
Провадження 3/557/723/2020
Справа 557/1051/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2020 року смт. Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Оленич Ю.В., за участю прокурора Авруки М.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Рудика В.Р., секретар Поліщук С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої головним бухгалтером Комунального підприємства Гощанської селищної ради «Агенство розвитку Гощі», РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
23 червня 2020 року о 15 годині 21 хвилина на вул. Застав`я, 22 в смт. Гоща ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного бухгалтера Комунального підприємства Гощанської селищної ради «Агентство розвитку Гощі» та, будучи відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, суб`єктом на яку поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», пункту 2-1 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, 23 липня 2020 року о 09 годині 36 хвилин на вул. Застав`я, 22 в смт. Гоща ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного бухгалтера Комунального підприємства Гощанської селищної ради «Агентство розвитку Гощі» та, будучи відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, суб`єктом на яку поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 12 серпня 2020 року справи за вказаними адміністративними правопорушеннями об`єднані в одне провадження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні зазначених вище адміністративних правопорушень не визнала та пояснила, що дійсно невчасно подала щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 та 2019 роки, оскільки не знала, що їх потрібно подавати, про це при прийнятті на роботу їй ніхто не роз`яснював. Відповідні роз`яснення отримала від юриста селищної ради, лише коли за такими звернулася. Зазначила, що до цього вона у цій сфері не працювала, а тому про такий обов`язок, як подати щорічну декларацію, не знала.
Захисник адвокат Рудик В.Р. у судовому засіданні не заперечував того факту, що ОСОБА_1 , займаючи посаду головного бухгалтера Комунального підприємства Гощанської селищної ради «Агенство розвитку Гощі», є суб`єктом декларування та повинна подавати у відповідності до вимог закону щорічні декларації.
При цьому зазначив, до контроль щодо своєчасності подання суб`єктами декларування декларацій та повну перевірку таких відповідно до ст. 48 Закону України «Про запобігання корупції» здійснює НАЗК, а тому вважає, що Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України не мало права самостійно проводити перевірку відносно своєчасності поданої ОСОБА_1 декларації та складати відносно неї протокол. Захисник зазначив, що була також порушена процедура щодо надання НАЗК можливості ОСОБА_1 надати протягом десяти днів пояснення.
Окрім цього, захисник вказав на відсутність в діях ОСОБА_1 умислу на несвоєчасну подачу декларації та відсутність даних про повідомлення останньої за місцем роботи щодо необхідності подання такої. За вказаних обставин захисник просив провадження у справі закрити.
Прокурор у судовому засіданні підтримала обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративного правопорушення, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважає за необхідне призначити останній адміністративне стягнення у виді штрафу.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та її захисника, думку прокурора, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суддя дійшла висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом та інше.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність наступає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як установлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 працює на посаді головного бухгалтера Комунального підприємства Гощанської селищної ради «Агентство розвитку Гощі», та будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Вказані обставини стверджується даними наказу директора Комунального підприємства Гощанської селищної ради «Агентство розвитку Гощі» №138-к від 10 липня 2018 року «Про прийняття на роботу» та відомостей щодо юридичної особи Комунального підприємства Гощанської селищної ради «Агентство розвитку Гощі».
Частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 2-1 Прикінцевих положень вказаного вище закону встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.
Згідно з підпунктом 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10 червня 2016 року №3, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №959/29089 (в редакції на час виникнення обов`язку у суб`єкта декларування подати декларацію за 2018 рік), суб`єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
На час виникнення обов`язку у суб`єкта декларування подати щорічну декларацію за 2019 рік вказані правила заповнення були викладені у наступній редакції: суб`єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов`язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік в термін до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2019, а за 2019 рік - в термін до 00 годин 00 хвилин 01 червня 2020 року.
З відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на веб-сайті «nazk.gov.ua», а також щорічних декларацій за звітні періоди 2018 та 2019 років суддею встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію за 2019 рік лише 23 червня 2020 року о 15 годині 21 хвилина, а декларацію за 2018 рік – 23 липня 2020 року о 09 годині 36 хвилин.
Згідно даних рапорта начальника 1-го сектору УСР в Рівненській області ДСР НПУ Костенюка І.І., факт порушення вимог фінансового контролю, передбачених ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою Комунального підприємства Гощанської селищної ради «Агентство розвитку Гощі» ОСОБА_1 встановлено 18 червня 2020 року.
Поважності причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 означених вище типів декларацій у судовому засіданні не встановлено.
Відповідно до рішення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 травня 2017 року №223-934/0/4-17 під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетруси), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (тримання) під вартою тощо.
Однак, з даних листів Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації НАЗК від 21 грудня 2019 року за №71-03/85576/19 та від 24 червня 2020 року за №71-03/27283/20 убачається, що перебої у роботі інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які могли б завадити ОСОБА_1 у встановлений законодавством строк подати відповідні декларації були відсутні.
Крім того, даними довідки Комунального підприємства Гощанської селищної ради «Агентство розвитку Гощі» від 10 липня 2020 року за №38 та повідомлення Комунального некомерційного підприємства «Гощанська центральна районна лікарня від 20 липня 2020 року за №1005/01-11 стверджується, що у період з 01 січня 2020 року по 01 червня 2020 року ОСОБА_1 перебувала на роботі та з 01 січня 2020 року по 23 червня 2020 року за медичною допомогою в КНП «Гощанська ЦРЛ» не зверталася.
Сукупність зазначених доказів є переконливою та вказує на наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При цьому, названа ОСОБА_1 така причина несвоєчасного подання декларацій, як необізнаність щодо визначеного законом обов`язку подачі декларацій суб`єктами декларування, оскільки про це при прийнятті на роботу їй ніхто не роз`яснював, суддею відхиляється зважаючи на приписи ст. 68 Конституції України.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З огляду на наведене відхиляються суддею і доводи захисника про відсутність в діях ОСОБА_1 прямого умислу на вчинення інкримінованих їй правопорушень.
Такі доводи, на переконання судді, є необґрунтованими і з тих підстав, що ОСОБА_1 , займаючи посаду головного бухгалтера, має відповідну вищу освіту та можливість знайомитися з нформацією, що оприлюднюється у засобах масової інформації та у мережі Інтернет щодо декларування.
Спростовуються вказані доводи і наявністю у ОСОБА_1 електронного цифрового підпису, який згідно даних Акредитованого центру сертифікації ключів АО КБ «ПриватБанк» остання виробила 23 липня 2019 року.
Що стосується доводів захисника Рудика В.Р. про відсутність в Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України повноважень на складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, то суддя такі вважає необґрунтованими, оскільки відповідними повноваженнями вказаний орган наділений згідно п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП.
За приписами зазначеної норми закону у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції), в тому числі і за статтями 172-4 - 172-9 (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище).
Водночас, уповноважені на те посадові особи Національного агентства з питань запобігання корупції наділені правом складати протоколи про правопорушення, передбачені статтями 172-4 - 172-9, лише в частині правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, до яких ОСОБА_1 не відноситься.
Відповідно до примітки до п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті розуміються особи, зазначені у примітці до статті 50 Закону України «Про запобігання корупції».
При накладенні адміністративного стягнення, враховую характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, зокрема наявність на її утриманні неповнолітньої дитини, про що така ствердила у судовому засіданні, майновий стан, відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, та приходжу переконання, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з урахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП, у виді мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією зазначеної статті, що відповідатиме вимогам ст.ст. 23, 33 КУпАП і є співмірним скоєному.
Вирішуючи питання про стягнення судового збору, суддя виходить з наступного.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
Як установлено у судовому засіданні ОСОБА_1 до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору не відноситься, тому з останньої в доход держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 420 гривень 40 копійок.
Керуючись ст.ст. 172-6, 283-284 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і на підставі ст. 36 КУпАП застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути ОСОБА_1 в доход держави судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок на рахунок №UA908999980313111256000026001, отримувач коштів – ГУК у м. Києві 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), за кодом класифікації доходів бюджету - 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Гощанський районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Ю.В.Оленич