Рішення № 90991837, 12.08.2020, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
12.08.2020
Номер справи
363/2604/19
Номер документу
90991837
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

"12" серпня 2020 р. Справа № 363/2604/19

РІШЕННЯ

Іменем України

(ЗАОЧНЕ)

12 серпня 2020 року м. Вишгород

Вишгородський районний суд Київської області в складі: головуючого - судді: Баличевої М.Б., при секретарі Дехтяренко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вишгород цивільну справу за позовом керівника Бердичівської місцевої прокуратури прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі позивача: Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспорним засобом,-

ВСТАНОВИВ:

В червні 2019 року керівник Бердичівської місцевої прокуратури прокуратури Житомирської області звернувся до Вишгородського районного суду Київської області в інтересах держави в особі позивача: Державної служби України з безпеки на транспорті із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспорним засобом, в якій просив стягнути з відповідача на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті 40 622, грн., що еквівалентно 1 262, 04 Євро, відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ на день проведення розрахунку, тобто станом на 18.10.2018 року та стягнути з відповідача на корить прокуратури Житомирської області судовий збір у розмірі 1 921 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.10.2018 року працівниками Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області на автодорозі Київ - Чоп 434 км. проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. В ході перевірки здійснено габаритно - ваговий контроль автомобіля (тягача) марки RENAULT, модель MAGNUM 440, реєстраційний номер НОМЕР_1 ; причіп (напівпричіп) марки ASCA 319 DA, модель - спеціалізований напівпричіп, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Автомобілем (тягачем) здійснювалося перевезення товару (асфальтоукладчика) з пункту навантаження - м. Ужгород, в пункт розвантаження - м. Київ. За наслідками вказаного контролю фахівцем Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0001648 від 18.10.2018 року, у якому зафіксовано перевищення нормативних вагових параметрів. При цьому, 18.10.2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області складено довідку № 0014192 про результати здійснення габаритно - вагового контролю, у якій зазначено про перевищення в зазначеному вище автомобілі нормативно - вагових параметрів. Фахівцем Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області 18.10.2018 року складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 684 згідно акту № 0001684 від 18.10.2018 року, яким ОСОБА_1 визначено суму плати за проїзд у розмірі 1 262, 04 Євро, що еквівалентно 40 622 грн. станом на 18.10.2018 року. Однак, вищевказана плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 40 622 грн. відповідачем у встановленому законом порядку та строк, визначений у повідомленні від 08.01.2019 року, самостійно сплачена не була. На підставі викладеного, керівник Бердичівської місцевої прокуратури прокуратури Житомирської області звернувся до Вишгородського районного суду Київської області в інтересах держави в особі позивача: Державної служби України з безпеки на транспорті із вищевказаною позовною заявою.

Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 16.08.2019 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 24.02.2020 року закрито підготовче судове засідання та призначено вищевказану цивільну справу до судового розгляду по суті.

Прокурор в судове судове засідання не з`явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, в якій позовні вимоги підтримав повністю та не заперечував проти заочного розгляду справи.

Представник Державної служби України з безпеки на транспорті в судове засідання не з`явився, також надав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій позовні вимоги підтримав повністю та не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про розгляд справи повідомлялась належним чином у тому числі шляхом розміщення оголошення на сайті «Судова влада України» про її виклик до суду.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних доказів без участі відповідача.

12 серпня 2020 року відповідно до ч. 1 ст. 281 ЦПК України постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.

Дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 10 ЦПК України, суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).

Згідно з п.1 Положення про державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103 (далі по тексту Положення), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

У відповідності до пп.1, пп.3 п.4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.

Як встановлено підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п.8 Положення).

Згідно п.26 Порядку "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування", затверженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Таким чином, беручи до уваги п. 1 Положення, Закон України «Про автомобільний транспорт» та інші підзаконні нормативно-правові акти про автомобільний транспорт, Укртрансбезпека та її територіальні органи мають підстави на стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування, що випливає з покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Встановлено, що працівниками Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області на 434 км. а/д Київ -Чоп проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки автомобіля (тягача) марки RENAULT, модель MAGNUM 440, реєстраційний номер НОМЕР_1 ; причіп (напівпричіп) марки ASCA 319 DA, модель - спеціалізований напівпричіп, реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Даний автомобіль належить ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_3 .

За результатами перевірки транспортного засобу посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0001648 від 18.10.2018 року, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 18.10.2018, розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 18.10.2018 року, яким нараховано плату за проїзд 1 262, 04 Євро.

Згідно із п. 31-1 Порядку Кабінету Міністрів України № 879 перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Сума за діючим розрахунком станом на час розгляду справи в суді не сплачена.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач обтяжена обов`язком здійснити платіж за розрахунком Державної служби України з безпеки на транспорті, строк виконання обов`язку у добровільному порядку здійснити платіж у спірних правовідносинах сплинув.

В матеріалах справи відсутні фактичні дані, які б підтверджували належне виконання відповідачем ОСОБА_2 згаданого обов`язку у спосіб перерахування грошових коштів або припинення цього обов`язку в інші способи.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з ОСОБА_2 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за розрахунком від 18.10.2018 року у розмірі 1 262, 04 Євро, що станом на 18.10.2018 року становить 40 622 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.

Тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати понесені у вигляді судового збору в розмірі 1 921 грн.

Керуючись статтями 14, 274, 263-265,273, 280, 281, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянки України НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (УК у м. Рівне, р/р 31214216017002 Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ: 38012714, призначення платежу: 22160100; плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні 40 622 (сорок тисяч шістсот двадцять дві) гривні, що еквівалентно 1 262, 04 Євро, відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним Банком України на день проведення розрахунку, тобто станом на 18.10.2018 року.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянки України НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь прокуратури Житомирської області (р/р 35215069011049, МФО: 820172, ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ: 02909950) судовий збір у розмірі 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) гривню.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вишгородського районного суду Київської області.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Вишгородський районний суд Київської області.

Суддя М.Б. Баличева