Рішення № 91028170, 10.08.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2020
Номер справи
380/2089/20
Номер документу
91028170
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/2089/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2020 року

зал судових засідань № 12

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кузана Р.І.,

секретар судового засідання Красневич Ю.Б.,

за участю:

представника відповідача Полуліх Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмову та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) (далі - відповідач, ГУ ПФ України у Львівській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії з 19.09.2019 без врахування сум індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 19.08.2019 з урахуванням сум індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 12.08.2019 №2247, виданої Миколаївським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФ України у Львівській області та довідки про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19.08.2019 №21704/05-54, виданої ГУ ПФ України у Львівській області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що вона є пенсіонером, якій з 19.08.2019 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIIІ. Позивач зазначає, що відповідач при обчисленні їй пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» не врахував індексацію заробітної плати розмір якої складає 751,21 грн. та компенсацію за невикористану відпустку при звільненні за 2017 рік у розмірі 10089,60 грн. та за 2018 рік у розмірі 8667,56 грн. ОСОБА_1 вважає, що оскільки на суми індексації та компенсації за невикористану відпустку був фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, то вказані виплати включаються до складу заробітної плати і відповідач повинен враховувати їх при призначенні пенсії. Таким чином, оскільки відповідач нарахував ОСОБА_1 пенсію з 19.09.2019 без врахування індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки позивач звернулась до суду з даним позовом. З огляду на наведене просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 17.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач 01.04.2020 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Посилається на те, що з 19.08.2019 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідач зазначає, що середньомісячний заробіток позивача обчислено із сум заробітку, зазначених у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19.08.2019 №21704/05-54 за посадою заступника начальника фінансово-економічного відділу - заступника головного бухгалтера Дрогобицького об`єднаного управління ПФ України Львівської області та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 12.08.2019 №2247. При обчисленні пенсії позивача не враховано індексацію заробітної плати, компенсацію за невикористану відпустку та вихідну допомогу при звільненні, оскільки ці виплати не передбачені зазначеними статтями Закону України «Про державну службу». Крім цього, відповідач зазначає, що розмір пенсійної виплати з 19.08.2019 становить 6572,77 грн. (10954,61 грн*60%). Відтак, ГУ ПФ України у Львівській області вважає, що розмір пенсії позивача обчислений вірно та відповідно до норм чинного законодавства. Тому, вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими та у задоволенні позову просить відмовити повністю.

07.04.2020 від позивача надійшов відповідь на відзив, зміст якого аналогічний змісту позовної заяви.

24.04.2020 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в якому відповідач зазначив, що грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців згідно Закону України №3723, з якої обраховується пенсія, а має інше правове призначення.

Позивач в судове засідання не з`явилася, хоча належним чином повідомлялася про дату, час та місце судового засідання. Подала клопотання про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив. Просила суд відмовити в задоволенні позову повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) є пенсіонером, якій з 19.08.2019 призначена пенсія за віком в розмірі 60% від суми її заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIIІ.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.

07.02.2020 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою щодо її пенсійного забезпечення.

21.02.2020 Бориславський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФ України у Львівській області листом №542-993/К-02/8-1300/20 повідомив позивача, що постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 затверджено форму довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, зокрема довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). У графі «Інші виплати» передбачені інші виплати: матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць.

Враховуючи викладене, середньомісячний заробіток позивача обчислено із сум заробітку, зазначених у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19.08.2019 №21704/05-54 за посадою заступника начальника фінансово-економічного відділу - заступника головного бухгалтера Дрогобицького об`єднаного управління ПФ України Львівської області та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 12.08.2019 №2247. При обчисленні пенсії позивача не враховано індексацію заробітної плати, компенсацію за невикористану відпустку та вихідну допомогу при звільненні, оскільки ці виплати не передбачені зазначеними статтями Закону України «Про державну службу».

Позивач, вважаючи такі дії відповідача щодо нарахування їй пенсії з 19.09.2019 без врахування сум індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки протиправними, звернулась до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VІІІ), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (далі - Закон України №3723-ХІІ) (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України № 889-VІІІ, держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов`язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР (далі - Закон України №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

За визначенням частин першої - третьої статті 2 Закону №108/95-ВР основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

В той же час, ч.2 ст.50 Закону України № 889-VІІІ передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; премії (у разі встановлення).

Статтею 57 Закону України № 889-VІІІ, визначено, що державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Згідно з ч.1 ст.58 Закону України № 889-VІІІ, за кожний рік державної служби після досягнення п`ятирічного стажу державної служби державному службовцю надається один календарний день щорічної додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як 15 календарних днів.

Відповідно до ст.59 Закону України № 889-VІІІ, щорічні відпустки надаються державним службовцям у порядку та на умовах, визначених законодавством про працю.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05.11.1991 N 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 cт. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що виплачені суми матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди, компенсації за невикористану відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.

Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення, перерахунку пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 справа № 21-430а11, від 28.05.2013 справа № 21-97а13, від 04.03. 2014 справа № 21-14а14, від 06.11.2013 справа № 21-350а13.

Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні ст. ст. 33, 37 Закону № 3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012, 28.05.2013 (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно), в яких зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, однак, яка не включається до складової заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Закону № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин cт. 41 Закону №1058-ІУ та cт. 66 Закону №1788-ХІІ.

На підставі cт. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» пенсія підлягає індексації.

Пунктом 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. По призначення пенсіях обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій здійснюється, починаючи з місяця призначення, отже індексацію пенсії слід провести без зміни базового місяця для проведення індексації, оскільки перерахунок пенсії, в даному випадку, є відновленням порушеного права на отримання належної мені виплати в розмірі, встановленому Законом.

Судом встановлено, що на всі виплати, включені в довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 12.08.2019 №2247, виданої Миколаївським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФ України у Львівській області та в довідку про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця від 19.08.2019 №21704/05-54, виданої ГУ ПФ України у Львівській області, що були надані позивачем для обчислення пенсії, в інші виплати включені суми матеріальної допомоги, премії тощо, нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а тому відповідні виплати мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Доводи, відповідача про те, що індексація заробітної плати та суми грошової компенсації за невикористану відпустку не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини другої статті 50 Закону України «Про державну службу» є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи судом встановлено, що при обчисленні пенсії відповідачем не враховано усі види оплати праці, які отримувала позивач, і з яких було сплачено страхові внески, за правилами статті 41 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» такий заробіток повинен враховуватись під час обчислення пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії з 19.09.2019 без врахування індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки слід визнати протиправними.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Водночас суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 19.08.2019 з урахуванням сум індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку згідно довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 12.08.2019 №2247, виданої Миколаївським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФ України у Львівській області та довідки про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19.08.2019 №21704/05-54, виданої Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн. сплачений згідно з квитанцією №9 від 03.03.2020.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії з 19.09.2019 без врахування індексації заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 19.08.2019 з урахуванням сум індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку згідно довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 12.08.2019 №2247, виданої Миколаївським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФ України у Львівській області та довідки про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 19.08.2019 №21704/05-54, виданої Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 840 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 80 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене та підписане 17.08.2020

Суддя Р.І. Кузан