
Справа № 648/2277/20
Провадження № 3/648/871/20
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" серпня 2020 р. смт. Білозерка
Суддя Білозерського районного суду Херсонської області: Кусік І.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Слажнєвої К.В.,
прокурора: Шатунського В.В.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, згідно протоколу, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , який працює оглядачем каналів в управлінні каналів Інгулецької зрошувальної системи, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Білозерським РВ УМВС України в Херсонській області 25.05.1996 року, РНОКПП НОМЕР_2 , депутата Правдинської сільської ради Білозерського району Херсонської області VII скликання,
- за діяння, передбачене ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 будучи депутатом Правдинської сільської ради Білозерського району Херсонської області VІІ скликання був зобов`язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік з 01.01.2019 року до 23:59 год. 31.03.2019 року включно. Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік лише 20.05.2019 о 08:53, тобто несвоєчасно ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), за що передбачено відповідальність ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину в інкримінованому йому правопорушенні визнав, надав пояснення, які відповідають обставинам викладеним у протоколі про адмінітративне правопорушення.
Заслухавши ОСОБА_1 , висновок прокурора щодо обґрунтованості притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суд приходить до наступного.
Рішенням І сесії VІІ скликання Правдинської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 03.11.2015 року № 1 «Про визнання повноважень сільського голови та депутатів сільської ради» визнано повноваження обраного депутата вказаної сільської ради ОСОБА_1 .(а.с. 21)
Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені антикорупційним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов`язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб`єктами, на яких поширюється дія вказаного вище Закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Таким чином, ОСОБА_1 у відповідності до ст. 1 п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом декларування та відповідальності, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2 та п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі НАЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Декларацію), за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу II Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року у редакції від 12.12.2019 року №168/19 «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, 27.12.2019 № 1301/34272 щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно з листом НАЗК від 06.02.2020 року № 71-03/4127/20 вбачається, що у пункті І розділу ІІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням національного агентства 10.06.2016 року №3 (із змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089 (далі - Порядок), зазначається, що усі компоненти, які суб`єкт декларування подав до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі – ІТС Реєстр), зберігаються в ІТС Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічний частині ІТС Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ІТС Реєстр відповідає фактичній даті подання документів суб`єктами декларування. (а.с 46).
Відповідно до п. 8 розділу другого рішення НАЗК від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ накладанням на нього особистого кваліфікованого електронного підпису. Перед підписанням документа суб`єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Усі інші документи, які суб`єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них особистого кваліфікованого електронного підпису.
Відповідно до даних АЦСК АТ Комерційний банк «Приватбанк» у період з 22.02.2019 по 22.02.2020 ОСОБА_1 мав дійсний електронний цифровий підпис. (а.с.40).
Відповідно до листів ДП «Українські спеціальні системи» від 19.02.2019 № 07-363 та № 07-1000 від 08.05.2019 у період з 01.01.2019 по 08.05.2019 у роботі Реєстру технічних несправностей та перебоїв не зафіксовано, реєстр працював у штатному режимі, за винятком 04.03.2019, коли у окремих користувачів при роботі з ІТС Реєстр спостерігалися помилки, які в повній мірі були усунуті 06.03.2019 о 14:40.
Відповідно до листа Правдинської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 12.06.2020 № 02-24/3, ОСОБА_1 у зв`язку із неможливістю своєчасно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік не звертався, у приміщеннях сільської ради є в наявності робоче місце, яке оснащене комп`ютерною технікою із доступом до мережі Інтернет. Депутат ОСОБА_1 був присутній на сесії сільської ради 14.03.2019 року та ознайомлений із положеннями Закону України «Про запобігання корупції», щодо обов`язковості щорічного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 01 квітня 03.01.2019 року особисто. (а.с. 29).
Крім того, із матеріалів справи вбачається, що 03.11.2015 року ОСОБА_1 під підпис ознайомлений із положеннями Закону України «Про запобігання корупції». (а.с. 26).
Вказане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості для своєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік та відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання вказаної декларації.
Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік лише 20.05.2019 о 08:53, тобто несвоєчасно (https://public.nazk.gov.ua/declaration/ 98148c99-5d2c-46f3-9f5e-08262c2bcc84).
Таким чином, у передбачені ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» строки ОСОБА_1 , будучи своєчасно обізнаним про строки, порядок та алгоритм подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік у період з 01.01.2019 року по 01.04.2019 року жодних дій, направлених на подання вказаної вище декларації, не вчиняв, а виконав вказані дії лише 20.05.2019 року, тобто несвоєчасно.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування і зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Згідно із ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Об`єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, суб`єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у формі непрямого умислу полягає у тому, що ОСОБА_1 своєчасно був обізнаний про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідні терміни, алгоритм подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік та своєчасно ознайомлений з вимогами фінансового контролю, згідно з Законом України «Про запобігання корупції».
Вказане також свідчить, що ОСОБА_1 достовірно знав про строки, алгоритм необхідних дій в Реєстрі для успішного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, був попереджений про обмеження та наслідки невиконання вимог фінансового контролю, але свідомо допускав їх настання.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи станом на 31.12.2018 року депутатом Правдинської сільської ради Білозерського району Херсонської області, тобто суб`єктом декларування та відповідальності, згідно із ст.1 та п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог, передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно (20.05.2019 року о 08:53 год.), без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подав на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (https://public.nazk.gov.ua/declaration/98148c99-5d2c-46f3-9f5e-08262c2bcc84).
Отже, ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обираючи вид адміністративного стягнення, врахувавши характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, суд приходить до висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу на користь Держави, передбаченого санкцією ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КпАП України у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6 ч. 1, 283-285 КпАП України, Законом України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 року № 1700-VII, суд,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КпАП України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь Держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 850,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Держави у розмірі 420,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя: Кусік І.В.
Постанова набрала законної сили: “__”____2020 року.
Початковий строк пред`явлення постанови до виконання – 3 місяці.
Постанова пред`явлена до виконання: “__”__20__року
Реквізити для сплати штрафу: отримувач УК у Білозерському районі/Білозерський район/21081100, ЄДРПОУ 37949011, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN): UA868999980313060106000021016, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.
Судовий збір сплачується за реквізитами: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.