Рішення № 90999808, 10.08.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2020
Номер справи
480/3955/19
Номер документу
90999808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2020 р. Справа № 480/3955/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко І.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,

позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області) в якому просив:

1) визнати бездіяльність відповідача щодо не перерахунку та щодо не виплати йому пенсії протиправною;

2) зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2017, з врахуванням:

- окладу за військовим званням (мічман) - 950, 00 грн.;

- посадового окладу - 3440,00 грн.;

- процентної надбавки за вислугу років 25% у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням;

- надбавки за особливі умови проходження служби 87,8% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

- надбавки за роботу з таємними документами 15% від посадового окладу;

- премії в розмірі 33,3 % від посадового окладу;

- додаткової доплати до пенсії у вигляді надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років згідно довідки в/ч А1594, №633/1956 від 01.07.209;

- премія за службу у ВМС України 125% від посадового окладу;

- надбавки за службу в Силах спеціальних операцій Збройних сил України 100% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року.

Свої вимоги мотивував тим, що відповідач при перерахунку пенсії з 01.01.2017 не врахував жодної надбавки або премії, що були надані раніше ОСОБА_1 . На заяву позивача про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням всіх надбавок відповідач повідомив, що підстави для включення до складу грошового забезпечення інших складових, що були включені до 01.01.2018, відсутні. Позивач не погоджується з такою бездіяльністю відповідача, вважає її такою, що вчинена з порушенням ст.ст.63, 69 Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон N 2262-XII), а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 04.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.2).

08.11.2019 позивачем були подані додаткові пояснення, в яких він підтримав доводи, викладені у позовні заяві та просив їх задовольнити, з урахуванням довідок в/ч А1594, які є у справі, з 01.01.2017 (а.с.42-44).

21.11.2019 представник відповідача, не погоджуючись з позовними вимогами, подав відзив (а.с.47-48), в якому просив відмовити у задоволенні позову. З посиланням на ст. 63 Закону N 2262-XII, п.п.1,2,3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), а також на Постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018, відмітив, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура, а головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій лише після надходжень довідок встановленого зразка. При цьому, відповідач не має права самостійно визначати розміри грошового забезпечення при здійсненні перерахунків. Просив відмовити у задоволенні позову.

22.11.2019, позивачем було подано відповідь на відзив, в якому позивач підтримав доводи, викладені у позові. Наголосив, що всі надбавки та премії, про які йде мова у позові, є щомісячними та не є разовими чи одноразовими. Просив позовні вимоги задовольнити (а.с.55-56).

25.11.2019 ухвалою суду у відповідача було витребувано додаткові докази (а.с.57).

12.12.2019 позивачем надано додаткові пояснення, в яких він просив врахувати при прийнятті рішення у справі, судові рішення у справі №826/3858/18, в якій рішенням Окружного адміністративного суду міст Києва, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, було визнано протиправними на нечинними п.п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45 (а.с.62).

21.12.2019 ухвалою суду повторно витребувано у відповідача додаткові докази, а також витребувано докази у позивача (а.с.74).

Ухвалою суду від 22.01.2020 ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання на 06.02.2020 (а.с.85).

06.02.2020 позивачем подано зміни до позовної заяви (а.с.90), з урахуванням яких позивач просив:

1) визнати бездіяльність відповідача щодо не перерахунку та щодо не виплати йому пенсії протиправною;

2) зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням:

- окладу за військовим званням (мічман) - 950, 00 грн.;

- посадового окладу - 3440,00 грн.;

- процентної надбавки за вислугу років 25% у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням;

- надбавки за особливі умови проходження служби 87,8% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

- надбавки за роботу з таємними документами 15% від посадового окладу;

- премії в розмірі 33,3 % від посадового окладу;

- додаткової доплати до пенсії у вигляді надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років згідно довідки в/ч А1594, №633/1956 від 01.07.209;

- надбавки за службу в Силах спеціальних операцій Збройних сил України 100% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року.

Ухвалою суду від 06.02.2020 провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19) (а.с.94-95).

04.06.2020 ухвалою суду було поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 10.08.2020 (а.с.114).

В судове засідання представник відповідача, повідомлений належним чином (а.с.116), в судове засідання не з`явився з невідомих причин. Враховуючи приписи ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважав можливим розглядати справу у відсутності представника відповідача.

Ухвалою суду від 10.08.2020 було повернуто без розгляду заяву позивача про зміну предмета позову, подану 11.02.2020.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги, з урахуванням заяви про зміну предмета позову, подану 06.02.2020, підтримав просив суд їх задовольнити. Наголосив, що відповідачем протиправно під час перерахунку не було враховано розмір премії ні 33,3%, ні 125% та протиправно, на свій розсуд при всіх перерахунках пенсії використовує розмір складової премія 10%. Просив позовні вимоги задовольнити.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає необхідним у задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 13.04.1999 пенсія призначена відповідно до положень Закону N 2262-XII. В 2007р пенсійна справа позивача була передана до ГУ ПФУ в Сумській області, та з 01.01.2007 позивач значиться на обліку у відповідача. При цьому, на момент призначення пенсії розмір пенсії ОСОБА_1 було обраховано, виходячи з таких складових грошового забезпечення:

- оклад за військовим званням (мічман);

- посадовий оклад;

- відсоткова надбавка за вислугу років 10%;

- надбавки за особливі умови проходження служби 25%;

- надбавки за роботу з таємними документами 15% від посадового окладу;

- премія в розмірі 33,3 % від посадового окладу;

- надбавки за службу в Силах спеціальних операцій Збройних сил України 100%.

Вказане підтверджується копіями довідки в/чА1594від 09.06.1999 №482 (а.с.8), копією розрахунку від 02.06.1999 (а.с.9), копією довідки про розмір грошового забезпечення за 1998р. від 21.08.2019 (а.с.11-12), копією перерахунку з 01.01.2006 (а.с.13).

Після передачі пенсійної справи відповідачу, ГУ ПФУ в Сумській області в 2007р. розмір пенсії позивача був обрахований з таких складових:

- оклад за військовим званням (мічман);

- посадовий оклад;

- відсоткова надбавка за вислугу років 10%;

- надбавки за особливі умови проходження служби 25%;

- надбавки за роботу з таємними документами 15% від посадового окладу;

- премія в розмірі 33,3 % від посадового окладу;

- надбавки за службу в Силах спеціальних операцій Збройних сил України 100%, що вбачається з копії протоколу від 31.03.2007 (а.с.14).

25.09.2018 ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі отриманої від Сумського об`єднаного військового комісаріату від 16.08.2018 (а.с.18), виходячи з таких складових грошового забезпечення:

- посадовий оклад 3440,00грн.;

- оклад за військовим званням (мічман) - 950,00грн.;

- надбавка за вислугу років (25%) - 1097,50грн. (а.с.17).

В 2019р. позивач отримав від в/ч А1594 довідку щодо розмірів посадового окладу, надбавок та виплат за військове звання, яке мав ОСОБА_1 , відповідно до якої грошове забезпечення за посадою «заступник командира групи» з січня 2019р. по червень 2019р. складало:

- оклад за військовим званням (мічман) - 950,00 грн.;

- посадового окладу - 3260,00 грн.;

- надбавка за вислугу років 25% у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням (від 1 до 5 років);

- надбавки за особливі умови проходження служби 87,8% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

- надбавки за службу в Силах спеціальних операцій Збройних сил України 100% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року.

Крім іншого, в довідці зазначено, що до складу грошового забезпечення з 2017р. по лютий 2018 було включено надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (а.с.20-21).

Враховуючи вказані довідки, з урахуванням надбавки за роботу з таємними документами 15% від посадового окладу та премії в розмірі 33,3 % від посадового окладу, які були враховані під час призначення пенсії позивач звернувся до відповідача 29.07.2019 з заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням всіх зазначених надбавок (а.с.24).

Однак, ГУ ПФУ в Сумській області було відмовлено у задоволенні поданої заяви листом від 07.08.2019 за №1328/Б-11 (а.с.22) з тих підстав, що у серпні 2018р. Сумським обласним військовим комісаріатом надано довідку про розмір грошового забезпечення, з якого проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018. Згідно довідки до складу грошового забезпечення включені посадовий оклад, оклад за військове звання (мічман), надбавка за вислугу років, а тому для включення інших складових до грошового забезпечення, які були встановлені до 01.01.2018, підстави відсутні.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю, яка полягає у не проведенні перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались в даному випадку між сторонами суд виходить з наступного.

Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності протиправності в діях відповідача щодо відмови при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 суми додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі, які враховувалися під час призначенні пенсії.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону N 2262-XII, за змістом ч.3 ст.43 Закону N 2262-XII, якого пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Суд враховує, що відповідно до положень частини четвертої ст.63 цього ж Закону N2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З 01 березня 2018 року Постановою КМ України N 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено підвищення грошового забезпечення військовослужбовців силових структур шляхом збільшення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, а також переглянуто розмір відсоткової надбавки за вислугу років.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений Порядком №45, до якого внесено зміни Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова N 103). При цьому Постановою №103 було зобов`язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

На підставі вказаної норми 25.09.2018, отримавши довідку від Сумського обласного військового комісаріату, ГУ ПФУ в Сумській області і був здійснений спірний перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 - з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років (а.с.17,18).

Позивач, обґрунтовуючи свою позицію, в тому числі з посиланням на скасування в судовому порядку п.п.1.2. Постанови №103, стверджує що такий перерахунок був зроблений протиправно без врахування всіх додаткових видів складових грошового забезпечення.

Дійсно, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку №45. Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Однак, суд відмічає, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду даної справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений у Порядку №45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.

Так, Порядок №45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли, в тому числі від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір зі складовими грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Саме у відповідності до вказаного алгоритму дій відповідачем на підставі довідки Сумського обласного військового комісаріату від 16.08.2018 (а.с.18) був проведений спірний перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 (а.с.17). Варто відмітити, що зазначена довідка від 16.08.2018 (а.с.18) не містить жодних сум додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі, як тих, що враховувалися до 31.12.2017, так і тих, які враховувались при призначенні пенсії, в той же час правомірність зазначеної довідки не є предметом судового розгляду в межах даного спору, так як позивачем жодних позовних вимог до Сумського обласного військового комісаріату не заявлено.

Суд зазначає, що предметом цього спору в цій частині є правильність перерахунку пенсії. Питання врахування у складі грошового забезпечення позивача тих чи інших його складових, в тому числі додаткових видів грошового забезпечення, які враховувалися як до 31.12.2017, при призначенні пенсії так й інших складових, визначених у довідках в/ч 1594, на які посилається позивач, може бути предметом спору про правомірність дій Сумського обласного військового комісаріату щодо складання вказаної довідки, в тому числі щодо правомірності визначення складових грошового забезпечення, та не може бути розглянуто в рамках даної адміністративної справи.

Така ж правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 при розгляді зразкової справи N 240/6263/18(Пз/9901/1/19). При цьому дана справа відповідає ознакам типової справи, викладеним у рішенні Верховного Суду у справі N240/6263/18(Пз/9901/1/19).

Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи ч. 3 ст. 291 КАС України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Підстави, передбачені ст.139-143 КАС України для стягнення або відшкодування судових витрат у даній справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 17.08.2020.

Суддя І.Г. Шевченко