Рішення № 91029138, 17.08.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2020
Номер справи
580/1427/20
Номер документу
91029138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2020 року справа № 580/1427/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, Комісії з питань соціальних допомог в особі виконавчого комітету Смілянської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради (далі - відповідач 1), Комісії з питань соціальних допомог в особі виконавчого комітету Смілянської міської ради (далі - відповідач 2), в якому просить:

- визнати незаконними (протиправними) дії Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради по припиненню субсидії з 01.02.2020 та у разі прийняття такого рішення зобов`язати виплатити субсидію за лютий 2020 року та допустити таке рішення до негайного виконання;

- визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення комісії з питань соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради "Про припинення дії субсидії" оформлене протоколом №8 від 06.03.2020, у зв`язку з чим зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради поновити виплату раніше призначеної субсидії з 01.03.2020.

Позов мотивовано тим, що Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з 01.02.2020 припинено виплату субсидії, у зв`язку з тим, що під час отримання субсидії не повідомила про набуття права власності на нерухомість за договором дарування. Разом з тим, позивач вважає рішення про припинення субсидії з підстав не повідомлення нею Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради про набуття 05.10.2018 права власності на нерухоме майно необгрунтованим.

Відповідачем 1 подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що відповідно до проведеної верифікації встановлено, що 05.10.2018 позивач набула право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , яка була оцінена у 189500 грн, що підтверджується договором дарування квартири від 05.10.2018. В Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 23.10.2018 (в V розділі "Інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії") не зазначила про набуття права власності на вказану квартиру. Таким чином, позивач не задекларувала інформацію про отримання нею протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії квартири на суму, яка на дату отримання перевищує 50 тис. гривень.

Відповідачем 2 подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що позивач без достатніх правових підстав отримала житлову субсидію, всупереч вимогам Положення про порядок призначення житлових субсидій № 848 та не вжила заходи для повідомлення про обставини для перерахунку субсидії, тому комісія з питань призначення соціальних допомог приймаючи рішення про припинення раніше призначеної субсидії діяла в межах, у спосіб та в порядку передбаченому чинним законодавством України.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач у жовтні 2018 року подала електронну заяву про призначенням житлової субсидії з 01.10.2018 на чотирьох осіб за адресою: АДРЕСА_1 . До заяви було додано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в V розділі Декларації "Інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії", позивач зазначила "немає".

Рішенням про призначення субсидії від 22.05.2019 позивачу було призначено субсидію на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 включно.

В подальшому відповідно до проведеної верифікації встановлено, що 05.10.2018 позивач набула право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , яка була оцінена у 189500 грн, що підтверджується договором дарування квартири за вказаною від 05.10.2018.

07.02.2020 Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради прийнято рішення про тимчасове припинення субсидії з 01.02.2020

06.03.2020 на засіданні комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради, ухвалено припинити раніше призначену субсидію ОСОБА_1 з 01.03.2020.

Вважаючи рішення позивача протиправним позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, яке в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме: витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів; витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік (далі - Положення №848).

Відповідно до пункту 1 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Згідно пункту 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

За приписами пункту 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 4 Положення №848 передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 13 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Як слідує з матеріалів справи, у спірному випадку позивачем 23.10.2018 під час звернення до управління із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг була подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у розділі 5 якої "Інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії" вказала, що придбаного майна, товарів або оплачених послуг вона не має.

Разом з тим, підпунктом 4 пункту 6 Положення №848 передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

- будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 05.10.2018 позивач набула право власності на квартиру за договором дарування квартири за адресою: АДРЕСА_1 , посвідчений приватним нотаріусом Смілянського районного нотаріального округу Новіковим І.М., зареєстрований в реєстрі за №4658. За даним договором даритель ОСОБА_2 подарувала, а позивач отримала право власності на квартиру АДРЕСА_1 . Вказана квартира оцінена за 189500 грн.

Після з`ясування вказаної обставини, 07.02.2020 Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради прийнято рішення про тимчасове припинення субсидії з 01.02.2020

06.03.2020 на засіданні комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради, ухвалено припинити раніше призначену субсидію ОСОБА_1 з 01.03.2020.

Щодо посилань позивача на те, що у період з жовтня 2018 року по травень 2019 року вона не отримувала субсидію, слід зазначити, що рішення про призначення субсидії за заявою позивача прийнято 22.05.2019, сума субсидії за травень 2019 року містить в собі суми нарахувань субсидій за жовтень-грудень 2018 року та січень-квітень 2019 року, що підтверджується копіями платіжних документів долучених до матеріалів справи.

Суд зазначає, що обставиною, яка підлягає з`ясуванню в межах розгляду даної справи є встановлення права позивача на призначення субсидії, яку було виплачено позивачу. Суд звертає увагу, що з огляду на встановлену, в ході розгляду даної справи, відсутність у позивача такого права, судом вбачається, що рішення комісії з питань соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради "Про припинення дії субсидії" оформлене протоколом №8 від 06.03.2020, наданої ОСОБА_1 є обгрунтованим та підтвердженим доказами, наявними у матеріалах справи, в зв`язку з чим суд доходить висновку про правомірність прийнятих рішень та як наслідок про необгрунтованість позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що відповідачами доведено правомірність прийнятих спірних рішень, в зв`язку з чим в задоволенні позовних вимог належить відмовити.

У відповідності до положень ст. 139 КАС України, судові витрати, зі сплати судового збору не підлягають відшкодуванню.

Таким чином, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суду строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.М. Гарань