
Справа № 648/2245/20
Провадження № 3/648/860/20
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" серпня 2020 р. смт. Білозерка
Суддя Білозерського районного суду Херсонської області: Кусік І.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Слажнєвої К.В.,
прокурора: Лопіної О.О.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, згідно протоколу, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Кізомис Білозерського району Херсонської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , яка працює діловодом Кізомиської сільської ради Білозерського району Херсонської області, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Білозерським РВ УМВС України в Херсонській області 01.09.2008 року, РНОКПП НОМЕР_2 , депутата Кізомиської сільської ради Білозерського району Херсонської області VII скликання, яка раніше не притягувалася до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення,
- за діяння, передбачене ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи станом на 31.12.2017 року депутатом Кізомиської сільської ради Білозерського району Херсонської області, тобто суб`єктом декларування та відповідальності, згідно із ст.1 та п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог, передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно (16.06.2020 року о 09:22 год.), без поважних причин, подала на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік (https://public.nazk.gov.ua/ declaration/6ee4ea22-cd9c-401c-b011-219bd513f469).
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину в інкримінованому їй правопорушенні визнала, надала пояснення, які відповідають обставинам викладеним у протоколі про адмінітративне правопорушення.
Заслухавши ОСОБА_1 , висновок прокурора щодо обґрунтованості притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суд приходить до наступного.
Протоколом І сесії VІІ скликання Кізомиської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 10.11.2015 року визнано обрання по виборчому округу № 8 депутата вказаної сільської ради ОСОБА_1 . (а.с. 25)
10.11.2015 року ОСОБА_1 складено присягу депутата Кізомиської сільської ради сьомого скликання. (а.с. 19)
Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені антикорупційним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов`язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб`єктами, на яких поширюється дія вказаного вище Закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Таким чином, ОСОБА_1 у відповідності до ст. 1 п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом декларування та відповідальності, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2 та п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі НАЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Декларацію), за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу II Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року у редакції від 12.12.2019 року № 168/19 «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, 27.12.2019 № 1301/34272 щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно з листом НАЗК від 06.02.2020 року № 71-03/4127/20 вбачається, що у пункті І розділу ІІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням національного агентства 10.06.2016 року № 3 (із змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089 (далі - Порядок), зазначається, що усі компоненти, які суб`єкт декларування подав до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі – ІТС Реєстр), зберігаються в ІТС Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічний частині ІТС Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ІТС Реєстр відповідає фактичній даті подання документів суб`єктами декларування. (а.с. 51).
Із попередження депутатів Кізомиської сільської ради Білозерського району Херсонської області сьомого скликання про обовязковість надання Е-декларації про доходи та видатки за 2016 рік до 01.04.2017 року та заяви від 16.02.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 була обізнано щодо обов`язку подання електронної декларації. (а.с. 20-24) .
Відповідно до листа Кізомиської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 03.07.2020 № 02-22/213 ОСОБА_1 не зверталася в усній формі у період з 01.01.2018 по 01.04.2018 щодо неможливості подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік. Кізомиська сільська рада у період з 01.01.2018 по 01.04.2018 мала в наявності робоче місце та оснащення комп`ютерною технікою із доступом до мережі «Інтернет», де депутат може подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. (а.с. 15).
Згідно з інформацією АЦСК АТ КБ «ПРИВАТБАНК» електронні цифрові підписи ОСОБА_2 отримано 31.03.2018, терміном дії до 31.03.2019 року, а також 19.05.2020 року, терміном дії до 19.05.2021 року. (а.с. 47-48).
Згідно з інформацією АЦСК АТ КБ «ПРИВАТБАНК» вперше електронний цифровий підпис ОСОБА_1 отримала 28.02.2019 року, терміном дії до 28.02.2020 року.
Відповідно до листа ДП «Українські спеціальні системи» від 27.04.2018 року № 07-530 у період з 01.01.2018 року по 01.04.2018 року реєстр функціонував у штатному режимі, за винятком 02.01.2018, коли близько 09:00 виявлено помилки при спробі авторизації у реєстрі, належне безперебійне функціонування Реєстру забезпечено з 09:50 02.01.2018 року та близько 12:00 15.03.2018 року Реєстр не функціонував (фіксувалась помилка доступу до сайту, помилка шлюзу 502), однак о 12:40 15.03.2018 року роботу Реєстру було відновлено.
Вказане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості для своєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік та відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання вказаної декларації.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік лише 16.06.2020 року о 09:22, тобто несвоєчасно ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Таким чином, у передбачені ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» строки ОСОБА_1 , будучи своєчасно обізнаною про строки, порядок та алгоритм подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, у період з 01.01.2018 року по 01.04.2018 року жодних дій, направлених на подання вказаної вище декларації, не вчиняла, а виконала вказані дії лише 16.06.2020 року, тобто несвоєчасно.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування і зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Згідно із ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Склад правопорушення передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Об`єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, суб`єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у формі непрямого умислу полягає у тому, що ОСОБА_1 своєчасно була обізнана про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідні терміни, алгоритм подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік та своєчасно ознайомлена з вимогами фінансового контролю, згідно з Законом України «Про запобігання корупції».
Вказане також свідчить, що ОСОБА_1 достовірно знала про строки, алгоритм необхідних дій в Реєстрі для успішного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, була попереджена про обмеження та наслідки невиконання вимог фінансового контролю, але свідомо допускала їх настання.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи станом на 31.12.2017 року депутатом Кізомиської сільської ради Білозерського району Херсонської області, тобто суб`єктом декларування та відповідальності, згідно із ст.1 та п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог, передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно (16.06.2020 о 09:22), без поважних причин, подала на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік (https://public.nazk.gov.ua/declaration/6ee4ea22-cd9c-401c-b011-219bd513f469).
Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обираючи вид адміністративного стягнення, врахувавши характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь її вини, суд приходить до висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу на користь Держави, передбаченого санкцією ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КпАП України у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6 ч. 1, 283-285 КпАП України, Законом України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 року № 1700-VII, суд,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КпАП України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь Держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 850,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Держави у розмірі 420,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя: Кусік І.В.
Постанова набрала законної сили: “__”____2020 року.
Початковий строк пред`явлення постанови до виконання – 3 місяці.
Постанова пред`явлена до виконання: “__”__20__року
Реквізити для сплати штрафу: отримувач УК у Білозерському районі/Білозерський район/21081100, ЄДРПОУ 37949011, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN): UA868999980313060106000021016, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.
Судовий збір сплачується за реквізитами: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.