Рішення № 90999352, 17.08.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2020
Номер справи
420/6481/20
Номер документу
90999352
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6481/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул..Канатна,83, м.Одеса, 65012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності максимальним розміром;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування і виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності без обмеження ЇЇ максимального розміру;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час починаючи з 11.11.2019р.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службиста деяких інших осіб" позивачу з 11.11.2019р. призначена пенсії по інвалідності. При обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад 5640,00 грн.; оклад за військове звання 1410,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3525,00 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяців, у т.ч. робота з таємними виробами, носіями до 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби 65%, премія 35% - 6 809,88 грн., всього 17 384,88 грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 13 907,90 грн., з урахуванням доплати в т.ч. збільшення основного розміру (25%) 3476,98 грн., надбавка інваліду війни 2 групи / при виконання обов`язків в/с інвалід 2 гр. (ст.7) (з 1 по 30) 625,60 гри., інвалід 2 грн / при виконанні обов`язків в/с. 50 грн., а всього підсумок пенсії знадбавками 18060,48 грн., та з урахуванням максимального розміру 15 640,00 грн. Позивач не погоджується з таким обмеженням та звернувся до суду.

Ухвалою суду від 22.07.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст. 262 КАС України).

Представник відповідача 13.08.2020 року за (вхід.№ЕП/12433/20) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що з 01.01.2018 року згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 року № 3668 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668) максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2019 рік" прожитковий мінімум, установлений для осіб, які втратили працездатність становить з 1 січня 2019 року - 1497 гривень, з 1 липня - 1564 гривні, з 1 грудня - 1638 гривень. Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2020 рік" прожитковий мінімум, установлений для осіб, які втратили працездатність становить з 1 січня 2020 року - 1638 грн., з 1 липня - 1712 грн., з 1 грудня - 1769 грн. Таким чином, законодавче обмеження пенсії позивача максимальним розміром є правомірним та відповідає нормам Конституції України і Законам України, забезпечує належний рівень пенсійного забезпечення позивача, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Позивачу - ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 11листопада 2019 року призначено пенсію по інвалідності з основним розміром 80% грошового забезпечення.

Відповідно до перерахунку при обчисленні пенсії позивачу враховане грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад 5640,00 грн.; оклад за військове звання 1410,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3525,00 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяців, у т.ч. робота з таємними виробами, носіями до 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби 65%, премія 35% - 6 809,88 грн., всього 17 384,88 грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 13 907,90 грн., з урахуванням доплати в т.ч. збільшення основного розміру (25%) 3476,98 грн., надбавка інваліду війни 2 групи / при виконання обов`язків в/с інвалід 2 гр. (ст.7) (з 1 по 30) 625,60 гри., інвалід 2 грн. / при виконанні обов`язків в/с. 50 грн., а всього підсумок пенсії з надбавками 18060,48 грн.

Однак із урахуванням максимального розміру пенсії кінцева сума пенсії позивача склала 15640,00 грн., що відповідає десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Розмір цього прожиткового мінімуму встановлений ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік».

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначаєЗакон № 2262-ХІІ.

Закон України № 2262-ХІІ має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що згідно з частиною 7 статті 43 Закону № 2262- ХII в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-VІІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Конституційний Суд України прийшов до висновку, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Згідно пункту 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 положення частини 7статті 43 Закону № 2262-ХІІ, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, ч.7 ст.43 Закону України № 2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016.

Згідно ізст.69 Закону України «Про Конституційний Суд України» рішення Конституційного Суду України є остаточним і підлягає виконанню на території України

За таких обставин, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774 від 06.12.2016 рокудо частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Таким чином, дії пенсійного органу щодо обмеження призначеної позивачу з 05.01.2019 року пенсії по інвалідності максимальним розміром є протиправними.

Вказаний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17, від 06 листопада 2018 року по справі № 522/3093/17, від 31 січня 2019 року у справі №638/6363/17 та від 12 березня 2019 року по справі № 522/3049/17. В силу частини 5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України(далі-КАС України) та частини 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус судців» правовий висновок Верховного Суду підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин і враховується іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Частина 2 ст.77 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з огляду на зазначене, суд вважає, що такі пояснення відповідача не є підставою для відмови позивачу у проведенні нарахування та виплати різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час, починаючи з 11.11.2019 року, а томуправо позивача є порушеним.

Згідно із ч.1ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно зіст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності максимальним розміром; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування і виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності без обмеження її максимального розміру; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час починаючи з 11.11.2019р., підлягають задоволенню відповідно до положень ч.1ст.245 КАС України.

Судові витрати розподілити за правиламист.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,241-246,263 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул..Канатна,83, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України вОдеській області (вул..Канатна,83, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії по інвалідності максимальним розміром.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул..Канатна,83, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити нарахування та виплату призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії по інвалідності без обмеження її максимального розміру.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул..Канатна,83, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час, починаючи з 11.11.2019 року.

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С.Єфіменко

.