
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2020 року Чернігів Справа № 620/2517/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
судді Баргаміної Н.М.,
при секретарі Федорок К.М.,
за участю представника позивача Агапової І.А., представника відповідача Дмитрук І.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка звернулось до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 197339 від 09.06.2020, винесену Управлінням Укртрансбезпеки в Чернігівській області про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він не може бути суб`єктом відповідальності за порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки на момент складання акту додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом належний товариству транспортний засіб на підставі договору оренди знаходився у користуванні ТОВ «Бета-Агро-Інвест», водій ОСОБА_1 під час перевірки не був працівником позивача, а перебував у трудових відносинах з ТОВ «Бета-Агро-Інвест».
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки 27.04.2020 була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки SCANIA державний номерний знак НОМЕР_1 , під час якої встановлено, що згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу вказаний транспортний засіб є власністю Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка. Вказує, що під час перевірки виявлено порушення, а саме під час надання послуг з перевезення вантажу згідно товарно-транспортної накладної № 0-693 від 24.04.2020 перевізник не забезпечив водія протоколом повірки та адаптації тахографа, який встановлений в транспортному засобі. Також зазначає, що на запит інспекторів жодних документів, які б підтверджували факт використання транспортного засобу іншим перевізником, не було надано, жодного заперечення щодо невірного визначення перевізника водієм зроблено не було, по змісту товарно-транспортної накладної неможливо встановити, хто саме є автомобільним перевізником, тому за за результатами розгляду справи про правопорушення на позивача винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн.
Позивачем було подано відповідь на відзив, в якій, серед іншого, вказав, що у відповідача в матеріалах справи наявна копія товарно-транспортної накладної, яка підтверджує, що на час проведення перевірки 27.04.2020 автомобільним перевізником було саме ТОВ «Бета-Агро-Інвест».
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 12.08.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, було замінено неналежного відповідача Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області на належного - Державну службу України з безпеки на транспорті.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
27.04.2020 на підставі направлення на перевірку від 27.04.2020 № 007146, графіку проведення рейдових перевірок інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області, проведено рейдову перевірку дотримання позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт (а.с. 60, 61).
За результатами перевірки транспортного засобу марки SCANIA державний номерний знак НОМЕР_1 , що належить позивачу, Товариству з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка, був складений акт № 202902 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.04.2020, яким зафіксовано, що під час надання послуг із перевезення вантажу згідно товарно-транспортної накладної № 0-693 від 24.04.2020, замовник ТОВ «Сателліт», перевізник ТОВ ім. Шевченка не забезпечив у водія транспортного засобу наявності протоколу повірки та адаптації тахографа, наявність якого передбачена статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 80).
Листом Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області № 40711/41/24-20 від 26.05.2020 позивач був повідомлений про розгляд 09.06.2020 справи про порушення ним законодавства про автомобільний транспорт (а.с. 81-82).
Начальником Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області 09.06.2020 на підставі зазначеного акту перевірки прийнято постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу № 197339, якою стягнуто з позивача штраф у сумі 1700 грн. (а.с. 83).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Відповідно до абзаців другого, десятого пункту 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку.
Пункт 21 вказаного Порядку передбачає, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У відповідності до вимог частин першої та другої статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Абзацом 2 частини другої статті 49 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що водій транспортного засобу зобов`язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
Особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку встановлює Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затверджене наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.06.2010 № 340 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 за № 811/18106 (далі - Положення про робочий час і час відпочинку водіїв).
Пунктом 1.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв передбачено, що вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Згідно пункту 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (пункт 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв).
Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів визначає Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затверджена наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 № 385 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 за № 946/18241 (далі - Інструкція).
Згідно пункту 1.3 Інструкції ця Інструкція поширюється на суб`єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
В силу пункту 3.3 Інструкції водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції (пункт 3.6 Інструкції).
Аналіз вищевказаного дає суду підстави зробити висновок, що зазначеними нормами чинного законодавства чітко врегульовані вимоги встановлення, технічного обслуговування та використання тахографів, які передбачені для автомобільних перевізників та водіїв, що здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами вагою понад 3,5 тонни.
При цьому, наявність встановленого на транспортному засобі тахографа покладає на автомобільного перевізника обов`язок його періодичної повірки, тримання при собі протоколу перевірки та адаптації тахографа, а також пред`явлення протоколу перевірки та адаптації тахографа особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.
Так, зі змісту статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» слідує, що вказаний у цій статті перелік документів не є вичерпним, тобто законодавцем передбачено можливість його доповнення іншими визначеними законодавством документами, зокрема, таким документом є протокол перевірки та адаптації тахографа.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац третій частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»).
Відповідно до пунктів 26-27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Судом встановлено, що позивач як власник транспортного засобу марки SCANIA державний номерний знак НОМЕР_1 номер шасі НОМЕР_2 за договором оренди транспортних засобів № 1016 від 14.07.2019 та додаткової угоди від 20.12.2019 передав вказаний транспортний засіб в користування ТОВ «Бета-Агро-Інвест» (а.с. 10-12, 15-16).
Зазначені обставини підтверджені також актом приймання-передачі від 16.07.2019 та платіжними дорученнями № 475 від 28.08.2019, № 344160367 від 23.10.2019, № 286 від 31.01.2020, № 2460 від 15.06.2020, № 2461 від 15.06.2020 щодо сплати коштів за таку оренду (а.с. 38-42, 43).
Так, згідно товарно-транспортної накладної № 0-693 від 24.04.2020, наданої водієм ОСОБА_1 посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області під час проведення рейдової перевірки, автомобільним перевізником вантажу було ТОВ «Бета-Агро-Інвест» (а.с. 62).
Як вже було зазначено судом, абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що суб`єктом відповідальності за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - є автомобільний перевізник.
В розумінні вимог статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Отже, виходячи з проаналізованих норм права, суд приходить до висновку, що вказаний транспортний засіб у відповідності до вимог чинного законодавства був переданий позивачем у користування іншій особі, а тому позивач у спірних правовідносинах не мав статусу автомобільного перевізника, та не може бути суб`єктом відповідальності, передбаченої абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 09.08.2020 у справі № 806/1450/16.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 197339 від 09.06.2020, винесену Управлінням Укртрансбезпеки в Чернігівській області про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка (вул. Тарасевича, б. 1-Б, с. Тараса Шевченка, Ріпкинський район, Чернігівська область, 15054, код ЄДРПОУ 03796761) до Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 197339 від 09.06.2020, винесену Управлінням Укртрансбезпеки в Чернігівській області, про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка судові витрати в розмірі 2102,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 18.08.2020.
Суддя Н.М. Баргаміна