Рішення № 90978759, 10.08.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2020
Номер справи
580/794/20
Номер документу
90978759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2020 року справа № 580/794/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рідзеля О.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Мельникової О.М.,

представника відповідача - Богословської С.В. (згідно з довіреністю),

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області" про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовною заявою до сектору із соціально-гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області", в якій просить:

- визнати протиправними дії сектору із соціально-гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області" щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, згідно з довідкою Шполянського РВ УМВС України в Черкаській області від 22.02.2017 №325, для подальшого здійснення обчислення та перерахунку з дати виникнення права на перерахунок 01.04.2019 року основного розміру пенсії;

- зобов`язати сектор із соціально-гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області" підготувати та надати до ГУ ПФУ в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, згідно з довідкою Шполянського РВ УМВС України в Черкаській області від 22.02.2017 №325, для подальшого здійснення обчислення та перерахунку з дати виникнення права на перерахунок 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- встановити судовий контроль на виконання судового рішення шляхом зобов`язання Сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області" подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області оновленої довідки з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправними. Посилається на постанову Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 12.05.2020 здійснено перехід із спрощеного позовного провадження до загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

02.06.2020 відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Вказує, що видача довідок про розмір грошового забезпечення не входить до повноважень відповідача. Такі довідки видаються уповноваженими структурними підрозділами МВС. Крім того зазначає, що позивачу на підставі довідки від 24.05.2017 вже перераховано пенсію з 01.01.2016. Тому підстав для видачі нової довідки немає.

18.06.2020 позивач подав суду відповідь на відзив, в якому категорично не погодився з доводами відповідача, оскільки позовні вимоги обґрунтовані нормами законів та рішеннями у зразкових справах.

Ухвалою від 03.07.2020 суд допустив заміну первинного відповідача - сектор із соціально-гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області" на належного - державну установу "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області" (18009, м. Черкаси вул. Грузиненка, буд. 1, код ЄДРПОУ 08734581) (далі - відповідач).

03.07.2020 суд усною ухвалою, внесеною до протоколу судового засідання, закрив підготовче провадження та призначив судовий розгляд справи по суті.

14.07.2020 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив з аналогічними відзиву доводами.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази та оцінивши заявлені доводи сторін, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 23.02.2010, наявною в матеріалах справи.

З листа ГУ ПФУ в Черкаській області від 05.02.2020 №104-205/П-03/8-2300/20 суд встановив, що позивачу з 01.01.2016 на підставі довідки від 24.05.2017 №2303001606 здійснено перерахунок пенсії.

22.01.2020 позивач звернувся до сектору із соціально-гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області" із запитом про надання інформації, в якому просив виготовити та направити ГУ ПФУ в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії позивачу за формою, передбаченою додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45, з урахуванням постанови КМУ від 30.08.2017 №704, змін у грошовому забезпечення, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 №988 для перерахунку пенсії із зазначенням: посадового окладу - 2500,00грн., окладу за званням - 2000,00грн., надбавки за стаж - 1935,00грн., надбавки за специфічні умови несення служби - 2835,00грн., премії - 5177,78грн., нічні - 39,37грн. Усього - 14427,15грн.

Листом від 10.02.2020 №33/44/1-П-4/8-07 сектор із соціально-гуманітарних питань державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області" повідомив, що видача довідок про розмір грошового забезпечення не входить до його повноважень. Крім того підстав для виготовлення нової довідки для перерахунку пенсій немає.

Надаючи оцінку вказаним обставинам, суд врахував таке.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбачених цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015 (далі - Постанова №988), встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Тому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.

Отже, моментом виникнення права на перерахунок пенсії згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, яке згідно з нормами Постанови №988 відбулось з 01 січня 2016 року.

Суд врахував, що на виконання вказаних норм позивачу з 01.01.2016 перерахована пенсія на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС в Черкаській області від 24.05.2017 №2303001606.

На підставі п.7 Постанови №103 (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) доручено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Пунктами 2, 3 Порядку №45 (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Оскільки позивач звільнений з органів внутрішніх справ, на підставі вказаних норм довідка для перерахунку пенсії видається відповідним уповноваженим органом МВС.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань (далі - Наказ МВС №760).

Пунктом 3 Розділу І Наказу МВС № 760 встановлено, що уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України) та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Наказом МВС України від 25.02.2019 №129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» таким уповноваженим органом визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС.

Наказом Міністерства внутрішніх справ від 23.12.2019 №1088 «Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України» Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України реорганізовано у Департамент персоналу МВС України.

Отже, функції з підготовки та оформлення довідок про розмір грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ належать саме вказаному уповноваженому підрозділу МВС.

Міністерство внутрішніх справ України листом від 25.02.2019 № 2537/05/22-2019 "Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ" повідомило ліквідаційні комісії ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі про те, що на виконання пунктів 31, 32, 33 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 878, та з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів органів внутрішніх справ, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.09.2018 № 787 "Про організаційно-штатні зміни у МВС" при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях та місту Києву створені сектори із соціально-гуманітарних питань. До функцій вказаного сектору належить надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС.

Враховуючи, що до функцій сектора із соціально-гуманітарних питань належить лише направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області» не уповноважена видавати нові довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Тому протилежні доводи позивача суд вважає необґрунтованими.

Щодо складових грошового забезпечення, які позивач просить включити у нову довідку, суд зазначає таке.

Абзацом 1 п.5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Суд врахував, що на підставі довідки від 24.05.2017 №2303001606 позивачу з 01.01.2016 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням таких складових: посадовий оклад - 2500,00грн., оклад за званням - 2000,00грн., надбавка за стаж - 1800,00грн., премія - 42,84грн.

Доказів оскарження дій УМВС України в Черкаській області щодо складення цієї довідки суду не надано.

Зважаючи, що моментом виникнення права на перерахунок пенсії згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, яке згідно з нормами Постанови №988 відбулось з 01 січня 2016 року і позивачу з урахуванням цих норм вже перераховано пенсію, суд дійшов висновку, що позовні вимоги стосовно видачі позивачу нової довідки для перерахунку пенсії є необґрунтованими.

Посилання позивача на постанову Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 та постанову КМУ №704 суд вважає необґрунтованими, оскільки у вказаному рішенні Верховного Суду вирішувався спір щодо видачі довідки для перерахунку пенсії колишньому військовослужбовцю, а наведена постанова уряду регулює норми грошового забезпечення військовослужбовців, а не працівників поліції.

Врахувавши встановлені обставини та викладені норми законодавства у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );

2) відповідач - державна установа "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Черкаській області" (18009, м.Черкаси, вул. Грузиненка, буд.1, код ЄДРПОУ 08734581).

Повне судове рішення виготовлено 13.08.2020.

Суддя О.А. Рідзель