
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2020 р. Справа№200/3438/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій та неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -
УСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, з урахуванням уточнення позовних вимог, позивач просить суд:
визнати протиправними дії Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо визначення розміру недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , а саме не включення до розрахунку розміру недоотриманої пенсії ОСОБА_2 за період з 01.09.2014 по 18.01.2017 та мотивації її зменшення в залежності від дати звернення за спадщиною; зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області сформувати та направити до відповідної нотаріальної контори для включення до складу спадщини ОСОБА_2 довідку із врахуванням усієї суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2 за період з 01.09.2014 по 18.01.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідачем протиправно не надано інформацію щодо розміру недоотриманої пенсії та інших соціальних виплат, які належали ОСОБА_2 але не були нею одержані за життя на запит приватного нотаріуса Василенка В.А. 28.11.2019 видано свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно якого позачкою успадковано недоотриману пенсію у розмірі 52 000,00 грн., за період з 27.11.2016 по 31.12.2017. Проте 03.03.2020 на своє звернення до Управління ПФУ позивачка отримала відповідь, згідно якої заборгованість з пенсійних виплат за період з 01.09.2014 по 18.01.2017 складає 89 713,45 грн., натомість відповідач не повідомив нотаріуса про існування цієї заборгованості. Крім цього відповідач посилався на приписи ст.46 Закону України "Про державне пенсійне страхування" відповідно до якої недоотримана пенсіонером з власної вини пенсія виплачується за минулий час, але не більш ніж за три роки до звернення за отримання пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивачем недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.06.2020 відкрито провадження у справі розгляд справи визначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем у встановлений судом строк надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого, останній просив суд відмовити у задоволенні вимог позовної заяви. В обґрунтування відзиву відповідач посилається на те, що до 22.11.2019 до Торецького ОУПФУ надійшов запит від приватного нотаріуса Авдіївського міського нотаріального округу Донецької області Василенко В.А. щодо падання інформації про наявність грошових коштів у вигляді пенсії померлої ОСОБА_2
27.11.2019 за вих. №4898/06 Торецьким ОУПФУ надано відповідь, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за життя не отримала пенсію за період з 27.11.2016 по 31,12.2017 на загальну суму 52 070,44 грн. Розрахунок суми було проведено з урахуванням положень ч. 1 ст, 46 Закону №1058 тобто за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.
Також у відповіді нотаріусу зазначено, що розрахований раніше розмір недоотриманої пенсії померлої буде зменшено в залежності від дати звернення до управління особи, яка має право на спадщину, із оформленим свідоцтвом про право на спадщину.
20.01.2020 до управління звернулася ОСОБА_1 із заявою про виплату недотриманої пенсії померлої ОСОБА_2 , надавши документи, серед яких: копія свідоцтва про смерть, копія паспорту заявника, копія картки фізичної особи-платника податків, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, оригінал свідоцтва про право на спадщину за законом, витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі.
Згідно ч. 1 ст. 46 Закону № 1058 сума недоотриманої пенсії ОСОБА_2 склала 46 680,88 грн. (відповідно до свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Відповідно до разового доручення №914580145877/1 від 11.03.2020 ОСОБА_1 виплачено недоотриману пенсію померлої ОСОБА_2 в сумі 46 680,88 грн. за період з 19.01.2017 по 31.12.2017. враховуючи положення ч. 1 ст. 46 Закону №1058.
26.02.2020 ОСОБА_1 звернулася до Торецького ОУПФУ з листом щодо виплати недоотриманих пенсійних виплат ОСОБА_2 за життя за період з 01.09.2014 по 31.12.2017. Торецьким ОУПФУ надано відповідь листом від 03.03.2020 №12/В-01-01-02, згідно якої зазначено, що пенсійні виплати ОСОБА_2 в управлінні за період з 01.09.2014 по 31.12.2017 не отримувала.
З урахуванням викладеного відповідач зазначає про відсутність підстав для нарахування та виплати ОСОБА_1 недоотриманої пенсії ОСОБА_2 за період з 01.09.2014 по 18.01.2017, та вважає дії управління такими що відповідають нормам чинного законодавства. Просив в задоволенні позову відмовити.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , є громадянко України, що підтверджується паспортом НОМЕР_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки - ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 24 жовтня 2019 року.
Після смерті ОСОБА_2 залишилась сума недоотриманої пенсії, у зв`язку із чим позивач звернулась до приватного нотаріуса Авдіївського міського нотаріального округу Василенко В.А., із заявою про прийняття спадщини.
Згідно витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 58512583 за заявою позивача було відкрито спадкову справу №65104409, дата заведення 22.11.2019.
22 червня 2019 року, нотаріус Василенко В.А. направив запит №736/02-14 до до Торецького ОУПФУ, в якому просив надати інформацію про наявність грошових коштів у вигляді пенсії померлої ОСОБА_2 .
Відповідач листом від 27.11.2019 року № 4898/06 повідомив, що ОСОБА_2 за життя не отримала пенсію за період з 27.11.2016 по 31.12.2017 на загальну суму 52 070,44 грн.
28.11.2019 видано свідоцтво про право на спадщину за законом, відповідно до якого позивач успадкувала недоотриману пенсію за період життя ОСОБА_2 , за період з 27.11.2016 по 31.12.2017 у сумі 52 070,44 грн.
03.03.2020 у відповідь на звернення позивачки Торецьке ОУПФУ листом за вих. №12/В-01-01-02 повідомлено, що розмір недоотриманої пенсії складає 89 713,45 грн. за період з 01.09.2014 по 18.01.2017.
Отже, відповідач надав два листа із зазначенням різної інформації, а саме: листом від 27.11.2019 року № 4898/06 відповідач повідомив про те, що на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_2 залишились наявні суми недоотриманої пенсії за період з 27.11.2016 по 31.12.2017 у розмірі 52 070,44 грн., а листом 03.03.2020 за вих. №12/В-01-01-02 повідомлено, що розмір недоотриманої пенсії складає 89 713,45 грн. за період з 01.09.2014 по 18.01.2017.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
У відповідності до статті 52 Закону № 1058 сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Вищевказана норма закону кореспондує зі статтею 91 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991, згідно якої суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (з дня відкриття спадщини - стаття 1220 Цивільного кодексу України).
Пунктом 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, визначено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника. Непрацездатними членами сім`ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
При цьому, для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Отже, згідно наведених приписів чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суми недоотриманої пенсії виплачуються членам сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера, а вразі відсутності членів сім`ї, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в шестимісячний строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Положення частини третьої статті 52 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та статті 1227 ЦК України узгоджуються із положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення", де в частині першій статті 91 вказано, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.
Суд критично ставиться до посилання відповідача на приписи статті 46 Закону № 1058-IV, оскільки зазначена норма Закону регулює питання щодо виплати пенсії саме пенсіонерові за минулий час, яку він не отримав з власної вини чи з вини органу, а не щодо отримання недоодержаної пенсії, що залишилася після смерті пенсіонера членами його сім`ї чи на підставі свідоцтва про право на спадщину. Тобто, в даному конкретному випадку, вищевказана норма не регулює спірні правовідносини.
Відповідно до частин 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності дій щодо припинення виплати пенсії померлій ОСОБА_2 в розумінні приписів Закону № 1058-IV.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень ч. 2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
Враховуючи вищевказане суд приходить до висновку, що згідно обставин встановлених судом під час розгляду матеріалів справи належним способом захисту прав позивачки у даній справі буде визнання протиправними дії відповідача, яки полягали у наданні не повної інформації приватному нотаріусу Авдіївського міського нотаріального округу Василенку В.А. щодо розміру пенсії ОСОБА_2 , яка була їй нарахована, але не одержана нею за життя та зобов`язання Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області сформувати та направити до відповідної нотаріальної контори для включення до складу спадщини ОСОБА_2 довідку із врахуванням усієї суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2 за період з 01.09.2014 по 18.01.2017.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, відповідач не довів правомірності своїх дій, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
Судові витрати понесені позивачем у справі, згідно ст. 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, 22, ЄДРПОУ 42170475) про визнання дій не правомірними протиправним та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії відповідача, яки полягали у наданні не повної інформації приватному нотаріусу Авдіївського міського нотаріального округу Василенку В.А. щодо розміру пенсії ОСОБА_2 , яка була їй нарахована, але не одержана нею за життя.
Зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області сформувати та направити приватному нотаріусу Авдіївського міського нотаріального округу Василенку Володимиру Анатолійовичу довідку із врахуванням усієї суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2 за період з 01.09.2014 по 18.01.2017, для подальшого включення до складу спадщини ОСОБА_2 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85200, Донецька область, м.Торецьк, вул.Дружби, 22, код ЄДРПОУ 42170475) судовий збір у розмірі 840,80 грн. на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 17 серпня 2020 року.
Суддя І.В. Буряк