
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
17 серпня 2020 року Справа № 160/2900/20 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Златін Станіслав Вікторович, перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захиста населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною, -
ВСТАНОВИВ:
09.01.2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районі м Кривий Ріг ради, яка виявилася в не підкорені ч 1 ст 11 Міжнародного пакту про економічні соціальні і культурні права держави ст 1 України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", ст 33.46.48.71 Конституції України та притягти до адміністративної відповідальності згідно п.1 ч1 ст 20. 249 ч 1 ст 286 КАС України, ст 60 Конституції України
- зобов язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчего комітету Тернівської районної у м Кривий Ріг ради протягом 5-ти днів індивідуальним актом вжити заходи для забезпечення для мене рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму та захисті свободи пересування вільного вибору місця проживання чим забезпечити належний разрахунок субсідії на комунальні послуїи згідно від 11 05.18р.;
- захистити мої права на одержання допомоги і забезпечення рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму відповідно ст 3,33.46 48 Конституції України шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчего комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради індивідуальним актом визначити фактичне місце мого м за адресою АДРЕСА_1 за якою я надаю соціальні послуги інваліду для складання і надання довідки про складу сім`ї;
- захистити інтереси пов`язані з рівнем життя не нижчий від прожиткового мінімуму свободою пересування, вільним вибором міс проживання зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт вимоги яких Управління праці та соціального захисту населення виконавчего комітету Тернівської районної у м Кривий Ріг ради порушело згідно ст 249 КАС України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 березня 2020 року позовну заяву залишено без руху.
Позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом:
- надати належним чином завірену копію заяви для відповідача від 11.05.18р., копію листа Координаційного центру з надання правової допомоги від 17.09.2018 року № 1459/С-17983-34-18/11, довідку Тернівського УПСЗН від 03.02.2020 року № 1133, лист Директора КУ "Будинок нічного перебування" КМР від 18.04.2018 року № 248 для відповідача;
- документ, що підтверджує сплату судового збору за позов немайнового характеру у розмірі 840,80 грн. за реквізитами, які вказані у позовній заяві;
- інформацію про наявність у позивача або у іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви.
14.08.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про відкриття провадження по справі після усунення недоліків до якої додано незавірену копію заяви від 18.03.2020 р.
Проте, позивачем не було надано доказів сплати судового збору, однак, в даній заяві просить звільнити його від сплати судового збору, також, не надано засвідчені копії всіх документів, які додано до позовної заяви для відповідача, позивач надав лише засвідчену копію заяви від 11.05.18р.
Розглянувши вказану заяву про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає настпне.
Відповідно до статті 8 Закону України Про судовий збір, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Суд також враховує позицію Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016р. Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 08.07.2011 р. № 3674-VI Про судовий збір у редакції Закону України від 22.05.2015 р. № 484- VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору, яким рекомендовано суддям адміністративних судів враховувати під час ухвалення рішень у справах відповідної категорії Аналіз практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 08.07.2011 р. № 3674-VI Про судовий збір у редакції Закону України від 22.05.2015 р. № 484- VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору. Зокрема, у вказаному аналізі зазначено, що при зверненні до суду із заявою про відстрочення або розстрочення сплати судового збору особа повинна додати до такої заяви належні документи на підтвердження факту відсутності таких коштів для сплати судового збору.
На підтвердження заявленого клопотання скаржник прикріпив довідку Тернівського УПСЗН м. Кривий Ріг від 03 серпня 2020 року №4527 про суму отриманої ним компенсації по догляду за інвалідом І групи за період з серпня 2018 року по липень 2020 року.
Вирішуючи клопотання скаржника про звільнення від сплати судового збору суддя виходить із такого.
За змістом частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону №3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати, зокрема, у разі, коли розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Аналіз вказаної норми дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Особа, яка заявляє клопотання про звільнення від сплати судового збору, згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Разом з тим, позивачем не надано до суду доказів на підтвердження обставин того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору за подану адміністративного позову у встановлений законом порядку, а саме, що компенсаційна виплата по догляду за особою з інвалідністю І групи є єдиним джерелом доходу, в тому числі, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, що може бути підтверджено довідкою податкового органу про доходи тощо.
Оскільки обставини, які зазначив скаржник, відповідно до вказаних статтей Закону України "Про судовий збір", не є умовою для звільнення від сплати судового збору, а сам скаржник не надає доказів наявності інших підстав для його звільнення від сплати судового збору суд не вбачає правових підстав для звільнення скаржника від сплати судового збору, виходячи з наданих ним доказів.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в ухвалах від 17.10.2019р. у справі № 215/3786/18, від 21.10.2019р. справа № 215/1025/19, від 16.10.2019р. справа № 160/7077/19.
Відповідно до п.1 ч.4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку що недоліки встановлені ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 року не усунуто в повному обсязі, тобто позовна заява підлягає поверненню.
Керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.ст.243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захиста населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною - повернути позивачеві.
Копію ухвали разом надіслати позивачу за зазначеною у позовній заяві адресою.
Роз`яснити позивачу, що згідно частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Златін