
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
14 серпня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2227/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення від 31 січня 2020 року № 60/2, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
05 червня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Новоайдарської селищної ради (далі - відповідач), в якій позивач просить:
1) визнати противоправним та скасувати рішення шістдесятої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 31 січня 2020 року № 60/2 «Про повторний розгляд заяви від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею 16,1804 га у користування для ведення фермерського господарства на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/4728/19 від 08.01.2020»;
2) зобов`язати Новоайдарську селищну раду прийняти рішення про надання позивачу земельної ділянки у користування у відповідності до частини шостої статті 123 та статті 124 Земельного Кодексу України по затвердженому проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 16,1804 га, в тому числі земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 10,4611 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0182, земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 5,7193 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0183, розташованих в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, для ведення фермерського господарства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 31.10.2019 позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Новоайдарської селищної ради про визнання противоправним та скасування рішення відповідача від 05.06.2019 № 51/4 та зобов`язання повторного розгляду заяви позивача від 29.09.2017 (вх.330).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 08.01.2020 у адміністративній справі № 360/4728/19, яке набрало законної сили 10.02.2020, визнано протиправним та скасовано рішення п`ятдесят першої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 05 червня 2019 року № 51/5 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею 16,1804 га у користування для ведення фермерського господарства» та зобов`язано Новоайдарську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 вересня 2017 року про надання земельної ділянки загальною площею 16,1804 га у користування для ведення фермерського господарства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Новоайдарською селищною радою винесено рішення шістдесятої позачергової сесії сьомого скликання № 60/2 від 31.01.2020 «Про повторний розгляд заяви від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею 16, 1804 га у користування для ведення фермерського господарства на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/4728/19 від 08.01.2020» про відмову позивачу у наданні в користування земельної ділянки загальною площею 16,1804 га, в тому числі: земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 10,4611 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0182, земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 5,7193 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0183, розташованих в межах населеного пункту смт.Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області. Таке рішення позивач вважає противоправним, у зв`язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою суду від 10 червня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 18-19).
Відповідач позовні вимоги не визнав, 06.07.2020 до суду надав відзив, в якому заперечував щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне (арк. спр. 86-99).
Рішення Новоайдарської селищної ради № 60/2 від 31.01.2020 містить обґрунтування його прийняття, в рішенні зазначені мотиви з яких виходила Новоайдарська селищна рада та підстави з яких позивачу відмовлено в наданні земельної ділянки у користування, також в рішенні є посилання на норми законодавства України.
Новоайдарська селищна рада, діючи як представницький орган територіальної громади смт Новоайдар, 26 листопада 2015 року та 11 листопада 2019 року, з метою вирішення питання щодо передачі в користування земельних ділянок для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 та з`ясування думки своїх мешканців з цього питання провела загальні збори громадян.
26 листопада 2015 року були проведені загальні збори представників громади смт. Новоайдар, на яких було оприлюднено інформацію щодо можливості відведення земельних ділянок гр. ОСОБА_1 та проведене громадське обговорення цього питання. Рішення зборів підтвердило вірність позиції Новоайдарської селищної ради в пріоритетному захисті прав та інтересів членів своєї громади під час розпорядження земельними ділянками.
11 листопада 2019 року були проведені загальні збори громадян за місцем проживання, на яких повторно було розглянуто питання щодо передачі у користування земельних ділянок для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 , зокрема й ділянки загальною площею 16,1803 га.
На цих зборах всі присутні мешканці громади в черговий раз одноголосно висловили свою позицію щодо не згоди в наданні ОСОБА_1 в користування земельних ділянок, на яких вони займаються підсобним господарством, використовуючи при цьому прилеглу територію. Передача позивачу вказаних земельних ділянок у користування позбавить членів громади можливості тримання худоби через відсутність ділянок для сінокосіння та випасання, збирання лікарських трав, унеможливить під`їзд до річки Айдар та зони відпочинку населення. Позиція громади є незмінною від початку розгляду цього питання.
Новоайдарська селищна рада, маючи відповідні повноваження для захисту та забезпечення інтересів жителів територіальної громади, беручи до уваги, що з 2015 року мешканці громади постійно висловлюють свою незгоду щодо надання земельної ділянки позивачу в користування для ведення фермерського господарства, з метою недопущення порушень норм Основного Закону України, врахувавши думку мешканців кожного виборчого округу, рішення загальних зборів громадян, які відображені в протоколі загальних зборів представників громади смт Новоайдар від 26 листопада 2015 року та протоколі загальних зборів громадян за місцем проживання від 11 листопада 2019 року прийняла рішення № 60/2 від 31.01.2020 про відмову позивачу в наданні земельної ділянки загальною площею 16,1804 га у користування для ведення фермерського господарства.
Вищезазначені мотиви відмови в наданні земельної ділянки у користування позивачу, зазначені в рішенні Новоайдарської селищної ради № 60/2 від 31.01.2020.
Відтак, прийняте Новоайдарською селищною радою рішення № 60/2 від 31.01.2020, на думку відповідача, відповідає фактичним обставинам та інтересам сторін (з однієї сторони - інтереси жителів територіальної громади, з іншої - інтереси позивача, який навіть не є членом територіальної громади).
Із системного аналізу статті 123 Земельного кодексу України, зокрема частини 15 статті 123 Земельного кодексу України вбачається, що орган місцевого самоврядування уповноважений і відмовити у наданні земельної ділянки у користування після затвердження проекту землеустрою.
Окрім того, речове право на земельні ділянки з кадастровими номерами 4423155100:51:001:0182 та 4423155100:51:001:0183 загальною площею 16,1804 га не зареєстроване. Тому, відмова у наданні земельної ділянки у користування (оренду) сама по собі не є порушенням цивільного права за відсутністю обставин, які свідчать про наявність відповідного речового права щодо такої земельної ділянки.
З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що рішення Новоайдарської селищної ради № 60/2 від 31.01.2020 прав позивача взагалі не порушило. Зважаючи на те, що передача в користування земельних ділянок для ведення фермерського господарства відбувається лише за результатами проведення земельних торгів, рішення Новоайдарської селищної ради, на думку відповідача, прийняте з дотриманням Земельного кодексу України.
Зауважив, що вирішуючи питання про надання земельної ділянки позивачу загальною площею 16,1804 га у користування для ведення фермерського господарства на сесії селищної ради 31.01.2020 разом з заявою позивача вх.№ 330 від 29.09.2017 розглядався і проект землеустрою. Рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та матеріали погодження проекту землеустрою є обов`язковою його складовою. Проте, висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 97-28-99.3-751/2-16 від 29.04.2016 датований 29.04.2016, а пунктом 13 висновку передбачено термін його дії 1 (один) рік, станом на момент прийняття рішення - 31.01.2020, строк дії висновку закінчився ще 29.04.2017.
Крім того, відповідно до норм Земельного кодексу України, рішенню про затвердження проекту землеустрою і надання або відмову у наданні земельної ділянки у користування передує отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Проте, Новоайдарська селищна рада на жодному пленарному засіданні не приймала рішень про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки загальною площею 16,1804 га в оренду для ведення фермерського господарства строком на 49 років.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, розташованої в межах смт. Новоайдар Новоайдарської селищної ради Новоайдарського району Луганської області не відповідає вимогам статті 50 Закону № 858-ІV, оскільки не містить обов`язкових матеріалів, визначених Законом.
При цьому, аргумент позивача стосовно того, що з зазначеним висновком відповідачем 25.04.2016 рішенням десятої позачергової сесії сьомого скликання № 10/14-1 був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки не заслуговує на увагу, оскільки на момент прийняття рішення Новоайдарською селищною радою № 10/14-1 від 24.05.2016 строк дії висновку не закінчився.
Водночас, другим пунктом рішення Новоайдарської селищної ради № 10/14-1 від 24.05.2016 позивачу було відмовлено в передачі в оренду терміном на 49 років земельної ділянки загальною площею 16,1804 га для ведення фермерського господарства. Позивач рішення Новоайдарської селищної ради № 10/14-1 від 24.05.2016 в частині відмови в наданні земельної ділянки в користування для ведення фермерського господарства не оскаржував.
Отже, оскільки рішення Новоайдарської селищної ради № 10/14-1 від 24.05.2016 є чинним нормативно-правовим актом, воно є обов`язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відтак, невиконання позивачем пункту 2 рішення Новоайдарської селищної ради № 10/14-1 від 24.05.2016 суперечитиме ст. 144 Конституції України та частині 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а будь - які дії по невиконанню цього пункту рішення будуть визнані незаконними.
На підставі викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
14.07.2020 від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої зазначено, що позивач має досвід роботи у сільському господарстві, а відповідач не надає позивачу земельних ділянок у користування з мотивів особистої неприязні (арк.спр.114-116).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 (арк.спр.9-11).
Згідно з постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2016 року у справі № 419/2190/15-а позов Корчевного Андрія Васильовича в інтересах ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної ради Луганської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення сорок другої сесії шостого скликання Новоайдарської селищної ради Луганської області від 15 жовтня 2015 року № 42/3-6 в частині відмови в наданні дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, вказаних в заявах від 25 вересня 2015 року вх.№ Ж-81, від 05 жовтня 2015 року вх.№ Ж-84 (арк.спр.22).
Позивач звернувся до Новоайдарської селищної ради із заявою від 19.05.2016 про затвердження розробленого на підставі рішення Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2016 року у справі № 419/2190/15-а проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар Новоайдарської селищної ради Луганської області, та надання в оренду терміном на 49 років земельної ділянки площею 16,1804 га (пасовища) для створення фермерського господарства (арк. спр. 24).
Рішенням десятої сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 24 травня 2016 року №10/14-1 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, та відмовлено ОСОБА_1 у передачі в оренду терміном на 49 років земельної ділянки загальною площею 16,1804 га (піски), в тому числі: земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 10,4611 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0182, земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 5,7193 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0183, розташованої в межах населеного пункту смт.Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, у зв`язку з тим, що порушуються права та інтереси членів територіальної громади селища Новоайдар (арк. спр. 25).
29 вересня 2017 року вх.№330 ОСОБА_1 звернувся до Новоайдарської селищної ради із заявою про прийняття рішення щодо надання земельної ділянки у користування терміном на 49 років, загальною площею 16,1804 га: земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 10,4611 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0182, земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 5,7193 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0183, які розташовані в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, для ведення фермерського господарства. До заяви позивачем додано проект землеустрою та копію рішення від 24.05.2016 №10/14-1 (арк. спр. 26).
Листом за № 892 від 13.10.2017 Новоайдарська селищна рада повідомила позивача, що його заява вже розглядалась, тому заява відповідно до статті 8 Закону України «Про звернення громадян» не підлягає розгляду, що не заперечують сторони по справі (арк. спр. 54).
Вказані дії відповідача були оскаржені позивачем у судовому порядку.
Рішенням Новоайдарського районного суду Луганської області від 06.06.2018 у справі № 419/3814/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено частково: визнано дії Новоайдарської селищної ради щодо відмови у розгляді заяви ОСОБА_1 від 29.09.2017 (вх. № 330) про надання земельної ділянки загальною площею 16,1804 га, у користування для ведення фермерського господарства – протиправними; зобов`язано Новоайдарську селищну раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.09.2017 року (вх. № 330) про надання земельної ділянки загальною площею 16,1804 га у користування для ведення фермерського господарства та прийняти відповідне рішення згідно вимог ст.123 Земельного кодексу України. Вказане рішення суду набрало законної сили 22.08.2018 (арк. спр. 21).
Рішенням п`ятдесят першої позачергової сесії сьомого скликання № 51/5 від 05.06.2019 відмовлено ОСОБА_1 у наданні в користування земельної ділянки загальною площею 16,1804 га, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області. Позивачем зазначене рішення було оскаржене до суду.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 08.01.2020 у справі № 360/4728/19, позов ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення п`ятдесят першої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 05 червня 2019 року № 51/5 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею 16,1804 га у користування для ведення фермерського господарства» ; зобов`язано Новоайдарську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 вересня 2017 року про надання земельної ділянки загальною площею 16,1804 га у користування для ведення фермерського господарства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (арк. спр. 17-18).
31.01.2020 Новоайдарською селищною радою винесено рішення шістдесятої позачергової сесії сьомого скликання № 60/2 «Про повторний розгляд заяви від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею 16,1804 га у користування для ведення фермерського господарства на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/4728/19 від 08.01.2020», яким позивачу відмовлено у наданні в користування земельної ділянки загальною площею 16,1804 га, в тому числі: земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 10,4611 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0182, земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 5,7193 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0183, розташованої в межах населеного пункту смт.Новойадар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області (арк. спр. 11).
З оскаржуваного рішення вбачається, що його винесено, зокрема з урахуванням протоколу загальних зборів представників громади смт.Новоайдар від 26.11.2015, протоколу загальних зборів громадян за місцем проживання від 11.11.2019, закінчення строку дії висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 97-28-99.3-751/2-16 від 29.04.2016, відсутність дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 16,1804 га строком на 49 років для ведення фермерського господарства, рішення Новоайдарської селищної ради від 24.05.2016 № 10/14-1 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу в оренду», яке є чинним, з метою захисту прав та інтересів жителів територіальної громади (арк. спр.11).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97 ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон № 280/97 ВР) основні терміни, використані в цьому Законі, мають таке значення:
територіальна громада - жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр;
загальні збори - зібрання всіх чи частини жителів села (сіл), селища, міста для вирішення питань місцевого значення.
Згідно з частинами першою, другою статті 8 Закону № 280/97-ВР загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності.
Відповідно до статті 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Частинами першою, десятою статті 59 Закону № 280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно з частинами першою та другою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 Земельного кодексу України, зокрема:
надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) (частина перша);
відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (частина шоста);
рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (частина одинадцята);
відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина п`ятнадцята).
Як вбачається з матеріалів справи, висновком відділу Держгеокадастру у Новоайдарському районі Луганської області від 29.04.2016 № 97-28-99.3-751/2-16 погоджено поданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, розташованої в межах населеного пункту смт .Новоайдар Новоайдарської селищної ради Новоайдарського району Луганської області (арк. спр. 55).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, розташованої в межах населеного пункту смт.Новоайдр Новоайдарської селищної ради Новоайдарського району Луганської області було затверджено рішенням Новоайдарської селищної ради сьомого скликання від 24.05.2016 № 10/14-1 (арк. спр. 52).
При цьому, до заяви від 29.09.2017 позивачем було долучено відповідний проект та копію рішення від 24.05.2016 № 8/1 (арк. спр. 53).
Отже, земельна ділянка, загальною площею 16,1804 га, розташована в межах населеного пункту смт.Новойадар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, є сформованою із присвоєнням кадастрового номеру, що виключає обов`язковість дозволу на розроблення проекту землеустрою в спірних правовідносинах.
Відтак, суд вважає необґрунтованою відмову відповідача у наданні позивачу в користування земельної ділянки з підстав відсутності у ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки загальною площею 16,1804 га в оренду для ведення фермерського господарства строком на 49 років.
Не заслуговує на увагу така підстава прийняття оскаржуваного рішення як закінчення строку дії висновку про погодження проекту землеустрою, оскільки пункт 13 висновку дійсно містить вказівку про термін його дії протягом 1 року. Натомість, суд звертає увагу, що оскаржуване рішення від 31.01.2020 № 60/2 було винесено відповідачем на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/4728/19 від 08.01.2020, яким суд, зокрема, зобов`язав Новоайдарську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.09.2017 про надання йому земельної ділянки у користування. Тобто, на момент звернення позивача із відповідно заявою 29.09.2017, строк дії висновку від 29.04.2016 № 97-28-99.3-751/2-16 не закінчився.
Посилання відповідача на пункт 2 рішення Новоайдарської селищної ради від 24.05.2016 № 10/14-1, яким ОСОБА_1 відмовлено в передачі земельної ділянки в оренду є безпідставними, оскільки вказане рішення було прийнято відповідачем на підставі заяви ОСОБА_1 від 19.05.2016 вх. № 204, що зазначено в тексті рішення (арк.спр.52).
Предметом розгляду по даній справі є правомірність рішення відповідача від 31.01.20120 № 60/2 за наслідками розгляду заяви позивача від 29.09.2017. До того ж, чинним законодавством не передбачено обмеження в праві особи на повторне звернення із новою заявою про надання земельної ділянки у користування.
Також, протоколи загальних зборів представників громади, на які посилається відповідач у своєму рішенні, не є підставою для відмови у задоволенні заяви позивача згідно вимог діючого законодавства.
Доводам відповідача про те, що передача в користування земельних ділянок для ведення фермерського господарства відбувається лише за результатами проведення земельних торгів, судом оцінка не надається, оскільки оскаржуване рішення не містить в собі мотивів відмови позивачу у передачі земельної ділянки у користування з підстав обов`язковості проведення земельних торгів.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача від 31.01.2020 № 60/2 та відповідно його скасування.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання відповідача надати позивачу земельну ділянку у користування у відповідності до частини шостої статті 123 та статті 124 Земельного Кодексу України по затвердженому проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 16,1804 га, в тому числі: земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 10,4611 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0182, земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 5,7193 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0183, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, для ведення фермерського господарства, суд зазначає таке.
Відповідно до положень Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
За своїм змістом дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень – сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначати повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи без діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким.
Дискреційне повноваження надається у спосіб його закріплення в оціночному понятті, відносно-визначеній нормі, альтернативній нормі, нормі із невизначеною гіпотезою. Для позначення дискреційного повноваження законодавець використовує, зокрема, терміни «може», «має право», «за власної ініціативи», «дбає», «забезпечує», «веде діяльність», «встановлює», «визначає», «на свій розсуд». Однак наявність такого терміну у законі не свідчить автоматично про наявність у суб`єкта владних повноважень дискреційного повноваження; подібний термін є приводом для докладного аналізу закону на предмет того, що відповідне повноваження є дійсно дискреційним.
При реалізації дискреційного повноваження суб`єкт владних повноважень зобов`язаний поважати основоположні права особи, додержуватися: конституційних принципів; принципів реалізації відповідної владної управлінської функції; принципів здійснення дискреційних повноважень; змісту публічного інтересу; положень власної компетенції; вказівок, викладених у інтерпретаційних атах; фахових правил, закріплених у нормативних актах; адміністративної практики; судової практики; процедурних вимог.
З урахуванням вищевикладеного, прийняття рішень з питань надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування в межах населеного пункту смт. Новоайдар є дискреційними повноваженнями відповідача та суд не може підміняти відповідача, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції відповідача, оскільки такі дії виходять за межі визначених суду повноважень законодавцем.
Так, критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об`єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття, тощо.
У свою чергу, як зазначено вище, дослідженням змісту оскаржуваного рішення встановлено, що воно містить посилання на віднесення спірної земельної ділянки до земель приватної власності, проте зазначена обставина належним чином не підтверджена та не обґрунтована.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно з частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, з огляду на положення пункту 2 частини другої статті 245 КАС України, зважаючи, що прийняття рішення за наслідками розгляду заяви позивача є дискреційними повноваженнями відповідача, а суд не повноважний перебирати на себе вирішення питань, які належать до компетенції відповідача, замість останнього, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково, зобов`язавши відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею загальною площею 16,1804 га, у користування для ведення фермерського господарства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у загальній сумі 840,80 грн (арк. спр. 8).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути витрати зі сплати судового збору на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Новоайдарської селищної ради (ідентифікаційний код 04335571, місцезнаходження: 93500, Луганська область, Новоайдарський район, смт. Новоайдар, вул. Дружби, буд. 1) про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення шістдесятої позачергової сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 31 січня 2020 року № 60/2 «Про повторний розгляд заяви від 29.09.2017 про надання земельної ділянки загальною площею 16,1804 га у користування для ведення фермерського господарства на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/4728/19 від 08.01.2020» .
Зобов`язати Новоайдарську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 вересня 2017 року про надання земельної ділянки загальною площею 16,1801 га в тому числі: земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 10,4611 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0182, земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 5,7193 га кадастровий номер 4423155100:51:001:0183, у користування для ведення фермерського господарства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоайдарської селищної ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Захарова