
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2020 року № 320/2713/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вишневе будівництво та інжиніринг" про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи,
обставини справи:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вишневе будівництво та інжиніринг", в якому позивач просить суд:
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи Товариства з обмеженою відповідальністю "Вишневе будівництво та інжиніринг", а саме: проведення будівельно-монтажних робіт з будівництва житлових будинків (секції А13, Г14) та експлуатацію тимчасових, мобільних споруд будівельного містечка за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Ватутіна, шляхом зобов`язання відповідача повністю зупинити проведення будівельно-монтажних робіт та експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 28.01.2020 № 62.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що в ході проведення перевірки було виявлено порушення правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в Акті перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, у зв`язку з чим суб`єктом господарювання недотримані вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей. Водночас зупинення роботи ТОВ «Вишневе будівництво та інжиніринг» шляхом заборони проведення будівельно-монтажних робіт з будівництва житлових будинків та експлуатації тимчасових, мобільних споруд будівельного містечка направлені на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю та об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що відсутні підстави для застосування заходів реагування саме у вигляді повного зупинення роботи відповідача, оскільки має бути врахований принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тими, які залишилися не усунутими на час розгляду справи. При цьому відповідач надав документи, які, на його думку, підтверджують усунення порушень, зазначених в Акті перевірки №62 від 28.01.2020.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26 березня 2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
15 травня 2020 року від відповідача, через службу діловодства суду, надійшов відзив на позовну заяву, в якому заявлено клопотання про здійснення подальшого розгляду справи в порядку загального провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 задоволено клопотання відповідача та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вишневе будівництво та інжиніринг» зареєстроване в якості юридичної особи, за адресою: 08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Святошинська, буд. 27, корпус 1, приміщення 20.
У період з 22.01.2020 про 28.01.2020 провідним інспектором нормативно-технічної роботи та контролю за системами протипожежного захисту та ліцензування управління запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України у Київській області проведено планову перевірку ТОВ «Вишневе будівництво та інжиніринг» згідно наказу від 18.12.2019 №1380, виданого Головним управлінням ДСНС України у Київській області, за результатами проведення якого був складений акт №62 від 28.01.2020.
За результатами перевірки виявлені наступні порушення:
- пп. 4 п. 2.1 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - Не проведено випробування мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу на тиск та витрату води з оформленням акта;
- п. 8.15 ДБН В.1.1-7:2016; п. 12.16 ДБН В.2.5-74:2013 - Пожежний гідрант біля будинку Г14 влаштований на відгалуженні від мережі водопроводу;
- пп. 2 п. 2.1 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - Пожежний гідрант біля будинку Г14 не забезпечує безперешкодний забір води пожежними автомобілями;
- пп. 9 п. 2.1 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - Біля місць розташування пожежних гідрантів не влаштовані покажчики;
- п. 9 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні №1417; п. 5.5 ДБН В.1.1-7:2016 - Не підтверджено класи вогнестійкості монолітних залізобетонних конструкцій (колони, перекриття, сходові марші, площадки);
- п. 7.3.13 ДБН В.1.1-7:2016; п. 5.8 ДБН В.2.2-15:2019 - Сходові марші будинків А13, Г14 влаштовані шириною менше ніж 1,2 м;
- п. 7.3.14 ДБН В.1.1-7:2016; п. 5.8 ДБН В.2.2-15:2019 - Сходові площадки будинків А13, Г14 влаштовані шириною менше ніж 1,2 м;
- п. 7.2.7 ДБН В.1.1-7:2016 - Двері виходів з поверхів на переходи та входу до сходових кліток будинку А13 влаштовані з шириною полотен менше ніж 0,8 м;
- п. 7.2.11 ДБН В.1.1-7:2016 - Двері повітряної зони сходової клітки Н1 будинку А13 не обладнані пристроями для самозачинення та ущільненням в притулах;
- п. 7.3.8 ДБН В.1.1-7:2016 - На шляхах евакуації з приміщення консьєржа у будинках А13, Г14 влаштовано сходи, які мають менше трьох східців;
- п. 7.2.4 ДБН В.1.1-7:2016; п. 8.10, п. 8.13 ДБН В.2.2-15:2019 - Глухі простінки балконів будинків А13, Г14 влаштовані шириною менше ніж 1,2 м між торцем площадки та прорізом;
- п. 6.31, табл. 2 ДБН В.1.1-7:2016 - В прорізі протипожежних перегородок електрощитової будинку Г14 не влаштовано протипожежні двері 2-го типу;
- п. 8.16 ДБН В.1.1-7:2016; п. 24.2 ДБН В.2.5-64:2012 - Не виконується монтаж внутрішнього протипожежного водопроводу одночасно із зведенням об`єкту;
- п. 4.19, п. 4.28 глави 4 розділу VІІ Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - Не виконується монтаж зовнішніх пожежних драбин та огородження на дахах будинків, одразу після монтажу несучих конструкцій;
- п. 4.13, п. 4.26 глави 4 розділу VІІ Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - Допускається зберігання горючих будівельних матеріалів (утеплювачів) у будинках, що споруджуються;
- п. 4.48 глави 4 розділу VІІ Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - Будинки, що споруджуються, не забезпечені первинними засобами пожежогасіння;
- п. 4.9 глави 4 розділу VІІ Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - Біля в`їзду на будівельний майданчик не вивішено план з нанесеними на ньому будинками, що будуються, допоміжними будинками і спорудами, в`їздами, під`їздами, водо джерелами, засобами пожежогасіння та зв`язку;
- п. 1.18, глава1, розділ ІV Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - Допускається використання в приміщеннях тимчасових, мобільних споруд світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків);
- п.1.6, глава 1, розділ ІV Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - З`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів електроламп освітлення, розподільчих коробок в приміщеннях тимчасових, мобільних споруда не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
- Пункт 4.10 глави 4 розділу VII Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - Не забезпечено вільний під`їзд до споруд, що будуються, та допоміжних споруд, у тому числі тимчасових, місць відкритого зберігання будівельних матеріалів, конструкцій та устаткування;
- Пункт 4.15 глави 4 розділу VII Правил пожежної безпеки в Україні №1417 - Горючі будівельні відходи щодня не прибираються з місць виконання робіт;
- п. 8.1 ДБН В.1.1-7:2016; п. 15.1.3 ДБН Б.2.2-12:2018 - Об`єкт не забезпечений належним протипожежним захистом - розташований за межами радіусів обслуговування існуючих пожежних депо;
- п. 8.1 ДБН В.1.1-7:2016; п. 15.1.3, п. 15.3.12, табл. 15.12 ДБН Б.2.2-12:2018 - Об`єкт не забезпечений належним протипожежним захистом - розташований за межами радіусів обслуговування існуючих пожежних депо, забезпечених спеціальною технікою, придатною для рятування людей з верхніх поверхів об`єкта;
- Абзац 6, пункту 1.1 глави 1 розділу VII - Допускається проведення вогневих робіт та тимчасових місцях без вжиття заходів, які виключають можливість виникнення пожежі.
Виявлення вказаних порушень відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, стало підставою для звернення позивача до суду з вимогами про застосування заходів реагування у сфері господарської діяльності у вигляді зупинення експлуатації вказаного об`єкта, з приводу чого суд зазначає таке.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі-Закон №877).
Частиною першою статті 1 Закону №877 встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини шостої статті 7 Закону №877 за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, регулюються Кодексом цивільного захисту України №5403 від 02.10.2012.
Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону (ст. 66 КЦЗ України).
Згідно з частиною першою статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України закріплено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що Кодексом цивільного захисту України передбачено наявність загрози життю та здоров`ю людей внаслідок порушення суб`єктом господарювання вимог законодавства з питань техногенної, пожежної безпеки, в якості підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Суд звертає увагу, що визначення поняття порушення, яке створює загрозу життю та/або здоров`ю людей, є оціночним. Водночас, на переконання суду, всі порушення протипожежних норм в тій чи іншій мірі створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Як зазначено вище, в акті від 28.01.2020 №62 встановлено двадцять чотири окремі порушення відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної і пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Відповідно до ч. 5 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України обов`язок із забезпечення пожежної безпеки під час проектування та забудови населених пунктів, будівництва будівель і споруд покладається на органи архітектури, замовників, забудовників, проектні та будівельні організації.
Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Стосовно виявлених під час перевірки порушень, суд зазначає таке.
Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 (далі - Правила №1417), ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об`єкт).
Ці Правила є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Згідно з пп.4 п.2.1 глави 2 Розділу V Правил №1417 зовнішній протипожежний водопровід повинен відповідати таким вимогам: для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу власнику мережі водопостачання або іншій відповідальній особі, визначеній у відповідному договорі згідно з вимогами чинного законодавства, необхідно 1 раз на рік проводити випробування на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу.
Стосовно встановленого порушення пп. 4 п. 2.1 глави 2 розділу V Правил №1417- не проведено випробування мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу на тиск та витрату води з оформленням акта. Позивачем зазначено, що невиконання даного порушення може призвести до дефіциту нормованого забезпечення води яка потрібна для локалізації або ліквідації пожежі що у свою чергу може призвести до розповсюдження пожежі в разі її виникнення.
Відповідачем акт перевірки пожежного гідранта із зазначенням тиску та витрату води не надано.
Відповідно до п. 1.1 Державних будівельних норм В. 1.1.-7:2016 «Пожежна безпека об`єктів будівництва» ці будівельні норми встановлюють загальні вимоги пожежної безпеки до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, що спрямовані на обмеження поширення пожежі між будинками, обмеження поширення пожежі в будинках, забезпечення безпечної евакуації людей, забезпечення гасіння пожежі та проведення рятування людей, під час пожежі, застосування систем протипожежного захисту.
П. 8.15 ДБН В. 1.1.-7:2016 визначає необхідність обладнання будинків та територій населених пунктів, підприємств, установ, закладів, організацій протипожежним водопостачанням (протипожежним водопроводом, резервуарами, водоймами тощо) для зовнішнього пожежогасіння, а також вимоги до їх проектування та улаштування, визначаються ДБН В. 2.5-74:2013.
Відповідно до п. 12.16 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання зовнішні мережі та споруди» пожежні гідранти слід передбачати уздовж вулиць та автомобільних доріг на відстані не більше ніж 2,5 м від краю проїзної частини, але не ближче ніж 5 м від стін будівель. Відповідно до технічних умов та містобудівної документації допускається розташовувати гідранти на проїзній частині. Встановлення гідрантів на відгалуженні (тобто відхиленні або віднесенні осі гідранта від вертикальної осі траси) не допускається.
Розміщення пожежних гідрантів на водопровідній мережі для зовнішнього пожежогасіння будьякої будівлі, споруди або її частини, що обслуговуються даною мережею, за умови прокладання рукавних ліній довжиною, не більшою ніж зазначено в
13.3.4 по дорогах із твердим покриттям, повинно забезпечуватись:
-від одного гідранта - при витраті води до15 л/с включно;
-не менше ніж від двох гідрантів - при витраті води на зовнішнє пожежогасіння більше 15 л/с. Відстань між гідрантами слід визначати розрахунком, який повинен враховувати сумарну витрату води на пожежогасіння та пропускну здатність встановлюваного типу гідрантів.
Стосовно встановленого порушення п. 8.15 ДБН В.1.1-7:2016; п. 12.16 ДБН В.2.5-74:2013, а саме, пожежний гідрант біля будинку Г14 влаштований на відгалуженні від мережі водопроводу - позивачем зазначено, що в разі пожежі такий пожежний гідрант може не видати нормований тиск води для забезпечення пожежі що у свою чергу ускладнює її гасіння.
Відповідачем проект на переобладнання та акт виконаних робіт щодо переобладнання мережі зовнішнього протипожежного водопроводу відповідно до норм не надано.
Згідно з пп.2 п.2.1 глави 2 Розділу V Правил №1417 зовнішній протипожежний водопровід повинен відповідати таким вимогам: пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями.
Перевіркою встановлено, що пожежний гідрант біля будинку Г14 не забезпечує безперешкодний забір води пожежними автомобілями. Доказів усунення вказаного порушення відповідачем не надано.
Відповідно до пп.9 п.2.1 глави 2 Розділу V Правил №1417 біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм повинні бути встановлені покажчики (об`ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева); для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми.
Згідно з п. 9 розділу ІІ Правил №1417 застосування у будівництві й на виробництві матеріалів та речовин, на які відсутні показники щодо пожежної небезпеки, забороняється. Відповідно до п. 5.5 ДБН В.1.1-7:2016 при впровадженнi в практику будiвництва будинкiв з конструктивними системами, для яких неможливо визначити ступiнь вогнестiйкостi рiшення щодо вiднесення їx до певного ступеня вогнестiйкостi, слiд приймати за результатами оцiнювання вогнестiйкостi конструктивної системи будинку в цiлому або частини такої конструктивної системи. Оцiнювання вогнестiйкостi може бути проведено розрахунковими та експериментальними методами за стандартами, якi вiдповiдають европейським вимогам з проектування, або за методиками, розробленими з урахуванням вимог додатка В цих норм або шляхом натурних вогневих випробувань фрагментiв будинку або будинку в цiлому за ДСТУ Б В.1.1-18.
Стосовно встановленого порушення п. 9 розділу ІІ Правил №1417; п. 5.5 ДБН В.1.1-7:2016 не підтверджено класи вогнестійкості монолітних залізобетонних конструкцій (колони, перекриття, сходові марші, площадки). Невиконання даного порушення унеможливлює встановлення межі вогнестійкості монолітно-залізобетонних конструкцій, відповідність їх нормам. Невідповідність нормам може призвести до завалу будинку в разі дії вогню на несучі монолітно-залізобетонні конструкції.
Відповідачем протоколи випробування монолітних залізобетонних конструкцій (колони, перекриття, сходові марші, площадки) секцій будинку не надано.
За приписами п. 7.3.13, 7.3.14 ДБН В. 1.1.-7:2016 ширина у просвiтi сходового маршу повинна бути не менша за нормовану (розрахункову) ширину евакуацiйного виходу (дверей) на сходову клiтку з поверху, на якому перебувае: найбiльша кiлькiсть людей. При цьому ширина сходового маршу не повинна бути меншою за 1,0 м, крiм випадкiв, обумовлених у НД. Примiтка. Ширина сходового маршу у просвiтi визначається як вiдстань мiж стiною та його огорожею або мiж його огорожами. Така ширина не повинна перевищувати довжину проступiв сходового маршу; ширина сходових площадок повинна бути не меншою за ширину маршу, а перед входами до лiфтiв з розтульними дверима - не меншою за суму ширини маршу та половину ширини дверей лiфта (але не менше нiж 1,6 м). Промiжнi площадки у прямому сходовому маршi повиннi мати ширину не менше нiж 1 м.
Стосовно встановленого порушення п. 7.3.13 ДБН В.1.1-7:2016; п. 5.8 ДБН В.2.2-15:2019, а саме, сходові марші будинків А13, Г14 влаштовані шириною менше ніж 1,2 м. Дане порушення може призвести до тисняви мешканців житлового будинку під час евакуації вразі пожежі, що може призвести до летальних наслідків під час проведення евакуаційних заходів.
Відповідачем підтверджуючі матеріали щодо усунення даного порушення не надано, документально усунення порушення не підтверджено.
Відповідно до п.7.2.7 ДБН В. 1.1.-7:2016 висота та ширина у просвiтi евакуацiйних виходiв (дверей) для будинкiв рiзного призначення встановлюстъся вiдповiдними НД. При цьому висота цих виходiв повинна бути не менша за 2,0 м, а ширина - 0,8 м. У разi влаштування на шляхах евакуації двостулкових дверей ширина у просвiтi одного з полотен повинна бути не менша нiж 0,8 м, крiм випадкiв, обумовлених у НД. Ширина зовнiшнiх дверей сходових клiток i дверей, що ведуть зi сходових клiток до вестибюля, а також з вестибюля назовнi, повинна бути не менша за нормовану (розрахункову) ширину сходових маршiв, але не менша за ширину маршiв, встановлену в 7.3.13 цих Норм
Стосовно встановленого порушення п. 7.2.7 ДБН В.1.1-7:2016, саме, двері виходів з поверхів на переходи та входу до сходових кліток будинку А13 влаштовані з шириною полотен менше ніж 0,8 м. Нехтування даного порушення може призвести до тисняви мешканців житлового будинку під час евакуації вразі пожежі, що може призвести до летальних наслідків під час проведення евакуаційних заходів.
Пристроями для самозачинення та ущiльненнями в притулах повиннi бути обладнанi дверi виходiв: а) до сходових клiток ycix типiв, у тому числi дверi зовнішньої зони сходової клiтки типу Н1, сходiв типу С1, вестибюля (фойе, холу), а також до примiщення, в якому розташованi сходи типу С2; б) з примiщень безпосередньо на сходовi клiтки, у вестибюль (фойе, хол), крiм випадкiв, обумовлених у НД (п. 7.2.11 ДБН В. 1.1.-7:2016 ).
Стосовно встановленого порушення п. 7.2.11 ДБН В.1.1-7:2016, а саме, двері повітряної зони сходової клітки Н1 будинку А13 не обладнані пристроями для самозачинення та ущільненням в притулах (далі-пристрої). Позивачем зазначено, що у разі пожежі відсутності пристроїв може призвести до задимлення сходових кліток призначених для евакуації людей з поверхів будівлі, що у свою чергу може призвести до летальних наслідків.
Відповідачем підтверджуючі матеріали, а саме та акти виконаних робіт щодо встановлення пристроїв не надано.
На пiдлозi по шляху евакуації не допускаеться влаштовувати перепади висот i виступи, за винятком: а) перепаду висот, на я кому влаштовано пандус з ухилом не бiльше нiж 1 :6; б) перепаду висот понад 0,45 м, на якому влаштованi сходи, що мають не менше трьох схiдцiв i огорожу з поручнями; в) порогiв, якi влаштовуються в евакуацiйних виходах i мають висоту не бiльше нiж 0,05 м (п. 7.3.8 ДБН В. 1.1.-7:2016).
Стосовно встановленого порушення п. 7.3.8 ДБН В.1.1-7:2016 на шляхах евакуації з приміщення консьєржа у будинках А13, Г14 влаштовано сходи, які мають менше трьох східців. Позивачем зазначено, нехтування даного порушення може призвести до падіння та тисняви мешканців житлового будинку під час евакуації вразі пожежі, що може призвести до травмування та летальних наслідків під час проведення евакуаційних заходів населення.
Відповідачем підтверджуючі матеріали, а саме та акти виконаних робіт щодо встановлення 3-ї сходинки не надано.
Відповідно до п. 7.2.4 ДБН В. 1.1.-7:2016, п.8.10, п.8.13 В.2.2 - 15:2019 із будинку, з кожного поверху, протипожежного вiдсiку, примiщення, а також з частини поверху, вiдокремленої суцiльними стiнами (перегородками), слiд передбачати не менше двох евакуацiйних виходiв по самостiйних (окремих) шляхах евакуацй, якi ведуть назовнi, крiм випадкiв, обумовлених у НД. Допускається передбачати один евакуацiйний вихiд iз: а) примiщення з одночасним перебуванням не бiльше нiж 50 людей, якщо вiдстань вiд найвщдапенлцот точки пiдлоги до зазначеного виходу не перевищуе 25 м; 6) примiщення площею не бiльше нiж 300 м2, розташоване у цокольному, пiдвальному, пiдземному поверхах, якщо кiлькiсть людей, якi постiйно перебувають у ньому, не перевищуе 5 осiб. При кiлькостi людей вiд 6 до 15 слiд передбачати додатковий вихiд через люк з розмiрами не менше нiж 0,6 м х 0,8 м з вертикальними металевими сходами (скобами) або через вiкно з розмiрами не менше нiж 0,75 м х 1,5 м таз пристосуванням для виходу по металевих сходах (скобах). Зазначенi металевi сходи (скоби) повиннi мати такi параметри: ширина - не менше нiж 0,45 м, вiдстань мiж схiдцями по вертикалi - не бiльше нiж 0,3 м, нижня сходинка на висотi не бiльше нiж 0,5 м вiд рiвня пiдлоги або нижньо) поверхнi приямка, вiдстань вiд сходiв до стiни, до яког вони крiпляться, - не менше нiж 0,3 м; в) цокольного, пiдвального, пiдземного поверхiв площею не бiльше нiж 300 м2 та призначених для одночасного перебування не бiльше нiж 5 людей. При кiлькостi людей вiд 6 до 15 з поверху повинен передбачатися додатковий вихiд вiдповiдно до пiдпункту 6) цього пункту.
Стосовно встановленого порушення п. 7.2.4 ДБН В.1.1-7:2016; п. 8.10, п. 8.13 ДБН В.2.2-15:2019, а саме глухі простінки балконів будинків А13, Г14 влаштовані шириною менше ніж 1,2 м між торцем площадки та прорізом. Позивачем зазначено, що у житлових будинках з умовною вище 26,5 м. при загальній площі квартир на поверсі менше 500м. кв., квартири можуть мати вихід в одну сходову клітку типу Н1. При цьому для усіх квартир і приміщень загального користування розташованих на 3-му поверсі і вище слід передбачати 2-й евакуаційний вихід згідно 8.10, а саме, при новому будівництві вихід з квартири на балкон, лоджію суцільним (без прорізів) простінком завширшки не менше 1,2 м. між торцем балкона (лоджії) та прорізом, який виходить на балкон (лоджію), або не менше 1,6 м між прорізами. Ширина балкона (лоджії) повинна становити 1,2 м. Нехтування даного порушення може призвести до загибелі та травмуванню людей так як у разі виникнення пожежі мешканцям квартир не буде де сховатись від вогню і диму до приїзду пожежно-рятувальних підрозділів.
Відповідачем підтверджуючі матеріали, а саме, зміни до проекту щодо усунення даних порушень та акти виконаних робіт щодо усунення даного порушення не надано.
Відповідно до п. 1.6 глави 1 Розділу ІV Правил №1417 з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.
Місця з`єднання жил проводів і кабелів, а також з`єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів.
Стосовно встановленого порушення п.1.6, глава 1, розділ ІV Правил №1417, а саме, з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів електроламп освітлення, розподільчих коробок в приміщеннях тимчасових, мобільних споруда не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. Позивачем зазначено, що нехтування даного порушення може призвести до виникнення короткого замкнення з послідуючим горінням, що може призвести до виникнення пожежі, яка веде до загрози життю та здоров`ю людей.
Відповідачем підтверджуючі матеріали, акти виконаних робіт щодо усунення даного порушення не надано.
Відповідно до п.6.31 ДБН В.1.1-7:2016 у будинках 1 - 111 ступенiв вогнестiйкостi огороджувальнi конструкцi'i лiфтових шахт (крiм наведених у 6.43, 7.3.23, 8.17 цих Норм), шахт вантажних пiдйомникiв i примiщень машинних вiддiлень лiфтiв, вентиляцiйних камер, електрощитових, а також каналiв, шахт, нiш для прокладання комунiкацiй повиннi вiдповiдати вимогам, встановленим до протипожежних перегородок 1-го типу та перекриттiв 3-го типу, у будинках iнших ступенiв вогнестiйкостi (крiм будинкiв V ступеня вогнестiйкостi) - протипожежних перегородок 2-го типу та перекриттiв 4-го типу, крiм випадкiв, обумовлених у НД.
Стосовно встановленого порушення п. 6.31, табл. 2 ДБН В.1.1-7:2016, а саме, в прорізі протипожежних перегородок електрощитової будинку Г14 не влаштовано протипожежні двері 2-го типу. Позивачем зазначено, що у будинках І-ІІІ ступенів вогнестійкості огороджувальні конструкції електрощитових, повинні відповідати вимогам протипожежних перегородок 2-го типу. Нехтуванння даного порушення може призвести до розповсюдження пожежі з найбільш вірогідних місць виникнення пожеж (електрощитової).
Так, Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у постанові від 26.03.2020 по справі № 320/1539/19 зазначив: «Відповідно до пункту 3.1 ДСТУ Б В.2.6-77:2009, двері протипожежні - це конструкція, яка складається з металевої коробки, дверного полотна (полотен), що має дві металеві поверхні, між якими розташовані теплоізолювальні шари матеріалів і ребра жорсткості, дверних приладів, у тому числі пристрою самозачинення, елементів кріплення і призначена для заповнення прорізів у протипожежних перешкодах із метою запобігання розвитку пожежі до прилеглого приміщення протягом унормованого проміжку часу. Також необхідно зауважити, що вищевказані елементи повинні мати сертифікат відповідності з зазначенням межі вогнестійкості. Беручи до уваги вищевикладене, звичайні металеві двері котрими відокремлено приміщення різного призначення на об`єкті не можуть вважатись протипожежними, тому що не здатні забезпечити необхідну межу вогнестійкості, та стримати подальше розповсюдження вогню у разі пожежі».
Недодержання суб`єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.
Відповідно до абзацу 6, пункту 1.1 глави 1 розділу VII Правил №1417 під час підготовки до проведення вогневих робіт необхідно дотримуватися таких загальних вимог: проведення вогневих робіт на постійних та тимчасових місцях дозволяється лише після вжиття заходів, які виключають можливість виникнення пожежі: очищення робочого місця від горючих матеріалів, захисту горючих конструкцій, забезпечення первинними засобами пожежогасіння (вогнегасником, ящиком з піском та лопатою). Вид (тип) та кількість первинних засобів пожежогасіння, якими повинно бути забезпечене місце робіт, визначаються з урахуванням вимог щодо оснащення об`єктів первинними засобами пожежогасіння (глава 3 розділу V цих Правил) і вказуються в наряді-допуску на виконання тимчасових вогневих робіт.
Стосовно встановленого порушення абзац 6, пункту 1.1 глави 1 розділу VII Правил №1417 , а саме, допускається проведення вогневих робіт на тимчасових місцях без вжиття заходів, які виключають можливість виникнення пожежі. Позивачем зазначено, що після закінчення вогневих робіт виконавець зобов`язаний ретельно оглянути місце їх проведення, за наявності горючих конструкцій полити їх водою, усунути можливі причини виникнення пожежі, посадова особа, відповідальна за пожежну безпеку місць, де проводилися вогневі роботи, повинна забезпечити перевірку місця проведення цих робіт упродовж двох годин після їх закінчення. Про приведення місця вогневих робіт у пожежобезпечний стан виконавець та відповідальна за пожежну безпеку посадова особа роблять відповідні позначки у наряді-допуску на виконання тимчасових вогневих робіт. Нехтування даного порушення призвело до пожежі з вибухом газового балону на даху житлового будинку, що будується яка сталася 23.01.2020 року, що поставило під загрозу життя та здоров`я людей.
Відповідачем підтверджуючі матеріали, щодо усунення даного порушення не надано.
Згідно з п. 8.1 ДБН В.1.1-7:2016 гасiння можливої пожежi та проведення рятування людей на пожежi у будинках повиннi забезпечуватися такими конструктивними, об`ємно-планувальними рiшеннями та iнженерно-технiчними заходами: - улаштуванням окремих про`їздiв i пiд`їзних шляхiв для пожежних машин або сумiщених з функцiональними про`їздами та пiд`їздами; - улаштуванням зовнiшнiх пожежних драбин, пожежних лiфтiв, забезпеченням iнших способiв доступу пожежно-рятувальних пiдроздiлiв та транспортування їx пожежно-технiчного оснащення, пожежного обладнання на поверхи, покрiвлю будинку; - улаштуванням протипожежного водопостачання (для зовнiшнього та внутрiшнього пожежогасiння); - забезпеченням протидимного захисту шляхiв прямування пожежно-рятувальних пiдроздiлiв всерединi будинку та обладнанням сходових клiток засобами зв`язку для використання їx цими пiдроздiлами; - обладнанням будинку iндивiдуальними i колективними засобами захисту та рятування людей; - улаштуванням у будинках опорних пожежних пунктiв; - розмiщенням на територiї населеного пункту або пiдприємства пожежно-рятувальних пiдроздiлiв з необхiдною чисельнiстю особового складу та оснащених протипожежною технiкою, що вiдповiдає умовам гасiння пожежi на об`єктах, розташованих у paдiyci їx виїзду.
Відповідно до п. 15.1.3, 15.3.12 ДБН Б.2.2-12:2018 пожежно-рятувальні підрозділи (частини) розміщуються: - із розрахунку району виїзду пожежно-рятувального підрозділу не більше ніж 3 км у функціональних зонах населених пунктів згідно вимог розділу 5, по дорогах загального користування для міст та селищ; - 2 км - для підприємств з виробництвами категорій А, Б, В, що займають більше 50 % всієї площі забудови; - 4 км - для підприємств з виробництвами категорій А, Б, В, що займають менше ніж 50 % площі забудови, а також підприємств з виробництвами категорій Г та Д або із розрахунку прибуття пожежно-рятувальних підрозділів до місця виклику за час, що не перевищує: для території міст та селищ міського типу - 10 хвилин; для сільських населених пунктів та за межами населених пунктів - 20 хвилин. Мінімальну кількість спеціальних пожежних машин слід приймати відповідно до вимог, але не менше ніж визначені у табл.15.12.
Під час перевірки встановлено, що об`єкт не забезпечений належним протипожежним захистом - розташований за межами радіусів обслуговування існуючих пожежних депо відповідно до п П. 8.1 ДБН В.1.1-7:2016, п. 15.1.3, п. 15.3.12 таб. 15.12 ДБН Б.2.2-12:2018. Відповідач повідомляє що, Відповідно до п.15.1.3 ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» пожежно-рятувальні підрозділи (частини) розміщуються із розрахунку району виїзду пожежно-рятувального підрозділу не більше ніж 3 км. У функціональних зонах населених пунктів згідно з вимогами розділу 5 по дорогах загального користування для міст та селищ. Відстань від об`єкту по вул. Ватутіна в м. Вишневе, який перевірявся, до пожежного депо, розташованого по вул. Київській, 2 в м. Вишневе, по дорогах загального користування складає 2,9 км., що відповідає вищенаведеному нормативному значенню (розрахунок відповідача проведений за допомогою Гугл та Яндекс карт).
Район виїзду пожежно-рятувального підрозділу (далі-ПРП) визначена розрахунком зона відповідальності пожежно-рятувального підрозділу, на якій ним здійснюється реагування на небезпечні події (пожежі). Під час визначення дислокації ПРП у населеному пункті необхідно враховувати наявність залізничних переїздів. Район виїзду ПРП у населеному пункті обмежують залізничними коліями, обладнаними переїздами І, ІІ, ІІІ категорії (ДСТУ 8767:2018). Відповідно до генерального плану м. Вишневе на шляху слідування пожежно-рятувальних підрозділів у разі виникнення надзвичайної ситуації (пожежі) знаходить переїзд ІІ-ї категорії який не може бути використаний як маршрут слідування ПРП у зв`язку із його навантаженням.
Так як даний переїзд не може бути використаний, найближчий шлях слідування ПРП становить більше ніж 3 км. Що у свою чергу впливає на оперативне реагування ліквідації надзвичайної ситуації та проведення рятувальних робіт мешканців даних житлових будинків, що може призвести до загибелі людей.
Відповідач повідомляє, що Відстань від об`єкту по вул. Ватутіна в м. Вишневе, який перевірявся, до пожежного депо, розташованого по вул. Київській, 2 в м. Вишневе, по дорогах загального користування складає 2,9 км., що відповідає вищенаведеному нормативному значенню. Однак, при таких розрахунках та відповідно до п. 15.1.3, примітка 2 ДБН Б.2.2-12:2018 вказано що, за наявності на майданчику підприємства будівель і споруд ІІІ, ІІІ, IV, V ступенів вогнестійкості з площею забудови, що становить більше 50% площі забудови підприємства, довжину шляху необхідно зменшувати на 40%.
Відповідно до ст. 62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку.
Згідно з п. 8.16 ДБН В. 1.1.-7:2016 необхiднiсть обладнання будинкiв рiзного призначення протипожежним водопостачанням для внутрiшнього пожежогасiння, а також вимоги до його проектування та улаштування визначаються ДБН 8.2.5-64 та iншими НД.
За приписами п. 24.2 ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація» монтаж внутрішніх систем холодного і гарячого водопостачання, каналізації та водостоків слід виконувати при будівельній готовності об`єкта (захватки) в об`ємі: а) для промислових будівель, споруд - вся будівля, споруда при об`ємі до 5000 м3 і частина будівлі, споруди при об`ємі більше ніж 5000 м3 , яка включає окреме виробниче приміщення, цех, прогін тощо або комплекс, устаткування (в тому числі внутрішні водостоки); б) для житлових і громадських будинків, будівель, споруд до п`яти поверхів - окремі будинки, будівлі, споруди, одна або декілька секцій; більше ніж п`ять поверхів - п`ять поверхів однієї або декількох секцій. За обґрунтування проектом монтажних робіт допускається метод "суміщеного монтажу". Внутрішній протипожежний водопровід необхідно монтувати одночасно із зведенням об`єкта, а вводити його в дію - до початку опоряджувальних робіт.
Під час перевірки встановлено, що не виконується монтаж зовнішніх пожежних драбин та огородження на дахах будинків, одразу після монтажу несучих конструкцій, доказів протилежного відповідачем не надано.
Згідно з п. 5.5 ДБН В. 1.1.-7:2016 при впровадженнi в практику будiвництва будинкiв з конструктивними системами, для яких неможливо визначити ступiнь вогнестiйкостi рiшення щодо вiднесення їix до певного ступеня вогнестiйкостi, слiд приймати за результатами оцiнювання вогнестiйкостi конструктивної системи будинку в цiлому або частини такої конструктивної системи. Оцiнювання вогнестiйкостi може бути проведено розрахунковими та експериментальними методами за стандартами, якi вiдповiдають европейським вимогам з проектування, або за методиками, розробленими з урахуванням вимог додатка В цих норм або шляхом натурних вогневих випробувань фрагментiв будинку або будинку в цiлому за ДСТУ Б В.1.1-18.
П. 8.15 ДБН В. 1.1.-7:2016 визначає необхідність обладнання будинків та територій населених пунктів, підприємств, установ, закладів, організацій протипожежним водопостачанням (протипожежним водопроводом, резервуарами, водоймами тощо) для зовнішнього пожежогасіння, а також вимоги до їх проектування та улаштування, визначаються ДБН В. 2.5-74:2013.
Згідно з п. 1.28 глави 1 Розділу ІV Правил №1417 забороняється використання в пожежонебезпечних зонах світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків), а також з відбивачами і розсіювачами, виготовленими з горючих матеріалів.
Згідно вимог п. 4.19 глави 4 Розділу VII Правил №1417 передбачені проектом зовнішні пожежні сходи й огорожі на дахах будинків, що зводяться, повинні встановлюватися одразу ж після монтажу несучих конструкцій; до початку монтажу плит покриття з полімерними утеплювачами, укладання полімерних утеплювачів на покриття, виконання робіт з улаштування покрівель повинні бути виконані всі передбачені проектом виходи на покриття будинків (зі сходових кліток, зовнішніми сходами), його обгородження.
Відповідно до п. п. 4.13, 4.26 глави 4 Розділу VII Правил №1417 у будинках, що споруджуються, дозволяється розташовувати адміністративно-побутові приміщення будівельних організацій, тимчасові комори для зберігання негорючих речовин і матеріалів та майстерні з їх переробки; на місцях виконання робіт кількість утеплювачів та покрівельних рулонних матеріалів не повинна перевищувати змінної потреби. Утеплювач з матеріалів груп горючості Г3, Г4 необхідно зберігати за межами будинку, що зводиться, в окремо розташованій споруді чи на спеціальному майданчику на відстані не менше 18 м.
Відповідно до вимог п. 4.48 глави 4 Розділу VII Правил №1417 будинки та споруди, які зводяться та реконструюються, повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння з розрахунку: на 200 м 2 площі підлоги - один вогнегасник (якщо площа поверху менша за 200 м 2 - два вогнегасники на поверх), бочка з водою, ящик з піском; на кожні 20 м довжини риштовання (на поверхах) - один вогнегасник (але не менше двох на поверсі), а на кожні 100 м довжини риштовання - бочка з водою; на 200 м 2 площі покриття з утеплювачем та покрівлями з горючих матеріалів груп горючості Г3, Г4 - один вогнегасник, бочка з водою, ящик з піском; на кожну люльку агрегату для будівництва градирень - по два вогнегасники; у місці встановлення теплогенераторів, калориферів - два вогнегасники та ящик з піском на кожен агрегат.
Згідно з п. 4.9, п.4.10, 4.15 глави 4 Розділу VII Правил №1417 на території будівництва площею 5 га та більше має бути не менше двох в`їздів з протилежних боків майданчика. Дороги повинні мати покриття, придатне для проїзду пожежних автомашин будь-якої пори року. Ворота для в`їзду мають бути не менше 4,5 м завширшки. Біля в`їздів на будмайданчик необхідно встановлювати (вивішувати) плани з нанесеними на них будинками та спорудами, що будуються, а також допоміжними будинками і спорудами, в`їздами, під`їздами, вододжерелами, засобами пожежогасіння та зв`язку; до всіх споруд, що будуються, та допоміжних споруд, у тому числі тимчасових, місць відкритого зберігання будівельних матеріалів, конструкцій та устаткування має бути забезпечений вільний під`їзд. Улаштування під`їздів та доріг до будівель, що зводяться, необхідно завершити до початку основних будівельних робіт. Уздовж будівель понад 18 м завширшки проїзди повинні бути з двох поздовжніх боків, а понад 100 м завширшки - з усіх боків будови. Відстань від краю проїжджої частини до стін будівель та споруд не повинна перевищувати 25 м; горючі будівельні відходи необхідно щодня прибирати з місць виконання робіт та з території будівництва у спеціально відведені місця.
В порушення вказаних норм відповідачем не виконується монтаж зовнішніх пожежних драбин та огородження на дахах будинків, одразу після монтажу несучих конструкцій; допускається зберігання горючих будівельних матеріалів (утеплювачів) у будинках, що споруджуються; будинки що споруджуються, не забезпечені первинними засобами пожежогасіння; біля в`їзду на будівельний майданчик не вивішено план з нанесеними на ньому будинками, що будуються, допоміжними будинками і спорудами, в`їздами, під`їздами, водо джерелами, засобами пожежогасіння та зв`язку; допускається використання в приміщеннях тимчасових, мобільних споруд світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків); з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів електроламп освітлення, розподільчих коробок в приміщеннях тимчасових, мобільних споруда не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів; не забезпечено вільний під`їзд до споруд, що будуються, та допоміжних споруд, у тому числі тимчасових, місць відкритого зберігання будівельних матеріалів, конструкцій та устаткування.
На час розгляду справи Відповідачем не усунуто порушення норм техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`я людей в повному обсязі. Так, відповідачем надано до матеіралів справи засвідчену копію Акта первірки технічного стану протипожежного водопостачання на обєкті ТОВ "Управління комфортом" в районі виїзду 34-ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області (м.Вишневе), складеного 28 січня 2020 року; копія плану поверху та переріз по секції Г-14; копію документів про якість виданих АТ "Дарницький завод ЗБК" №1974 та 1104; засвідчену копію визачення класу вогнестійкості залізобетонних конструкцій житлових будинків А13, Г14 із додатками; засвідчену копію кваліфікаційного сертифіката інженера-проектувальника); засвідчену копію замовлення №ML20969 та №ML20968 від 31.01.2020; засвідчену копію наказу про призначення відповідальних за виконання вимог пожежної безпеки№1/ПБ -20 від 31.01.2020; засвідчену копію ліцензії на здійснення господарської діяльності з будівництва об`єктів IV і V категорії складності від 24.02.2016, реєстарційний запис №2013024832; засвідчену копію Акта перевірки джерел зовнішнього протипожежного водопостачання від 26.05.2020.
Однак, з наданих Відповідачем до відзиву фото не можливо становити факт виконання порушення, адже факт виконання порушень зазначеного характеру можливо встановити лише з виїздом на об`єкт перевірки, тобто після проведення позапланового заходу Позивачем.
Так, Відповідач звернувся до Головного управління з заявою про проведення позапланової перевірки. Головним управлінням було надано відповідь, що здійснити позаплановий захід позивач зможе після закінчення дії карантину спалаху епідемії коронавірусу COVID - 19 в світі, за повторним зверненням відповідача.
Під час судового засідання Позивачем було зазначено, що у зв`язку з послабленням карантинних заходів, Позивачем може провести позаплановий захід державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності у разі звернення Відповідача з заявою про проведення позапланової перевірки.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланового заходу є заява суб`єкта господарювання, отже встановити виконання Відповідачем порушень вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки зазначених в акті планової перевірки від 28.01.2020 № 62 Позивач матиме можливість лише після позапланової перевірки.
Наведене також підтверджується постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 по справі № 640/4508/19 в якій зазначено: «Ураховуючи те, що ГУ ДСНС України у м. Києві є спеціальним органом, який здійснює контроль за додержанням суб`єктами господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що належним доказом усунення зафіксованих в акті перевірки від 25.06.2019 № 144 порушень є результати повторної перевірки».
Окрім того, на вказаному об`єкті вже була пожежа доказом чого є акт про пожежу від 23.01.2020, про що не заперечує Відповідач.
Так, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 11.12.2019 по справі 320/7019/18 зазначає «Доводи скаржника про те, що ним частково усунуто виявлені позивачем у ході перевірки порушення, колегія суддів відхиляє, оскільки, як правильно встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, повного усунення всіх виявлених порушень відповідачем не здійснено і кожне з порушень, що залишилися (зазначені вище), є небезпечним для життя і здоров`я людей.
При цьому, судом апеляційної інстанції правильно зазначено, що існування (не усунення відповідачем) хоча б одного з порушень, встановлених позивачем, які загрожують життю та здоров`ю людей, вже є самостійною достатньою правовою підставою для застосування до нього заходів реагування у вигляді, зокрема, повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та приміщень ТОВ «Укрполімерконструкція»».
Аналогічний правовий підхід застосовано Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 по справі № 823/589/16.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ст. 27 Конституції України, обов`язок держави - захищати життя людини.
Таким чином, характер суспільної небезпечності встановленого під час перевірки відповідача порушення, а також наявність безпосередньої та реальної загрози життю та/або здоров`ю людей є обґрунтованими та беззаперечними.
На підставі викладеного, враховуючи, що відповідач не усунув всіх порушень, які виявлені в ході проведення перевірки, і те порушення, яке на теперішній час продовжує існувати, створює загрозу життю та здоров`ю людей, суд дійшов висновку про необхідність застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи Товариства з обмеженою відповідальністю "Вишневе будівництво та інжиніринг", а саме: проведення будівельно-монтажних робіт з будівництва житлових будинків (секції А13, Г14) та експлуатацію тимчасових, мобільних споруд будівельного містечка за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Ватутіна, шляхом зобов`язання відповідача повністю зупинити проведення будівельно-монтажних робіт та експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 28.01.2020 № 62.
При цьому, суд враховує, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого безпосередньо залежить від факту усунення відповідачем виявлених порушень. Крім того, застосований до Відповідача захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідні витрат, пов`язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, позивачем понесені не були, судові витрати у вигляді судового збору стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Застосувати захід реагування у вигляді повного зупинення роботи Товариства з обмеженою відповідальністю "Вишневе будівництво та інжиніринг", а саме: проведення будівельно-монтажних робіт з будівництва житлових будинків (секції А13, Г14) та експлуатацію тимчасових, мобільних споруд будівельного містечка за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Ватутіна, шляхом зобов`язання відповідача повністю зупинити проведення будівельно-монтажних робіт та експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 28.01.2020 № 62.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.