
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" серпня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/1192/19
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Кравець В.М.
За участю представників сторін:
Від позивача: не з`явився;
Від відповідача: Швидкий О.В. за довіреністю;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом приватного підприємства „Агрофірма Будаки” до акціонерного товариства „Одесаобленерго” про скасування оперативно-господарської санкції, –
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство „Агрофірма Будаки” (далі по тексту – ПП „Агрофірма Будаки”) звернулось до господарського суду із позовною заявою до акціонерного товариства „Одесаобленерго” (далі по тексту – АТ „Одесаобленерго”) про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення, оформленого протоколом №235 від 28.03.2019р., про встановлення обсягу недооблікованої активної електроенергії у розмірі 66 999 кВт/год та нарахування оперативно-господарської санкції у розмірі 177 633,29 грн.; про скасування оперативно-господарської санкції, що застосована відповідачем 28.03.2018р. щодо позивача у розмірі 177 633,29 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані фактом складення відповідачем акту про порушення, оформленого протоколом №235 від 28.03.2019р., із порушенням вимог, встановлених Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018р. № 312. Крім того, позивачем наголошено про здійснення розрахунку оперативно-господарської санкції із порушенням Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006р. №122.
Ухвалою суду від 22.05.2019р. дана справа була призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.
АТ „Одесаобленерго” заперечувало проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість.
Ухвалою суду від 18.09.2019р. провадження по даній справі було зупинено до перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 910/17955/17.
Ухвалою суду від 22.06.2020р. провадження по даній справі було поновлено із призначенням справи до судового розгляду на 13.07.2020р. о 14:45 год. У судовому засіданні, яке відбулось 13.07.2020р., судом було оголошено перерву до 03.08.2020р. о 12:15 год.
Враховуючи відсутність передбачених ст. ст. 202, 216 ГПК України правових підстав для відкладення судового засідання або оголошення перерви, а також приймаючи до уваги ненадходження до господарського суду повідомлень від ПП „Агрофірма Будаки” щодо неможливості прибуття у судове засідання, призначене для розгляду справи по суті на 03.08.2020р. о 12:15 год., керуючись завданнями господарського судочинства щодо справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для вирішення даного спору за відсутності представника позивача.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника відповідача, господарський суд встановив наступне.
28.03.2007р. між Відкритим акціонерним товариством „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго”, найменування якого було змінено на АТ „Одесаобленерго” (Постачальник електричної енергії) та ПП „Агрофірма Будаки” (Споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №399, відповідно до п. 1 якого Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, величина якої на площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використання (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 2.1 договору про постачання електричної енергії №399 від 28.03.2007р. під час виконання цього договору з питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватись чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі по тексту договору – ПКЕЕ).
Згідно з п. 2.3.5 договору про постачання електричної енергії №399 від 28.03.2007р. Споживач зобов`язується забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників Постачальника електричної енергії за представленням службового посвідчення до засобів (системи) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії.
Відповідно до п. 3.1.5 договору про постачання електричної енергії №399 від 28.03.2007р. Постачальник електричної енергії має право вимагати доступу до належних Споживачу засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання електричної енергії.
Положеннями п. 4.2.3 договору про постачання електричної енергії №399 від 28.03.2007р. передбачено, що Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії вартість недоврахованої електроенергії, розрахованої виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Споживачем – юридичною особою Правил користування електричною енергією, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій Споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії, пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб та засобів обліку, споживання електричної енергії поза межами обліку, інших умов, визначених Методикою.
Відповідно до п. 4.2.4 договору про постачання електричної енергії №399 від 28.03.2007р. Споживач несе відповідальність за технічний стан розрахункових приладів обліку та пломб на них, які знаходяться на його території, забезпечує їх охорону та збереження.
Згідно з п. 4.2.5 договору про постачання електричної енергії №399 від 28.03.2007р. Споживач не несе відповідальності перед Постачальником відповідно до вимог п. п. 4.2.1-4.2.3 цього договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Постачальника або внаслідок обставини непереборної сили.
Відповідно до п. 9.4 договору про постачання електричної енергії №399 від 28.03.2007р. цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2007р. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Договір можу бути розірвано в інший термін за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до додатку №7 (акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін) до договору про постачання електричної енергії №399 від 28.03.2007р. балансова належність електромереж та установок споживача: щит обліку в РУ- 0,4кВ ТП-462 (птахоферма).
13.08.2015р. АТ „Одесаобленерго” було складено акт про пломбування на об`єкті ПП „Агрофірма Будаки”. Крім того, 22.08.2017р. відповідачем за участю представника позивача було складено акт технічної перевірки розрахункового вимірюваного комплексу електроенергії.
22.08.2017р. АТ „Одесаобленерго” за участю ПП „Агрофірма Будаки” було складено на об`єкті останнього акт про пломбування та встановлення індикаторів.
На підставі заяви-приєднання від 26.11.2018р. ПП „Агрофірма Будаки” у зв`язку з початком діяльності з розподілу електричної енергії приєдналось з 01.01.2019р. до публічного договору про надання послуг з розподілу на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії №399.
07.02.2019р. представником АТ „Одесаобленерго” за участю представника позивача було складено акт про порушення №8006509, з якого вбачається, що за результатами проведення перевірки птахоферми (комплексу нежитлових споруд) встановлено факт порушення з боку ПП „Агрофірма Будаки” пп. 5 п. 5.5.5, пп. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, у зв`язку із впливом на роботу приладу обліку зовнішнім електромагнітним полем, яке викликано дією високочастотного генератора; електроенергія споживається, проте не враховується, при контрольному знятті показники споживання визначити неможливо; пломба енергопостачальника відсутня. Вказаний акт з боку представника позивача підписаний не був.
Слід зазначити, що вказаним актом про порушення №8006509 від 07.02.2019р. АТ „Одесаобленерго” було повідомлено споживача про проведення 07.03.2019р. засідання комісії із розгляду акту у м. Білгород-Дністровський.
Листом №02/460 від 19.03.2019р. АТ „Одесаобленерго” було повідомлено ПП „Агрофірма Будаки” про проведення 28.03.2019р. о 10:00 год. засідання із розгляду акту про порушення №8006509 від 07.02.2019р., складеного за результатом виявлення факту порушення споживачем Правил користування електричною енергією на об`єкті останнього.
Листом від 25.03.2019р. ПП „Агрофірма Будаки” було повідомлено АТ „Одесаобленерго” про незгоду із складеним актом про порушення №8006509 від 07.02.2019р., оскільки акт складено за відсутності представника підприємства, невідомий пристрій не встановлений та не вилучений, акт не містить усіх необхідних відомостей для визначення обсягу недооблікованої електричної енергії; акт позивач просив розглянути за відсутності представника останнього.
28.03.2019р. відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення за результатами проведення якого було прийнято рішення, оформлене протоколом №235, про здійснення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, у відповідності до п. 2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії. Відповідно до рішення комісії обсяг не облікованої електричної енергії складає 177 633,29 грн. (66 999 кВт/год).
Листом №05/590 від 02.04.2019р. АТ „Одесаобленерго” було повідомлено ПП „Агрофірма Будаки” про прийняте на засідання комісії 28.03.2019р. рішення, а також про необхідність сплати вартості не облікованої електричної енергії у розмірі 177 633,29 грн.
З наданого розрахунку не облікованої електричної енергії вбачається, що АТ „Одесаобленерго” було здійснено розрахунок електроенергії протягом періоду з 07.08.2018р. по 07.02.2019р.
Звертаючись до господарського суду із позовними вимогами до АТ „Одесаобленерго” про скасування оперативно-господарської санкції, позивачем було наголошено, що наявність постійного впливу на засіб обліку фіксується відповідними приладами (індикаторами) або встановлюється експертизою, а не за наслідками візуального огляду засобу обліку; акт складено за відсутності представника позивача та підписаний лише представниками АТ „Одесаобленерго”, що є порушенням вимог чинного законодавства; службові посвідчення представники відповідача також не пред`являли, цілі прибуття не пояснювали, що з урахуванням перебування приміщення птахоферми відкритим, а також виконання працівниками позивача службових обов`язків свідчить, що фактично перевірка не проводилась. Крім того, позивачем було наголошено, що відсутність у акті про порушення вихідних даних має наслідком неможливість проведення розрахунку у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії.
Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Варто зауважити, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, у зв`язку з чим, суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підстав позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
При цьому, особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. В свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) від 04.11.1950р. передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею - продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначені Законом України “Про ринок електричної енергії” від 13.04.2017 № 2019-VIII (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).
Натомість, як було встановлено судом та не заперечувалось учасниками судового процесу, АТ „Одесаобленерго” на підставі отриманої ліцензії має право на здійснення господарської діяльності з розподілу електричної енергії. З урахуванням отриманої ліцензії АТ „Одесаобленерго” надає ПП „Агрофірма Будаки” послуги з розподілу електричної енергії на підставі заяви відповідача про приєднання з 01.01.2019р. до публічного договору про надання послуг з розподілу на умовах раніше укладеного договору постачання електричної енергії №399.
Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 6 ст. 56 Закону України “Про ринок електричної енергії” учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Закону України “Про ринок електричної енергії” учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Слід зазначити, що взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі – ПРРЕЕ, в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п. 1.1.1 ПРРЕЕ учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Відповідно до п. 1.1.2 ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; оператор системи - оператор системи розподілу або оператор системи передачі, у випадках коли до його мереж приєднані електроустановки споживачів електричної енергії та/або об`єкти розподіленої генерації; самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.
Згідно з п. 5.1.1. ПРРЕЕ оператор системи має право, зокрема, на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
Враховуючи вищенаведені приписи чинного законодавства, господарський суд доходить висновку про наявність у АТ „Одесаобленерго”, як оператора системи, на отримання безперешкодного доступу до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії з метою проведення обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії у відповідності до вимог ПРРЕЕ.
Приписами п. 5.5.5 ПРРЕЕ встановлено, що споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно з п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.
Положеннями п. 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
Згідно з п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.
Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджена постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 (далі –Методика; чинна станом на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п. 1.2 Методики застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до п. 2.1 Методики остання застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо). У разі незгоди споживача із зафіксованим в акті про порушення фактом пошкодження пломб та/або приладів обліку факт пошкодження установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання енергопостачальною компанією результатів експертизи Методика не застосовується.
Положеннями п. 2.5. Методики передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2.1 цієї Методики, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу визначається за формулою 2.4: Wдоб = P х tдоб х K , де: P - потужність (кВт), визначена згідно п. “в” п. 2.5 Методики, як дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів “а” або “б” цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії електропередавальної організації на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність); tдоб – тривалість роботи обладнання протягом доби, при цілодобовій роботі споживача становить 24 години, що підтверджується додатком № 2 до договору № 668, K – коефіцієнт використання струмоприймачів, за умови згоди сторін коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним K = 0,5. У разі недосягнення такої згоди та за умови недопуску споживачем представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для складення переліку струмоприймачів, про що має бути зазначено в акті про порушення, коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним K=0,75. Кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок (Д, день), визначається за формулою Дпер.= Дпор + Дусун, де: Дпор - кількість робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до недообліку спожитої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, Д визначається виходячи з кількості робочих днів споживача з дня останньої технічної перевірки, або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття прав власності або користування (у разі якщо технічна перевірка у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності на об`єкт до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки.
Приписами п. п. 4.1, 4.6 Методики передбачено, що факт виявлених представниками енергопостачальника електричної енергії за регульованим тарифом (далі - енергопостачальник) порушень споживачем вимог ПКЕЕ або ПКЕЕН оформлюється актом про порушення. Акт про порушення складається у присутності споживача представниками енергопостачальника, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень на місці виявлення порушень. У разі відмови споживача від підписання акта про порушення про це зазначається в акті про порушення. Акт про порушення без підпису споживача вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. Споживачі та представники енергопостачальника під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення зазначаються всі необхідні для розрахунку згідно з вимогами цієї Методики параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; фазування приладу обліку на дату оформлення акта про порушення.
Господарський суд зазначає, що вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установлених законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ безпосередньо впливає на права та обов`язки відповідного суб`єкта господарювання в контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача, що відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 11.07.2019р. по справі № 904/3918/18.
При цьому, вимога про оскарження рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості, оформленого протоколом з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ, має розглядатися як вимога про визнання повністю або частково недійсним акта постачальника електричної енергії відповідно до частини другої статті 20 Господарського кодексу України. Позиція господарського суду із даного питання відповідає висновкам, наведеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020р.по справі № 910/17955/17.
За результатами надання оцінки наявному в матеріалах справи акту про порушення №8006509 від 07.02.2019р., господарський суд дійшов висновку про виявлення відповідачем у встановленому ПРРЕЕ порядку факт втручання позивача в роботу приладу обліку з метою зміни його показників. Зазначений факт втручання зафіксований в акті, який складений відповідно до положень ПРРЕЕ, підтверджений матеріалами фото - та відеозйомки.
При цьому, як вбачається з наявного в матеріалах справи акту про порушення №8006509 від 07.02.2019р., останній складений у присутності представника позивача, який в подальшому відмовився від підписання акту про порушення. Враховуючи покладений на ПП „Агрофірма Будаки” обов`язок забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб, господарський суд доходить висновку, що доступ до проведення відповідної перевірки був наданий представником позивача. Доводи позивача про перебування приміщення птахоферми відкритим, а також виконання працівниками позивача службових обов`язків на території птахоферми як на підтвердження відсутності факту проведення перевірки взагалі судом відхиляються як необґрунтовані та безпідставні. Наведене дозволяє господарському суду дійти висновку, що акт про порушення №8006509 від 07.02.2019р. складений за участю уповноваженого представника позивача, як того вимагає пункт 8.2.5 ПРРЕЕ.
Господарським судом також відхиляються доводи ПП „Агрофірма Будаки” про необхідність проведення експертизи з метою підтвердження факту втручання споживача в роботу приладу, оскільки згідно з пунктом 2.1 Методики факт пошкодження установлюється експертизою у разі незгоди споживача із зафіксованим в акті про порушення фактом пошкодження пломб та/або приладів обліку. Натомість, актом про порушення встановлено факт впливу на роботу розрахункового механізму електромагнітним полем, а, отже, проведення експертизи, в даному випадку, не є необхідним. Крім того, слід зазначити, що відповідно до листів ПП „Агрофірма Будаки” від 25.03.2019р. питання про необхідність проведення експертизи перед відповідачем не ставилося.
Враховуючи вимоги Методики, господарський суд зазначає, що вчинене позивачем порушення полягає у втручанні в параметри розрахункового засобу обліку з метою зміни його показників за допомогою високочастотного генератора, який є мобільним пристроєм та в будь-який момент (зокрема, перед проведенням контрольного огляду) може бути від`єднаний від приладу обліку, отже, представники енергопостачальної організації не мали можливості виявити встановлення зазначеного пристрою при проведенні контрольного огляду на предмет виявлення явних ознак втручання в роботу приладу обліку. При цьому, додатком № 2 до договору № 399 від 28.03.2007р., сторонами погоджено цілодобовий режим роботи птахоферми (об`єкта позивача). Отже, відповідач правомірно здійснив розрахунок не облікованої електричної енергії, виходячи з періоду, визначеному відповідно до положень пункту 2.5 Методики у межах шести попередніх місяців, з відповідним визначенням коефіцієнту потужності та її розміру.
Підсумовуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку про недоведеність ПП „Агрофірма Будаки” факту порушення АТ „Одесаобленерго” вимог чинного законодавства під час складення акту про порушення та прийняття комісією рішення про встановлення обсягу недооблікованої активної електроенергії у розмірі 66 999 кВт/год та нарахування оперативно-господарської санкції у розмірі 177 633,29 грн., що свідчить про відсутність правових підстав для задоволення заявлених ПП „Агрофірма Будаки” позовних вимог.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог приватного підприємство „Агрофірма Будаки” до акціонерного товариства „Одесаобленерго” про визнання недійсним рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення, оформленого протоколом №235 від 28.03.2019р., про встановлення обсягу недооблікованої активної електроенергії у розмірі 66 999 кВт/год та нарахування оперативно-господарської санкції у розмірі 177 633,29 грн.; про скасування оперативно-господарської санкції, що застосована відповідачем 28.03.2018р. щодо позивача у розмірі 177 633,29 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на позивача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 – 238, 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення складено 13 серпня 2020 р.
Суддя С.П. Желєзна