
Справа № 420/4749/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - Головне управління МВС України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
03 червня 2020 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - Головне управління МВС України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, у якому позивач просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при здійсненні перерахунку призначеної позивачу пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: 50 % надбавки за виконання особливо важливих завдань; 15 % надбавки за службу в умовах режимних обмежень; 25 % доплати за науковий ступінь; 33 % доплати за вчене звання; 55, 19 % премії;
2) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення;
3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 %, визначеного довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 1508, з урахуванням інших додаткових видів грошового забезпечення: 50 % надбавки за виконання особливо важливих завдань; 15 % надбавки за службу в умовах режимних обмежень; 25 % доплати за науковий ступінь; 33 % доплати за вчене звання; 55, 19 % премії, належних позивачу згідно грошового атестату № 174 від 27.05.2010 року Одеського державного університету внутрішніх справ;
4) стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840, 80 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що він є пенсіонером та ветераном органів внутрішніх справ, учасником бойових дій. Наказом Міністерства внутрішніх справ від 18.05.2010 року № 863 о/с генерал-майор міліції ОСОБА_1 звільнений з органів внутрішніх справ у відставку ЗС України відповідно до ст.65 п. «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, враховуючи вислугу років у 39 років 6 місяців 27 днів, відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач вказав, що у зв`язку зі змінами розмірів грошового забезпечення його пенсія була неодноразово перерахована ГУ ПФУ в Одеській області, зокрема 20 березня 2015 року, 30 вересня 2015 року, 21 квітня 2016 року, 15 листопада 2016 року, 28 листопада 2016 року, 14 квітня 2017 року, 09 жовтня 2017 року. При цьому, при кожному перерахунку враховувалося відсоткове значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, яке було визначене на момент виходу на пенсію.
Однак, як зазначає позивач, при перерахунку пенсії 18 квітня 2018 року, відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року, відповідачем зменшено основний розмір пенсії до 70 % грошового забезпечення.
Позивач стверджує, що здійснене відповідачем зменшення відсотку основного розміру пенсії суперечить чинному законодавству та правовій позиції Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18. Так, позивач вважає, що відсоткове співвідношення, встановлене ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. Тому при перерахунку пенсії особам начальницького складу органів внутрішніх справ України має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, застосування меншого показника при перерахунку пенсії є протиправним, як тому, що даний показник може бути застосованим лише до призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Враховуючи, що позивачу пенсія була призначена у травні 2010 року у розмірі 90 % сум грошового забезпечення, що був максимальним загальним розміром пенсії, встановленим на момент виходу на пенсію, позивач вважає, що відповідачем було протиправно зменшено основний розмір його пенсії з 90 % на 70 % грошового забезпечення.
Також позивач зазначив, що згідно вимог частини 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393, на момент виходу на пенсію він мав право на призначення пенсії виходячи з викладеного в грошовому атестаті №174 від 27.05.2010 р. посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань; 15% надбавки за службу в умовах режимних обмежень; 25% доплати за науковий ступінь; 33% доплати за вчене звання; 55,19% премії.
Водночас, як зазначає позивач, в квітні 2018 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), ГУ ПФУ проведено перерахунок його пенсії, під час якого до складу грошового забезпечення, раніше врахованого для обчислення пенсії, не включено вищевказані додаткові види грошового забезпечення.
На переконання позивача, неврахування або застосування менших показників надбавок, доплат і премій, що належать до додаткових видів грошового забезпечення, при перерахунку його пенсії є безпідставним, з огляду на те, що жоден закон чи інший нормативно-правовий акт не має зворотної дії в часі та не може скасувати факт отримання ним під час проходження служби саме таких сум грошового забезпечення, та сплати з цих сум страхових внесків.
При цьому, позивач стверджує, що ГУ ПФУ в Одеській області повинно було забезпечити та проконтролювати включення Ліквідаційною комісією управління МВС в Одеській області при виготовленні довідки про перерахунок позивачу пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань; 15% - набавки за службу в умовах режимних обмежень; 25% доплати за науковий ступінь; 33% допрати за вчене звання; 55,19% премії. Але ГУ ПФУ протиправно не виконало покладені на нього завдання, чим допустила протиправну бездіяльність.
Позивач такі обмеження вважає протиправними, не відповідаючими нормам Конституції України та такими, що порушують право на належний рівень пенсійного забезпечення.
Так, позивач стверджує, що чинне законодавство України щодо перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Позивачем також зазначено, що внаслідок протиправної бездіяльності (дій) ГУ ПФУ він протиправно позбавлений частини власності у вигляді основного розміру пенсії, та відповідач порушує права позивача, передбачені ст. 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на мирне володіння своїм майном.
З наведених підстав позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає порушеним своє право на пенсію, гарантоване ст. 46 Конституції України.
Ухвалою суду від 09 червня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою від 09 червня 2020 року суд витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , в частині, що стосується предмету спору, для долучення до матеріалів справи.
14 липня 2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву.
06 липня 2020 року відповідачем через канцелярію суду, на виконання ухвали суду про витребування доказів, надано належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, вважає їх безпідставними, з огляду на наступне.
Так, щодо проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідач зазначив наступне. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) в редакції від 01.01.2017, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 11.11.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб. З метою виконання Постанови № 988 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), якою установлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом №2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Відповідно до умов Порядку № 45, на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області направлено Головному управлінню ПФУ в Одеській області довідку № 1508 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 за нормами, чинними на 01.01.2016.
Відповідач зазначає, що на виконання Постанови КМУ № 103, Головним управлінням 18.04.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу у розмірі 6000, 00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі 2600,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі 4300,00 грн., надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі 900, 00 грн., доплати за науковий ступінь у розмірі 600, 00 грн.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 45 Головне управління ПФУ має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не має.
На підставі викладеного відповідач вважає, що Головним управлінням при перерахунку пенсії позивача, на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону №2262, Постанови № 988 та Постанови № 103, враховані усі складові, зазначені у довідці Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, тому підстави для врахування при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення відсутні.
Щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 90 % на 70 % грошового забезпечення, відповідач зазначив про те, що перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 року було проведено з урахуванням основного розміру грошового забезпечення позивача у розмірі 70 %, оскільки 01.05.2014 року набули чинності зміни, внесені Законом України №1166-VII від 27.03.2014 року "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України" до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Зазначеним Законом статтю 13 викладено в такій редакції: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, встановлено у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Як вважає відповідач, вказаними змінами не відбулося звуження обсягу існуючого права позивача на призначення пенсії.
З цих підстав відповідач вважає, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій управління та задоволення позову відсутні.
14 липня 2020 року від позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
У відповіді на відзив позивач в спростування доводів відповідача у відзиві вказав на те, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, а відсоткове значення розміру основної пенсії застосовується у тому розмірі, який діяв на час призначення пенсії, що відповідає правовій позиції Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18.
Також позивач зазначив про те, що на день звільнення у відставку до складу його пенсії входили: посадовий оклад, оклад за військовим званням та щомісячні додаткові виді грошового забезпечення (50% надбавки за виконання особливо важливих завдань; 15% надбавки за службу в умовах режимних обмежень; 25% доплати за науковий ступінь; 33% доплати за вчене звання; 55,19% премії). Під час здійснення перерахунку пенсії 18 квітня 2018 року до її складу увійшли: оклад за посадою; оклад за спеціальними званнями; 50% надбавка за вислугу років; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (15% надбавка за службу в умовах режимних обмежень; 10% доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання), про те не увійшли інші додаткові види грошового забезпечення, а саме: 50 % надбавки за виконання особливо важливих завдань; 25 % доплати за науковий ступінь; 33 % доплати за вчене звання; 55, 19 % премії, належних позивачу згідно грошового атестату № 174 від 27.05.2010 року Одеського державного університету внутрішніх справ.
При цьому, позивач стверджує, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема стаття 63, не містить положень, які б давали підстави не враховувати для перерахунку пенсії певні види грошового забезпечення, які він отримував, у тому числі 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань, 33% доплати за вчене звання, 25% доплати за науковий ступінь та премію 55,19%.
Крім того, позивач зазначив, що вказана справа не є типової по відношенню до зразкової справи №802/2196/17-а, тому висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року у справі №802/2196/17-а та постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у цій справі не застосовуються.
Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, клопотання та додаткові докази не надходили.
Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 09 червня 2020 року розгляд справи призначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження. Встановлено третій особі семиденний строк з дати отримання цієї ухвали для подання пояснень до позовної заяви та семиденний строк з дати отримання відзиву на позовну заяву для подання пояснень щодо відзиву із відповідними доказами, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
Третя особа - Головне управління МВС України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області копію ухвали суду про відкриття провадження у справі отримала 26.06.2020 року, що підтверджується зворотним повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Згідно відомостей з сайту ПрАТ "Укрпошта" відстеження рекомендованих поштових відправлень, відправлення за номером 6502034263962, яким відповідачу надіслано відзив на позовну заяву, вручене відповідачу 03.07.2020 року об`єктом поштового зв`язку 65014, м.Одеса Україна.
Згідно підпункту 2 пункту 9 розділу І Закону України № 540-IX від 30.03.2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України доповнено пунктом 3, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) продовжено процесуальні строки, у тому числі на подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, а також строки розгляду адміністративної справи.
Разом з тим, Законом України № 731-IX від 18.06.2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" внесено зміни до п.3 розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України, згідно з якими процесуальний строк, встановлений судом, може бути продовжений за заявою особи, яка має право на вчинення певної процесуальної дії. При цьому, згідно п.2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 731-IX, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Закон України № 731-IX набрав чинності 17.07.2020 року, а тому строк на подання третьою особою пояснень щодо позову або відзиву закінчився 06.08.2020 року.
Однак, третя особа свої пояснення щодо позову або відзиву та/або заяву про продовження процесуальних строків у встановлений судом строк, з урахуванням приписів Законів № 540-IX та № 731-IX, не надала.
Також станом на 06 серпня 2020 року від відповідача не надійшли заперечення та/або заява про продовження процесуальних строків.
З урахуванням вищенаведеного, суд вирішує справу за наявними матеріалами в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження після спливу строків, передбачених Законом України № 540-IX та пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 18.06.2020 року № 731-IX.
Згідно з ч. 1 ст. 120 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день (ч. 6 ст. 120 КАС України).
У зв`язку з перебуванням судді у щорічній відпустці з 03 серпня 2020 року, справу розглянуто у перший робочий день після виходу з відпустки - 17 серпня 2020 року.
Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , генерал-майор міліції проходив службу в органах внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ від 18 травня 2010 року № 863 о/с генерал-майор міліції ОСОБА_1 , ректор Одеського державного університету внутрішніх справ, звільнений з органів внутрішніх справ у відставку за п. «а» ст. 65 (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Вислуга років в календарному обчисленні - 37 років 02 місяці 01 день (а.с. 27).
Згідно протоколу за пенсійною справою № 1503006567 (МВС) від 01.06.2010 року, з 01.06.2010 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90 % грошового забезпечення при вислузі років - 39 (календарних 37) років.
18 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Підставою перерахунку зазначено: постанова КМУ № 988, постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року пункт 3, перерахунок з 01.01.2016 року (а.с. 49).
Згідно вказаного перерахунку, пенсія позивача за вислугу років перерахована із урахуванням таких сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад;
- оклад за військове звання;
- процентна надбавка за вислугу років 50 %;
- надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%;
- доплата, науковий ступінь доктора наук - 10%.
- премія - 0 %.
Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 39).
22 січня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок основного розміру пенсії з розрахунку 90 % грошового забезпечення з 01.01.2018 року (а.с. 30-32).
На звернення позивача, Головне управління повідомило, що умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01.01.2018 колишнім військовослужбовцям, були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103). Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними. Постановою КМУ від 24.12.2019 року № 1088 зазначені пункти виключені. Постановою КМУ від 24.12.2019 року № 1088 зазначений пункт виключений. Інших рішень Уряду про умови та розміри проведення перерахунку пенсії не приймалось.
Також позивачу повідомлено, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року, враховуючи викладене з метою збереження соціального захисту осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склались на день набрання законної сили судовим рішенням. Позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2016 було проведено з урахуванням розміру 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. До законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсії відсутні (а.с. 33-34).
Вважаючи своє право порушеним діями відповідача щодо зменшення відсотку основного розміру пенсії, неврахування під час перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, врахованих при призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Як встановлено судом, позивачу - ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст.ст 12, 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, чинній на момент призначення пенсії.
1. Однією з підстав позову стало зменшення позивачу з 01 січня 2018 року розміру пенсії за вислугу років до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, у зв`язку з перерахуванням пенсії на умовах та розмірах передбачених постановою КМУ від 21.02.2018 року №103.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції від 17.07.2009 року, чинній на момент призначення пенсії позивачу - 01.06.2010 року), пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
Згідно статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції від 17.07.2009 року, чинній на момент призначення пенсії позивачу - 01.06.2010 року), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" 1763-15 (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія була призначена з 01.06.2010 року за вислугу 39 років у розмірі 90% грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Згідно з п. 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-17, у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у статті 13 у частині другій цифри "90" замінити цифрами "80".
Приписами п. 23 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII від 27.03.2014 року передбачено заміну у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" цифрами "70".
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Разом із тим застосування цього показника до перерахунку пенсії позивача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку. При перерахунку пенсії позивачу відповідач має застосовувати норму, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні по зразковій справі № 240/5401/18 від 04 лютого 2018 року, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.
Таким чином, позовні вимоги в даній частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 % до 70 % грошового забезпечення, які були допущені під час перерахунку 18.04.2018 року.
Крім того, для належного захисту порушених прав позивача суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок з 01.01.2018 року пенсії позивача у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.
2. Щодо позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з підстав оскарження бездіяльності стосовно неврахування при здійсненні перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: 50 % надбавки за виконання особливо важливих завдань; 15 % надбавки за службу в умовах режимних обмежень; 25 % доплати за науковий ступінь; 33 % доплати за вчене звання; 55,19 % - премії.
29.12.2015 набув чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом були внесені зміни до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268" встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і оклади за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова Кабінету Міністрів України № 988 набула чинності 02.12.2015 року.
Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45, в редакції від 01.01.2016 року, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Пунктом 3 постанови кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, прийнятої відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено перерахування з 1 січня 2016 р. пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Пунктом 5 постанови № 988, Кабінет Міністрів України постановив виплачувати поліцейським:
1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;
2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;
3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;
4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі;
5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;
6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;
7) надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу.
Надбавка за почесне звання "заслужений" виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов`язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням;
8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
Позивач оскаржує неврахування при здійсненні перерахунку пенсії щомісячних таких додаткових видів грошового забезпечення як: 50 % надбавки за виконання особливо важливих завдань; 15 % надбавки за службу в умовах режимних обмежень; 25 % доплати за науковий ступінь; 33 % доплати за вчене звання; 55, 19 % премії.
Щодо надбавки за виконання особливо важливих завдань.
Пунктом 4 постанови КМУ № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем`єр-міністра України або Першого віце-прем`єр-міністра України, Віце-прем`єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ.
Тобто, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
У свою чергу до змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов`язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Велика Палата Верховного Суду в постанові у зразковій справі № 802/2196/17-а від 12 грудня 2018 року, з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п`ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, дійшла таких висновків:
1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з`ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;
2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Як встановлено судом, відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області видано ОСОБА_1 довідку № 1508 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського з урахування таких складових: посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання.
На підставі викладеного судом встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку позивач отримував на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії не була встановлена для поліцейських та не виплачувались.
Оцінка викладених обставин дає підстави для висновку, що позивач не мав право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50 %.
Щодо надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
Позивачем оскаржено бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при здійсненні перерахунку пенсії надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 %.
Відповідно до п. 7 розд. ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов`язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень)), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації.
Згідно перерахунку від 18 квітня 2018 року та довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області № 1508, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % (надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%), позивачу під час перерахунку пенсії з 01.01.2016 року на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року та постанови КМУ № 988 у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії врахована, тому позовні вимоги в частині оскарження її неврахування під час перерахунку є безпідставними.
Щодо доплати за науковий ступінь.
Позивачем оскаржено бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при здійсненні перерахунку пенсії 25 % доплати за науковий ступінь.
Відповідно до п. 9 розд. ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, поліцейським виплачується доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню: 1) за науковий ступінь кандидата наук (освітній і водночас перший науковий ступінь доктора філософії) - у розмірі 5 відсотків посадового окладу; 2) за науковий ступінь доктора наук (другий науковий ступінь) - у розмірі 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 має науковий ступінь доктора юридичних наук, диплом Вищої атестаційної комісії України ДД № 002484 (а.с 21).
Отже, за науковий ступінь доктора наук позивач має право на доплату у розмірі 10 відсотків посадового окладу.
Згідно перерахунку від 18 квітня 2018 року та довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області № 1508, позивачу під час перерахунку пенсії у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано доплату за науковий ступінь доктора наук - 10 %, тому позовні вимоги в частині оскарження її неврахування під час перерахунку є безпідставними.
Щодо доплати за вчене звання.
Позивачем оскаржено бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при здійсненні перерахунку пенсії 33 % доплати за вчене звання.
Відповідно до п. 10 розд. ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, поліцейським, які займають посади, пов`язані з педагогічною (викладацькою) або науковою діяльністю, і мають учене звання доцента (старший науковий співробітник), виплачується доплата в розмірі 5 відсотків, а тим, хто має учене звання професора, - в розмірі 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 має вчене звання професора, атестат професора ПР № 003117, рішення Атестаційної колегії МОН України від 21 жовтня 2004 року (а.с. 22).
Згідно перерахунку від 18 квітня 2018 року, позивачу під час перерахунку пенсії у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії не враховано доплату за учене звання професора.
Водночас, судом встановлено, що доплата за учене звання професора не включена й до довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області № 1508.
Однак, суд вважає, що в цьому відсутня вина Пенсійного фонду, адже у даного суб`єкта владних повноважень відсутні підстави на свій розсуд враховувати дані довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області № 1508 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
Правомірність складення Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області довідки № 1508 не є предметом спору у даній справі.
Отже, якщо позивач вважає, що до складу його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, не увійшли додаткові його види та премія, він має право оскаржити відповідну довідку, зокрема, пред`явивши позов до органів внутрішніх справ.
Що стосується наявності у позивача права на включення до складу його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, премії в розмірі 55, 19 %, суд зазначає, що, процитовані вище законодавчі норми, вказують на наявність у позивача права на включення до складу грошового забезпечення премії, але у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженогонаказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Водночас, видана Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області Думко Феофану Калениковичу довідка № 1508 про розмір грошового забезпечення, не містить такої складової як премія, відповідно не міститься така складова і у проведеному відповідачем 18 квітня 2018 року перерахунку пенсії.
Однак, у даному випадку суд також зазначає, що в цьому відсутня вина Пенсійного фонду, адже у даного суб`єкта владних повноважень відсутні підстави на свій розсуд враховувати дані довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області № 1508 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
Крім того, вирішуючи цей спір, суд вважає необхідним звернути увагу на те, що у зразковій справі №160/8324/19, Верховний Суд висловив позицію стосовно того, що алгоритм дій, які державний орган, з якого особу звільнили зі служби та ГУ ПФУ повинні вчинити, у зв`язку із втратою чинності пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився. Тобто, для проведення перерахунку пенсій за новими складовими грошового забезпечення, особі необхідно отримати оновлену довідку.
У зразковій справі №240/6263/18, рішення у якій набрало чинності 19 лютого 2020 року, Верховний суд, розглядаючи вимоги про обов`язок Пенсійного фонду провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, відзначив таке: "Предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Житомирського обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи".
Аналогічна ситуація склалася і в даній справі. Якщо позивач вважає, що до складу його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, не увійшли додаткові його види та премія, він має право оскаржити відповідну довідку, зокрема, пред`явивши позов до органів внутрішніх справ.
Що стосується посилань позивача на скасування в судовому порядку пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45 (після проведення перерахунку пенсії позивача), суд зазначає, що це не є підставою для задоволення позовних вимог щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення, оскільки оскаржувані дії/бездіяльність ГУ ПФУ відповідали вимогам, чинного на час їх вчинення законодавства.
Аналогічна правова позиція також висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові по зразковій справі № 240/6263/18 від 20 лютого 2020 року.
При цьому, суд зазначає, що справа за позовом ОСОБА_1 не є типовою до зразкової справи № 240/6263/18, проте висновки суду щодо застосування відповідачем Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, відповідають висновкам Великої Палати Верховного Суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року та постанови КМУ № 988 у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії відповідачем в межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним та обов`язковим для застосування ГУ ПФУ на час перерахунку пенсії законодавства, правомірно враховано такі складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами, доплата за науковий ступінь доктора наук.
Перерахунок пенсії проведений на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області № 1508 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського становить 14 400, 00 грн. та складається з:
- посадовий оклад - 6000, 00 грн.;
- оклад за військове (спеціальне) звання - 2600, 00 грн.;
- надбавка за стаж служби - 50 % - 4300, 00 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % - 900, 00 грн.;
- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання - 10 % - 600, 00 грн.
Правомірність складення Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області довідки № 1508 не є предметом спору у даній справі.
З огляду на зазначене, враховуючи обставини справи, положення нормативно-правових актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при здійсненні перерахунку призначеної позивачу пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: 50 % надбавки за виконання особливо важливих завдань; 15 % надбавки за службу в умовах режимних обмежень; 25 % доплати за науковий ступінь; 33 % доплати за вчене звання; 55, 19 % премії; та похідних вимог про зобов`язання врахувати зазначені надбавки для перерахунку пенсії позивача.
Що стосується доводів позивача про те, що вказана справа не є типової по відношенню до зразкової справи №802/2196/17-а, тому висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року у справі №802/2196/17-а та постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у цій справі не застосовуються, суд зазначає наступне.
У відповідності з визначеннями статті 4 КАС України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги; зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Відповідно до ч. 10 ст. 290 КАС України, у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає: 1) ознаки типових справ; 2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм; 3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
Згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суд від 12 березня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року, визначено, що ознаками цієї типової справи є:
1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якому призначено пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
2) відповідач - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області;
3) третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області;
4) предмет спору: зобов`язання відповідача виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Суд погоджується з позицією позивача про те, що відповідно до ознак типової справи, визначених у рішенні у зразковій справі №802/2196/17-а, дана адміністративна справа № 420/4749/20 не є типовою.
Проте, висновки Верховного суду щодо змісту довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються органами ПФУ при здійсненні перерахунку пенсії, підлягають застосуванню в силу вимог ч. 2 ст. 242 КАС України, якою передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх часткового задоволення.
Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 420, 40 грн. (840,80/2, де 840, 80 - ставка судового збору сплачена позивача за звернення до суду із цим позовом).
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 120, 139, 242-246, 250, 255, 263, 291, 295, 297, п. 3 розд. VІ "Прикінцеві положення" КАС України,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - Головне управління МВС України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років до 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01 січня 2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позову - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 420, 40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; адреса місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83).
Суддя О.В. Глуханчук
.