Рішення № 91000352, 17.08.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.08.2020
Номер справи
640/18618/18
Номер документу
91000352
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2020 року м. Київ № 640/18618/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом акціонерного товариства «К.Енерго» до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправними і скасування вимог про сплату боргу,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Київенерго» (сучасна назва акціонерне товариство «К.Енерго») (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач), у якій, з урахуванням заяви про зміну та уточнення позовних вимог від 06.11.2019, просить суд визнати протиправними та скасувати вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-65-17 від 13.09.2018, від 11.10.2018, від 13.11.2018, від 12.12.2018, від 02.10.2019.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.11.2018 відкрито провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувані податкові вимоги є такими, що прийняті контролюючим органом з порушенням положень діючого законодавства та підлягають скасуванню. Позивачем повідомлено про те, що ним сплачено суми єдиного внеску за періоди з 03 червня по 21 червня 2016 року, з 31 липня по 7 вересня 2018 року та за 21, 27 грудня 2018 року, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями, які були прийняті банком до виконання та проведено відповідні суми в ті ж самі дні, однак, контролюючим органом безпідставно не було проведено відповідні суми, як сплачені ПАТ «Київенерго» за відповідні дати. Крім того, позивачем зазначено, що аналогічні обставини щодо сплати єдиного внеску були предметом дослідження в адміністративних справах, рішення в яких набрали законної сили.

Відповідачем надано відзив на позов, у якому зазначено, що оскаржувані податкові вимоги є правомірними та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивачем подано заяву про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження без участі його представника. Відповідач проти задоволення даного клопотання не заперечував. На підставі зазначеного суд, керуючись положеннями частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.04.2020 замінено первинного відповідача - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби його правонаступником - Офісом великих платників податків ДПС.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.

ПАТ «Київенерго» є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

У складі ПАТ «Київенерго» наявний структурний відокремлений підрозділ - філіал «Завод «Енергія», правовий статус якого визначений Положенням про філіал «Завод «Енергія» Київенерго» ПАТ «Київенерго», затверджене рішенням (протоколом) Наглядової ради Товариства від 16.06.2011. Згідно з п. 1.2 зазначеного положення, філія входить до складу позивача.

У період з червня 2016 року по серпень 2018 року з поточного рахунку філіалу «Завод «Енергія» номер 26007167549600 на відповідний казначейський рахунок контролюючого органу (номер 37198201012810, отримувач - Офіс великих платників податків ДФС (код ЄДРПОУ 39440996), банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві) перераховано суми єдиного внеску, на підтвердження чого позивачем надано копії платіжних доручень (а.с. 46-78 т. І, т. ІІ-ІV, а.с. 1-113 т. V).

Офісом великих платників податків ДФС сформовано на направлено на адресу ПАТ «Київенерго» вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-65-17 від 13.09.2018, від 11.10.2018, від 13.11.2018, від 12.12.2018, від 02.10.2019. Кожна наступна вимога про сплату боргу за №Ю-65-17 сформована контролюючим органом у зв`язку зі зміною суми недоїмки зі сплати єдиного внеску.

В ході судового розгляду справи встановлено, що відповідачем не зараховано суми єдиного внеску, сплачені філіалом «Завод «Енергія» ПАТ «Київенерго» на підставі платіжних доручень, копії яких наявні в матеріалах справи з тих підстав, що платником виступав саме філіал «Завод «Енергія» ПАТ «Київенерго», а не ПАТ «Київенерго».

Правомірність відображення сум, сплачених філіалом «Завод «Енергія» ПАТ «Київенерго» в інтегрованій картці з єдиного внеску ПАТ «Київенерго» була предметом спору в адміністративних справах №826/14939/16, №826/12812/18 та №640/4126/19, рішеннями у яких позовні вимоги ПАТ «Київенерго» задоволено, зокрема, зобов`язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби зарахувати платежі згідно платіжних доручень в рахунок сплати ПАТ «Київенерго» єдиного внеску.

У заяві про зміну та уточнення позовних вимог від 06.11.2019 ПАТ «Київенерго» вказано про те, що відповідачем виконано рішення у вищезазначених адміністративних справах та зараховано сплачені кошти в рахунок сплати єдиного внеску та станом на 06.11.2019 в інтегрованій картці позивача обліковується переплата з єдиного внеску у сумі 1502150,29 грн.

Вважаючи зазначену вимогу протиправною, позивачем оскаржено її до суду.

Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружним адміністративним судом міста Києва зроблено висновок, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №2464-VI (далі - Закон №2464-VI), платниками єдиного внеску є: 1) роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно із пунктом 1 та пункту 4 частини другої статті 6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Частиною сьомою ст. 9 зазначеного Закону встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

У відповідності до частин п`ятої та шостої статті 9 Закону №2464-VI, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Пунктом 6 частини першої статті 1 Закону №2464-VI встановлено, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або несплачена у строки, встановлені цим Законом, є недоїмкою.

Як зазначено вище, філією «Завод «Енергія» ПАТ «Київенерго», перераховано єдиний внесок на відповідний бюджетний рахунок, які безпідставно не відображено відповідачем в інтегрованій картці ПАТ «Київенерго», внаслідок чого виникла недоїмка.

Протиправність таких дій відповідача встановлено під час розгляду адміністративних справ №826/14939/16, №826/12812/18 та №640/4126/19, рішення у яких набрали законної сили, та відповідно до пояснень позивача, виконані відповідачем. Станом на 06.11.2019 в інтегрованій картці позивача обліковується переплата з єдиного внеску у сумі 1502150,29 грн.

Згідно із частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Порядок нарахування і сплати єдиного внеску регулюється спеціальним законодавством, яким, зокрема, врегульовано порядок надсилання вимоги про сплату боргу (недоїмки).

Так, відповідно до частини четвертої статті 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Згідно із пунктом 3 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):

платникам, зазначеним у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);

платникам, зазначеним у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 15 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Під частковим зменшенням суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій) для цілей цього пункту вважається зменшення загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми єдиного внеску (фінансових санкцій) за останній календарний місяць, в якому відбулось таке зменшення.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

Сума боргу у вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками після коми.

Отже, з викладеного слідує, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним і тим самим номером та направляється платнику у разі зміни (збільшення/зменшення) суми боргу на кінець звітного періоду до повного погашення сум боргу.

З наданих ПАТ «Київенерго» пояснень слідує, що станом на 06.11.2019 недоїмка зі сплати боргу в інтегрованій картці платника податків відсутня та обліковується переплата в сумі 1502150,29 грн.

Враховуючи те, що судовими рішеннями в адміністративних справах №826/14939/16, №826/12812/18 та №640/4126/19 встановлено протиправність дій відповідача щодо не відображення сум сплаченого філією «Завод «Енергія» ПАТ «Київенерго» єдиного внеску, суд дійшов висновку про відсутність підстав в Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби для направлення ПАТ «Київенерго» вимог про сплату вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-65-17 від 13.09.2018, від 11.10.2018, від 13.11.2018, від 12.12.2018, від 02.10.2019, з огляду на що такі вимоги є протиправними та підлягають скасуванню.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

В И Р І Ш И В:

1. Позовну заяву акціонерного товариства «К.Енерго» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати вимоги про сплату боргу (недоїмки) Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №Ю-65-17 від 13.09.2018, №Ю-65-17 від 11.10.2018, №Ю-65-17 від 13.11.2018, №Ю-65-17 від 12.12.2018.

3. Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Офісу великих платників податків ДПС №Ю-65-17 від 02.10.2019.

4. Стягнути на користь публічного акціонерного товариства «Київенерго» 189255,46 грн. (сто вісімдесят дев`ять тисяч двісті п`ятдесят п`ять гривень 46 копійок) сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: акціонерне товариство «К.Енерго» (код ЄДРПОУ 00131305, адреса: 85612, Донецька обл., Мар`їнський район, місто Курахове, вулиця Енергетиків, будинок 34).

Відповідач: Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471, адреса: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г).

Суддя Н.М. Клименчук