзалізниця» є правонаступником усіх прав і обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, серед яких значиться ДП «Донецька залізниця». Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законом порядку.

При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.

Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності.

У процедурі реорганізації підприємств залізничного транспорту у формі злиття все майно, права та обов`язки державних підприємств, які припиняються, переходять до правонаступника - АТ «Укрзалізниця». Держава не має права вилучити якусь частину майна, зокрема ту, що знаходиться на неконтрольованій території, і не передати її (частину) правонаступнику.

При реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов`язків.

Частини друга та третя статті 107 ЦК України до внесення до них змін згідно із Законом України від 26 листопада 2015 року № 835-VIII«Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», який набрав чинності 13 грудня 2015 року, мали таку редакцію: «Після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов`язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом». Тобто і для передавального акта, і для розподільчого балансу встановлювалися однакові вимоги.

Натомість у редакції, чинній з 13 грудня 2015 року, цими нормами установлено, що після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.

Отже, лише при припиненні суб`єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при таких видах реорганізації неможливий.

Законом про особливості утворення Укрзалізниці, постановами КМУ № 200 та № 604, а також статутом передбачено, що товариство володіє майном на двох режимах: на праві власності (майно передане до статутного капіталу); на праві повного господарського відання (майно, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях та в зоні АТО, тобто майно, яке вибуло із фактичного володіння держави; майно, що залишається у державній власності і щодо якого встановлені певні обмеження щодо розпорядження для АТ «Укрзалізниця»).

Передача майна не у власність АТ «Укрзалізниця», а у повне господарське відання, не означає, що це майно залишилося в повному господарському віданні державних підприємств залізничної галузі, які припиняються, або те, що реорганізація не відбулась чи призупинена.

Так, стаття 10 Закону про особливості утворення Укрзалізниці має назву «Обмеження щодо розпорядження майном Товариства» і визначає, що магістральні залізничні лінії загального користування та розміщені на них технологічні споруди, передавальні пристрої, що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень, а саме: залізничні станції та колії загального користування, тягові підстанції, контактна мережа та інші пристрої технологічного електропостачання, системи сигналізації, централізації, блокування та управління рухом поїздів, об`єкти і майно, призначені безпосередньо для виконання аварійно-відновлювальних робіт, є державною власністю та закріплюються за Товариством на праві господарського відання. Товариство не може відчужувати, передавати в користування, оренду, лізинг, концесію, управління, заставу, безоплатне користування, вносити до статутного (складеного) капіталу суб`єктів господарювання майно, зазначене в частині першій цієї статті, та вчиняти щодо нього інші правочини, наслідком яких може бути відчуження такого майна.

За змістом пунктів 4, 5 постанови КМУ № 200 комісія з утворення АТ «Укрзалізниця» мала у чотиримісячний строк з дати затвердження її персонального складу подати Міністерству інфраструктури: зведений акт оцінки майна, що вноситься до статутного капіталу товариства; зведені передавальні акти майна, земельних ділянок; проект статуту товариства. Міністерство інфраструктури мало, серед іншого забезпечити проведення інвентаризації, затвердити переліки та зведені акти інвентаризації майна (зокрема Державної адміністрації залізничного транспорту та підприємств, зазначених у додатку 1); затвердити зведений акт оцінки, зведені перелік і передавальний акт майна; подати в установленому порядку КМУ на затвердження проект статуту товариства; вжити до 31 грудня 2015 року заходів для припинення Державної адміністрації залізничного транспорту та підприємств, зазначених у додатку.

Пунктами 1, 2 постанови КМУ № 604 установлено, що майно (активи, власний капітал та зобов`язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, а відображається в балансі (крім зобов`язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за АТ «Укрзалізниця» на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 цієї постанови. Під час проведення інвентаризації та оцінки майна мають бути сформовані окремі акти обліку активів, власного капіталу і зобов`язань державних підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, за даними фінансової звітності за видами активів, власного капіталу та зобов`язань у розрізі статей балансу на останню дату, на яку надавалася фінансова звітність;сформовані окремі акти обліку активів, які розміщені на тимчасово окупованій території і обліковуються на балансах підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на іншій території України; після завершення тимчасової окупації та завершення проведення антитерористичної операції має бути проведена інвентаризація та оцінка майна і за результатами подані пропозиції щодо зміни статутного капіталу АТ «Укрзалізниця» згідно із законодавством.

Вказані положення постанов КМУ № 200 та № 604 взагалі не регулюють питання правонаступництва, не призупиняють реорганізацію і не визначають те, що певне майно чи зобов`язання не переходить до АТ «Укрзалізниця», як помилково вказує АТ «Укрзалізниця» у своїх запереченнях на заяву про заміну сторони виконавчого провадження; вони лише описують порядок обліку такого майна - за якою вартістю воно обліковується, відображається в балансі чи обліковується на позабалансових рахунках.

Відповідно до частини п`ятнадцятої статті 37 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (в редакції, що діяла станом на 21 жовтня 2015 року - дату реєстрації АТ «Укрзалізниця») злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.

Законом про особливості утворення Укрзалізниці, постановою КМУ № 200 передбачено наступні етапи проведення реорганізації: 1) інвентаризація майна юридичних осіб, які підлягають злиттю, та складення передавального акта, 2) затвердження статуту нової юридичної особи (АТ «Укрзалізниця»), 3) державна реєстрація АТ «Укрзалізниця»; 4) припинення державних підприємств залізничного транспорту.

Державну реєстрацію АТ «Укрзалізниця» здійснено 21 жовтня 2015 року, однак припинення ДП «Донецька залізниця» не зареєстровано.

Враховуючи, що відповідно до частини шостої статті 2 Закону про особливості утворення Укрзалізниці товариство є правонаступником усіх прав і обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, правонаступництво не пов`язується з державною реєстрацією припинення підприємства залізничного транспорту, доказів виконання повністю чи частково постанови Донецького апеляційного господарського суду від 28.05.2014 у справі № 905/1263/15, яким стягнуто з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Октябрська ЦЗФ" на користь Державного підприємства "Донецька залізниця" суми штрафу у розмірі 71.610,00 грн, судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1827,00 грн та судовий збір за звернення з апеляційною скаргою у розмірі 913,50 грн., матеріали справи не містять; Державне підприємство "Донецька залізниця" є стягувачем за наказом Господарського суду Донецької області від 18.06.2014 по справі № 905/1063/14, виданим на виконання постанови Донецького апеляційного господарського суду від 28.05.2014, тому такі вимоги перейшли в повному обсязі до АТ «Укрзалізниця», а датою виникнення універсального правонаступництва АТ «Укрзалізниця» щодо підприємств залізничної галузі, які припиняються шляхом злиття, слід вважати дату його державної реєстрації - 21 жовтня 2015 року, з якої воно є правонаступником ДП «Донецька залізниця».

При цьому суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 16 червня 2020 року у справі № 910/5953/17 (провадження № 12-98гс19) та вважає, що АТ «Укрзалізниця» є правонаступником ДП «Донецька залізниця» з дати державної реєстрації АТ «Укрзалізниця», тому є підстави для задоволення заяви Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Октябрська ЦЗФ”, від 02.10.19 б/н (вх.№20082/19 від 03.10.2019) про заміну сторони у виконавчому провадженні.

Керуючись ст. 334, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд –

УХВАЛИВ:

Заяву Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Октябрська ЦЗФ”, від 02.10.19 б/н (вх.№20082/19 від 03.10.2019) про заміну сторони у виконавчому провадженні – задовольнити.

Замінити сторону виконавчого провадження при виконанні наказу Господарського суду Донецької області від 18.06.2014 по справі № 905/1063/14, виданого на виконання постанови Донецького апеляційного господарського суду від 28.05.2014, а саме: стягувача - Державне підприємство “Донецька залізниця” (ЄДРПОУ 01074957) на його правонаступника Акціонерне товариство “Українська залізниця” (ЄДРПОУ 40075815).

Ухвала набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області протягом десяти днів.

Ухвала підписана 18.08.2020.

Суддя Н.В. Величко