
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2020 року м. Київ № 640/5713/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Качура І.А., Келеберди В.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами адміністративну справу
за позовом Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД"
до Фонду державного майна України,
Кабінету Міністрів України
про визнання протиправними дій, скасування розпорядження від 26.02.2020 №165-р.,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Компанія "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" (далі по тексту - позивач) звернулася з позовом до Фонду державного майна України (далі по тексту - відповідач-1) та Кабінету Міністрів України (далі по тексту - відповідач-2) про визнання протиправними дії Фонду державного майна України щодо внесення пропозиції Кабінету Міністрів України про призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" та визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України №165-р від 26.02.2020 "Про погодження призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат".
Ухвалою суду від 23.03.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги мотивовані протиправними діями Фонду державного майна України щодо внесення пропозиції Кабінету Міністрів України про призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" та протиправністю прийняття розпорядження Кабінету Міністрів України №165-р від 26.02.2020р. "Про погодження призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", оскільки Держава в особі Фонду державного майна України є власником 51% статутного капіталу ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", а отже не є єдиним власником статутного капіталу підприємства, а тому на переконання позивача відповідач не мав права самостійно призначати нового директора підприємства.
Відповідачем - 1 через канцелярію суду 21.05.2020р. подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує повністю з підстав правомірності внесення пропозиції Кабінету Міністрів України про призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат".
Відповідачем - 2 через канцелярію суду 01.06.2020р. подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує повністю з підстав правомірності прийняття розпорядження Кабінету Міністрів України №165-р від 26.02.2020 "Про погодження призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат".
13.07.2020р. позивачем подано заяву про заміну первісного позивача.
Ухвалою суду від 14.07.2020р. замінено первинного позивача Голову Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титаново-магнієвий комбінат" ОСОБА_2 на належного позивача Компанію "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" та надано учасникам справи п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подання заяв з процесуальних питань (ст.ст. 166-167 КАС України).
У зазначений ухвалою строк будь яких додаткових заяв з процесуальних питань не надходило.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №955 від 03.10.2012 "Деякі питання утворення товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано -магнієвий комбінат", Договору №85 про заснування Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано -магнієвий комбінат", Статуту ТОВ "ЗТМК" створено Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано - магнієвий комбінат» статутний капітал якого розподілений наступним чином: Фонду державного майна України, належить 51% статутного капіталу товариства, Компанії «TOЛEКCIC ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД» - 49% статутного капіталу Товариства.
14 листопада 2013 року у відповідності до протоколу Установчих зборів товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано - магнієвий комбінат" за результатами розгляду порядку денного та голосування по третьому питанню порядку денного було прийнято рішення та обрано директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано - магнієвий комбінат" ОСОБА_3 та затверджено умови контракту.
Відповідно до Протоколу загальних зборів учасників Товариства від 26 грудня 2016 року прийнято рішення та укладено Контракт з Директором Товариства ОСОБА_3 на один рік, до 25 грудня 2017 року.
Як зазначає позивач, згідно вимог ст. 39-1 Кодексу законів про працю України контракт з ОСОБА_3 продовжує діяти та трудові відносини між ТОВ "ЗТМК" та ОСОБА_3 на посаді директора фактично тривають з 26 грудня 2016 року по теперішній час і жодна із сторін не вимагала його припинення.
Разом з тим 26 лютого 2020 року за пропозицією Фонду державного майна України Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №165-р "Про погодження призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано - магнієвий комбінат".
Не погоджуючись з такими діями та розпорядженням відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За визначенням частини першої статті 1 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» управління об`єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб`єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об`єктів, пов`язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» до об`єктів управління державної власності належать, зокрема, корпоративні права, що належать державі у статутних капіталах господарських організацій (далі - корпоративні права держави).
Пункт 21 частини першої статті 6 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» встановлює, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань організовують і проводять конкурси з визначення керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» Фонд державного майна України відповідно до законодавства здійснює управління корпоративними правами держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаних положень постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №678 затверджено Порядок надання і погодження завдань на голосування представникам держави на загальних зборах та засіданнях наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави.
Відповідно до частини третьої статті 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» суб`єкти управління об`єктами державної власності здійснюють управління корпоративними правами держави в господарських товариствах, функції з управління якими вони здійснюють, та державними унітарними підприємствами шляхом призначення представників держави для участі у загальних зборах господарських товариств та шляхом призначення (обрання) представників держави і незалежних членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, єдиним акціонером (учасником) яких є держава. У разі якщо держава не є єдиним акціонером (учасником) господарського товариства, відповідний суб`єкт управління об`єктами державної власності забезпечує надання кандидатур членів наглядової ради загальним зборам акціонерів (учасників).
Представник держави на загальних зборах та засіданнях наглядових рад (член наглядової ради) самостійно приймає рішення з питань порядку денного, за винятком випадків, передбачених цим законом.
Згідно з частиною четвертою статті 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» у разі якщо держава є єдиним акціонером (учасником) господарської організації, функції з управління корпоративними правами держави виконуються відповідно до цього Закону безпосередньо, без скликання загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства.
Проте, як вказує позивач, Державі, в особі Фонду державного майна України, належить 51% акцій ТОВ "Запорізький титано - магнієвий комбінат", тобто Держава не є єдиним власником корпоративних прав товариства.
Відповідно до частин першої-другої статті 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з частиною першою статті 88 Цивільного кодексу України у статуті товариства вказуються найменування юридичної особи, органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені цим Кодексом або іншим законом.
Стаття 97 Цивільного кодексу України визначає, що управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до частин першої та другої статті 98 Цивільного кодексу України загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу.
Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом.
Частина перша статті 99 Цивільного кодексу України встановлює, що загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад.
Як встановлено судом, ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» статутний капітал розподілений наступним чином: Фонду державного майна України, належить 51% статутного капіталу товариства та Компанії «TOЛEКCIC ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД» - 49% статутного капіталу Товариства.
Таким чином, Держава не є єдиним власником корпоративних прав товариства, а тому в питаннях діяльності та управління товариством, необхідно також враховувати норми Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» та установчих документів товариства.
Порядок створення, діяльності, припинення товариств з обмеженою відповідальністю, їх правовий статус, права та обов`язки учасників визначено Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".
Відповідно до статті 29 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" Загальні збори учасників є вищим органом товариства. Кожен учасник товариства має право бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників. Кожен учасник товариства на загальних зборах учасників має кількість голосів, пропорційну до розміру його частки у статутному капіталі товариства, якщо інше не передбачено статутом.
Статтею 30 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" визначена компетенція Загальних зборів, якою визначено що Загальні збори можуть вирішувати будь-які питання діяльності товариства.
Відповідно до п. 7 частини другої статті 30 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" до компетенції загальних зборів учасників належать зокрема, але не виключно обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу (всіх чи окремо одного або декількох з них), встановлення розміру винагороди членам виконавчого органу товариства.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" учасники товариства зобов`язані дотримуватися статуту.
Так, відповідно до п. 9.1. Статуту Управління Товариством здійснюють:
Загальні збори Учасників Товариства (далі - Загальні збори) - вищий орган Товариства;
Директор Товариства - одноособовий виконавчий орган Товариства.
Вищим органом Товариства є Загальні збори.
Загальні збори мають право приймати рішення з будь-якого питання діяльності Товариства, внесеного до порядку денного Загальних зборів, згідно з цим Статутом та законодавством (п. 10.2 Статуту).
Підпунктом 10.3.2. пункту 10.3. Статуту передбачено, що до компетенції Загальних зборів належить, зокрема, але не виключно, обрання та відкликання Директора.
Виходячи із наведених норм законодавства та статуту ТОВ "ЗТМК", вбачається, що єдиним уповноваженим органом на прийняття рішення про припинення повноважень директора ТОВ "ЗТМК" є Загальні збори Учасників Товариства.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" Загальні збори учасників проводяться в порядку, встановленому цим Законом та статутом товариства. Учасники товариства беруть участь у загальних зборах учасників особисто або через своїх представників.
Рішення загальних зборів учасників приймаються відкритим голосуванням, якщо інше не передбачено статутом товариства.
Рішення загальних зборів учасників з усіх інших питань приймаються більшістю голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань.
Відповідно до п. 10.5. Статуту Загальні збори скликаються Головою Товариства не рідше ніж один раз на рік, якщо інше не передбачено рішенням Загальних зборів Учасників.
Позачергові Загальні збори скликаються Головою Товариства: за наявності обставин, визначених чинним законодавством; на вимогу Учасників Товариства, що володіють у сукупності більше ніж 20 відсотками голосів, Директора та Ревізійної комісії (п.п. 10.6.1, 10.6.4 п. 10.6 Статуту).
Відповідно до частини тринадцятої статті 39 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" повноваження одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу можуть бути припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень лише шляхом обрання нового одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу або тимчасових виконувачів їхніх обов`язків. У разі припинення повноважень одноосібного виконавчого органу або члена колегіального виконавчого органу договір із цією особою вважається припиненим.
Відповідно до п. 2. Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого Постановою КМУ №777 від 03.09.2008р. підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством, державним господарським об`єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією, для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України (далі - суб`єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору (крім керівників особливо важливих для економіки підприємств), яке для підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства.
Враховуючи викладене, прийняття рішення про оголошення конкурсного відбору, як і призначення тимчасово виконуючим обов`язки керівника може здійснюватися лише після відкриття вакантної посади.
Вакантною вважається наявна у штатному розкладі підприємства, установи, організації посада, на яку не укладено трудовий договір. Видами виконання обов`язків відсутнього працівника є тимчасове виконання обов`язків, замісництво, призначення працівника виконувачем обов`язків.
Враховуючи, що строк дії контракту директора ТОВ «ЗТМК» сплинув 25.12.2017, однак, він продовжив виконувати повноваження директора ТОВ "ЗТМК" на нього поширюються загальні норми КЗпП України щодо дії безстрокового трудового договору.
Відповідно до ст. 39-1 КЗпП України якщо після закінчення строку трудового договору (пункти 2 і 3 статті 23) трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не вимагає їх припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк.
Загальні підстави для припинення передбачені ст. 36 КЗпП України.
Судом встановлено, що станом на момент прийняття оскаржуваного розпорядження трудовий договір Фонду державного майна України з призначеним директором ТОВ "ЗТМК" ОСОБА_3. не припинений, а тому відсутня вакантна посада директора ТОВ "ЗТМК", а отже у Фонду державного майна України не було повноважень вносити пропозицію Кабінету Міністрів України щодо виконання обов`язків директора ТОВ "ЗТМК" на ОСОБА_1 .
Фондом державного майна України на підтвердження правомірності внесення пропозиції Кабінету Міністрів України про призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано - магнієвий комбінат" не надано до суду жодних доказів щодо припинення трудового договору з ОСОБА_3 від виконання ним обов`язків директора ТОВ "Запорізький титано - магнієвий комбінат".
Разом з тим, у відзиві на позовну заяву Фонд державного майна України зазначив, що Фонд позбавлений можливості призначати або звільняти директора підприємства, оскільки вказані повноваження віднесені до компетенції Загальних зборів товариства. На день звернення позивача з даним позовом до суду, загальні збори товариства не скликались та не проводилось засідання із питання, що є предметом позову.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Фонд державного майна України протиправно та не у спосіб, що визначений законодавством вніс пропозицію Кабінету Міністрів України про призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат".
В частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України №165-р від 26.02.2020 "Про погодження призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", суд зазначає наступне.
Згідно з п.п. «г» пункту 18 частини другої статті 5 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» здійснюючи управління об`єктами державної власності, Кабінет Міністрів України визначає порядок конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки.
Так, пунктом 1 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 № 777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки» (далі - Порядок № 777, Порядок) визначено, що цей Порядок визначає процедуру конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки (далі - підприємства) у разі прийняття міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об`єктами державної власності, державним господарським об`єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією рішення про необхідність проведення такого відбору, а також процедуру конкурсного відбору керівника підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, та керівника особливо важливого для економіки підприємства (підприємства, вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу якого перевищує 1,5 млрд. гривень).
Вимоги цього Порядку поширюються на відбір кандидатур на посаду голови виконавчого органу господарських товариств та членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, крім державних банків, відбір незалежних членів до яких врегульовано статтею 7 Закону України "Про банки і банківську діяльність".
Відповідно до п. 2 Порядку №777 підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством, державним господарським об`єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією, для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України (далі - суб`єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору (крім керівників особливо важливих для економіки підприємств), яке для підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства.
До оголошення конкурсного відбору або на період проведення конкурсного відбору суб`єкт управління на строк, який не може перевищувати трьох місяців, тимчасово покладає виконання обов`язків або призначає виконуючого обов`язки керівника підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, та/або керівника особливо важливого для економіки підприємства (підприємства, вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу якого перевищує 1,5 млрд. гривень, банку, у статутному капіталі якого держава володіє часткою понад 75 відсотків). Тимчасове покладення виконання обов`язків керівників зазначених підприємств або призначення виконуючими обов`язки таких керівників здійснюється суб`єктом управління після погодження кандидатур відповідних осіб Кабінетом Міністрів України. До проекту рішення Кабінету Міністрів України про погодження кандидатури додаються біографічна довідка з кольоровою фотокарткою, що засвідчуються підписом керівника служби управління персоналом суб`єкта управління, скріпленим печаткою; згода кандидата на посаду щодо покладення на нього виконання обов`язків або призначення його виконуючим обов`язки керівника підприємства; копії документа про повну вищу освіту; копії документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство, трудової книжки, що засвідчуються підписом керівника служби управління персоналом суб`єкта управління і скріплюються печаткою; згода на обробку персональних даних. У разі непогодження Кабінетом Міністрів України зазначених кандидатур суб`єкти управління у тижневий строк з дня прийняття відповідного рішення подають Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо інших кандидатур.
Підставою для оголошення відбору керівника особливо важливого для економіки підприємства є рішення суб`єкта управління або, якщо суб`єкт управління протягом 30 днів з моменту відкриття відповідної вакансії не оголосив відбір, - відповідне рішення Кабінету Міністрів України. Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства повинен протягом 30 днів з моменту, коли у Кабінету Міністрів України виникло право оголосити відбір, подати до Кабінету Міністрів України проект відповідного рішення про оголошення відбору керівника особливо важливого для економіки підприємства.
Суб`єкт управління разом з рішенням про проведення відбору керівника особливо важливого для економіки підприємства подає Мінекономіки протягом семи днів від дати його прийняття пропозиції щодо вимог до претендентів на посаду керівника особливо важливого для економіки підприємства, інформацію про фінансово-економічний стан підприємства - відомості про баланс (форма N 1), звіт про фінансові результати (форма N 2), звіт про рух коштів (форма N 3), звіт про власний капітал (форма N 4), примітки до річної фінансової звітності (форма N 5).
Отже, з вказаних норм Порядку №777 вбачається, що він застосовується лише у разі наявної вакансії керівника підприємства.
Як встановлено судом вище, у ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" була відсутня вакансія керівника підприємства, а тому норми Порядку №777 до спірних правовідносин не застосовуються.
У той же час, судом з матеріалів справи вбачається, що підставою погодження тимчасового покладення виконання обов`язків директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" на ОСОБА_1 та прийняття оскаржуваного розпорядження були наступні документи: пояснювальна записка до проекту розпорядження КМУ та інформаційно-довідкові матеріали, які до суду відповідачами надані не були.
З наданої до матеріалів справи пояснювальної записки до проекту розпорядження КМУ «Про погодження тимчасового покладення виконання обов`язків директора товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" на ОСОБА_1 » вбачається, що його мета: прискорення прийняття управлінських рішень за наявності легітимного керівника товариства, обрання тимчасово виконуючого обов`язки директора товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат", забезпечення керованості товариством.
Також з вказаної пояснювальної записки вбачається, що Робочою групою з розгляду документів претендентів на тимчасове здійснення повноважень керівників суб`єктів господарювання, які перебувають в управлінні Фонду державного майна України, яка створена наказом Фонду державного майна України від 17.02.2020 №286, було розглянуто документи претендентів на тимчасово виконуючого обов`язки директора товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" та визначено таким претендентом ОСОБА_1 .
Однак, суд зазначає, що Порядком №777 не передбачено такої робочої групи з розгляду документів претендентів на тимчасове здійснення повноважень керівників суб`єктів господарювання, які перебувають в управлінні Фонду державного майна України.
Суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України за пропозицією Фонду державного майна України оскаржуваним розпорядженням від 26.02.2020 №165-р "Про погодження призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" фактично було звільнено діючого директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" ОСОБА_3 .
Разом з тим, стаття 5 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» не наділяє Кабінет Міністрів України повноваженнями погоджувати кандидатуру виконуючого обов`язки керівника підприємства на посаду, яка не є вакантною.
Кабінет Міністрів України мав повноваження щодо погодження кандидатури виконуючого обов`язки керівника підприємства лише за умови звільнення/розірвання контракту з діючим директором підприємства.
У зв`язку з наведеним, суд приходить до висновку, що розпорядження Кабінету Міністрів України №165-р від 26.02.2020 "Про погодження призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" прийнято неправомірно, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, з урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД".
У зв`язку з тим, що ухвалою було допущено заміну первинного позивача та з урахуванням норм ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00грн. з бюджетних асигнувань Фонду державного майна України та у розмірі 2102,00грн. з бюджетних асигнувань Кабінету Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 265 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" (місцезнаходження: а/с 3035, Кіпр, Лімасол, Еміліоу Хурмузіоу ЛОФІТІС БІЗНЕС ЦЕНТР, 6 поверх, офіс 3-4) (адреса представника: 01601, м. Київ, вул. Мечнікова, 2А) задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) щодо внесення пропозиції Кабінету Міністрів України про призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат".
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України (м. Київ, 01008, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ відсутній) №165-р від 26.02.2020 "Про погодження призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки директора ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат".
Присудити на користь Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" (місцезнаходження: а/с 3035, Кіпр, Лімасол, Еміліоу Хурмузіоу ЛОФІТІС БІЗНЕС ЦЕНТР, 6 поверх, офіс 3-4) (адреса представника: 01601, м. Київ, вул. Мечнікова, 2А) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00грн. з бюджетних асигнувань Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945).
Присудити на користь Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" (місцезнаходження: а/с 3035, Кіпр, Лімасол, Еміліоу Хурмузіоу ЛОФІТІС БІЗНЕС ЦЕНТР, 6 поверх, офіс 3-4) (адреса представника: 01601, м. Київ, вул. Мечнікова, 2А) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00грн. з бюджетних асигнувань Кабінету Міністрів України (м. Київ, 01008, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ відсутній).
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Головуючий суддя В.В. Амельохін
Судді: І.А. Качур
В.І. Келеберда