Рішення № 91028639, 18.08.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2020
Номер справи
440/3142/20
Номер документу
91028639
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3142/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3142/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Партнер Агро Груп" до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов,

В С Т А Н О В И В:

17.06.2020 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Партнер Агро Груп" (надалі - позивач, ТОВ "Партнер Агро Груп") до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій позивач просить визнати протиправними та скасувати:

- розрахунки Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №1484 від 28.02.2020 на суму 317,40 Євро та №1350 від 11.03.2020 на суму 194,80 Євро;

- постанови Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27.04.2020 №186564 на суму 8500,00 грн, від 27.04.2020 №186563 на суму 8500,00 грн, від 27.04.2020 №186562 на суму 1700,00 грн.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.2020 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі в частині вимог ТОВ "Партнер Агро Груп" до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування розрахунків плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №1484 від 28.02.2020 та №1350 від 11.03.2020.

Іншою ухвалою від 22.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/3142/20 за позовом ТОВ "Партнер Агро Груп" в частині вимог, заявлених до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов. Залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Державну службу з безпеки на транспорті (надалі - Укртрансбезпека). Призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Обґрунтовуючи позовні вимоги, які прийняті судом до розгляду, заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, що полягає у відсутності в актах про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю та розрахунку посилання на вимірювальне або зважувальне обладнання, яке було використано посадовими особами Укртрансбезпеки при проведенні габаритно-вагового контролю транспортного засобу. Крім того позивач зазначає, що автомобілем ТОВ "Партнер Агро Груп" перевозився сипучий вантаж (сорго біле), який є рухомим під час зміни напрямів руху чи швидкості автомобіля, а тому його маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, що в свою чергу не дає можливості за відсутності відповідної методики зважування з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалося з перевищенням вагових обмежень на одну з осей. З приводу обставин перевезення вантажу без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", зазначає, що в постанові №186562 від 27.04.2020 не конкретизовано яких саме документів не надано працівнику Управління.

07.07.2020 від Укртрансбезпеки надійшов відзив на позов, в якому представника заперечує проти задоволення позовних вимог ТОВ "Партнер Агро Груп", вказуючи на те, що при проведенні рейдових перевірок 11.03.2020 та 28.02.2020 виявлено, що транспортні засоби перевищують габаритно-вагові норми, а під час рейдової перевірки 17.03.2020 встановлено, що транспортний засіб обладнаний тахографом, а перевезення вантажу здійснюється без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Стверджував, що повідомлення про призначення розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 27.04.2020 направлялися позивачу за зареєстрованою щодо ТОВ "Партнер Агро Груп" адресою: вул. Остроградського, 40-А, смт. Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100 та вручено позивачу завчасно - 17.04.2020 (а.с. 31-42).

13.07.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача, окрім іншого, наголошує на неналежності наданого до відзиву Свідоцтва про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №34-00/2003 від 19.06.2019, а саме: Ваги пересувні автомобільні (типу CHEKLODE FREEWEIGH, зав. №008212), адже неможливо встановити чи саме цими вагами було здійснено зважування. При цьому, за положеннями чинного законодавства перевірка тахографа здійснюється співробітниками Укртрансбезпеки відповідно до повноважень, лише при здійсненні міжнародних перевезень, а при здійсненні внутрішніх перевезень дана перевірка є неправомірною. Крім того, відповідачем не дотримано процедури розгляду акту перевірки позивача про порушення ним законодавства про автомобільний транспорт, що позбавило ТОВ "Партнер Агро Груп" законного права бути присутнім під час розгляду справи, подати відповідні докази, висловити заперечення (а.с. 85-89).

Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

ТОВ "Партнер Агро Груп" зареєстроване як юридична особа 23.10.2017, основним видом економічної діяльності є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (а.с. 7).

З матеріалів справи суд встановив, що 28.02.2020 на ділянці автодороги Н-14, 75+812 м посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області на підставі направлення №007797 від 26.02.2020 на рейдову перевірку (а.с. 63) було здійснено перевірку належного позивачу транспортного засобу марки DAF XF 440FT/INTER CARS, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , яким керував водій ОСОБА_1 , про що складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 28.02.2020 (а.с. 62).

Під час перевірки виявлено порушення порядку надання послуг з вантажних перевезень, відповідальність за яке передбачена абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", у вигляді перевезення вантажів з перевищенням нормативно-вагових параметрів від 5% до 10%.

Від підпису в акті проведення перевірки та надання письмових пояснень водій ОСОБА_1 відмовився.

За результатами здійснення габаритно-вагового контролю встановлено перевищення транспортним засобом вагових обмежень, а саме: загальна маса ТЗ - 41,48 т при допустимих 40 т, навантаження на строєну вісь 23,76 т при допустимих 22,00 т, що зафіксовано в довідці №045487 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акті №034173 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 28.02.2020 (а.с. 68-69).

28.02.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області складено розрахунок №1484 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту, яким позивачу визначено плату за проїзд у розмірі 317,4 Євро (а.с. 67).

Супровідним листом від 12.03.2020 №23002/28/24-20 на адресу ТОВ "Партнер Агро Груп" направлено акт №034173 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 28.02.2020, розрахунок №1484 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту, довідку №045487 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с. 65).

11.03.2020 на ділянці автодороги Н-14 Олександрівка - Кропивницький - Миколаїв, 75 км+812 м посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області на підставі направлення №009606 від 06.03.2020 на рейдову перевірку (а.с. 49) проведено перевірку належного позивачу транспортного засобу марки DAF XF 440FT/INTER CARS, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , яким керував водій ОСОБА_1 , про що складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.03.2020 (а.с. 46).

Під час перевірки виявлено порушення порядку надання послуг з вантажних перевезень, відповідальність за яке передбачена абз. 14 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", у вигляді перевезення вантажів з перевищенням габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Від підпису в акті проведення перевірки та надання письмових пояснень водій ОСОБА_1 відмовився.

За результатами здійснення габаритно-вагового контролю встановлено перевищення транспортним засобом вагових обмежень, а саме: загальна маса ТЗ - 40,54 т при допустимих 40 т, навантаження на строєну вісь 23,68 т при допустимих 22,00 т, що зафіксовано в довідці №045469 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акті №219539 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 11.03.2020 (а.с. 55-56).

11.03.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області складено розрахунок №1350 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту, яким позивачу визначено плату за проїзд у розмірі 194,8 Євро (а.с. 54).

Супровідним листом від 01.04.2020 №29716/28/24-20 на адресу ТОВ "Партнер Агро Груп" направлено акт №034039 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 11.03.2020, розрахунок №1350 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту, довідку №045469 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с. 60).

Окрім того, 17.03.2020 на ділянці автодороги Н-14 Олександрівка - Кіровоград - Миколаїв, 75+812 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області на підставі направлення №009810 від 13.03.2020 на рейдову перевірку (а.с. 73) проведено перевірку належного позивачу транспортного засобу марки DAF XF 440FT/INTER CARS, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , яким керував водій ОСОБА_1 , про що складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 17.03.2020 (а.с. 72).

Під час перевірки виявлено порушення порядку надання послуг з вантажних перевезень, відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", у вигляді надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: не оформлений протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, наказ МЗЗУ №385 від 24.06.2010.

Від підпису в акті проведення перевірки та надання письмових пояснень водій ОСОБА_1 відмовився.

15.04.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області направлено на адресу позивача повідомлення №32726/33/24-20 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, призначеної на 10:00 27.04.2020, яке направлено позивачу рекомендованим листом з повідомленням згідно із Списком згрупованих поштових відправлень №1599 та вручено останньому 17.04.2020 відповідно до даних Укрпошти по відстеженню відправлень згідно з трек-кодом 3600807753868 (а.с. 48).

27.04.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області були винесені наступні постанови:

- №186564* про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до якої враховуючи те, що ТОВ "Партнер Агро Груп" 28.02.2020 Кіровоградська область, Н-14, 75 км +812м, т/з DAF д.н. НОМЕР_1 допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абз. 14 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Стягнути з ТОВ "Партнер Агро Груп" адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн (а.с. 61);

- №186563* про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до якої враховуючи те, що ТОВ "Партнер Агро Груп" 11.03.2020 Кіровоградська область, Н-14, 75 км +812м, т/з DAF д.н. НОМЕР_1 допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за яке передбачена абз. 14 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Стягнути з ТОВ "Партнер Агро Груп" адміністративно-господарський штраф у розмірі 8500,00 грн (а.с. 45);

- №186562* про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до якої враховуючи те, що ТОВ "Партнер Агро Груп" 17.03.2020 Кіровоградська область, Н-14, 75 км +812м, т/з DAF д.н. НОМЕР_1 допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз. 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Стягнути з ТОВ "Партнер Агро Груп" адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн (а.с. 71).

Вищеозначені постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу направлені позивачу рекомендованим листом з повідомленням згідно із Списком згрупованих поштових відправлень №1876 та вручені позивачу 06.05.2020 відповідно до даних Укрпошти по відстеженню відправлень згідно з трек-кодом 3600807760813 (а.с. 51).

Не погоджуючись із вказаними постановами, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 (надалі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з п. 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Підпунктом 15 пункту 5 Положення №103 передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (надалі - Порядок №1567), відповідно до пунктів 3, 4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до пункту 12 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Згідно з пунктами 13 та 14 Порядку №1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Пунктом 15 Порядку № 1567 встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Згідно з п. 16 Порядку №1567 під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Згідно з пунктом 20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Пунктом 25 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Відповідно до пунктів 26, 27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Як свідчать встановлені судом обставини справи, повідомлення про запрошення на розгляд справи на 10.00 год. 27.04.2020 про порушення законодавства про автомобільний транспорт Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області направлено позивачу 15.04.2020 рекомендованим листом з повідомленням згідно із Списком згрупованих поштових відправлень №1599 та вручено останньому 17.04.2020 відповідно до даних Укрпошти по відстеженню відправлень згідно з трек-кодом 3600807753868 (а.с. 48).

З огляду на факт завчасного повідомлення позивача про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт сам по собі факт відсутності особи на час розгляду такої справи не позбавляє особу права спростовувати вину в суді та, у зв`язку з цим, не може бути самостійною підставою для скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 01.03.2018 по справі №820/4810/17.

Надаючи правову оцінку вимогам позивача про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27.04.2020 №186564 на суму 8500,00 грн, від 27.04.2020 №186563 на суму 8500,00 грн, які суд має намір оцінювати одночасно з огляду на їх ідентичність, суд зазначає наступне.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 № 2862-IV визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (надалі - Постанова №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один - з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Пунктом 4 Постанови №30 визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Як встановлено судом вище, під час здійснення 28.02.2020 та 11.03.2020 органом Укртрансбезпеки габаритно-вагового контролю транспортного засобу було виявлено факт перевищення нормативно допустимого навантаження транспортного засобу, рух якого не дозволяється без отримання спеціального дозволу або документа про внесення плати за проїзд, чим порушено пункт 4 Постанови №30.

При цьому матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що позивач звертався до уповноважених органів з метою отримання дозволу на здійснення перевезення вантажу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування (надалі - Порядок №879).

Підпунктом 4 пункту 2 наведеного Порядку визначено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку (п. 4 Порядку №879).

Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Відповідно до пункту 6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Як встановлено судом вище, під час здійснення 28.02.2020 та 11.03.2020 органом Укртрансбезпеки габаритно-вагового контролю транспортного засобу було виявлено факт перевищення нормативно допустимого навантаження транспортного засобу, рух якого не дозволяється без отримання спеціального дозволу та внесення плати за проїзд, чим порушено пункт 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30.

При цьому матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що позивач звертався до уповноважених органів з метою отримання дозволу на здійснення перевезення вантажу.

Згідно з приписами п.п. 2 п. 5 Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 №255 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.08.2016 за №1171/29301, пересувний пункт повинен бути укомплектований таким технічним обладнанням, зокрема, комплектом пересувних автомобільних ваг для осьового зважування транспортних засобів у русі, до складу якого входять дві вагові платформи, ваговий індикатор у футлярі та чотири вирівнювальні доріжки.

Пунктом 12 Порядку №879 встановлено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (п. 13 Порядку №879).

Із аналізу наведених норм слідує, що зважування транспортних засобів здійснюється за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, яке повинне утримуватись у робочому стані, періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

На підтвердження обставин утримання зважувального обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю у робочому стані представником відповідача надано до відзиву копію свідоцтва Державного підприємства "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" (ДП "Укрметртестстандарт") про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 34-00/2003, виданого 19.06.2019 та чинного до 19.06.2020 на ваги для статичного зважування, тип: CHEKLODE FREEWEIGH зав. №008212, виробник: "СENTRAL WEIGHING", за результатами повірки яких встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ 29329-92 (а.с. 52).

Зазначені документи, на переконання суду, підтверджують той факт, що зважування транспорту проводилось Управлінням Укртрансбезпеки у Кіровоградській області належною вимірювальною технікою, яка перебувала в робочому стані, а тому підстави для сумніву у достовірності результатів зважування, за відсутності будь-яких інших даних про зважування з боку позивача, відсутні.

Позивач у заявах по суті справи зауважував, що в актах про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідках про результати здійснення габаритно-вагового контролю та розрахунках відсутні посилання на вимірювальне або зважувальне обладнання, яке було використано посадовими особами Укртрансбезпеки при проведенні габаритно-вагового контролю транспортного засобу.

Разом з тим слід зауважити, що формами документів, які складаються під час габаритно-вагового контролю, не передбачено обов`язку посадових осіб відповідача вносити будь-які відомості про реквізити зважувального обладнання, надавати паспорт ваг на вимогу водія або власника транспортного засобу, оскільки згідно з Порядком №879 такі документи надаються лише спеціально уповноваженим центральним органам виконавчої влади у сфері метрології, які і є компетентними в питаннях оцінки вимірювальної техніки.

Щодо доводів позивача про те, що предметом перевезення був сипучий вантаж (сорго біле), який є рухомим під час руху транспортного засобу, а тому його маса є несталою в різних точках автомобіля, то суд зазначає таке.

Наказом Міністерства транспорту України № 363 від 14.10.2014 "Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні" (надалі також - Правила перевезення) на водія та перевізника покладено ряд обов`язків щодо навантаження, розміщення, закріплення та перевезення сипучого вантажу.

Відповідно до підпунктів 8.14-8.15 розділу 8 Правил перевезення, навантажені предмети слід розміщувати і закріпляти так, щоб запобігти їх падінню, волочінню, травмуванню ними супровідних осіб чи створенню перешкод для руху.

Вантаж повинен бути належним чином закріплений засобами кріплення (ременями, ланцями, розтяжками, тросами, розпірними перекладинами, якірними рейками (балками), сітками тощо) відповідно до національних стандартів щодо правил безпечного закріплення вантажів і засобів кріплення. Кількість засобів кріплення вантажу повинна бути достатньою для здійснення його безпечного перевезення.

Згідно з пунктом 12.1 розділу 12 Правил перевезення, при транспортуванні вантажів слід дотримуватися вимог Правил дорожнього руху України.

Пунктом 12.5 розділу 12 вказаних Правил перевезення передбачено, що для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.

Згідно з приписами пункту 8.20 розділу 8 зазначених Правил перевезення, водій зобов`язаний перевірити відповідність кріплення і складання вантажу на рухомому складі умовам безпеки руху та забезпечення цілості рухомого складу.

Отже, водій, який здійснює вантажні перевезення, зокрема сипучого вантажу, великоваговим автомобільним транспортом зобов`язаний дотримуватися встановлених правил, з метою уникнення порушень законодавства про автомобільний транспорт та створення небезпеки для пішоходів та інших учасників дорожнього руху, з огляду на що суд визнає доводи позивача щодо сипучості вантажу і, як наслідок, неможливості забезпечення його сталості в різних точках автомобіля, безпідставними.

Враховуючи встановлені при розгляді справи обставини, суд приходить до висновку про те, що доводи позивача взагалі не спростовують факт перевищення нормативно допустимого вагового (осьового) навантаження транспортного засобу, тоді як оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27.04.2020 №186564 та №186563 є такими, що відповідають встановленим обставинам справи та вимогам чинного законодавства про автомобільний транспорт, а тому підстави для їх скасування відсутні.

Надаючи оцінку обставинам правомірності постанови Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27.04.2020 №186562 на суму 1700,00 грн, суд виходить з такого.

З матеріалів справи суд встановив, що підставою для притягнення позивача до відповідальності у вигляді адміністративно-господарського штрафу спірною постановою слугував висновок інспектора щодо надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", з огляду на неоформлений протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, наказ МЗЗУ №385 від 24.06.2010.

Опис виявленого порушення ТОВ "Партнер Агро Груп" вимог щодо перевезення вантажів зазначено в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Посилання позивача на те, що в постанові Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №186562 від 27.04.2020 не конкретизовано яких саме документів не надано працівнику Управління суд вважає безпідставними, оскільки вимоги про це встановлена форма документа не містить. При цьому, в постанові чітко зазначено норму законодавства, яку порушено позивачем.

Відповідно приписів статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

Згідно з приписами абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 №385 затверджено Інструкцію з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (надалі - Інструкція №385), яка визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів.

Відповідно до пункту 1.3 Інструкції №385 ця Інструкція поширюється на суб`єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Згідно пункту 1.4 Інструкції №385 контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.

Відповідно до пункту 3.1 Інструкції №385 виробники транспортних засобів, перевізники, водії та ПСТ використовують тахографи, тахокарти, картки до цифрових тахографів, тип яких затверджено відповідно до вимог ЄУТР.

Згідно з пунктом 3.3 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Відповідно до пункту 2.7 Інструкції №385 за результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1.

ПСТ надає один примірник зазначеного протоколу перевізнику, а другий залишає собі і зберігає разом з тахокартою або у разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних.

У даному випадку автомобіль DAF XF 440FT/INTER CARS, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , яким керував водій ОСОБА_1 , обладнаний діючим тахографом, однак до перевірки протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу водій не надав.

Верховний Суд у постанові від 18.03.2020 у справі № 826/2239/16 дійшов висновку, що за відсутності документів, зокрема, посвідчення водія, товарно-транспортної накладної та адаптації пристрою тахографа, без оформлення індивідуально-контрольної книги водія, на підставі яких виконуються вантажні перевезення до фізичних або юридичних осіб, які здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів транспортними засобами, застосовуються адміністративно-господарські штрафи. Непред`явлення вказаних документів під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

При цьому подання у майбутньому документів не спростовує факту відсутності встановлених порушень, оскільки обов`язок пред`являти такі документи чітко встановлений статтею 49 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27.04.2020 №138859, якою з ТОВ "Партнер Агро Груп" стягнуто адміністративно - господарський штраф у сумі по 1700,00 грн, прийнята Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, обґрунтовано та своєчасно.

Отже, підстави для задоволення позову відсутні.

З огляду на досліджені докази в їх сукупності суд встановив, що з боку відповідача повністю доведено законність та обґрунтованість прийнятих ним актів індивідуальної дії.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявленого позову, у зв`язку з чим відмовляє у його задоволенні в повному обсязі.

За таких обставин підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Партнер Агро Груп" (вул. Остроградського, 40-А, смт Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100, ідентифікаційний код 41676323) до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Європейська, 155, м. Полтава, 36008), Державної служби з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун