
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2020 року Справа № 160/4938/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБоженко Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.
ВСТАНОВИВ:
05 травня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла направлена засобами поштового зв`язку позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі-відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відділу з питань призначення та перерахунку пенсії №4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непризначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 з 07 листопада 2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 07 листопада 2019 року.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що у травні 2019 році звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, однак 31.05.2019 року відповідачем прийнято рішення № 101/03-10/19 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, у зв`язку із відсутністю загального страхового стажу 27 років, вказавши при цьому, що загальний стаж зараховано по 31.11.2019 року, який складає 25 років 03 місяці 04 дні, в тому числі пільговий стаж – 22 роки 01 місяць 09 днів. Отже, з метою отримання невистачаючого страхового стажу позивачем було укладено типовий договір про добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування від 25.10.2019 року № 01904039100012. Надалі, 07.11.2019 року позивач звернувся із заявою та всіма необхідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, однак не отримавши пенсію знову звернувся до відповідача 26.02.2020 року. У відповідь на вказане звернення відповідачем надано відповідь, в якій вказано, що станом на 10.02.2020 року дані про сплату страхових внесків по договору добровільного страхування позивача від 25.10.2019 приведено у відповідність, та запропоновано повторно подати заяву про первинне призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2. Однак, позивач не погоджується з діями відповідача, вважає їх протиправними, та такими, що порушують його право на соціальний захист і, зокрема, на пенсійне забезпечення, у зв`язку із чим звернувся до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 травня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/4938/20. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
01 червня 2020 та 04 червня 2020 року відповідач надав до суду аналогічні відзив на позовну заяву, в яких зазначив, що не визнає позовні вимоги з огляду на таке. Позивач звернувся до відповідача у віці 55 років, необхідний пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 2 складає 12 років 06 місяців, необхідний страховий стаж – 27 років. Однак, за матеріалами відмовної пенсійної справи загальний страховий стаж зараховано по 30.04.2019 року та складає 25 років 03 місяці 04 дні, в тому числі робота на пільгових умовах по списку № 2 – 20 років 09 місяців 26 днів. В подальшому, позивач повторно звернувся до відповідача 07.11.2019 року із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 2, додавши копію типового договору від 25.10.2019 року № 01904039100012 про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування за період 01.01.2016 по 31.12.2017, та копію звіту від 07.11.2019 № 36484 про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплат. Однак, при перевірці даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку щодо ОСОБА_1 , за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 позначки про сплату страхових внесків по договору від 25.10.2019 відсутні. Листом від 13.01.2020 № 12 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило Головне управління ДПС у Дніпропетровській області про відсутність сплати страхових внесків по застрахованих особах, якими укладено договори добровільної участі, та просило вжити заходи щодо забезпечення достовірного відображення позначок про сплату, однак відповідь на вказаний лист не отримано. З огляду на викладене, рішенням від 18.01.2020 № 36/03-08/18 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 2 через відсутність загального стажу – 27 років. У відповідь на заяву позивача від 26.02.2020 року, відповідачем надано лист від 31.03.2020 № 4466-3827/Л-03/8-0400/20, яким повідомило що станом на 10.02.2020 року дані про сплату страхових внесків по договору від 25.10.2019 № 01904039100012 про добровільну участь ОСОБА_1 у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) приведено у відповідність, а також роз`яснено про необхідність звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії та надати передбачені законодавством документи для винесення відповідного рішення за результатом розгляду заяви.
Згідно положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що 31.05.2019 року Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії № 101/03-10/19, через відсутність загального стажу роботи – 27 років.
21.08.2019 року Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській направлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІНН НОМЕР_1 ) для укладання добровільного страхування строком на 1 рік 9 місяців, відповідно до ст. 114 Розділу ХІV-І Закону України 1058-ІV (зі змінами), необхідний загальний стаж роботи для призначення пенсії ОСОБА_1 становить 27 років. Поданими документами підтверджено стаж, який зараховано на 07.04.2019 року та склав 25 років 03 місяці 04 дня.
25.10.2019 року між позивачем та ГУ ДПС у Дніпропетровській області украдено типовий договір № 1904039100012 про добровільну участь системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску).
Відповідно вказаного договору Позивачем було сплачено 44066 грн. 88 коп. відповідно до ст. 10 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страхові внески на рахунок Казначейської служби, що підтверджується квитанцією від 05.11.2019 року № ПН 659908.
07.11.2019 року позивачем подано звіт про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати.
07.11.2019 року позивачем подана заява про призначення/перерахунок пенсії до відповідача із переліком документів доданих до заяви.
26.02.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо не призначення пенсії за віком на пільгових умовах, згідно заяви від 07.11.2019 року.
Листом від 31.03.2020 року № 4466-3827/Л-03/8-0400/20 Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській надав відповідь на звернення від 26.02.2020 року повідомило, що станом на 10.02.2020 року дані про сплату страхових внесків по договору від 25.10.2019 року № № 1904039100012 приведено у відповідність, та запропоновано повторно подати заяву про первин енне призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2.
Не погоджуючись з позицією відповідача, та вважаючи її такою, що порушує право на отримання пенсії на пільгових умовах у відповідності до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку наведеному вище, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з вимогами п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок.
Згідно із ч.1 та ч.2 ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію зараховується робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.
Згідно із п.15 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є також особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із ч.3 ст.10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», особи, зазначені в частині першій цієї статті, подають до органу доходів і зборів за місцем проживання відповідну заяву в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Орган доходів і зборів, що отримав заяву про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, документи, що підтверджують зазначені відомості.
З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, органом доходів і зборів в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2.
В усіх випадках ця сума не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору.
Одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, передбачена цією частиною, може бути здійснена за окремим договором, укладеним у порядку, передбаченому частинами першою, третьою та четвертою цієї статті (ч.5 ст.10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).
Як зазначалося вище, 25.10.2019 року між позивачем (Сторона 2) та ГУ ДПС у Дніпропетровській області договір (Сторона 1) укладено типовий договір №0194039100012 про добровільну участь системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску).
Відповідно до вказаного договору, позивачем було сплачено 44066 грн. 88 коп. відповідно до ст. 10 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страхові внески на рахунок Казначейської служби, що підтверджується квитанцією від 05.11.2019 року № ПН 659908.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ, сторона 2, тобто позивач зобов`язаний, зокрема, подавати за себе звіт протягом 30 календарних днів після закінчення строку дії цього договору.
Так, 07.11.2019 року позивачем подано звіт про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати, відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів від 14.04.2015 року № 435 (далі-Порядок № 435).
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що позивачем, як стороною договору від 25.10.2019 про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування виконано всі вимоги передбачені договором, а отже він має право на врахування страхового стажу при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до розділу ІV вказаного договору, про що було зазначено відповідачем щодо не достатнього стажу.
Відповідно до п. 4.2 Постанови Правління ПФУ «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок) при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
Положеннями п. 1.7. Порядку визначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Так, позивачем була подана заява встановленого зразка щодо призначення пенсії 07.11.2019 року, а відповідачем не було письмово повідомлено позивача (заявника) про необхідність надання додаткових документів для призначання пенсії.
Крім, того, із заявою про призначення пенсії позивач звернувся 07.11.2019 року, тобто після виконання умов типового договору від 25.10.2019 року, який було долучено позивачем, тому даний договір повинен бути врахований при призначенні пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непризначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу є протиправними, вчинені не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачений Конституцією України.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне позов задовольнити та для ефективного захисту прав позивача зобов`язати призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", починаючи з 07 листопада 2019 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 840,80 грн., що документально підтверджується оригіналом квитанції №7 від 30.04.2020 року.
Враховуючи, що адміністративний позов задоволено повністю, сплачений позивачем судовий збір в сумі 840,80 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії відділу з питань призначення та перерахунку пенсії №4 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непризначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , з 07 листопада 2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", починаючи з 07 листопада 2019 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 840, 80 гривень (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко