Рішення № 90999857, 17.08.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2020
Номер справи
520/8625/2020
Номер документу
90999857
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2020 р. № 520/8625/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської обласної державної адміністрації (61002, м. Харків вул. Сумська, 64), третя особа - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (61060, м. Харків, проспект Льва Ландау, 48) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд: 1. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Харківській обласній державній адміністрації, оформлене протоколом №4 від 13.05.2020 року.

2. Зобов`язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Харківській обласній державній адміністрації повторно розглянути звернення щодо заміни посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорія 1 серії НОМЕР_1 видане Харківською обласною адміністрацією від 22 грудня 2005 року з урахуванням висновків судового рішення.

В обґрунтування позову зазначено, що рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Харківській обласній державній адміністрації, оформлене протоколом №4 від 13.05.2020 року є протиправним та таким, що порушує права позивача, а тому підлягає скасуванню та просить суд зобов`язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Харківській обласній державній адміністрації повторно розглянути звернення щодо заміни посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорія 1 серії НОМЕР_1 видане Харківською обласною адміністрацією від 22 грудня 2005 року з урахуванням висновків судового рішення.

Ухвалою суду від 08.07.2020 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу та третій особі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Згідно ч. 4 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Від відповідача, Харківської обласної державної адміністрації, відзив на адміністративний позов не надходив, отже, своїм правом на подання відзиву по адміністративній справі відповідач не скористався.

Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Також суд зазначає, що від третьої особи - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, заяв по суті справи до суду не надходило.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу в збройних силах СРСР при Харківському вищому військовому авіаційному училищі радіоелектроніки (на даний час Харківський національний університет Повітряних Сил ім. Кожедуба).

З 12.11.1987 року по 23.12.1987 року прапорщика ОСОБА_1 було направлено на спеціальні збори у складі військової частини №21151 для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та з 12 листопада 1987 року по 23 грудня 1987 року позивач виконував службові обов`язки в складі військової частини №21151 по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно виписки із наказу командира військової частини №21151 від 23.12.1987 року №609 прапорщика ОСОБА_1 було повернуто для подальшого проходження служби в Харківське вище військове авіаційне училище радіоелектроніки.

На підставі Акту комісії по перевірці правильності видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 24 червня 1999 року позивачу було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_2 , категорія 2, орган який видав посвідчення Харківська обласна державна адміністрація.

Також під час розгляду справи судом було встановлено, що в подальшому у грудні 2005 року позивач пройшов перереєстрацію після чого було видано нове посвідчення серії НОМЕР_1 від 22 грудня 2005 року учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 1, орган який видав посвідчення Харківська обласна державна адміністрація.

09 січня 2009 року позивачу - ОСОБА_1 , було видано посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_3 .

Згідно витягу з протоколу №4 від 13.05.2020 року засідання Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Харківській ОДА, відмовили ОСОБА_1 у заміні посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» з підстав відсутності документів, що підтверджують факт виконання робіт у зоні відчуження. Посвідчення було вилучено з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Відповідно до ст.ст. 10,15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі Закон) учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС вважаються громадяни, які, крім інших, були тимчасово направлені або відрядженні у 1986-1987 роках для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ст. 15 Закону №796-ХІІ, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян від 11 липня 2018 р. № 551 визначено процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян від 11 липня 2018 р. № 551 затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждати від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.

Дозволено до 1 січня 2019 р. використовувати для видачі громадянам усіх категорій, визначених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, раніше виготовлені бланки посвідчень за зразками, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 р. № 501 Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (ЗП України, 1992 р., № 10, ст. 245), від 20 січня 1997 р. № 51 Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи (Офіційний вісник України. 1997 р., число 5, с. 71), від 21 серпня 2001 р. № 1105 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. № 51 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 34, ст. 1592).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.

Посвідчення видаються:

- учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;

- особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою.

З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що згідно довідок Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/16906 від 07.12.2018 року та №179/1/7503 від 18.06.2020 року, ОСОБА_1 у період з 12.11.1987 року по 23.12.1987 року у складі військової частини №21151 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, місце дислокації с. Оране, отримав дозу опромінення 0,102 БЄР.

Відповідно до довідки військової частини №21151 від 23.12.1987 №240 вказано, що прапорщик ОСОБА_1 в період часу з 12.11.1987 року по 23.12.1987 року у складі військової частини №21151 приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вищевказаний період підлягає зарахуванню до пільгового пенсійного стажу - один місяць за три місяці.

Згідно виписки з наказу командира військової частини №21151 від 23.12.1987 року №609 зазначено, що прапорщик ОСОБА_1 в період часу з 12.11.1987 року по 23.12.1987 року виконував службові обов`язки в зоні відчуження після чого відбув в ХВВУРЄ м. Харкова (Харківське вище військове училище радіоелектроніки, на даний час - ХНУ Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба) для подальшого проходження служби з виплатою грошового забезпечення за роботу в зонах небезпеки.

Відповідно до довідки №4/22 від 12.05.1998 року виданої Дзержинським районним військовим комісаріатом м. Харкова зазначено, що ОСОБА_1 дійсно перебував на спеціальних зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини №21151 в період часу з 12.11.1987 року по 23.12.1987 року.

Також суд зазначає, що відповідно до листа №4/1359 від 17.06.2020 року Немишлянського районного військового комісаріату м. Харкова в якому вказано, що згідно запису в розділі VII облікової картки ОСОБА_1 ,1958 р.н., позивач дійсно приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі в/ч №21151 в період часу з 12.11.1987 року по 23.12.1987 року.

Згідно записів у військовому квитку позивача в період часу з 12.11.1987 року по 23.12.1987 року ОСОБА_1 приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини №21151. Доза опромінення 0,102 БЄР».

Відповідно до Архівної довідки №179/1/7502 від 18.06.2020 року виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України в якій зазначено, що особовий склад військової частини №21151 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 27 квітня 1986 року по 20 листопада 1990 року.

Також суд наголошує, що позивач є інвалідом другої групи, що підтверджується довідкою МСЕК №002213 від 18.02.2009 року, захворювання позивача пов`язано з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується Експертним висновком Харківської міжвідомчої експертної комісії на засіданні №491 від 30.11.2005 року.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що у позивача маються всі необхідні документи, що що підтверджують статус ОСОБА_1 як учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Харківській обласній державній адміністрації, оформлене протоколом №4 від 13.05.2020 року є таким, що підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської обласної державної адміністрації (61002, м. Харків вул. Сумська, 64), третя особа - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (61060, м. Харків, проспект Льва Ландау, 48) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Харківській обласній державній адміністрації, оформлене протоколом №4 від 13.05.2020 року.

Зобов`язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Харківській обласній державній адміністрації повторно розглянути звернення щодо заміни посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорія 1 серії НОМЕР_1 видане Харківською обласною адміністрацією від 22 грудня 2005 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.