
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" серпня 2020 р. справа № 300/1108/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоліант» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоліант» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 31 667,12 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не виконано вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" щодо забезпечення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, у зв`язку із чим у відповідача виник обов`язок сплатити суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 31 450,00 грн. Оскільки відповідачем вказані санкції в добровільному порядку до Державного бюджету України не перераховано, вони підлягають стягненню в судовому порядку разом із нарахованою за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій сумою пені в розмірі 217,12 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.06.2020 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов до суду 22.06.2020 (а.с.23). Відповідно до відзиву відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. Відзив мотивований тим, що відповідач виконав обов`язок щодо створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, оскільки у його штаті працює одна особа з інвалідністю. Однак при поданні Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік відповідачем допущено помилку і вказано середньооблікову чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність «-» замість вірної цифри «1». Зазначає, що після отримання листа від Фонду соціального захисту інвалідів працівник відповідача зателефонував позивачу і повідомив про допущену помилку. Також відповідач повідомив позивача про те, що у зв`язку з впровадженням карантинних заходів Товариство з обмеженою відповідальністю «Фоліант» не працює, а працевлаштована особа з інвалідністю перебуває на стаціонарному лікуванні та при першій нагоді ними будуть подані документи для виправлення вказаної помилки. Вказує, що 22.05.2020 позивачу було подано разом з підтверджуючими документами уточнений звіт, в якому виправлено помилку та про таке виправлення директором позивача зроблена відповідна відмітка на листі про виправлення помилки. Зважаючи на викладене, вважає, що у позивача відсутні підстави для накладення адміністративно-господарських санкцій. Просив в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фоліант» зареєтроване як юридична особа та використовує найману працю.
30.01.2020 відповідач подав позивачу звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік форми 10-ПІ, згідно якого в 2019 році штатна чисельність працівників відповідача становила 8 осіб. Кількість штатних працівників осіб з інвалідністю, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" для відповідача зазначено 1 (особа). Графа "Середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність" зазначено «-» (а.с. 4).
Згідно з розрахунком заборгованості по сплаті адміністративного-господарських санкцій відповідача, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за 2019 рік становила 8 осіб, з них за даними позивача середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Фоліант» (штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність) - 0 осіб, кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до 4% нормативу становить 1 особа, фонд оплати праці штатних працівників становив 503 200,00 грн., середня річна заробітна плата штатного працівника відповідача становила 62 900,00 грн., відповідно сума адміністративно-господарських санкцій за 2019 рік за одну непрацевлаштовану особу з інвалідністю становить 31 450,00 грн. (а.с.5).
17.02.2020 Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів листом №03-16/166 повідомило керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоліант» про необхідність перерахувати до 15.04.2020 кошти на загальну суму 31 450 грн. (а.с.6).
22.05.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «Фоліант» подало до Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів повідомлення про виправлення помилки у поданому звіті №10-ПІ за 2019 рік.
Повідомлені відповідачем обставини, не взяті до уваги, а тому позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоліант» адміністративно-господарських санкції та пеню в сумі 31 667,12 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантування їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, визначені в Законі України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною 5 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
Згідно із частиною 9 статті 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Постановою Кабінету Міністрів України за №70 від 31.01.2007 про реалізацію статей 19 і 20 вищевказаного Закону затверджено Порядок зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до нормативу таких робочих місць у господарських об`єднаннях, до складу яких входять підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, відповідно до пункту 4 даного Порядку рішення щодо зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до нормативу таких робочих місць за звітний період господарському об`єднанню та підприємствам, що входять до його складу, приймається відділенням Фонду соціального захисту інвалідів протягом 30 календарних днів після подання господарським об`єднанням звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до нормативу таких робочих місць у господарському об`єднанні та підприємствах, що входять до його складу, здійснюється відповідно до Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Мінпраці від 10.02.2007 №42.
Відповідно до частин 1, 2 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до частини 3 статті 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Згідно статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особи з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов`язкових платежів).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Як встановлено судом, відповідно до наявного в матеріалах справи звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік форми 10-ПІ, в 2019 році штатна чисельність працівників відповідача становила 8 осіб. Кількість штатних працівників - осіб з інвалідністю, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" для відповідача зазначено 1 (особа). Графа "Середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність" - незаповнена (а.с.4).
В той же час, відповідач вказує на ту обставину, що при заповнені Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік допущено помилку і вказано середньооблікову чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність «-» замість вірної цифри «1»
Суд погоджується з доводами відповідача щодо вищезазначеної обставини, оскільки обставина щодо перебування з відповідачем у трудових відносинах особи з інвалідністю підтверджується належними доказами, зокрема, копією виписки з акта огляду МСЕК серії АВ №0884687 (а.с. 30), довідкою до акта МСЕК серії 12ААБ №39026 (а.с. 31-32), пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с. 33), наказом (розпорядженням) про прийняття на роботу №ФО-0000003 від 21.06.2005 (а.с. 29), копією трудової книжки НОМЕР_2 (а.с. 28), звітами про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування форми №Д4 за 2019 рік та квитанціями Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про їх прийняття (а.с. 35-84) індивідуальними відомостями про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (а.с. 85), а також уточнюючим звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік (а.с. 26) та повідомленням від 22.05.2020 ВД№9 «Про виправлення помилки у поданому звіті №10-ПІ за 2019р.» (а.с. 25).
Відповідно до частини 1 статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Статті 218 Господарського кодексу України передбачає, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Зважаючи на вищевикладене, суд зазначає, що відповідач виконав обов`язок щодо працевлаштування особи з інвалідністю, що у свою чергу виключає допущення Товариством з обмеженою відповідальністю «Фоліант» порушення вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", а відтак, і обґрунтованість застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 13662300, вул. Гуцульська, 9, м. Івано-Франківськ, 76007) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоліант» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 31 667,12 грн. (код ЄДРПОУ 13662300, вул. Гуцульська, 9, м. Івано-Франківськ, 76007) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 31 667,12 грн. - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач - Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 13662300, вул. Гуцульська, 9, м. Івано-Франківськ, 76007).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фоліант» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі грн. (код ЄДРПОУ 13662300, вул. Гуцульська, 9, м. Івано-Франківськ, 76007).
Суддя Главач І.А.