
ЄУН 193/372/19
Провадження №2/193/22/20
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Р І Ш Е Н Н Я
03 серпня 2020 року сел.Софіївка
Софіївський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Шумської О.В.,
при секретарі судового засідання - Кудрявцевої Н.А.,
за участю позивача за первісним позовом
та відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_1 ,
представника позивача за первісним позовом
та відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_2 ,
представника відповідача за первісним позовом
та позивача за зустрічним позовом
АТ «Дніпропетровськгаз» ОСОБА_3 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду сел.Софіївка за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» про захист прав споживача та за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об"єму та обсягу природного газу,-
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовними вимогами до Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» про захист прав споживача. В обґрунтування позову позивач зазначив, що він являвся власником будинку АДРЕСА_1 .
В зв`язку з тим, що він проживає в приватному секторі він є споживачем природного газу, який поставляє йому ПАТ «Дніпропетровськ газ» в особі Нікопольського відділення. Відповідно він є споживачем , а відповідач є поставщиком газу і їхні правовідносини регулюються Законом України «Про захист прав споживача».
11 липня 2001 року між ним та відповідачем був укладений договір на постачання природного газу в його домоволодіння за № 2796 .
Згідно п.7 договору він забезпечував збереження та цілісність лічильників газу та пломб на них, а також безперешкодно допускав в своє житлове приміщення представників відповідача, які один раз в три місяці проводили перевірку та огляд газових приборів , цілісність пломб на них.
В 2014 році по вказівці представників відповідача виникла необхідність і заміні газового лічильника. Також по вказівці і рекомендації відповідача ним був придбаний газовий лічильник «САМГАЗ» в крамниці, яку вказав відповідач. Вказаний лічильник газу був перевірений представниками відповідача, перевірена цілісність пломб на ньому і відповідно він був встановлений представниками відповідача в його домоволодіння, а також був додатково опечатаний відповідачем. До роботи вказаного лічильника газу він взагалі сам ніколи ніякого відношення не мав, в його роботу не втручався, а тільки знімав показники лічильника і відповідно оплачував надані йому послуги за поставку газу згідно лічильника. Вказаний лічильник знаходився в робочому стані і стан його роботи систематично перевірявся відповідачем. Остання перевірка лічильника як і цілісність його пломб була в серпні 2018 року, про що відповідно складався акт працівниками газового господарства. Копія акту йому не видавалася. Жодних зауважень до роботи лічильника не було.
04.10.2018 року до нього повторно прийшли працівника газового господарства для перевірки цілісності пломб на газовому лічильнику та зняти показники лічильника перед опалювальним сезоном.
При перевірці було відповідачем встановлено, що цілісність пломб не порушена, також було встановлено, що при включеній комфортці диск лічильника працював, тобто обертався по своїй осі і відповідно проводилося нарахування використаного газу, що відображалось на панелі лічильника.
При цьому працівнику газорозподільної організації здалося, що диск лічильника повільно обертається і відповідачем, не зважаючи на те, що лічильник був опломбований, цілісність його не була порушена, наружніх дефектів лічильник не мав, був закріплений в тому ж місці на якому його кріпили представники відповідача при його встановленні, був винесений протокол №221/1 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи і встановлений інший лічильник газу.
Не маючи висновків експертизи, не маючи жодних доказів його вини відповідач заздалегідь незаконно складає АКТ ПРО ПОРУШЕННЯ №221/1. Дане свідчить про те, що відповідач уже зробив його винним і ним же відповідачем уже було прийняте рішення про те, що з нього буде стягнута та чи інша сума за не облікований об`єм та обсяг природного газу, не маючи жодного доказу його вини в використанні не облікованого газу.
Також представником відповідача йому було запропоновано написати заяву про проведення експертизи, на що він погодився будучи необізнаний з нормами чинного законодавства.
В протоколі про демонтаж лічильника вказано, що експертиза повинна були проведена 09.10.2018 року і висновок експерта йому повинен бути, наданий не пізніше 3 робочих днів від дня її проведення. Вказаний висновок експерта йому в установлений строк наданий не був, офіційно питання експерту задати він був позбавлений можливості, оскаржити висновок експерта він також в установлений строк позбавлений можливості, так як його не отримував, при цьому що неодноразово звертався в газорозподільну організацію с.м.т. Софіївки.
Тільки 28.02.2019 року йому було вручено лист відповідача Нікопольського відділення ПАТ «Дніпропетровськ Газ» в якому зазначено , що йому направляється копія акту експертизи, акт розрахунок вартості не облікованого об`єму та обсягу природного газу від 28.11.2018 року та рахунок на оплату збитків і повідомлення про припинення газопостачання.
Згідно рахунку на оплату збитків йому була нарахована сума 260806,66 гривень запропоновано сплатити дану суму на протязі 15 календарних днів. Період донарахування відповідачем взятий з 04.10.2017 року по 01.10.208 року. Ознайомившись з актом розрахунком він виявив, що в ньому значно і фактично фантастично завищені як об`єми можливого використаного газу так і ціна на газ. Так в літній період на одного чоловіка виставляється використання газу 900 кубічних метрів, в зимовий період від 2300 до 2600 метрів кубічних при тому що опалювальна площа домоволодіння складає близько 50 м.кв. Ціна газу виставлена та яка не існує взагалі для населення від 9,804 в жовтні 2017 року до 15,002 в жовтні 2018 року.
При проведенні нарахування не враховані суми сплачені ним і фактично ним використаний газ.
В зв`язку з викладеним вважає, що дії відповідача незаконні виходячи з наступного:
так до проведення експертизи відповідач, не маючи жодних законних підстав, визнав його уже винним, і тому експерт і виніс експертизу про пошкодження лічильника.
При проведенні так званої експертизи експерту не ставилося питання, чи в лічильнику заводський брак , чи було механічне втручання в лічильник з його сторони і яким чином це могло статися враховуючи цілісність пломб.
Зазначає, що дану експертизу не можна вважати експертизою, так як експертиза призначається тільки за постановою слідчого , прокурора чи ухвалою суду, експерт не попереджувався про кримінальну відповідальність за дачу завідоммо неправдивих висновків і фактично після того з як відповідачем він заздалегідь був визнаний винним експерт який був визначений відповідачем не став спростовувати наявні факти, які суперечили би відповідачеві.
Повідомлення про припиненню газопостачання є не чим іншим як одним із способів тиску на громадянина і вимагання грошових коштів без рішення суду, а сум на свій власний розсуд , тому позивач ОСОБА_1 просить визнати дії відповідача про визнання його такою особою, яка незаконно використовувала природний газ поза засобами обліку; скасувати акт розрахунок вартості не облікованого об`єму та обсягу природного газу, та рахунок за оплату збитків, та стягнути з відповідача судові витрати по справі, а також витрати на правничу допомогу.
25 квітня 2020 року відповідач надав відзив на позов ОСОБА_1 про захист прав споживача, обґрунтовуючи його тим, що з доводами та вимогами викладеними у позовній заяві Відповідач не погоджується, вважає, що вимоги ОСОБА_1 , є незаконними, безпідставними та необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав:
відносини між газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), затвердженого постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1379/27824.
Згідно положень ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів встановлений ст. 16 ЦК України.
Відтак заявлені Позивачем вимоги не відповідають способам захисту судом цивільних прав та інтересів, передбачених ст. 16 ЦК України, оскільки складений акт розрахунок вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу та рахунок на оплату збитків є документами, що відображають донарахування сум на порушення, яке було виявлене під час проведення ПАТ «Дніпропетровська» перевірки дотримання Кодексу.
Акти - це документи, що фіксують певну інформацію, що виступають у вигляді указів, які підлягають оцінці судом у порядку, передбаченому ст.89 ЦПК України.
Оскарження дій ПАТ «Дніпропетровськгаз» щодо нарахування збитків за несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, які є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту судом цивільних прав та інтересів особи. У разі виникнення спору можуть бути надані як доказ, який повинен оцінюватися судом відповідно до вимог ст. 89 ЦПК України.
Отже, Позивачем вибрано неналежний спосіб захисту своїх прав.
Відповідно п. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу»: оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; Регулятор - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; Кодекс газотранспортної системи, кодекс газорозподільних систем, кодекс газосховища, кодекс установки LNG - правила експлуатації та доступу до газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG , що затверджуються Регулятором.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок природного газу» державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
Відносини, які виникають між постачальником та споживачами, з урахуванням їх взаємвідносин з Операторами ГРМ регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2496 та реєстрованими в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1382/27827.
Відповідно до розділу III Правил постачання, підставами для постачання природного побутовому споживачу є:
-Наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу;
-Наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов.
Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу (надалі - Типовий договір), який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів.
У відповідності до п. 1.2. та 1.3. розділу І Типового договору розподілу природного газу умови цього договору однакові для всіх споживачів та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС. Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договором (акцептуванням договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Також в розділі III Правил постачання вказано, що договір постачання природного газу споживачу розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Позивач є власником 1/2 будинку АДРЕСА_1 , та побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються ПАТ «Дніпропетровськгаз» до зазначеного об`єкту, де встановлені газові прилади: плита газова ПГ-4-х камфорна, опалювальний прилад - КЧМ, водонагрівач проточний газовий, зареєстровано 1 особа, загальна опалювальна площа 269,9 м.кв.
За вказаною адресою відповідно до проектної документації встановлений ПЛГ «САМГАЗ RS/2001-2» G-4, 2014 року випуску, заводський № 4680251 .
04.10.2018 року представниками Відповідача на об`єкті Позивача було виявлено підозру на позаштатний режим роботи ПЛГ- (побутовий лічильник газу), тобто виявлено порушення передбачене п.3 глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ, про що було складено акт №221/1, який Позивач підписав без зауважень та заперечень.
В цей же день, представниками Відповідача, лічильник газу Позивача в зв`язку з виявленими порушеннями було демонтовано для проведення експертизи, та складено акт виявлених порушень №221/1, відповідно до додатку №1 п.3.2.2. Положення про проведення експертизи лічильника газу та протокол демонтажу, які з боку Позивача також підписано.
В акті виявлених порушень №221/1 зазначено причина зняття-підозра на позаштатний режим роботи ПЛГ.
09.10.2018 року, під час зовнішнього огляду лічильника газу, в момент проведення експертизи, комісією було встановлено: при знятті відлікового пристрою для огляду на валу з лівого боку виявлено пружину, яка не передбачена конструкцією заводу-виробника, останнє колесо відлікового пристрою має механічне пошкоджений (зрізана упорна втулка), таким чином під час дії магнітного поля цифровий ряд виходить із заціплення, що призводить до зупинки лічильного механізму. За висновками комісії: «підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ПЛГ прихованим способом, ПЛГ не придатний до експлуатації по пункту 2,3.», про що було складено акт №806.
Відповідно до пункту 4 глави 6 Розділу X Кодексу за збереженість і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ (вузол обліку газу) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник, на території або в приміщенні якого вони встановлені.
Відповідно до визначення основних термінів та понять п.4 гл.1 розділу І Кодексу ГРС:
-«несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, або конструкцію чи складових комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх пошкодження, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля, внаслідок чого витрата (споживання) природнього газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково, чи з порушення законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природнього газу».
-«приховані заходи» - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем, чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природнього газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земляних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ ( засобу вимірювальної техніки), або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.»
В пункті 3 глави 2 Розділу XI Кодексу, зазначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та наслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, зокрема лічильника.
Оскільки, Позивач, як було зазначено, є власником будинку АДРЕСА_1 , де встановлений ПЛГ, на якому відповідно до акту явлених порушень №221/1 від 04.10.2018 року, акту експертизи №806 від 09.10.2018 року, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ПЛГ прихованим способом, то саме Позивач зобов`язаний виконувати умови Типового договору розподілу природнього газу, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх обов`язків. (розділу VIII Типового договору розподілу природного газу).
Відповідно п.1 глави 3 Розділу XI Кодексу, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природнього газу, визначається з дня встановлення лічильника газу (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про встановлення), але не більше 12 місяців.
28.11.2018 року комісією з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем було проведено засідання, та за результатами розгляду акту про порушення № 221/1 від 04.10.2018 року та акту експертизи №806 від 09.10.2018 року у відповідності до вимог розділу XI глави 5 п.11.2 Кодексу, було прийнято рішення про його задоволення, та Відповідачем було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Під час складання було враховано вимоги пп.1 п.11 гл.5 розд. XI Кодексу ГРС: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Граничні об`єми споживання природного газу населенням передбачені додатком X Кодексу ГРС.
Ціну закупівлі природного газу ПАТ «Дніпропетровська» визначено наказом ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 22.02.2016 року №44/1 та наказами про внесення змін до значеного наказу з урахуванням щомісячно визначеної ціни, зокрема, наказом ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 29.11.2017 року №05.2Но-621-1117.
Сума нарахування збитків за період з 04.10.2017р. по 03.10.2018 р. складає: 260 806,66 грн. за 21 138,93 м.3 природнього газу.
Тому просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ПАТ «Дніпропетровськгаз» -відмовити в повному обсязі.
16 квітня 2019 року від Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» надійшла позовна заява до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого(донарахованого) об"єму та обсягу природного газу.
В обґрунтування позову зазначає, що Публічне акціонерне товариство по газифікації та газопостачанню «Дніпропетровськгаз» звертається до суду з даним позовом у зв`язку з наступним.
Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1379/27824 (далі - Кодекс ГРС).
Згідно положень ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів встановлений ст. 16 ЦК України.
Відповідно п. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу»: оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач - фізична особа, яка придбає природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; Регулятор - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; Кодекс газотранспортної системи, кодекс газорозподільних систем, кодекс газосховища, кодекс установки LNG - правила експлуатації та доступу до газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG, що затверджуються Регулятором.
Відповідно до п. 1 статті 4. Закону України «Про ринок природного газу» державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
Відносини, які виникають між постачальником та споживачами, з урахуванням їх взаємовідносин з Операторами ГРМ регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2496 та реєстрованими в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1382/27827 (надалі - Правила постачання).
Відповідно до розділу III Правил постачання, підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є:
-наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу;
-наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов.
Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу (надалі - Типовий договір), який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів.
У відповідності до п. 1.2. та 1.3. розділу І Типового договору розподілу природного газу, умови цього договору однакові для всіх споживачів та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС. Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договором (акцептуванням договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Також в розділі III Правил постачання вказано, що договір постачання природного газу споживачу розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Згідно п. 11 розділу III Правил постачання, постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється за вільними цінами, крім ціни постачальника із спеціальними обов`язками, яка встановлюється відповідно до законодавства.
Відповідно до глави 4 розділу IX Кодексу ГРС визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокації) по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Операторами ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника газу з урахуванням вимог Кодексу ГРС та договору.
Умови приєднання ОСОБА_1 (далі - Відповідач) до Типового договору виконано. Фактом приєднання до умов Типового договору (акцептування договору) є фактичне споживання природного газу та його оплата, вказаний факт підтверджено роздруківкою з комп`ютерної бази «Газоліна» фінансового стану особового рахунку Відповідача.
Відтак, згідно розділу VIII Типового договору розподілу природного газу відповідач зобов`язаний виконувати його умови, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх обов`язків.
Пунктом 2.3. Типового договору розподілу природного газу передбачено, що окрім договору сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС.
Згідно п. 3 глави 5 розділу III Кодексу ГРС власники газових мереж, у тому числі побутові споживачі згідно з актом розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, забезпечують належну їх експлуатацію згідно з чинним законодавством, зокрема Правил безпеки системи газопостачання, затвердженими наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованими в міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (надалі - ПБСГ).
Відповідно до постанови НКРЕКП №2248 від 01.09.2015 року про видачу ліцензії на розподіл природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ПАТ «Дніпропетровськгаз»- (надалі - Позивачу) видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території м. Нікополь, Дніпропетровської області в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні ПАТ «Дніпропетровськгаз».
В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодекс), зазначено, що оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - це суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.
Згідно пункту 4 глави 3 Розділу 6 Кодексу, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу. В пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Відповідач є власником 1/2 будинку АДРЕСА_1 , та побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються ПАТ «Дніпропетровськгаз» до зазначеного об`єкту, де встановлені газові прилади: плита газова ПГ-4-х камфорна, опалювальний прилад - КЧМ, водонагрівач проточний газовий, зареєстровано 1 особа, загальна опалювальна площа 269,9 м.2.
За вказаною адресою відповідно до проектної документації встановлений ПЛГ «САМГАЗ К8/2001-2» 0-4, 2014 року випуску, заводський №4680251.
04.10.2018 року представниками Позивача на об`єкті Відповідача було виявлено підозру на позаштатний режим роботи ПЛГ - (побутовий лічильник газу), тобто виявлено порушення передбачене п.З глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ, про що було складено акт №221/1, який Відповідач підписав без зауважень та заперечень, (копія акту додається).
В цей же день, представниками Позивача, лічильник газу Відповідача в зв`язку з виявленими порушеннями було демонтовано для проведення експертизи, та складено акт виявлених порушень №221/1, відповідно до додатку №1 п.3.2.2. Положення про проведення експертизи лічильника газу та протокол демонтажу, які з боку Відповідача також підписано.
В акті виявлених порушень №221 /1 зазначено причина зняття- підозра на позаштатний режим роботи ПЛГ.
09.10.2018 року, під час зовнішнього огляду лічильника газу, в момент проведення експертизи, комісією було встановлено: при знятті відлікового пристрою для огляду на валу з лівого боку виявлено пружину, яка не передбачена конструкцією заводу-виробника, останнє колесо відлікового пристрою має механічне пошкоджений (зрізана упорна втулка), таким чином під час дії магнітного поля цифровий ряд виходить із заціплення, що призводить до зупинки лічильного механізму. За висновками комісії: «підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ПЛГ прихованим способом, ПЛГ не придатний до експлуатації по пункту 1.3; 2,3.», про що було складено акт №806. Акт експертизи було направлено Відповідачу поштою.
Відповідно до пункту 4 глави 6 Розділу X Кодексу за збереженість і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ ( вузол обліку газу) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник, на території або в приміщенні якого вони встановлені.
Відповідно до визначення основних термінів та понять п.4 гл.1 розділу І Кодексу ГРС:
-«несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, або конструкцію чи складових комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх пошкодження, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля, внаслідок чого витрата (споживання) природнього газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково, чи з порушення законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природнього газу».
-«приховані заходи» - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем, чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природнього газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земляних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ ( засобу вимірювальної техніки), або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.»
В пункті 3 глави 2 Розділу XI Кодексу, зазначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, зокрема лічильника.
Оскільки, Відповідач, як було зазначено, є власником будинку АДРЕСА_1 , де встановлений ПЛГ, на якому відповідно до акту виявлених порушень №221/1 від 04.10.2018 року, акту експертизи №806 від 09.10.2018 року, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ПЛГ прихованим способом, то саме Відповідач зобов`язаний виконувати умови Типового договору розподілу природнього газу, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх обов`язків, (розділу VIII Типового договору розподілу природного газу).
Відповідно п.1 глави 3 Розділу XI Кодексу, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природнього газу, визначається з дня встановлення лічильника газу (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про встановлення), але не більше 12 місяців.
28.11.2018 року комісією з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем було проведено засідання, та за результатами розгляду акту про порушення № 221/1 від 04.10.2018 року та акту експертизи №806 від 09.10.2018 року у відповідності до вимог розділу XI глави 5 п.11.2 Кодексу, було прийнято рішення про його задоволення, та Позивачем було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Під час складання було враховано вимоги пп.1 п.11 гл.5 розд. XI Кодексу ГРО: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Граничні об`єми споживання природного газу населенням передбачені додатком X Кодексу ГРО.
Ціну закупівлі природного газу ПАТ'«Дніпропетровськгаз» визначено наказом ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 22.02.2016 року №44/1 та наказами про внесення змін до зазначеного наказу з урахуванням щомісячно визначеної ціни, зокрема, наказом ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 29.11.2017 року №05.2Но-621-1117.
Сума нарахування збитків за період з 04.10.2017р. по 03.10.2018 р. складає: 260 806,66 грн. за 21 138,93 м..
Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 , збитки за несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, прихованим способом на користь ПАТ «Дніпропетровськгаз» в сумі 260 806,66 грн. (двісті шістдесят тисяч вісімсот шість грн. 66 коп.) та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн., які перерахувати на поточний рахунок № НОМЕР_2 ПАТ «Дніпропетровськгаз» (ЄДРПОУ 03340920) в ПАТ Банк «Кліринговий дім», МФО-300647.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник просять суд задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі, в задоволенні зустрічної позовної заяви відповідача відмовити.
Представник відповідача проти позовної заяви ОСОБА_1 повністю заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовної заяви та задовольнити зустрічну позовну вимогу відповідача в повному обсязі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником 1/2 будинку АДРЕСА_1 , та побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються ПАТ «Дніпропетровськгаз» до зазначеного об`єкту, де встановлені газові прилади: плита газова ПГ-4-х камфорна, опалювальний прилад - КЧМ, водонагрівач проточний газовий, зареєстровано 1 особа, загальна опалювальна площа 269,9 м.кв. (а.с. 4-7).
За вказаною адресою відповідно до проектної документації встановлений ПЛГ «САМГАЗ RS/2001-2» G-4, 2014 року випуску, заводський № 4680251 .
04.10.2018 року представниками Відповідача на об`єкті Позивача було виявлено підозру на позаштатний режим роботи ПЛГ- (побутовий лічильник газу), тобто виявлено порушення передбачене п.3глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ, про що було складено акт №221/1, який Позивач підписав без зауважень та заперечень (а.с. 11) .
В цей же день, представниками Відповідача, лічильник газу Позивача в зв`язку з виявленими порушеннями було демонтовано для проведення експертизи, та складено акт виявлених порушень №221/1, відповідно до додатку №1 п.3.2.2. Положення про проведення експертизи лічильника газу та протокол демонтажу, які з боку Позивача також підписано.
В акті виявлених порушень №221/1 зазначено причина зняття-підозра на позаштатний режим роботи ПЛГ.
09.10.2018 року, під час зовнішнього огляду лічильника газу, в момент проведення експертизи, комісією було встановлено: при знятті відлікового пристрою для огляду на валу з лівого боку виявлено пружину, яка не передбачена конструкцією заводу-виробника, останнє колесо відлікового пристрою має механічне пошкоджений (зрізана упорна втулка), таким чином під час дії магнітного поля цифровий ряд виходить із заціплення, що призводить до зупинки лічильного механізму (а.с. 14).
Відповідно до пункту 4 глави 6 Розділу X Кодексу за збереженість і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ (вузол обліку газу) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник, на території або в приміщенні якого вони встановлені.
Відповідно до визначення основних термінів та понять п.4 гл.1 розділу І Кодексу ГРС:
-«несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, або конструкцію чи складових комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх пошкодження, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля, внаслідок чого витрата (споживання) природнього газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково, чи з порушення законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природнього газу».
-«приховані заходи» - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем, чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природнього газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земляних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ (засобу вимірювальної техніки), або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.»
В пункті 3 глави 2 Розділу XI Кодексу, зазначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та наслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, зокрема лічильника.
Оскільки, ОСОБА_1 як було зазначено, є власником будинку АДРЕСА_1 , де встановлений ПЛГ, на якому відповідно до акту явлених порушень №221/1 від 04.10.2018 року, акту експертизи №806 від 09.10.2018 року, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ПЛГ прихованим способом, то саме Позивач зобов`язаний виконувати умови Типового договору розподілу природнього газу, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх обов`язків. (розділу VIII Типового договору розподілу природного газу).
Відповідно п.1 глави 3 Розділу XI Кодексу, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природнього газу, визначається з дня встановлення лічильника газу (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про встановлення), але не більше 12 місяців.
28.11.2018 року комісією з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем було проведено засідання, та за результатами розгляду акту про порушення № 221/1 від 04.10.2018 року та акту експертизи №806 від 09.10.2018 року у відповідності до вимог розділу XI глави 5 п.11.2 Кодексу, було прийнято рішення про його задоволення, та Відповідачем було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Під час складання було враховано вимоги пп.1 п.11 гл.5 розд. XI Кодексу ГРС: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Граничні об`єми споживання природного газу населенням передбачені додатком X Кодексу ГРС.
Ціну закупівлі природного газу ПАТ «Дніпропетровська» визначено наказом ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 22.02.2016 року №44/1 та наказами про внесення змін до значеного наказу з урахуванням щомісячно визначеної ціни, зокрема, наказом ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 29.11.2017 року №05.2Но-621-1117.
Сума нарахування збитків за період з 04.10.2017р. по 03.10.2018 р. складає: 260 806,66 грн. за 21 138,93 м.3 природнього газу (а.с.97).
Згідно п.1 гл. 2 розд. XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та з внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів природного газу належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Згідно п.1 гл.3 розд. XI Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з рахуванням строку на його усунення.
Ст. 22 ЦК України встановлено загальні правила відшкодування збитків та передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Тому, ПАТ «Дніпропетровськгаз» 08.04.2019 року звернулося до Софіївського районного суду з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_1 збитків, спричинених в результаті несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника.
Однак ОСОБА_1 не обґрунтовує свої вимоги та не вказує, які саме норми матеріального права на його думку, порушено Відповідачем.
Відповідно до ст. 21 ЗУ «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-ХІІ:
1. Крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов`язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо:
1) при реалізації продукції будь-яким чином порушується право споживача на свободу вибору продукції;
2) при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення;
3) при наданні послуги, від якої споживач не може відмовитись, а одержати може лише з одного виконавця, виконавець нав`язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами та/або виконавцями, не надають споживачеві однакових гарантій відшкодування шкоди, завданої невиконанням сторонами умов договору;
4) порушується принцип рівності сторін договору, учасником якого є споживач;
5) будь-яким чином обмежується право споживача на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про відповідну продукцію;
6) споживачу реалізовано продукцію, яка є небезпечною, неналежної якості, фальсифікованою;
7) ціну продукції визначено неналежним чином;
8) документи, які підтверджують виконання договору, учасником якого є споживач, своєчасно не передано споживачу.
У відповідності до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч.1- 3 ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними, рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Таким чином обов`язковими елементами відшкодування спричиненої шкоди (збитків) є: наявність самої шкоди (збитків), протиправної поведінки, причинного зв`язку між протиправною поведінкою і спричиненою шкодою і наявність вини особи, яка її завдала.
В свою чергу донарахування вартості не облікованого (донарахованого) об`єму і обсягу природного газу пов`язується із його фактичним споживанням споживачем і відповідно спричиненням збитків газопостачальній організації.
Як встановлено судом, відповідачу здійснено нарахування не облікованого (донарахованого) об`єму і обсягу природного газу за порушення у вигляді несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу.
Відповідно до підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Разом з тим, з Акту №806 експертизи лічильника газу від 09 жовтня 2018 року про демонтаж лічильника газу вказано, що цілісність заводської пломби та повірочного товара: в цілісності. Місце розташування пломби відповідає вимогам ЄД на лічильник, корпус лічильника герметичний (а.с.92).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не здійснював механічне втручання у лічильник.
Таким чином, з урахуванням висновку експерта, суд вважає, що наявність всередині приладу обліку газу конструктивних змін не передбачених заводом виробником, не свідчить про те, що ОСОБА_1 здійснював на нього сторонній вплив, що могло стати наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника.
Згідно ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено та не надано доказів які б беззаперечно підтверджували факт несанкціонованого втручання ОСОБА_1 чи іншими споживачами в роботу лічильника газу.
Таким чином відсутні підстави для здійснення нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, а тому позовну заяву ОСОБА_1 та зустрічну позовну заяву Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» слід залишити без задоволення.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 18, 76, 81, 141, 263-265, 354 ЦПК, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз» про захист прав споживача, відмовити.
В задоволенні позовної заяви Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об"єму та обсягу природного газу, відмовити.
На рішення може бути подана апеляція до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його повного складення через Софіївський районний суд Дніпропетровської області.
Повне рішення складено 11 серпня 2020 року.
Суддя: О.В.Шумська