Ухвала суду № 90982772, 06.08.2020, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.08.2020
Номер справи
761/23445/20
Номер документу
90982772
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 761/23445/20

Провадження № 1-кс/761/14719/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2020 року м. Київ

Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва Антонюк М.С., за участю секретаря Волок А.О., прокурорів Бондаренка О.П., Прос Ю.В., розглянувши клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Прос Ю.В. про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020000000001344 від 23.07.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України,

В С Т А Н О В И Л А :

03 серпня 2020 року прокурор другого відділу процесуального керівництва управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Прос Ю.В. звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням, про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020000000001344 від 23.07.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.

Клопотання мотивоване тим, що групою прокурорів Офісу Генерального прокурора та прокуратури міста Києва здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42020000000001344 від 23.07.2020 за обставинами можливого вчинення службовими особами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, шляхом зловживання службовим становищем, дій всупереч інтересів служби, що полягає у продажі об`єкту «Нежитлові будівлі центрального стадіону «Чорноморець» з порушенням процедури продажу та за зниженою вартістю, чим державі спричинено тяжкі наслідки, тобто злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Досудове розслідування проводиться слідчими Головного слідчого управління СБ України.

Як убачається зі змісту клопотання, згідно заяви про вчинення злочину ГО «Олімпік» у травні 2020 року службовими особами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з 21-ї спроби продано на аукціоні нежитлові будівлі стадіону «Чорноморець» в Одесі, що числились на балансі неплатоспроможного АТ «ІМЕКСБАНК», американській компанії «ALLRISE CAPITAL INC» за 193,8 млн. грн., що майже в шість разів нижче за стартову ціну об`єкта (1,139 млрд. грн.).

Так, нежитлові будівлі центрального стадіону «Чорноморець», за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Маразліївська, будинок 1/20, реєстраційний номер: 6236851101, були об`єктом кримінально протиправних дій та використані як засіб вчинення злочину, тому відповідають вимогам ст. 98 КПК України.

Постановою прокурора зазначений об`єт нерухомості визнано речовим доказом.

Вартість зазначених речових доказів становить понад 200 розмірів прожиткового мінімуму.

31.07.2020 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва накладено арешт на об`єкт нерухомого майна - нежитлові будівлі центрального стадіону «Чорноморець», за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Маразліївська, будинок 1/20 , реєстраційний номер: 6236851101, що на праві приватної власності належать нерезиденту «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL INC.), країна реєстрації: Сполучені Штати Америки.

Тому, з метою забезпечення збереження речових доказів та збереження їхньої економічної вартості, виникла необхідність у отриманні рішення слідчого судді про передачу Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління вказаними арештованими правами вимоги.

Прокурори Бондаренко О.П. та Прос Ю.В. у судовому засіданні клопотання підтримали з мотивів наведених у ньому та просили його задовольнити.

Разом з тим, прокурор Бондаренко О.П. зазначив, що вказаний порядок забезпечить збереження майна та можливість надходження коштів до Державного бюджету України від управління цим майном для відшкодування коштів вкладникам збанкрутілого банку.

Прокурор Прос Ю.В. стверджувала, що передача вказаних нежитлових приміщень, з економічної точки зору, є в інтересах власника майна.

Враховуючи обґрунтовані доводи прокурора щодо наявності ризиків втрати речових доказів і перешкоджання виконанню судового рішення, не вирішуючи наперед питання по суті клопотання про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку про розгляд вищевказаного клопотання без повідомлення про його розгляд власника майна.

Вивчивши клопотання про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вислухавши пояснення прокурорів, вважаю, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, встановлено, що Головним слідчим управлінням СБ України, за процесуальним керівництвом групи прокурорів Офісу Генерального прокурора та прокуратури міста Києва, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020000000001344, , яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.07.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України,

Досудове розслідування здійснюється за фактом можливого вчинення службовими особами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, шляхом зловживання службовим становищем, дій всупереч інтересів служби, що полягає у продажі об`єкту «Нежитлові будівлі центрального стадіону «Чорноморець» з порушенням процедури продажу та за зниженою вартістю, чим державі спричинено тяжкі наслідки.

Згідно заяви про вчинення злочину ГО «Олімпік» у травні 2020 року службовими особами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з 21-ї спроби продано на аукціоні нежитлові будівлі стадіону «Чорноморець» в Одесі, що числились на балансі неплатоспроможного АТ «ІМЕКСБАНК», американській компанії «ALLRISE CAPITAL INC» за 193,8 млн. грн., що майже в шість разів нижче за стартову ціну об`єкта (1,139 млрд. грн.).

31.07.2020 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва накладено арешт на об`єкт нерухомого майна - нежитлові будівлі центрального стадіону «Чорноморець», за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Маразліївська, будинок 1/20 , реєстраційний номер: 6236851101, що на праві приватної власності належать нерезиденту «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL INC.), країна реєстрації: Сполучені Штати Америки.

Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Статтею 100 КПК України, передбачено, що речовий доказ, який був наданий стороні кримінального провадження або нею вилучений, повинен бути якнайшвидше повернутий володільцю, крім випадків, передбачених статтями 160-166, 170-174 цього Кодексу. Речовий доказ або документ, наданий добровільно або на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий. Сторона кримінального провадження, якій наданий речовий доказ або документ, зобов`язана зберігати їх у стані, придатному для використання у кримінальному провадженні. Речові докази, які отримані або вилучені слідчим, прокурором, оглядаються, фотографуються та докладно описуються в протоколі огляду. Зберігання речових доказів стороною обвинувачення здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частина 5 ст. 100 КПК України, передбачає, що речові докази та документи, надані суду, зберігаються в суді, за винятком випадків, передбачених частиною шостою цієї статті, а також речових доказів у вигляді громіздких або інших предметів, що вимагають спеціальних умов зберігання, які можуть знаходитися в іншому місці зберігання.

Крім того, в положеннях ч. 6 ст. 100 КПК України, зазначено, що речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.

Відповідно до ч. 7 ст. 100 КПК України, у випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Крім того, відповідно до п. 5 Порядку зберігання речових доказів, стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження, затвердженого Постановою КМУ від 19.11.2012 року № 1104 (зі змінами та доповненнями, станом на 16.11.2016 року), умовою зберігання речових доказів повинне бути забезпечення збереження їх істотних ознак та властивостей. Забороняється зберігання речових доказів в умовах, що можуть призвести до їх знищення чи псування. У разі потреби необхідне вжиття невідкладних заходів для приведення таких речових доказів до стану, що дає змогу забезпечити їх подальше зберігання.

Пунктом 10 вказаного положення передбачено, що взяття на облік речових доказів проводиться не пізніше наступного дня після їх вилучення (отримання) шляхом внесення відповідного запису до книги обліку. У разі коли облік речових доказів у книзі обліку не може бути проведений своєчасно з об`єктивних причин (значна віддаленість місця вилучення (отримання) речових доказів від місцезнаходження органу, у складі якого функціонує слідчий підрозділ тощо), такий облік повинен проводитися в день їх фактичної доставки. Якщо день, в який повинен бути проведений облік речових доказів, припадає на святковий або інший неробочий день, їх облік проводиться у перший після нього робочий день.

При цьому, в п.11 Положення зазначено, що після передачі речових доказів до іншого місця зберігання, визначеного у цьому Порядку, слідчий у строки, зазначені в пункті 10 цього Порядку, зобов`язаний надати відповідальній особі копії документів, які підтверджують факт передачі речових доказів .

Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі - Закон) передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.

У пункті 4 частини першої статті 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з проведенням оцінки, ведення обліку та управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.

За абзацом четвертим частини першої статті 1 Закону, управляючи активами, Національне агентство забезпечує збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості.

Відповідно до частини третьої статті 21 Закону, управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється Національним агентством на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх економічної вартості.

Абзацом першим частини першої статті 19 Закону встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред`явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 19 Закону, активи, визначені абзацом першим цієї статті, приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів.

Згідно з частиною другою статті 19 Закону, у разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації. Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень.

Частиною першою статтею 21 Закону встановлено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.

Вимогами абзацу другого частини другої статті 21 Закону передбачено, що управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, між Національним агентством та управителем визначеним за результатами конкурсу відповідно до абзацу першого частини другої зазначеної статті Закону.

Згідно з частиною четвертою статті 21 Закону, майно, в тому числі у вигляді предметів чи великих партій товарів, зберігання якого через громіздкість або з інших причин неможливе без зайвих труднощів, або витрати із забезпечення спеціальних умов зберігання якого чи управління яким співмірні з його вартістю, або яке швидко втрачає свою вартість, а також майно у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, підлягає реалізації за цінами щонайменш не нижче ринкових.

Відповідні законодавчі приписи та процесуальний порядок встановлений пунктом 2 та абзацом сьомим частини шостої, частиною сьомою статті 100 КПК України.

Відповідно до положень частини восьмої статті 21 Закону, у разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора, а також судового рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт прийнятих в управління активів, Національне агентство у триденний строк повертає їх законному власнику.

Вимогами статті 24 Закону, встановлено, що надходження від здійснюваного Національним агентством управління активами, а також кошти, одержані на підставі міжнародних угод щодо розподілу та повернення активів в Україну, перераховуються до державного бюджету.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення, за фактом вчинення якого розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що наявні достатні підстави для передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901) в управління нежитлових будівель центрального стадіону «Чорноморець», за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Маразліївська, будинок 1/20, реєстраційний номер: 6236851101, на які накладено арешт, з метою досягнення цілей накладення арешту на майно та забезпечення досягнення завдань кримінального провадження.

Керуючись ст. 98, 100 КПК України, ст.ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя

У Х В А Л И Л А:

Клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Прос Ю.В. про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020000000001344 від 23.07.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, - задовольнити.

Визначити порядок зберігання речових доказів у кримінальному провадженні №42020000000001344 від 23.07.2020 шляхом передачі в порядку та на умовах ст.ст. 19 та 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901) в управління речовий доказ, на який накладено арешт: нежитлові будівлі центрального стадіону «Чорноморець», за адресою: Одеська область, м. Одеса, вулиця Маразліївська, будинок 1/20 , реєстраційний номер: 6236851101, що на праві приватної власності належать нерезиденту «ОЛРАЙЗ КЕПІТАЛ ІНК.» (ALLRISE CAPITAL INC.), країна реєстрації: Сполучені Штати Америки.

Зобов`язати службових осіб Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901) забезпечити реєстрацію прав на управління та інших речових прав, що виникатимуть на підставі ухвали щодо передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901) в управління вищевказаним об`єктом нерухомого майна.

Ухвала підлягає негайному виконанню та не підлягає оскарженню.

Повний текст ухвали оголосити 11 серпня 2020 року, о 08 годині 15 хвилин.

Слідчий суддя М.С. Антонюк