Постанова № 91040523, 07.08.2020, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.08.2020
Номер справи
760/12833/20
Номер документу
91040523
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №760/12833/20

Провадження №3/760/5937/20

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2020 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю секретаря Каліш С.В., представника Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України Глущенко Н.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Тригуб А.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654, адреса: 01135, м. Київ, вул. Чорновола В`ячеслава, буд 20), зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -

В С Т А Н О В И В:

10.06.2020 р. до Солом`янського районного суду м. Києва від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0966/10000/20 від 07.05.2020 року, складений відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - керівника ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА», за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Відповідно до протоколу №0966/10000/20 про порушення митних правил від 07.05.2020 року, вбачається, що 28.04.2020 р. в зоні діяльності Слобожанської митниці Держмитслужби (Пункт пропуску «Гоптівка - Нехотєєвка», відділ митного оформлення "Гоптівка" митного поста "Магістральний") через митний кордон України з території Російської Федерації транспортним засобом комерційного призначення з р.н.з. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 на підставі рахунка-фактури (інвойсу) від 21.04.2020 р. № 260 та автотранспортної накладної від 22.04.2020 р. № Б/Н за митною декларацією в режимі ІМ40 типу ЕА від 28.04.2020 р. №UA100480/2020/804132 на адресу ТОВ "ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА" (ЄДРПОУ 31244654) переміщувалися товари «ТРАКТОР НОВИЙ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИЙ КОЛЕСНИЙ ТИП 2000 4WD ВАРІАНТ 2375 серійний номер (кузова, шасі)- НОМЕР_4 - 1ШТ.» вагою брутто 15788,00 кг, нетто - 15755,00 кг, вартістю 8890000,00 російських рублів, що становить 3 256 407 грн. згідно курсу НБУ, країна походження KZ, згідно із вказаними вище документами.

30.04.2020 р. зазначені вище товари доставлені до Київської митниці Держмитслужби та того ж дня уповноваженою особою по роботі з митницею ТОВ "ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА" (ЄДРПОУ 31244654) - Єліною Анною Сергіївною заявлені до митного контролю та оформлення за митною декларацією типу ІМ40ДЕ № UA100480/2020/804223.

Відповідно до відомостей поданих до митного контролю та оформлення документів, поставка вказаних вище товарів здійснювалась на виконання умов зовнішньоекономічного договору (контракту) від 26.02.2020 р. № 01, укладеного між продавцем - в особі генерального директора ТОО "Казахстанская Агро Инновационная Корпорация" (Республіка Казахстан) ОСОБА_3 та покупцем - в особі генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654) ОСОБА_1 .

30.04.2020 р., в рамках виконання митних процедур, згенерованих автоматизованою системою управління ризиками (АСУР) та доданих/скорегованих із застосуванням системи управління ризиками (СУР), уповноваженою посадовою особою митниці проведено митний огляд вищезазначених товарів, про що складено відповідний акт від 30.04.2020 р. №UA100480/2020/804223, здійснено їх цифрову ідентифікацію шляхом здійснення цифрової фотозйомки.

В результаті проведення митного огляду встановлено що вантаж являє собою: трактор новий сільськогосподарський колісний тип 2000 4WD варіант 2375 - 1шт., в базовій комплектації: механічна трансмісія 12*4 QuadshiftR, спарені колеса барабанного типу 710/70 R38, заводський номер 0135, модель трактору - VERSATILE 2375, серійний номер (кузова, шасі)- НОМЕР_4 , двигун - CUMMINS QSM 11. На тракторі присутній напис Ростельмаш , також наявна металева табличка з написом «Сделано в России ROSTELMASH».

Відповідно до відомостей п. 2.4 Розділу 2 зовнішньоекономічного договору (контракту) від 26.02.2020 № 01, поставка продавцем - ТОО "Казахстанская Агро Инновационная Корпорация" (Республіка Казахстан) на адресу «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654) товарів, здійснюється на умовах поставки FCA м. Кокшетау (Республіка Казахстан) згідно з Інкотермс 2010.

При перевірці поданих документів для підтвердження країни походження надано сертифікат про походження товару форми СТ-KZ 19.02.2020 № KZ 010300043, що не відповідає наведеній формі сертифікату СТ-1, затвердженій у Додатку №2 Угоди про Правила визначення країни походження товарів у співдружності незалежних держав від 20.11.2009. Згідно аналізу нормативно-правових документів, які регламентують правомірність застосування сертифікату форми СТ-KZ встановлено, що відповідно до наказу Міністерства по інвестиціям і розвитку Республіки Казахстан від 24.02.2015 № 155 зазначений сертифікат форми СТ-KZ призначений лише для використання на території Республіки Казахстан.

Також, в гр.9 сертифікату форми СТ-KZ від 19.02.2020 № KZ 010300043 вказано, що товар достатньо перероблений на 35,79%, але згідно пп.2 п.2 ст.39 Митного кодексу України товар може вважатись достатньо переробленим якщо у вартості товарів, що декларуються, частка доданої вартості становить не менше як 50 відсотків.

Відповідно до ст.43 Митного кодексу України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару.

Країна походження товару заявляється (декларується) митному органу шляхом зазначення назви країни походження товару та відомостей про документи, що підтверджують походження товару, у митній декларації.

Згідно пп.2 п.3 ст.44 Митного кодексу України якщо на товари, щодо ввезення яких в Україну застосовуються кількісні обмеження (квоти) або заходи, вжиті органами державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в межах повноважень, визначених законами України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту", "Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту", "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну", "Про зовнішньоекономічну діяльність" сертифікат про походження товару має подаватись обов`язково. Товар, що був поданий до митного оформлення за ЕМД від 30.04.2020 №UA100480/2020/804223, код згідно з УКТЗЕД 8701903900 наявний у Постанові Кабінету міністрів України від 15.05.2019 №535, якою внесені зміни до переліку заборонених до ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації.

Отже, посадовими особами ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» до митного оформлення товарів за ЕМД від 30.04.2020 р. № UA100480/2020/804223 не надано документи, які б свідчили про країну походження товару, однак під час огляду товарів встановлено, що на тракторі присутній напис « Ростельмаш », наявна металева табличка з написом «Сделано в России ROSTELMASH», також вищевказане підприємство здійснювало раніше митне оформлення аналогічних та подібних товарів за ЕМД від 29.01.2019 р. № UA125280/2019/880110, де заявлено країну походження товару - Російська Федерація.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України - суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.

Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України:

пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства.

пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.

Перебуваючи на посаді керівника ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654), ОСОБА_1 відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства і зобов`язаний забезпечити надання до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.

Таким чином, митний орган прийшов до висновку, що ОСОБА_1 вчинено дії, які призвели до переміщення товарів загальною вартістю 3 256 407 грн. через митний кордон України на підставі документів, що містять неправдиві відомості щодо країни походження товарів.

Відповідно до відомостей ПІК «Провадження в справах про ПМП» АСМО «Інспектор», ОСОБА_1 не притягувався до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 483 або ст. 482 Митного кодексу України.

Отже, в діях ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

В зв`язку з чим, 07.05.2020 року працівниками Державної митної служби України відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654), складено протокол про порушення митних правил №0966/10000/20, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Представник Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України в судовому засіданні вважала обставини викладені в протоколі про порушення митних правил №0966/10000/20 від 07.05.2020 року доведеними та просила притягнути громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654), до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст. 483 МК України, застосувавши до нього стягнення, передбаченого санкцією статті, а саме у виді накладення штрафу в розмірі 100% вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а в разі неможливості конфіскації, просила вирішити питання про стягнення вартості безпосередніх предметів порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.

В судовому засіданні ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності, та його представник - адвокат Тригуб А.Ю. просили закрити провадження у справі про притягнення громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654), до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, за відсутністю складу адміністративного правопорушення. Також просили повернути ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА», в особі директора ОСОБА_1 , вилучені згідно з протоколом про порушення митних правил №0966/10000/20 від 07.05.2020 р. товари згідно опису предметів, а саме: Трактор сільськогосподарський новий колісний тип 2000 4 WD варіант 2375, серійний номер MX92375339132. Надали письмові заперечення, долучені до матеріалів справи.

Представник ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності, - адвокат Тригуб А.Ю. звернув увагу суду на те, що на думку митного органу, ОСОБА_1 надав до митного оформлення документи, які нібито містять неправдиві відомості щодо країни походження товару, оскільки товар походить з Російської Федерації. Такий висновок інспектора митниці спирається на наявність на тракторі таблички із надписом «Сделано в России ROSTELMASH».

Разом з тим, такий висновок митного органу спростовується Висновком судового експерта ТОВ «Київська незалежна судово-експертна установа» від 04.08.2020 р. № 2995, згідно якого країною походження трактора сільськогосподарський новий колісний тип 2000 4 WD варіант 2375, серійний номер МХ92375339165 та трактора сільськогосподарський новий колісний тип 2000 4 WD варіант 2375, серійний номер МХ92375339132, являється Республіка Казахстан».

При цьому, в матеріалах справи наявні всі товаросупровідні документи для здійснення митного оформлення та випуску товару у вільний обіг, подані Київській митниці Держмитслужби. Ці документи були видані виробником товару та уповноваженими органами Республіки Казахстан та є справжніми. Протокол не містить жодних доводів щодо того, що надані документи є підробленими.

Між тим, ОСОБА_1 як директором TOB «Версатайл Україна» особисто не вчинялись жодні дії, які б були спрямовані на незаконне переміщення товару через митний кордон України. Матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких відомостей та жодних доказів того, що ОСОБА_1 як директором ТОВ «Версатайл Україна» вчинялись будь-які умисні дії по складанню, підписанню, направленню, пред`явленню тощо товаросупровідних документів, які б були спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

Заслухавши пояснення представника митного органу, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та його представника, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

При цьому відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року № 8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до положень ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексута інших законів України.

Згідно із ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Завданнями провадження у справах про порушення митних правил, як це передбачено ст. 486 МК України, є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Статтею 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Тобто, у розумінні даної норми закону переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю для відповідальності за ч.1 ст.483 МК України, мають бути вчинені одним із зазначених способів, що вказують на умисел особи на таке протиправне переміщення.

Безпосереднім об`єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Об`єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.

Суб`єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.

Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України (п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду від 03.06.2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил»).

Як спосіб приховування від митного контролю ч. 1 ст. 483 МК України визначає подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Згідно вимог, встановлених частиною першою ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

Згідно положень ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати, в тому числі, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у справі про порушення митних правил, та інших обставин, які мають значення для провадження у справі, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

Доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у встановленому законом процесуальному порядку. Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення.

Згідно п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року №8, документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

При цьому, що стосується використання документів, то судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Тобто ті, що подаються митному органу на кордоні та є підставою для пропуску товару на митну територію України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник подає митному органу документи та відомості, необхідні для митного контролю, передбачені ст. 335 МК України.

Згідно положень ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Судом встановлено, що 28.04.2020 р. в зоні діяльності Слобожанської митниці Держмитслужби (Пункт пропуску «Гоптівка - Нехотєєвка», відділ митного оформлення "Гоптівка" митного поста "Магістральний") через митний кордон України з території Російської Федерації транспортним засобом комерційного призначення з р.н.з. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 на підставі рахунка-фактури (інвойсу) від 21.04.2020 р. № 260 та автотранспортної накладної від 22.04.2020 р. № Б/Н за митною декларацією в режимі ІМ40 типу ЕА від 28.04.2020 р. №UA100480/2020/804132 на адресу ТОВ "ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА" (ЄДРПОУ 31244654) переміщувалися товари «ТРАКТОР НОВИЙ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИЙ КОЛЕСНИЙ ТИП 2000 4WD ВАРІАНТ 2375 серійний номер (кузова, шасі)- НОМЕР_4 - 1ШТ.» вагою брутто 15788,00 кг, нетто - 15755,00 кг, вартістю 8890000,00 російських рублів, що становить 3 256 407 грн. згідно курсу НБУ, країна походження KZ, згідно із вказаними вище документами.

30.04.2020 р. зазначені вище товари доставлені до Київської митниці Держмитслужби та того ж дня уповноваженою особою по роботі з митницею ТОВ "ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА" (ЄДРПОУ 31244654) - Єліною Анною Сергіївною заявлені до митного контролю та оформлення за митною декларацією типу ІМ40ДЕ № UA100480/2020/804223.

Відповідно до відомостей поданих до митного контролю та оформлення документів, поставка вказаних вище товарів здійснювалась на виконання умов зовнішньоекономічного договору (контракту) від 26.02.2020 р. № 01, укладеного між продавцем - в особі генерального директора ТОО "Казахстанская Агро Инновационная Корпорация" (Республіка Казахстан) ОСОБА_3 та покупцем - в особі генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654) ОСОБА_1 .

30.04.2020 р., в рамках виконання митних процедур, згенерованих автоматизованою системою управління ризиками (АСУР) та доданих/скорегованих із застосуванням системи управління ризиками (СУР), уповноваженою посадовою особою митниці проведено митний огляд вищезазначених товарів, про що складено відповідний акт від 30.04.2020 р. №UA100480/2020/804223, здійснено їх цифрову ідентифікацію шляхом здійснення цифрової фотозйомки.

В результаті проведення митного огляду встановлено що вантаж являє собою: трактор новий сільськогосподарський колісний тип 2000 4WD варіант 2375 - 1шт., в базовій комплектації: механічна трансмісія 12*4 QuadshiftR, спарені колеса барабанного типу 710/70 R38, заводський номер 0135, модель трактору - VERSATILE 2375, серійний номер (кузова, шасі)- НОМЕР_4 , двигун - CUMMINS QSM 11. На тракторі присутній напис Ростельмаш , також наявна металева табличка з написом «Сделано в России ROSTELMASH».

Відповідно до відомостей п. 2.4 Розділу 2 зовнішньоекономічного договору (контракту) від 26.02.2020 № 01, поставка продавцем - ТОО "Казахстанская Агро Инновационная Корпорация" (Республіка Казахстан) на адресу «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654) товарів, здійснюється на умовах поставки FCA м. Кокшетау (Республіка Казахстан) згідно з Інкотермс 2010.

При перевірці поданих документів для підтвердження країни походження надано сертифікат про походження товару форми СТ-KZ 19.02.2020 № KZ 010300043.

Відповідно до ст. 43 Митного кодексу України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару.

Країна походження товару заявляється (декларується) митному органу шляхом зазначення назви країни походження товару та відомостей про документи, що підтверджують походження товару, у митній декларації.

Згідно пп. 2 п. 3 ст. 44 Митного кодексу України якщо на товари, щодо ввезення яких в Україну застосовуються кількісні обмеження (квоти) або заходи, вжиті органами державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в межах повноважень, визначених законами України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту", "Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту", "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну", "Про зовнішньоекономічну діяльність" сертифікат про походження товару має подаватись обов`язково. Товар, що був поданий до митного оформлення за ЕМД від 30.04.2020 №UA100480/2020/804223, код згідно з УКТЗЕД 8701903900 наявний у Постанові Кабінету міністрів України від 15.05.2019 №535, якою внесені зміни до переліку заборонених до ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації.

Таким чином, митний орган дійшов висновку, що посадовими особами ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» до митного оформлення товарів за ЕМД від 30.04.2020 р. № UA100480/2020/804223 не надано документи, які б свідчили про країну походження товару, однак під час огляду товарів встановлено, що на тракторі присутній напис « Ростельмаш », наявна металева табличка з написом «Сделано в России ROSTELMASH», також вищевказане підприємство здійснювало раніше митне оформлення аналогічних та подібних товарів за ЕМД від 29.01.2019 р. № UA125280/2019/880110, де заявлено країну походження товару - Російська Федерація.

Враховуючи наведене, митний орган прийшов до висновку, що ОСОБА_1 вчинено дії, які призвели до переміщення товарів загальною вартістю 3 256 407 грн. через митний кордон України на підставі документів, що містять неправдиві відомості щодо країни походження товарів.

В зв`язку з чим, 07.05.2020 року працівниками Державної митної служби України відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654), складено протокол про порушення митних правил №0966/10000/20, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Суд не погоджується з висновком митного органу про наявність в діях громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654), ознак порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, виходячи з наступного.

У відповідності до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Так, згідно висновку експерта Київської незалежної судово-експертної установи від 04.08.2020 р. № 2995, за результатами проведення експертного товарознавчого дослідження встановлено, що Російська Федерація не є країною походження для товарів: трактор сільськогосподарський новий колісний тип 2000 4 WD варіант 2375, серійний номер МХ92375339165 та трактор сільськогосподарський новий колісний тип 2000 4 WD варіант 2375, серійний номер МХ92375339132.

Країною походження трактора сільськогосподарський новий колісний тип 2000 4 WD варіант 2375, серійний номер МХ92375339165 та трактора сільськогосподарський новий колісний тип 2000 4 WD варіант 2375, серійний номер МХ92375339132, являється Республіка Казахстан.

Мотивуючи висновок, судовий експерт вказав на наступне.

Так, згідно листа заводу-виробника ТОО «Казахстанская агро инновационная корпорация» від 19.05.2020p., наданого до TOB «Версатайл Україна», згадані трактори виготовлені із наступних комплектуючих:

- Двигун виробництва Cummins (США);

- Трансмісія виробництва Ocubo Gear Co. (Японія);

- Шини виробництва Mitas (Чехія);

- Гідравлічні розподілювачі виробництва Bondioli & Pavesi (Італія);

- Блок виносних гідравлічних муфт виробництва Faster (Італія);

- Кабіна виробництва Росія;

- Колісні диски виробництва ПАТ «Кременчуцький колісний завод» (Україна).

Отже, у тракторів, щодо яких виконується дослідження, лише кабіна походить із Російської Федерації та (як встановлено у протоколах про порушення митних правил) саме вона містить маркування «Сделано в России ROSTSELMASH».

Таким чином, зазначене маркування «Сделано в России» не стосується виробу (товару) загалом, а лише однієї його комплектуючої частини - кабіни.

Також встановлено, що ТОО «Казахстанская агро инновационная корпорация» 19.02.2018 p. укладено ліцензійний договір із ООО «КЗ «Ростсельмаш» на право використання технологічної документації виготовлення тракторів.

В нормативно-правових актах з питань митної справи відсуті положення про те, що маркування товару або його комплектуючих певним знаком для товарів і послуг має значення для визначення країни походження товару.

Відтак, нанесення знаку для товарів і послуг «ROSTSELMASH» на комплектуючі тракторів (кабіни) не свідчить про Російську Федерацію як країну їхнього походження.

При цьому, в досліджуваному випадку підстави для визначення походження тракторів Versatile тип 2000 4 WD варіант 2375 з Російської Федерації повністю відсутні, зважаючи на пункт 2.5 Правил, оскільки зазначена країна також є стороною даної Угоди, а тому для цілей визначення країни походження товарів відповідно до критерію достатньої обробки (переробки) вважається, що використана при збиранні товарів комплектуюча - кабіна з маркуванням «ROSTSELMASH» - походить не з Російської Федерації, а з Республіки Казахстан.

Проаналізувавши положення Угоди про Правила визначення країни походження товарів у Співдружності Незалежних Держав від 20.11.2009 р. судовий експерт зазначив:

Таким чином, в досліджуваному випадку необхідно керуватися пунктом 2.3 Правил, що передбачає кумулятивний принцип, який визначає походження того чи того товару під час його послідовної обробки (переробки).

Відповідно до розділу І Угоди «кумулятивний принцип» - принцип визначення країни походження товарів, відповідно до якого походження товару в результаті послідовної обробки (переробки) товару в державах - учасницях Угоди визначається за країною виготовлення кінцевого товару.

Походження товару - Трактор сільськогосподарський новий колісний тип 2000 4 WD варіант 2375, серійний номер MX92375339132, саме з Республіки Казахстан підтверджується також наявними в матеріалах справи доказами, а саме: Копією міжнародної транспортної накладної на трактор МХ92375339132 від 22.04.2020 р., копією рахунку фактури виробника на трактор МХ92375339132 від 21.04.2020 р., копією сертифікату походження товару СТ-КZ від 19.02.2020 р., копією ліцензійного договору від 19.02.2018 р., копією комплектувальної відомості, копією експортної митної декларації з Республіки Казахстан на трактор МХ92375339132 від 22.04.2020 р., копією сертифіката відповідності, копією паспорта на трактор НОМЕР_5 від 22.04.2020 р., копією декларації ТОО «Казахстанская агро инновационная корпорация» про походження товару від 06.05.2020 р., копією Листа ТОО «Казахстанская агро инновационная корпорация» від 04.05.2020 р., копією Листа ТОО «Казахстанская агро инновационная корпорация», копія товарної накладної на трактор МХ92375339132 від 21.04.2020 р., копією Листа ТОО «Казахстанская агро инновационная корпорация» від 19.05.2020 р., копією Акту експертизи походження товару для внутрішнього обігу від 12.02.2020 р., який виданий Акмолинською філією АО «Національний центр експертизи та сертифікації».

Таким чином, в матеріалах справи наявні всі товаросупровідні документи для здійснення митного оформлення та випуску товару у вільний обіг, подані Київській митниці Держмитслужби. Вказані документи видані виробником товару та уповноваженими органами Республіки Казахстан. Відомостей про підробку вказаних документів, матеріали справи не містять.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували достовірність декларування даних щодо країни походження товару - Трактор сільськогосподарський новий колісний тип 2000 4 WD варіант 2375, серійний номер MX92375339132, з Республіки Казахстан, митним органом в ході проведення перевірки не використано та не встановлено.

Натомість висновки митного органу, наведені в справі про порушення митних правил, а саме щодо вчинення генеральним директором ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» - ОСОБА_1 дій, які призвели до переміщення товарів загальною вартістю 3 256 407 грн. через митний кордон України на підставі документів, що містять неправдиві відомості щодо країни походження товарів, спростовується даними Висновку експерта експертного товарознавчого дослідження Київської незалежної судово-експертної установи від 04.08.2020 р. № 2995.

Згідно ст. 489 МК України та ст. 280 КУпАП, при розгляді справи підлягають з`ясуванню такі обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно закону під неправдивими даними, що містяться у документах, які є підставою для переміщення товарів через митний кордон, слід розуміти неправдиві відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються.

Об`єктивною стороною порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 483 МК України, - є дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто є активна поведінка (вчинок) особи.

Суб`єктивна сторона передбачає наявність умислу.

За результатами розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 як директором TOB «Версатайл Україна» особисто не вчинялись жодні дії, які б були спрямовані на незаконне переміщення товару через митний кордон України. Матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких відомостей та жодних доказів того, що ОСОБА_1 як директором ТОВ «Версатайл Україна» вчинялись будь-які умисні дії по складанню, підписанню, направленню, пред`явленню тощо товаросупровідних документів, які б були спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

Як вбачається з матеріалів справи, при митному оформленні товару декларантом, яким вказана ОСОБА_5 , були подані всі документи, передбачені як обов`язкові, які були оформлені у встановленому чинним законодавством порядку та містили всі реквізити, необхідні для ідентифікації товару.

Крім того, протокол про порушення митних правил та інші надані Київською митницею Держмитслужби Державної митної служби України документи не містять посилання на докази, які б свідчили про умисний характер дій гр. ОСОБА_1 . Надані митним органом матеріали не містять свідчень того, що гр. ОСОБА_1 навмисно, на підставі документів, що містять недостовірну інформацію, вніс до електронної митної декларації недостовірності відомості та/або передбачав шкідливі наслідки своїх дій та бажав їх настання, що виключає наявність вини у його діях.

В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що документи, подані до митного оформлення містять неправдиві дані, тобто відомості зазначені у них належним чином не перевірені та не спростовані, а тому в діях останнього відсутні будь-які ознаки вчинення умисного переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 - генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» - ознак об`єктивної та суб`єктивної сторони правопорушення, що передбачене частиною 1 статті 483 МК України.

Обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст. 483 МК України є наявність в діях правопорушника вини у формі прямого умислу, а відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Разом з тим, митним органом не доведено суб`єктивну сторону адміністративного правопорушення, а саме прямий умисел ОСОБА_1 - генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА», який виразився в поданні останнім митним органам документів, отриманих незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є: 1) безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил; 2) офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу; 3) офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

За таких обставин, оскільки представником митного органу не надано достатніх доказів, які б беззаперечно вказували на те, що дії ОСОБА_1 - генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» спрямовані на переміщення товарів - трактор новий сільськогосподарський колісний тип 2000 4WD варіант 2375, заводський номер 0135, серійний номер (кузова, шасі) - НОМЕР_5 , загальною вартістю 3 256 407 грн. через митний кордон України на підставі документів, що містять неправдиві відомості щодо країни походження товарів, суд, виходячи з норми ч. 3 ст. 62 Конституції України, тлумачить усі сумніви щодо доведеності вини особи на користь останньої.

Натомість, досліджені в суді матеріали справи у їх сукупності свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 - генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

На підставі наведеного, встановлюючи у відповідності до ст. 251 КУпАП, наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, з огляду на відсутність достовірних і достатніх відомостей про вчинення ОСОБА_1 - генеральним директором ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, суд приходить до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю в зв`язку з відсутністю в діях останнього складу правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись статтями 458, 483, 487, 489, 490, 491, 494, 495, 498-500, 527 Митного кодексу України, статтями7, 9, 247, 251, 268, 271 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Провадження в справі про притягнення громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , генерального директора ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654, адреса: 01135, м. Київ, вул. Чорновола В`ячеслава, буд 20), зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Повернути ТОВ «ВЕРСАТАЙЛ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31244654, адреса: 01135, м. Київ, вул. Чорновола В`ячеслава, буд 20), в особі директора ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вилучені згідно з протоколом про порушення митних правил № 0966/10000/20 від 07 травня 2020 року товари згідно опису предметів, а саме:

- трактор новий сільськогосподарський колісний тип 2000 4WD варіант 2375, заводський номер 0135, серійний номер (кузова, шасі) - НОМЕР_5 , кількістю 1 шт.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя С.І. Кушнір