
Справа № 132/2014/20
3/132/1221/20
ПОСТАНОВА
Іменем України
17.08.2020р. м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Сєлін Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Калинівського ВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ст.173-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
08.07.2020р. на адресу суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №397144 від 05.07.2020р. у відношенні ОСОБА_2 за ст.173-2 КУпАП, який підлягає поверненню органу поліції для належного оформлення з огляду на наступне:
Як свідчить зазначений протокол, ОСОБА_2 притягується до адміністративної відповідальності за ст.173-2 КУпАП.
Частиною першою статті 173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органам Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Частина 2 статті 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинені дій особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Однак у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено за якою саме частиною статті 173-2 КУпАП особа притягається до адміністративної відповідальності, що позбавляє можливості суд кваліфікувати дії правопорушника.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються не тільки протоколом про адміністративне правопорушення а й поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015р. № 1376, та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.12.2015р. за № 1496/27941, встановлені вимоги щодо їх оформлення.
За п.15 р.ІІ «Документування адміністративних правопорушень» Інструкції, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення). З протоколу серії АПР18 №397144 від 05.07.2020р. вбачається, що ОСОБА_2 притягувався 04.07.2020р. до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Однак, в порушення вимог ст.251 КУпАП та п.15 р.ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, до протоколу не долучено підтверджуючих доказів притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП у вигляді відповідних судових рішень, по позбавляє можливості суду перевірити даний факт.
Крім цього, до протоколу замість оригіналу долучено ксерокопії пояснення потерпілої ОСОБА_3 , яка належним чином не оформлена, а саме не засвідчена в передбаченому законом порядку, що позбавляє можливості суд перевірити його автентичність.
Уповноважений орган (посадова особа), яка при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до статті 280 КУпАП зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Наявність перелічених недоліків, унеможливлює розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Виходячи з викладеного, враховуючи недоліки допущені при оформленні даного протоколі і те, що строк накладення адміністративного стягнення не витік, вважаю, що протокол слід повернути для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 283 та 284 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний протокол про вчинення ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП повернути органу поліції, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя