Рішення № 91028997, 18.08.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2020
Номер справи
560/2646/20
Номер документу
91028997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2646/20

РІШЕННЯ

іменем України

18 серпня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - Головне управління ПФУ в Хмельницькій області), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ у Хмельницькій області №5556 від 27.04.2020;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області відновити виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 01.04.2020.

Позов обґрунтовано тим, що перебуваючи на обліку в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач 07.05.2019 уклав із Державною службою України з надзвичайних ситуацій контракт №215/19 про проходження служби цивільного захисту строком на 3 (три) роки.

З 01.04.2020 Головне управління ПФУ в Хмельницькій області припинило нараховувати та виплачувати йому пенсію.

Позивач посилаючись на норми частини 3 статті 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вважає, що у зв`язку з тим, що він прийнятий на службу цивільного захисту за контрактом під час дії в Україні особливого періоду, то виплата пенсії на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення позивача не повинна припинятися.

У поданому до суду відзиві відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, вказав, що виплату пенсії позивачу припинено правомірно у зв`язку з його працевлаштуванням. Рішенням від 27.04.2020 №5556 Головне управлінням ПФУ в Хмельницькій області встановлено, що у ОСОБА_1 , який одержує пенсію за вислугу років, за період з 07.05.2019 по 31.03.2020 утворилась переплата пенсії в розмірі 38911,72 грн. Вказаним рішенням було вирішено здійснювати утримання з пенсії ОСОБА_1 в розмірі 20% пенсії щомісячно до повного погашення переплати.

Посилаючись на норми законодавства, яке врегульовує спірні відносини, зазначив про відсутність протиправності прийнятого рішення про утримання пенсії позивача, просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.

Головне управління ПФУ у Хмельницькій області заявило клопотання про залучення до участі у справі Головне управління ДСНС у Хмельницькій області, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача для надання пояснень по справі. Враховуючи те, що відповідач не обґрунтував, яким чином судове рішення може вплинути на права та обов`язки Головне управління ДСНС у Хмельницькій області, суд вважає, що у задоволенні клопотання відповідача про залучення третьої особи необхідно відмовити.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 01.06.220 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Судом встановлено, що з 12.11.2010 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закону №2262-ХІІ).

З матеріалів справи вбачається, що між Державною службою України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) в особі начальника Управління ДСНС України у Хмельницькій області генерала-майора служби цивільного захисту Братка Е.П. та ОСОБА_1 укладено контракт про проходження служби цивільного захисту №215/19 строком дії на 3 (три) роки (далі - Контракт), який набрав чинності 07.05.2019.

Відповідно до витягу з наказу (по особовому складу цивільного захисту) від 07.05.2019 №179 "Про прийняття на службу цивільного захисту" (пункт 10) колишнього майора служби цивільного захисту ОСОБА_1 (спеціальне звання присвоєно наказом ГУ МНС України в Хмельницькій області від 09.01.2008 №19 о/с), який уклав контракт про проходження служби цивільного захисту строком на 3 (три) роки, відповідно до пунктів 33, 47, 62, 93, 95 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, на підставі заяви та контракту ОСОБА_1 , подання начальника Головного управління ДСНС України в Хмельницькій області Братка Е.П., згоди тимчасово виконуючого обов`язки директора Департаменту реагування на надзвичайні ситуації Сніцара В.Д., прийнято позивача на військову службу цивільного захисту, зараховано у кадри ДСНС у спеціальному званні майор служби цивільного захисту та за його згодою призначено начальником караулу 17 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України в Хмельницькій області.

Згідно з пунктом 2 Контракту ДСНС зобов`язується забезпечувати громадянинові ОСОБА_1 фінансове і матеріальне забезпечення відповідно до законодавства.

Відповідно до атестата №220 від 08.04.2020, сформованого Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області, позивачу припинено виплату пенсії по причині поновлення на службі, а пенсійну справу (особовий рахунок) № НОМЕР_1 перенесено до архіву. Пенсію виплачено по 31.03.2020.

Рішенням від 27.04.2020 №5556 Головне управлінням ПФУ в Хмельницькій області вирішено здійснювати утримання з пенсії ОСОБА_1 в розмірі 20% пенсії щомісячно до повного погашення переплати, у зв`язку з одночасним отриманням пенсії та поновленням на службі в ДСНС, за період з 07.05.2019 по 31.03.2020 утворилась переплата пенсії в розмірі 38911,72 грн.

11.04.2020 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області із запитом про надання публічної інформації, в якому просив, зокрема, надати нормативно обґрунтоване пояснення щодо підстав припинення пенсійної виплати з 01.04.2020.

Головне управління ПФУ в Хмельницькій області листом від 08.05.2020 №2043-1709/П-03/8-2200/20, посилаючись на норми частин 2, 3 статті 2 Закону №2262-ХІІ, повідомило позивача про те, що перевіркою матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що він уклав контракт про проходження служби цивільного захисту. У зв`язку з тим, що позивач вчасно не повідомив про працевлаштування, відповідно до статті 59, 60 Закону №2262-ХІІ, прийняте рішення про утримання пенсії позивача. З огляду на викладене, підстави для продовження виплати пенсії за вислугу років за Законом №2262-ХІІ відсутні.

Вважаючи протиправним рішення про утримання надміру сплачених сум пенсії, позивач звернувся до адміністративного суду з даним позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Так, відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно частини 2 статті 2 Закону №2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

Відповідно до частини 3 статті 2 Закону №2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Статтею 1 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 №1932-XII (далі - Закон №1932-XII) визначено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) надано аналогічне визначення особливого періоду - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової).

Згідно статті 1 Закону №3543-XII мобілізація-це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Завданням мобілізації є, зокрема, здійснення комплексу заходів, спрямованих на переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, організацію і штати воєнного часу.

Указом Президента України від 17.03.2014 №303/2014 та від 14.01.2015 №15/2015 в Україні оголошено про часткову мобілізацію. З 17.03.2014 в Україні діє особливий період.

Оскільки законодавством України не встановлено порядок припинення особливого періоду, то закінчення періоду мобілізації не є самостійною підставою для завершення особливого періоду.

Аналогічна правова позиція щодо дії особливого періоду викладена у постановах Верховного Суду від 15.06.2020 у справі №638/662/17, від 27.03.2020 у справі №806/1286/17, від 04.02.2019 у справі №426/11214/17, від 26.09.2018 у справі №813/1919/16.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що у 07.05.2019 ОСОБА_1 був прийнятий на службу цивільного захисту за контрактом під час дії в Україні особливого періоду.

Отже, оскільки позивач був прийнятий на службу цивільного захисту за контрактом під час дії особливого періоду, то на нього розповсюджується дія частини 3 статті 2 Закону №2262-ХІІ щодо не припинення виплати пенсії, призначеної згідно названого закону.

Перевіряючи оскаржуване позивачем рішення суб`єкта владних повноважень на відповідність їх критеріям, наведеним у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд приходить до висновку, що відповідач діяв не на підставі закону, яким врегульовано спірні відносини, та необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення в цих правовідносинах.

Доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, суд оцінює критично, оскільки такі ґрунтуються на неправильному застосуванні пенсійним органом норм матеріального права, що регулюють спірні відносини.

Згідно змісту частин 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд вважає протиправним Рішення від 27.04.2020 №5556 Головного управління ПФУ в Хмельницькій області про утримання з пенсії ОСОБА_1 в розмірі 20% пенсії щомісячно до повного погашення переплати та, відповідно, про наявність правових підстав для зобов`язання пенсійний орган поновити з 01.04.2020 нарахування та виплату позивачу належного пенсійного забезпечення. Тому позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що позивач сплатив судовий збір в розмірі 840,80 грн. згідно наявної у справі квитанції №45 від 26.05.2020, вказана сума підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 5556 від 27.04.2020 про утримання надміру виплачених сум пенсій.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити з 01.04.2020 нарахування та виплату ОСОБА_1 належного пенсійного забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Cтягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 18 серпня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя В.В. Матущак