
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.004166
У Х В А Л А
Щодо вирішення питання про встановлення судового контролю
11 серпня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кухар Н.А.
за участю секретаря Шавель М.М.
за участю:
позивач - ОСОБА_1
представника відповідача - Кожухар І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок і виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 1.380.2019.004166 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок і виплату пенсії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2019 року позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з 88 % до 70 % сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 88 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. згідно квитанції № 168 від 14.08.2019.
28 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із клопотанням про встановлення судового контролю в адміністративній справі № 1.380.2019.004166 в порядку ст. 382 КАС України. Заявник просив суд встановити строк для подання звіту про виконання судового рішення від 31.10.2019 року та застосувати до керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, наслідки, передбачені ст.382 КАС України.
Представник відповідача надав суду заперечення, в яких вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 1.380.2019.004166 - виконано. Проведено перерахунок пенсії із 01 вересня 2018 року відповідно до ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 88% сум грошового забезпечення. Вказує, що доплату пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення за період з 01.01.2018 по січень 2020 в сумі 33 553, 49 грн. включено до реєстру судових рішень № 54432, виконання яких здійснюється державою за окремою бюджетною програмою, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" (чинній на час здійснення перерахунку пенсії за судовим рішенням), якою визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат на виконання судових рішень за рахунок бюджетних коштів. Інформація щодо рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 1.380.2019.004166 внесена Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області в реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Просить суд відмовити в задоволенні заяви про встановлення контролю.
Позивач в судовому засіданні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача заперечував щодо клопотання про встановлення судового контролю.
Розглянувши подане клопотання про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, суд виходив з наступного.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства, при цьому, суд повинен займати активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили. Оскільки у ст. 382 КАС України зазначається, що судовий контроль встановлюється після ухвалення судового рішення по справі (вживається словосполучення "суд, який ухвалив"), то можна дійти висновку, що для встановлення судового контролю повинен видаватися окремий процесуальний документ (ухвала) після ухвалення судового рішення. Вказана правова позиція підтримана 21 січня 2018 року суддями у межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за участю голів апеляційних та окружних адміністративних судів при обговоренні найпоширеніших проблемних питань, що виникають при застосуванні положень нового КАС України при здійсненні судочинства. Аналогічна правова позиція підтверджена Великою Палатою Верховного Суду (ухвала від 20 червня 2018 року у справі № 800/592/17).
Отже, положеннями КАС України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання такого рішення. Відтак в кожному окремому випадку надходження заяви про встановлення судового контроль суд в межах власних дискреційних повноважень перевіряє наявність чи відсутність підстав для встановлення судового контролю.
Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частина 2 ст. 382 КАС України передбачає, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому ст.287 цього Кодексу (ч.8 ст.382 КАС України).
Крім того, відповідно до ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що ст.382, 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Отже, вказані норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
При цьому, положення КАС України не містять такого обмеження щодо застосування заходів судового контролю, передбачених ч.1 ст.382 КАС України, тобто, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено повністю.
Представник відповідача зазначив, що позивачу нараховано кошти згідно рішення суду, інформація щодо рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі № 1.380.2019.004166 внесена Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області в реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до постанови № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
22 серпня 2018 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Пунктами 1 та 2, затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду та установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до такого Порядка.
Рішенням окружного адміністративного суду м.Києва від 12 листопада 2019 визнано протиправною та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.20 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2019 року змінено. Пункт 2 резолютивної частини рішення викласти у наступній редакції: «Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що відповідач зазначене вище рішення суду виконав не повністю, що стало підставою для звернення позивача до суду із клопотанням про встановлення судового контролю та застосувати до керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, наслідків, передбачених ст.382 КАС України.
Як вбачається із поданої до суду клопотанням, позивач просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення суду від 31.10.2019 року у справі № 1.380.2019.004166, та застосувати до керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, наслідки, передбачені ст.382 КАС України.
Враховуючи приписи ст. 382 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення вказаної заяви шляхом встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області строку для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 1.380.2019.004166 протягом 1 місяця з дня набрання ухвали законної сили.
Щодо вимоги позивача застосувати до керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, наслідків, передбачених ст.382 КАС України, зокрема, накладення на керівника штрафу, то суд не вбачає підстав для їх застосування, оскільки норма ст.382 КАС України допускає такі наслідки виключно у випадку розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про їх застосування, зокрема, в разі встановлення обов`язку подання повторного звіту або в разі неподання такого звіту.
Керуючись ст. 248, 250, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ухвалив:
Клопотання ОСОБА_1 про судовий контроль задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення суду від 31.10.2019 року у справі № 1.380.2019.004166 протягом одного місяця з дня набрання ухвали законної сили.
В решті клопотання відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено та підписано 17.08.2020.
Суддя Кухар Н.А.