Ухвала суду № 91026705, 18.08.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2020
Номер справи
120/3781/20-а
Номер документу
91026705
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

18 серпня 2020 р. Справа № 120/3781/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у м. Вінниці в письмовому провадженні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження адміністративної справи за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Енерджи" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

30.07.2020 поштою до суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Енерджи" заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі та приміщень товариства за адресою: Хмельницька область, Летичівський район, смт. Летичів, вул. Героїв Крут, 14/1, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, виявлених під час перевірки.

Ухвалою суду від 04.08.2020 відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

17.08.2020 до суду надійшло клопотання, в якому відповідач просить суд здійснювати подальший розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Відповідач зазначає, що всі порушення, які були виявлені позивачем під час позапланової перевірки та стали підставою для його звернення до суду з позовом на сьогодні усунуті, що підтверджується планом усунення недоліків від 10.08.2020 за вих. № 60. Крім того, відповідач направив на адресу позивача лист з проханням провести перевірку виконання цього плану та зафіксувати факт усунення раніше виявлених порушень. Однак станом на 14.08.2020 позивач перевірку не здійснив. Тому, на думку відповідача, справа потребує детального розгляду по суті та з`ясування всіх обставин справи, що можливо лише під час її розгляду в порядку загального позовного провадження.

На підставі положень п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 6 ст. 7, ч. 4 ст. 260 КАС України розгляд вказаного клопотання здійснюється судом в письмовому провадженні без виклику та повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.

Вирішуючи клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частиною четвертою статті 12 КАС України встановлено, що виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:

1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;

2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;

4) щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом (ч. 5 ст. 12 КАС України).

Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік категорій справ незначної складності для цілей Кодексу адміністративного судочинства України.

Водночас суд зауважує, що такий перелік не є вичерпним і в силу вимог пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України справами незначної складності є також справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Крім того, згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Перелік цих справ відповідає справам, визначеним у пунктах 1-4 частини 4 статті 12 КАС України.

В силу вимог ч. 1 ст. 260 КАС України про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Отже, змістовний аналіз наведених вище норм вказує на те, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка адміністративна справа, окрім тих справ, які обов`язково повинні розглядатися судом у загальному позовному провадженні, перелік яких чітко передбачений у ч. 4 ст. 12 та ч. 4 ст. 257 КАС України. Окрім цього, саме суд визначає форму адміністративного судочинства для розгляду конкретної справи і згідно з вимогами п. 4 ч. 9 ст. 171, ч. 1 ст. 260 КАС України питання про це вирішується в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі.

Як зазначено в ухвалі суду від 04.08.2020, рішення суду про можливість розгляду цієї справи в порядку спрощеного позовного провадження обґрунтоване тим, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників справа має ознаки адміністративної справи незначної складності та не належить до категорії тих адміністративних справ, які можуть розглядатися виключно за правилами загального провадження. При цьому суд врахував у сукупності критерії, визначені в ч. 3 ст. 257 КАС України, та дійшов висновку про можливість розгляду цієї справи в спрощеному позовному провадженні.

Доводи, наведені відповідачем у клопотанні про розгляд за правилами загального позовного провадження, вказаних висновків не спростовують та не дають достатніх підстав для прийняття рішення про зміну обраної судом форми адміністративного судочинства.

Крім того, відповідно до ст. 1 КАС України Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 3 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

В цьому контексті суд зауважує, що спрощене позовне провадження є однією з форм адміністративного судочинства, встановленою законом.

Відтак посилання відповідача на те, що розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження не забезпечить справедливого судового розгляду є надуманим та не ґрунтуються на нормах права.

Крім того, частиною першою статті 262 КАС України передбачено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи – також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Отже, розгляд судом адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін дає можливість учасникам справи сповна реалізувати свої процесуальні права, визначені, зокрема, у статтях 44, 47 КАС України.

При цьому сторони перебувають в однаковому процесуальному становищі щодо можливості реалізації таких прав.

Крім того, суд враховує, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 2 ст. 12 КАС України).

Предмет позову у цій справі стосується вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) за зверненням суб`єкта владних повноважень, у зв`язку з виявленням останнім таких порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які становлять реальну загрозу для життя та здоров`я людей.

Таким чином, в даному випадку швидке вирішення справи є пріоритетним, що також свідчить про необхідність її розгляду саме в порядку спрощеного, а не загального позовного провадження, яке характеризується більш тривалими строками розгляду.

З огляду на викладене суд приходить до переконання про відсутність підстав для зміни форми адміністративного судочинства під час розгляду та вирішення цієї справи.

Разом з тим, враховуючи клопотання відповідача та з метою створення додаткових умов для сприяння учасникам справи в реалізації їх процесуальних прав шляхом участі в судовому засіданні, суд вважає можливим частково задовольнити клопотання відповідача та продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 3, 12, 256, 257, 260, 262, 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження задовольнити частково.

2. Подальший розгляд справи № 120/3781/20-а за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Енерджи" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

3. Призначити справу до судового розгляду на 15:30 год 03 вересня 2020 року в залі судових засідань № 1 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.

4. Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Сало Павло Ігорович