Рішення № 91011975, 13.08.2020, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.08.2020
Номер справи
756/15568/19
Номер документу
91011975
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

13.08.2020 Справа № 756/15568/19

Справа пр. №2/756/2551/20

ун. №756/15568/19

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 серпня 2020 року Оболонський районний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Андрейчука Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Лісовенка О.О.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Києві цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення коштів, надміру виплачених за компенсацією як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, -

в с т а н о в и в:

Позивач управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації звернулося до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення коштів, надміру виплачених за компенсацією як фізичній особі, яка надає соціальні послуги.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що згідно з протоколом управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 02 червня 2005 року ОСОБА_1 було призначено виплату компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, на період з 11 травня 2005 року по 02 лютого 2027 року у розмірі 67,95 грн щомісячно.

Як зазначив позивач, 17 червня 2016 року у результаті електронного інформаційного обміну між Мінсоцполітики та ДФС про підтвердження відсутності даних про доходи фізичної особи, яка надає соціальні послуги, управлінню праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації стало відомо, що відповідачем в IV кварталі 2015 року отримано дохід у вигляді заробітної плати. Проте, як стверджував позивач, відповідачем не було повідомлено управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації про ці обставини. Лише у жовтні 2018 року відповідачем було надано до управління копію трудової книжки, відповідно до записів якої з`ясувалось, що ОСОБА_1 працювала у період отримання компенсаційних виплат. Вказане призвело до надмірної виплати позивачем коштів у сумі 2878,79 грн за періоди з 17 лютого 2012 року по 03 січня 2013 року, з 03 червня 2013 року по 16 вересня 2013 року, з 06 грудня 2013 року по 17 липня 2014 року.

Управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації 04 грудня 2018 року та 05 грудня 2018 року було надіслано повідомлення про утворення переплати та стосовно необхідності повернення надміру виплачених коштів на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Проте станом на листопад 2019 року відповідачем так і не було повернуто безпідставно отримані кошти.

Таким чином, за періоди з 17 лютого 2012 року по 03 січня 2013 року, з 03 червня 2013 року по 16 вересня 2013 року, з 06 грудня 2013 року по 17 липня 2014 року ОСОБА_1 було надміру сплачено компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, у сумі 2878,79 грн.

З цих підстав позивач просив суд стягнути з відповідача кошти, надміру виплачені за компенсацією як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, у сумі 2878,79 грн.

Представник позивача в судове засідання не з`явилась, позивач про день, час та місце розгляду справи повідомлений, представник позивача подала заяву, в якій просила суд розглянути справу за її відсутності, проти проведення заочного розгляду справи не заперечувала.

Відповідач у судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася, про причини неявки в судове засідання суд не повідомила, відзив на позовну заяву не подала.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явилась, третя особа про день, час та місце розгляду справи повідомлена, представник третьої особи подала заяву, в якій просила суд розглянути справу за її відсутності.

За таких обставин та за відсутності заперечень представника позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, регулюється відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року №558 (далі - Порядок).

Абз. 1 п. 2 Порядку встановлено, що компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 15% фізичним особам, які надають соціальні послуги особам з інвалідністю І групи.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму перерахунок розміру компенсації здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради без подання заяви фізичною особою, яка надає соціальні послуги, але з оформленням відповідного рішення про перерахунок (п. 13 Порядку).

Згідно з п. 8 Порядку компенсація призначається на час встановлення групи інвалідності - інвалідам І групи, інвалідність яких встановлена безстроково та які згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією потребують постійного стороннього догляду.

Як вбачається з матеріалів справи, місце проживання ОСОБА_1 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , що територіально відноситься до Оболонського району міста Києва (а. с. 35).

Призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, здійснюється управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації відповідно до пп. 29 п. 9 Положення про управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 грудня 2010 року №18к (у редакції розпорядження Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 жовтня 2016 року №614). Виплата вказаної допомоги здійснюється Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відповідно до Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року №65.

11 травня 2005 року ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою про призначення їй компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги. За результатами розгляду звернення відповідачеві було призначено компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, на період з 11 травня 2005 року по 02 лютого 2027 року у розмірі 67,95 грн щомісячно (а. с. 11, 16).

Зазначену виплату призначено на підставі п. п. 1, 5, 7 Порядку.

За приписами п. 15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надмірно виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.

Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.

17 червня 2016 року у результаті електронного інформаційного обміну між Мінсоцполітики та ДФС про підтвердження відсутності даних про доходи фізичної особи, яка надає соціальні послуги, управлінню праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації стало відомо, що відповідачем в IV кварталі 2015 року отримано дохід у вигляді заробітної плати. Проте відповідачем не було повідомлено управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації про дані обставини.

Вказані дії ОСОБА_1 призвели до надмірної виплати їй компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, у сумі 2878,79 грн за періоди з 17 лютого 2012 року по 03 січня 2013 року, з 03 червня 2013 року по 16 вересня 2013 року, з 06 грудня 2013 року по 17 липня 2014 року.

Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації надіслало ОСОБА_1 повідомлення від 04 грудня 2018 року №01-23/22058, у якому відповідача було повідомлено про утворення переплати та необхідність повернути надміру перераховані кошти у сумі 2878,79 грн за призначеною компенсацією як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (а. с. 28). Проте ОСОБА_1 не повернула кошти, надміру виплачені за компенсацією як фізичній особі, яка надає соціальні послуги.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 свідомо не повідомила позивача про факт перебування у трудових відносинах під час отримання нею компенсаційних виплат, що свідчить про недобросовісність дій відповідача, кошти, виплачені їй за призначеною компенсацією як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, за періоди з 17 лютого 2012 року по 03 січня 2013 року, з 03 червня 2013 року по 16 вересня 2013 року, з 06 грудня 2013 року по 17 липня 2014 року підлягають поверненню.

За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність позов управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації задовольнити, стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача кошти, надміру виплачені за компенсацією як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, у сумі 2878,79 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 1921,00 грн.

З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 1215 Цивільного кодексу України, Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року №558, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення коштів, надміру виплачених за компенсацією як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) на користь управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (зареєстроване місцезнаходження юридичної особи: м. Київ, вул. Озерна, 18-А, код ЄДРПОУ - 37445416) грошові кошти у сумі 2878 (дві тисячі вісімсот сімдесят вісім) гривень 79 (сімдесят дев`ять) копійок, надміру виплачені за компенсацією як фізичній особі, яка надає соціальні послуги.

Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) на користь управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (зареєстроване місцезнаходження юридичної особи: м. Київ, вул. Озерна, 18-А, код ЄДРПОУ - 37445416) судовий збір у сумі 1921 (тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 (нуль) копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В. Андрейчук