
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2020 року справа № 580/2146/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тимошенко В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Терра Будсервіс" до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
встановив:
19.06.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Терра Будсервіс" до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, в якій просить:
1) визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про залишення без розгляду заяви ТОВ "Терра Будсервіс" про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для подальшого викупу земельних ділянок з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020 з підстав, викладених в листі від 07.05.2020 № 21773;
2) зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради розглянути заяву ТОВ "Терра Будсервіс" про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для подальшого викупу земельних ділянок з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020.
В обґрунтування позову зазначено, що 14.04.2020 ТОВ «Терра Будсервіс» звернулось до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для подальшого викупу земельних ділянок з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020 в порядку ст. 128 ЗК України.
14.05.2020 Департамент архітектури та містобудування Черкаської області листом від 07.05.2020 № 21773 залишив заяву ТОВ «Терра Будсервіс» без розгляду.
Позивач вважаючи вказану відмову протиправною звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити повністю та зазначив, що відповідно до інформаційної картки В-АП-08-23, серед документів необхідних для розгляду питання оформлення права власності/користування земельною ділянкою повинна бути нотаріально посвідчена згода землекористувача на вилучення земельної діялянки (або її частини) із зазначенням її розмірів та умов вилучення (в разі якщо земельна ділянка перебуває у користуванні).
10.08.2020 представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій просить позов задовольнити в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до такого.
З матеріалів справи судом встановлено, що 14.04.2020 ТОВ «Терра Будсервіс» звернулось до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для подальшого викупу земельних ділянок з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020 в порядку ст. 128 ЗК України (а.с.34).
Департамент архітектури та містобудування Черкаської області листом від 07.05.2020 № 21773, повідомив позивача про те, що його заява залишена без розгляду.
Підставами для залишення без розгляду заяви відповідачем зазначено те, що земельна ділянка площею 4,5797 га по вул. 30-річчя Перемоги, 19/1 перебуває у користуванні АТ «Черкаський приладобудівний завод»; відсутня нотаріальна згода АТ «Черкаський приладобудівний завод» на вилучення з користування земельної ділянки та земельні ділянки з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020 в силу приписів ч. 2 ст. 117 ЗК України та п. 4 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» не можуть мати комунальну форму власності, а залишились у державній власності та сформовані без дозволу Черкаської міської ради на розроблення документації із землеустрою.
Позивач вважаючи таку відмову протиправною звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року (далі ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом ч.ч. 2, 3 ст. 22 Конституції України конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно зі ст. 121 ЗК України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.
Пунктом "а" частини 3 статті 22 Земельного кодексу України передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно зі ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 ЗК України).
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з положеннями ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
При цьому, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування.
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року в справі № 815/5987/14 та Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.
Судом встановлено, що 14.04.2020 ТОВ «Терра Будсервіс» звернулось до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для подальшого викупу земельних ділянок з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020 в порядку ст. 128 ЗК України (а.с.34).
Департамент архітектури та містобудування Черкаської області листом від 07.05.2020 № 21773, повідомив позивача про те, що його заява залишена без розгляду.
Підставами для залишення без розгляду заяви відповідачем зазначено те, що земельна ділянка площею 4,5797 га по вул. 30-річчя Перемоги, 19/1 перебуває у користуванні АТ «Черкаський приладобудівний завод»; відсутня нотаріальна згода АТ «Черкаський приладобудівний завод» на вилучення з користування земельних ділянок; земельні ділянки з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020 в силу приписів ч. 2 ст. 117 ЗК України та п. 4 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» не можуть мати комунальну форму власності, а залишились у державній власності та сформовані без дозволу Черкаської міської ради на розроблення документації із землеустрою.
Щодо підстав залишення без розгляду заяви про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельних ділянок, суд звертає увагу на таке.
01.07.2003 на підставі договору купівлі-продажу (а.с. 5-8) ПП «Старк-2» придбало у ВАТ «Черкаський приладобудівний завод», правонаступником якого є АТ «Черкаський приладобудівний завод», частину комплексу ділянки №2 за адресою м. Черкаси, вул. 30 років Перемоги, 5/1, яка складається з площадки II, III; охоронної споруди П-І, огорожі №4 та частини огорожі №6.
Пунктом 1.2 договору купівлі-продажу визначено, що об`єкт купівлі-продажу розташований на земельній ділянці Черкаської міської ради площею 21,970 га. З цієї земельної ділянки ПП «Старк-2» виділяється у користування відповідна частина земельної ділянки.
Пунктом 5.6 договору купівлі-продажу ВАТ «Черкаський приладобудівний завод», зобов`язаний передати ПП «Старк-2» письмову згоду на переоформлення прав користування земельною ділянкою.
На виконання п. 5.6 договору, 19.07.2004р. ВАТ «Черкаський приладобудівний завод» надало висновок №50-495, в якому надав згоду на вилучення зі свого користування земельної ділянки площею 45795,64 кв.м (4,5796 га), з яких 641,99 кв.м (0,0641 га) залишити в спільному користуванні (а.с. 10).
Рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 12.05.2010 у справі №2-3295/2010 (а.с. 11-12) визнано дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна укладеного 12.04.2010 між ПП «Сгарк-2» та гр. ОСОБА_1 та визнано за останнім право власності на нерухоме майно, а саме: площадки II, III; охоронну споруду П-І, огорожі № 4 та огорожі № 6, які знаходяться за адресою АДРЕСА_1 .
У відповідності до договору купівлі-продажу нерухомого майна від 14.09.2010 (а.с. 15-18) гр. ОСОБА_2 придбав у гр. ОСОБА_1 нежитлову будівлю охоронної споруди літ П-1, площадки II, III, огорожу 4, 7, які знаходяться в АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 1.4 зазначеного вище договору, нерухоме майно розташоване на земельній ділянці площею 4,5796 га, кадастрові номери - 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020.
На підставі протоколу №1 установчих зборів учасників ТОВ «Терра Будсервіс» від 16.08.2016р. (а.с. 19) та Акту приймання-передачі майна №1 від 18.08.2016р. (а.с. 20) вказане нерухоме майно увійшло до статутного капіталу ТОВ «Терра Будсервіс» від імені учасника товариства гр. ОСОБА_2 .
Враховуючи приписи та положення ст. 144 ЦК України, ст. 52 ЗУ «Про господарські товариства», майно, яке увійшло до статутного капіталу товариства є його майном, тобто перебуває у власності товариства.
Суд звертає увагу, що відповідно до довідки 6-зем від 18.04.2019 № 0-23-0.222-939/180-19, на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 26.06.1998 № 492, земельні ділянки з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018,7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020 обліковуються за ДП «Черкаський приладобудівний завод», правонаступником якого є АТ «Черкаський приладобудівний завод».
Разом з тим, в примітці до вказаної довідки зазначено, що відповідно до даних відомостей фонду документації із землеустрою, земельно-облікових даних та Книг записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди, державний акт на земельні ділянки не надходив (не видавався) (а.с.22).
На підставі вищевикладеного можна зробити висновок, що право АТ «Черкаський приладобудівний завод» на земельні ділянки з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018,7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020 не оформлені.
Крім того, відповідно до відомостей Держгеокадастру, земельні ділянки з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018,7110136700:05:037:0019. 7110136700:05:037:0020 мають комунальну форму власності та не перебувають в оренді чи постійному користуванні АТ «Черкаський приладобудівний завод» (а.с.29-37).
Суд також вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд у справі № 925/568/18 дійшов висновку, що вирішення питання щодо надання ТОВ «Терра Будсервіс» права користування (власності) на спірну частину земельної ділянки відноситься до компетенції власника Черкаської міської ради і може бути вирішено в порядку, передбаченому статтею 123 Земельного кодексу України. Статтею 123 ЗК України визначено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Даний висновок підтверджує, що акціонерне товариство «Черкаський приладобудівний завод» не оформило права користування на вказані вище земельні ділянки.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018,7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020 обліковуються за АТ «Черкаський приладобудівний завод» виключно на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 26.06.1998 року № 492.
Згідно вказаного рішення виконкому, АТ «Черкаський приладобудівний завод» за результатами інвентаризації надано дозвіл на отримання в постійне користування земельних ділянок, в тому числі і на земельну ділянку площею 4,5796 га. А також зобов`язано отримати державний акт на право постійного користування земельною ділянкою.
Згідно ст. 22 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент виникнення права АТ «Черкаський приладобудівний завод» на земельну ділянку площею 4,5796 га) право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Згідно ст. 23 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент виникнення права АТ «Черкаський приладобудівний завод» на земельну ділянку площею 4,5796 га) право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Таким чином, право АТ «Черкаський приладобудівний завод» на земельну ділянку площею 4,5796 та, а точніше на земельні ділянки, які отримали кадастрові номери 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019 та 7110136700:05:037:0020, могло виникнути виключно після реєстрації органом місцевого самоврядування державного акту на право постійного користування землею. З огляду на те, що АТ «Черкаський приладобудівний завод» не отримало відповідного акту, жодних речових прав на землю в нього не виникло
Щодо твердження відповідача про те, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018,7110136700:05:037:0019,7110136700:05:037:0020 сформовані без дозволу Черкаської міської ради на розроблення документації із землеустрою є такими, що не відповідають дійсності, оскільки 19.07.2004 АТ «Черкаський приладобудівний завод» надав висновок № 50-495, в якому надав згоду ПП «Старк-2» на вилучення зі свого користування земельної ділянки площею 45795,64 кв. м (4,5796 га), з яких 641,99 кв. м (0,0641 га) залишити в спільному користуванні. Виконавчим комітетом Черкаської міської ради був наданий дозвіл ПП «Старк-2» № 5364- 01-25 на розробку технічної документації із землеустрою. На основі дозволу, ТОВ «Черкаський регіональний земельно-кадастровий центр» розробило проект відведення земельних ділянок на підставі якого сформовані земельні ділянки з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020.
Щодо відсутності нотаріальної згоди АТ «Черкаський приладобудівний завод» на вилучення з користування земельних ділянок, суд зазначає що надання даної згоди не передбачено ст. 128 ЗК України, в порядку якої позивач звертався до відповідача.
Частиною 2 сттті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Відповідно до ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 2102,00 грн.
Враховуючи, що позивачем за звернення до суду з даним позовом сплачено 4204,00 грн, то надмірно сплачений судовий збір у сумі 2102 грн. 00 коп. відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» №3674-VІ від 08.07.2011 судового збору підлягає поверненню за клопотанням позивача.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про залишення без розгляду заяви ТОВ "Терра Будсервіс" про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для подальшого викупу земельних ділянок з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020 з підстав, викладених в листі від 07.05.2020 № 21773.
Зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б. Вишнивецького, 36, код ЄДРПОУ 38715770) розглянути заяву ТОВ "Терра Будсервіс" (18029, м. Черкаси, вул. 30-річчя Перемоги, 19/1, код ЄДРПОУ 40755315) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для подальшого викупу земельних ділянок з кадастровими номерами 7110136700:05:037:0018, 7110136700:05:037:0019, 7110136700:05:037:0020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б. Вишнивецького, 36, код ЄДРПОУ 38715770) на користь ТОВ "Терра Будсервіс" (18029, м. Черкаси, вул. 30-річчя Перемоги, 19/1, код ЄДРПОУ 40755315) судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 17.08.2020.
Суддя В.П. Тимошенко