
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2020 року м. Житомир справа № 240/2023/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті їй компенсації втрати частини доходів, у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 14.12.2010 по 31.05.2011 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії протиправними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити їй компенсацію за втрату частину доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 08.07.2011 у справі № 2-а-1906/11 за період з 14.12.2010 по 31.05.2011 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 08.07.2011 у справі № 2-а-1906/11 відповідач провів перерахунок належної позивачу пенсії, однак заборгованість за період з 14.12.2010 по 31.05.2011 в сумі 16392,03 грн. сплатив лише 18.08.2017, тобто з порушенням строків виплати.
Процесуальні строки, які були, відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, продовжені на строк дії карантину, установленого з 12.03.2020, закінчуються 06.08.2020, згідно пункту 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення " Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18 червня 2020 року.
Ухвалою від 15.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); визначено, що позивач достовірно дізнався, що компенсація втрати частини доходів не була йому виплачена в серпні 2017 року з дня отримання листа відповідача № 132-57/М-02/8-0600/20 від 07.02.2020, а тому звернувся до суду з даним позовом в межах передбачених законом строків (при цьому врахована правова позиція Сьомого апеляційного адміністративного суду, виловлена в ухвалі від 22.05.2020 по справі № 240/1876/20).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що затримка у виплаті призначеної пенсії у позивача відсутня, оскільки в даний період часу позивач отримував пенсію у розмірі визначено постановою КМУ № 1210; бюджетом ПФУ не передбачено виплату компенсації втрати частини доходів громадян; кошти нараховані позивачу на виконання рішення Народицького районного суду від 08.07.2011 у справі № 2-а-1906/11 виплачені у Порядку № 649, встановленому КМУ, у порядку черговості; вказане свідчить, що ГУ ПФУ жодним чином не порушуються строки виплати сум перерахованої пенсії, оскільки така виплата проводиться у порядку та на умовах визначених чинним законодавством.
Щодо клопотання відповідача про залишення позову без розгляду у зв`язку з порушенням строків звернення до суду, то воно задоволенню не підлягає, враховуючи, що, відповідно до ухвали від 15.06.2020, позивач достовірно дізнався, що компенсація втрати частини доходів не була йому виплачена в серпні 2017 року з дня отримання листа відповідача № 132-57/М-02/8-0600/20 від 07.02.2020, а тому звернувся до суду з даним позовом в межах передбачених законом строків (при цьому врахована правова позиція Сьомого апеляційного адміністративного суду, виловлена в ухвалі від 22.05.2020 по справі № 240/1876/20).
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідач 18.08.2017, на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 08.07.2011 у справі № 2-а-1906/11, здійснив виплату позивачу щомісячних підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення та провів перерахунок пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, та пенсії по інвалідності, щодо якої встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою (ст.39, ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") за період з з 14.12.2010 по 31.05.2011 в сумі 16392,03 грн. лише 18.08.2017, що підтверджується випискою по картковому рахунку (а.с.4) та не заперечується відповідачем.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про нарахування та виплату компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків виплати частини пенсії.
Листом від 07.02.2020 № 132-57/М-02/8-0600/20 (а.с. 10) відповідач повідомив, що виплата заборгованих коштів, нарахованих на виконання судових рішень, які ухвалено до 01.01.2013, органами ПФУ не проводилась, тому компенсація за втрату частини доходів, у зв`язку з порушенням строків їх виплати не нараховується.
Не погоджуючись з даною відповіддю, позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.58 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Згідно із ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов`язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (далі - Порядок № 159).
Згідно зі статтями 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно з п. 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок № 159), компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Також, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція викладена постанові Верховного Суду від 03.07.2018 справа № 521/940/17, а згідно п. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом встановлено, що виплата позивачу щомісячних доплата до пенсії, додаткової пенсії, передбачених статтями 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 14.12.2010 по 31.05.2011 відбулась на виконання судового рішення лише 18.08.2017.
Отже, з огляду на вищевикладене, суд прийшов висновку, що пенсійним органом допущено порушення встановленого строку виплати пенсії, а тому у позивача виникло право на отримання компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за спірний період, як наслідок позов підлягає задоволенню.
Посилання відповідача у відзиві на Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" в даному випадку є недоречним, оскільки він не має жодного відношення до виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 08.07.2011 у справі № 2-а-1906/11 і відповідачем ніяких доказів про те, що вказане судове рішення виконувалось відповідно до цього закону, не надано.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 14.12.2010 по 31.05.2011.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нарахувати та виплати ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 08.07.2011 у справі № 2-а-1906/11 за період з 14.12.2010 по 31.05.2011, по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк