
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/4811/20
Провадження № 2-о/210/72/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"14" серпня 2020 р.
Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Чайкіної О.В.
секретаря судового засідання Кубаєвої В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Інгулецькому та Металургійному районах у місті Кривому Розі Південно-Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції,
про встановлення факту народження дитини,-
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулися до суду із заявою, в якій просить встановити факт народження її дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Макіївка Донецької області, Червоногвардійський район.
Вимоги мотивують тим, що вона з народження проживала в місті Макіївка. Однак у зв"язку з проведенням антитерористичної операції там стало проживати небезпечно, крім того, бойовий снаряд потрапив до квартири її мешкання, вона разом з дітьми виїхала з м. Макіївки та намагалась влаштувати своє життя та життя дітей. З листопада 2019 року заявниця проживає в Металургійному районі міста Кривого Рогу. 07 березня 2020 року вона дізналась про смерть бабусі, то поїхала в міста Макіївка, однак у зв"язку з запровадженням карантину не змогла повернутись до міста Кривого Рогу. На момент відїзду до м. Макіївка вона перебувала на третьому триместрі вагітності. ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила хлопчика, про що медичним закладом було видано медичне свідоцтво про народження № 124 від 22.05.2020 року.
Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану українського зразку неможливо, оскільки факт народження дитини відбувся на тимчасово окупованій території України, де неможливо отримати документ який відповідає формі визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті».
Заявник вказує, що встановлення вказаного факту народження дитини необхідно для державної реєстрації народження дитини та отримання відповідного свідоцтва про народження.
Ухвалою Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 14 серпня 2020 року було відкрито провадження у справі.
В судове засідання заявник не з`явилась, до початку розгляду справи надала заяву про розгляд справи за її відсутності, вимоги, викладені в заяві підтримала в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - в.о. начальника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Інгулецькому та Металургійному районах у місті Кривому Розі до початку судового засідання надала до суду заяву, згідно якої просила розглянути справу без представника відділу.
Враховуючи викладене, суд вважає, що судове засідання можливо провести без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового засідання технічними засобами, що буде відповідати вимогам ст. 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно наданого паспорту, заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, народилася у м. Макіївка, Донецької області.
Згідно довілки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру за № 344255-2019, виданої Кальміуським районним відділом у місті Маріуполі ГУ ДМС України в Донецькій області, ОСОБА_1 , унікальний номер запису в реєстрі 19910529-09283, має місце проживання/реєстрації: АДРЕСА_1 .
Згідно з довідки від 13.11.2019р. за № 1209-5000229528 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 заявниця - ОСОБА_1 народила дитину - хлопчика ОСОБА_2 .
На підтвердження цього факту надано довідку про народження № 124 від 22.05.2020 року, видану Червоногвардійським відділом ЗАГС Макіївського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, та свідоцтво про народження від 13 травня 2020 року, актовий запис № 124, складений Червоногвардійським відділом ЗАГС Макіївського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, у яких зазначено про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила хлопчика .
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи у певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно до ст. 316 ч.1 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Як роз`яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини, серед іншого, є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.
Листом від 13.08.2020 року за № 2066/20.14-148 заявниці було відмовлено у проведенні державної реєстрації факту народження дитини , з посиланням на те, що заявницею для підтвердження факту народження дитини не пред"явлений медичний документ встановленого зразка, а надано документи, що видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Постановою Верховної Ради України від 17 березня 2015 року №254-VIII визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
До таких населених пунктів віднесено і місто Макіївка.
На підставі наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції" тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області (Антрацитівського, Краснодонського, Лутугинського, Перевальського, Слов`яносербського, Свердловського районів, міст Алчевськ, Антрацит, Брянка, Кіровськ, Красний Луч, Краснодон, Луганськ, Первомайськ, Ровеньки, Свердловськ, Стаханов) та Донецької області (Амвросіївського, Новоазовського, Старобешівського, Тельманівського, Шахтарського, Ясинуватського районів, міст Горлівка, Докучаєвськ, Донецьк, Жданівка, Кіровське, Макіївка, Єнакієве, Сніжне, Харцизьк, Ясинувата, Торез, Шахтарськ, Дебальцеве).
Заявниця у заяві зазначила, що вона дійсно народила дитину в місті Макіївка де і отримала документи, від органів, які знаходиться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Також зазначила, що вона не мала можливості повернутись до міста Кривого Рогу як внутрішньопереміщена особа у зв"язку з запровадженням карантину.
Наведені обставини свідчать про неможливість реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дитини заявниці.
Надане заявником документи про народження дитини видані установою м. Макіївка, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1; 4 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Заявник подавала заяву про державну реєстрацію народження дитини до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Інгулецькому та Металургійному районах у місті Кривому Розі Південно-Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), проте у реєстрації було відмовлено листом від 13.08.2020 року за № 2066/20.14-148 з посиланням на те, що надане заявником не пред"явлено медичного документу встановленого зразка, а свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 13.05.2020р. видане Червоногвардійським відділом запису актів громадянського стану Макіївського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, тобто на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, тому підстави для здійснення реєстрації народження відсутні.
Отже, з матеріалів справи убачається, що реєстрація народження дитини заявників у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати народження доньки на підставі вищезазначеного медичного свідоцтва у заявників не має, так як воно видане на тимчасово окупованій території де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Встановлення факту народження дитини заявнику необхідне для проведення державної реєстрації народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Маківка, Донецької області .
З урахуванням зазначеного суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, ст. ст. 1-12, 76, 265, 212- 215, 256, 293, 315-319, 354-355 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Інгулецькому та Металургійному районах у місті Кривому Розі Південно-Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , громадяна України, дата народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Макіївка Донецької області у батьків: мати дитини - громадянка України ОСОБА_1 , уродженка м. Макіївка Донецької області, Україна, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .; батько дитини: -..
Відповідно до частини 4 статті 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частини 2 статті 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Інгулецькому та Металургійному районах у місті Кривому Розі Південно-Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), місце знаходження: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Металургів, буд. 16 код ЄДРПОУ 42961727.
Суддя: О. В. Чайкіна