Ухвала суду № 91003500, 12.08.2020, Ізяславський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.08.2020
Номер справи
675/1500/20
Номер документу
91003500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 675/1500/20

Провадження № 2-а/675/74/2020

У Х В А Л А

"12" серпня 2020 р. м. Ізяслав

Суддя Ізяславського районного суду Хмельницької області Король О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 про визнання незаконними дій, стягнення моральної шкоди, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (по тексту – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Ізяславського районного суду Хмельницької області з позовною заявою про визнання незаконними дії Міністерства юстиції України та стягнення моральної шкоди в розмірі 40 000 гривень; скасування рішення Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 15.05.2020 року №3/1-654-20/с-536; зобов`язання Міністерства юстиції України повторно розглянути звернення.

Разом з тим, суддя після одержання позовної заяви, крім з`ясування питання чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України, ще і з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності (п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України).

При вирішенні питання про можливість відкриття провадження у справі за цим позовом суддя виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

За змістом ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.

При цьому, розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів регулюється приписами ст. 20 КАС України.

Слід констатувати, що частиною першою статті 20 КАС України визначено вичерпний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, а саме:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:

оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;

уточнення списку виборців;

оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;

оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:

примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

Натомість, частина 2 статті 20 КАС України визначає, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Таким чином, з аналізу ч. 1 та 2 ст. 20 КАС України вбачається, що така адміністративна справа підсудна окружним адміністративним судам.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Враховуючи правову позицію Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 21.07.2020 року (справа № 675/118/17, провадження № К/9901/33811/18), яка згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України має враховуватися нижчестоящими судами при застосуванні норм права, наведені вище обставини, з огляду, що чинна ст. 20 КАС України, а саме її частина перша, визначає виключний перелік спорів, який підсудний місцевим загальним судам як адміністративним судам, до якого не включено рішення суб`єктів владних повноважень та похідні вимоги у межах спірних правовідносин у цій справі, суддя дійшов висновку, що даний спір підсудний окружному адміністративному суду.

При цьому, враховано також і правову позицію Великої Палати Верховного Суду у постанові від 10.04.2019 року по справі №822/190/18, згідно якої випливає, що правовідносини, що стосуються оскарження правомірності винесення рішення Мін`юстом, як суб`єктом владних повноважень, щодо відмови в переведенні позивача з однієї установи відбування покарання до іншої підлягають розгляду за правилами КАС України.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

У розумінні вищевказаних положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Ізяславський районний суд Хмельницької області при розгляді цієї справи не є судом, встановленим законом, оскільки не наділений повноваженнями розглядати таку категорію справ.

Тим самим з урахуванням, що позивач по справі є особою, яка відбуває покарання у вигляді позбавлення волі в Державній установі "Замкова виправна колонія (№58)", а предметом розгляду являється не нормативно-правовий акт суб`єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, наявні підстави для передачі адміністративної справи за підсудністю до Хмельницького окружного адміністративного суду - за місцезнаходженням позивача (місцем розташування установи відбування покарання).

Згідно із частиною 6 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 19, 20, 25, 27, 29, 30, 171, 241, 242, 248, 295 КАС України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 про визнання незаконними дій, стягнення моральної шкоди, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії передати на розгляд за підсудністю до Хмельницького окружного адміністративного суду.

Копію ухвали про передачу адміністративної справи надіслати позивачу.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Ізяславський районний суд Хмельницької області протягом 15 днів з дня складення повного тексту ухвали.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Повна ухвала складена 12.08.2020 року.

Суддя О.В. Король