
Справа №621/2134/20
Провадження 3/621/335/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2020 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Філіп`єва В.В., перевіривши матеріали Зміївського відділу поліції ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до трьох років,
за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
11 серпня 2020 року до Зміївського районного суду Харківської області зі Зміївського відділу поліції ГУНП в Харківській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 469146 від 29.07.2020 року, ОСОБА_1 належним чином не виконує обов`язки щодо забезпечення необхідних умов проживання своїх малолітніх дітей, так як вдома брудно, відсутні належні умови проживання, необхідні продукти харчування, чим порушила вимоги статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» та статті 150 Сімейного кодексу України, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 статті 184 КУпАП.
Дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд зазначає наступне:
Згідно статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 469146 від 29.07.2020 року не відповідає вимогам ч.1 статті 256 КУпАП України, оскільки в ньому та доданих матеріалах не конкретизовано, в чому полягає ухилення ОСОБА_1 від обов`язків щодо виховання дітей, та не зазначено які дії (бездіяльність) скоєні останньою в порушення вимог статті 150 СК України та статті 12 ЗУ «Про охорону дитинства».
Кожна з цих норм законодавства передбачає певні конкретизовані дії, які зобов`язані вчиняти батьки або особи, що їх замінюють, для забезпечення належних стандартів проживання, утримання та виховання дітей.
Так, статтею 150 Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов`язків щодо виховання дітей, захищає права сім`ї, сприяє розвитку системи послуг з підтримки сімей з дітьми та мережі дитячих закладів. Позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов`язку утримувати дітей. Порядок і розміри відшкодування витрат на перебування дитини в прийомній сім`ї, сім`ї патронатного вихователя, дитячому будинку сімейного типу, будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, школі-інтернаті чи іншому закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлюються законодавством.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону. У разі відмови від надання дитині необхідної медичної допомоги, якщо це загрожує її здоров`ю, батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність згідно з законом. Медичні працівники у разі критичного стану здоров`я дитини, який потребує термінового медичного втручання, зобов`язані попередити батьків або осіб, які їх замінюють, про відповідальність за залишення дитини в небезпеці.
Ані протокол про адміністративне правопорушення, ані додані до нього матеріали (пояснення ОСОБА_1 , копія Заяви Служби у справах дітей Зміївської РДА до Зміївського відділу поліції від 03.08.2020 року, копія паспорту ОСОБА_1 , довідка АРМОР) не містять даних про:
?невиховання дітей в дусі поваги до сім`ї, Батьківщини, прав і свобод інших людей;
?вчинення (невчинення) ОСОБА_1 певних дій, які б становили загрозу життю, здоров`ю дітей, перешкоджали б їх фізичному та моральному розвитку, не забезпечували отримання освіти;
? вчинення дій, які б свідчили про неповагу до дітей, застосування до них фізичних покарань чи експлуатації;
?відмови від надання необхідної медичної допомоги чи інших дій (бездіяльності), які б свідчили про залишення дітей в небезпеці.
З заяви Служби у справах дітей Зміївської РДА до Зміївського відділу поліції від 03.08.2020 року вбачається, що під час здійснення перевірки встановлено, що помешкання, в якому перебувають діти, знаходиться в задовільному стані, але потребує ремонту. В помешканні брудно, є неприємний запах, продукти харчування в наявності, відсутнє газо- та електропостачання.
З наданих відомостей не випливає, що вказані недоліки становлять загрозу життю чи здоров`ю дітей, і дана обставина повинна підтверджуватися висновками відповідних медичних, санітарно-епідеміологічних служб. Поняття «брудно» є суб`єктивно-оціночним судженням осіб, що проводили перевірку, залежить від особливостей світосприйняття навколишньої обстановки кожною конкретною особою і не є обов`язковим компонентом складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
До протоколу також не додані копії Свідоцтв про народження дітей, в зв`язку з чим суд позбавлений можливості забезпечити повний та об`єктивний розгляд справи.
За таких обставин, суд вважає за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 469146 від 29.07.2020 року з доданими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП для дооформлення та долучення відповідних матеріалів.
На підставі викладеного, керуючись статтями 245, 256, п.2 статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 , 01.09.1995 року до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, - повернути до Зміївського ВП ГУНП в Харківській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В.В. Філіп`єва