Рішення № 90999686, 11.08.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2020
Номер справи
460/1777/20
Номер документу
90999686
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

11 серпня 2020 року м. Рівне №460/1777/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М. Недашківської, за участю: секретаря судового засідання Т.А. Самкової; представника позивача - адвоката В.С. Шевчука; представника відповідача - не прибув; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення.

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій а нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001535005 від 16.01.2020, відповідно до якого застосовано штраф в розмірі 598 грн. 10 коп. та 5235 грн. 81 коп., а також нараховано пеню в розмірі 16792 грн. 18 коп.

Заяви по суті справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі оскаржуваного рішення до позивача повторно застосовано штрафні санкції та нарахована пеня. При цьому позивач вказує, що рішення №0001535005 від 16.01.2020 охоплює ті ж самі періоди, що і рішення контролюючого органу №0259645005 від 07.10.2019 та №0259615005 від 07.10.2019. З урахуванням зазначеного, вважає, що оскаржене рішення підлягає визнанню протиправним і скасуванню.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, де вказав, що відповідно до вимог законодавства за несвоєчасну або несплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно несплачених сум та одночасно нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Таким чином, в результаті проведеного аналізу інтегрованої картки ФОП ОСОБА_1 контролюючим органом нараховані штрафні санкції та пеня та прийняті рішення №0259695005, №0259615005, №0259645005 від 07.10.2019. В подальшому ДПС України за результатами адміністративного оскарження рішень скасовані з процесуальних питань рішення №0259615005 та №0259645005 від 07.10.2019 та зобов`язано Головне управління ДПС у рівненській області винести та направити нові рішення, а рішення №0259695005 - залишено без змін. Таким чином, рішенням ДПС України не змінено (не зменшено) суму недоїмки, а лише зауважено про необхідність відображення донарахувань згідно рішень від 07.10.2019 №0259615005 та №0259645005 в одному єдиному рішенні. Тому, на виконання рішення ДПС України відповідачем і було прийнято оскаржуване рішення №0001535005 від 16.01.2020. На підставі наведеного, просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 16.03.2020 відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 13.04.2020 адміністративна справа призначена до розгляду у підготовчому засіданні на 12.05.2020.

Ухвалою суду від 12.05.2020 підготовче засідання відкладено на підставі поданих учасниками справи клопотань про відкладення розгляду справи.

Ухвалою суду від 02.07.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 21.07.2020 судовий розгляд справи відкладено до 11.08.2020.

В судовому засіданні 11.08.2020 представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі, відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, не з`явився.

Відповідно до статей 243 та 250 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець та з 18.05.2007 перебуває на обліку в органі доходів і зборів як платник податків, а також як платник єдиного внеску.

16 січня 2020 року на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», ГУ ДПС у Рівненській області сформовано рішення за №0001535005, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штраф на суму 598 грн. 10 коп. за період з 23.07.2013 до 20.04.2017, на суму 5235 грн. 81 коп. за період з 21.05.2015 до 22.12.2018, та нараховано пеню на суму 16792 грн. 18 коп. (далі іменується - Рішення №0001535005) (а.с. 8).

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення - Рішення №0001535005, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі іменується - Закон України №2464-VI).

Пунктом 2 статті 1 Закону України №2464-VI встановлено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до статті 3 Закону України №2464-VI, збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов`язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов`язків.

За змістом пункту 1 частини другої статті 6 Закону України №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Пунктом 1 Розділу 1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (далі іменується Інструкція №449), встановлено, що дана Інструкція визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.

Відповідно до пункту 1 Розділу VI Інструкції №449, до платників, які не виконали визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

Згідно з частиною другою статті 25 Закону України №2464-VI, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 та частини третьої статті 25 Закону України №2464-VI, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, є недоїмкою та стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина десята статті 25 Закону України №2464-VI).

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (пункт 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України №2464-VI в редакції закону до 01.01.2015).

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (Пункт 2 частини одинадцятої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 77-VIII від 28.12.2014).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Розділу VIІ Інструкції №449, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.

Дослідивши оскаржуване Рішення №0001535005 судом встановлено, що контролюючим органом застосовано до позивача штраф у розмірі 10% на суму 597,10 грн. за період з 23.07.2013 до 20.04.2017, та в розмірі 20% на суму 5235,81 грн. за період з 21.05.2015 до 22.12.2018.

Доказів того, що єдиний соціальний внесок сплачувався своєчасно позивачем надано не було.

Пунктом 5 Розділу VIІ Інструкції №449 визначено, що на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Так, на виконання вимог пункту 5 Розділу VIІ Інструкції №449 відповідачем, на суму недоїмки нараховано пеню в сумі 16792,18 грн., що вбачається з Розрахунку.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з підпунктом 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов`язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Судом встановлено, що оскаржуване Рішення №0001535005 прийняте відповідачем саме з підстав несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску та направлене позивачу поштовим відправленням з повідомленням про його вручення, згідно з яким таке відправлення було вручене позивачу 20.01.2020, а відтак, сформоване контролюючим органом правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Щодо посилань позивача про повторне (за ті самі періоди, що охоплені іншими рішеннями) застосування до фізичної особи-підприємця штрафних санкцій та нарахування пені, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що 07 жовтня 2019 року Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийняті рішення про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0259645005, №0259695005, №0259615005 від 07.10.2019 (а.с. 16-21).

В результаті адміністративного оскарження вказаних рішень Державна податкова служба України прийняла рішення від 22.11.2019 №10447/6/99-00-08-06-01, відповідно до якого рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.10.2019 №0259695005 - залишено без змін, рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.10.2019 №0259615005 та №0259645005 скасовано.

При цьому, в рішенні ДПС України вказано, що при винесенні рішень від 07.10.2019 №0259615005 та №0259645005 Головним управлінням ДПС у Рівненській області не враховано, що за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди, що є порушенням пп. 2 п. 2 Розділу VІІ Інструкції. Тому, ДПС України зобов`язано Головне управління ДПС у Рівненській області винести і направити нове рішення з врахуванням вимог законодавства (а.с. 70-71).

Відповідно до пункту 5 розділу IV Порядку розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2015 №1124, зареєстровано в Міністерстві юстиції України №178/28308 від 03.02.2016, у разі скасування вимоги або рішення контролюючого органу про нарахування пені та накладення штрафу вони вважаються відкликаними з дня прийняття рішення контролюючим органом вищого рівня про повне або часткове задоволення скарги, про що зазначається в рішенні відповідного контролюючого органу.

На виконання рішення Державної податкової служби України від 22.11.2019 №10447/6/99-00-08-06-01 відповідачем прийнято оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 16.01.2020 №0001535005.

Таким чином, суд дійшов висновку про помилковість твердження позивача щодо повторного охоплення оскаржуваним рішенням тих самих періодів, що і охоплюють рішення від 07.10.2019 №0259615005 та №0259645005, які в силу рішення ДПС України є скасованими з процедурних питань, та відкликаними з дня прийняття рішення ДПС України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем підтверджено правомірність свого рішення в порядку статті 77 КАС України належними та допустимими доказами, а відтак, позов задоволенню не підлягає.

Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, місто Рівне, вулиця Відінська, 12; код ЄДРПОУ 43142449) про визнання протиправним та скасування Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0001535005 від 16 січня 2020 року - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 17 серпня 2020 року.

Суддя К.М. Недашківська