
Справа № 686/16452/20
УХВАЛА
іменем України
18 серпня 2020 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Божук Д.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Другого відділу державної виконавчої служби у місті Хмельницькому Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) , старшого державного виконавця Другого відділу Державної виконавчої служби м. Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Лубкович Олесі Русланівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовною заявою до Хмельницького міськрайонного суду, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність керівника Другого відділу ДВС у м. Хмельницькому Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та старшого державного виконавця цього відділу Лубкович Олесі Русланівни про порушення вимог здійснення виконавчого провадження;
- зобов`язати відповідачів вчинити законні дії щодо стягнення коштів з боржника із перерахуванням на його рахунок у відповідності до виконавчого листа з 03 березня 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області по справі №686/10183/19 від 26 лютого 2020 року виданий виконавчий лист про стягнення з приватного підприємця ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 грошових коштів матеріального та морального відшкодування в розмірі 32350 грн.
03 березня 2020 року на ім`я начальника Другого відділу ДВС м. Хмельницького позивачем подана для реєстрації в канцелярії відділу ДВС заява про примусове виконання рішення суду та виконавчий лист про стягнення боргу.
Однак старшим державним виконавцем Другого відділу ДВС м Хмельницького Лубкович О.Р., в порушення норм Закону України "Про виконавче провадження", копія постанови та інші документи виконавчого провадження на його адресу не надіслані, рішення суду не виконується.
Не отримавши копії про відкриття виконавчого провадження та через неможливість ознайомитись із матеріалами справи, ОСОБА_1 звернувся до Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та управління забезпечення примусового виконання рішень Хмельницької області із скаргою про бездіяльність та незаконні дії державного виконавця ОСОБА_3
22 травня 2020 від Центрально - Західного міжрегіонального управління отримав відповідь на звернення, в якому зазначено, що державним виконавцем 05.03.2020 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження і копію надіслано сторонам. Проте факт відправлення постанови відсутній і нічим не підтверджено. Державний виконавець свідомо затягує виконання рішення суду.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06.07.2020 передано в порядку статті 29 КАС України справу №686/16452/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Другого відділу Державної виконавчої служби м.Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), Старшого державного виконавця Другого відділу Державної виконавчої служби м.Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Лубкович Олесі Русланівни про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язати вчинити законні дії, за підсудністю на розгляд Хмельницькому окружному адміністративному суду.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано на розгляд судді Божук Д.А.
Відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно зі ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
З положень наведеної норми процесуального закону слідує, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця можуть бути оскаржені до адміністративного суду лише у разі відсутності іншого порядку судового оскарження.
Тобто, якщо законом встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, то це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.
Згідно матеріалів справи, рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 29.08.2019 по справі №686/10183/19 стягнуто, зокрема, з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 32350,00 грн., яз яких 29350 грн. матеріальної шкоди та 3000 грн. моральної шкоди.
Хмельницький міськрайонний суд 26.02.2020 видав виконавчий лист по цивільній справі №686/10183/19.
Позивач звернувся з позовом, предметом якого є оскарження бездіяльності державного виконавця та посадової особи органу державної виконавчої служби, а також зобов`язання їх вчинити дії щодо виконання виконавчого листа по цивільній справі №686/10183/19.
Відповідно до ч.1 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Згідно з ч.2 ст.74 вказаного Закону рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, відповідно до ч.2 ст.74 Закону України "Про виконавче провадження" також визначено перелік випадків, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів. Проте позовні вимоги не стосуються таких випадків.
Відповідно до ч.1 ст.447 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Відповідно до ч.1 ст.448 ЦПК України скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Таким чином, норми ЦПК України встановлюють інший порядок судового оскарження дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби при виконанні рішення суду, прийнятого відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Як наслідок, дії та (або) бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби з примусового виконання рішення суду по цивільній справі повинні бути оскаржені стороною виконавчого провадження шляхом подання скарги до суду, який видав виконавчий документ.
Отже, вирішення заявлених позивачем позовних вимог належить до юрисдикції суду, який видав виконавчий документ, тому ОСОБА_1 має звернутись із скаргою до Хмельницького міськрайонного суду, як це передбачено ЦПК України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Оскільки позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України.
Також суд звертає увагу на те, що відповідно до ухвали Хмельницького міськрайонного суду від 06.07.2020 справа в порядку Кодексу адміністративного судочинства України направлена за підсудністю до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Відповідно до статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Однак суд зазначає, що позовна заява з Хмельницького міськрайонного суду була направлена в порядку статті 29 КАС України, тобто в порядку передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого.
Однак судом встановлено, що спір не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів, тому не є адміністративним спором, а відтак адміністративною справою.
Таким чином, в даному випадку відсутній спір між адміністративними судами щодо підсудності.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 170, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Другого відділу державної виконавчої служби у місті Хмельницькому Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) , старшого державного виконавця Другого відділу Державної виконавчої служби м. Хмельницького Центрально-Західного міжрегіонального управління Лубкович Олесі Русланівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що розгляд та вирішення цієї справи віднесено до юрисдикції Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддяД.А. Божук