Ухвала суду № 90961864, 12.08.2020, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
12.08.2020
Номер справи
918/543/14
Номер документу
90961864
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

_________________

УХВАЛА

"12" серпня 2020 р. Справа № 918/543/14

Господарський суд Рівненської області у складі судді Войтюка В.Р., при секретарі судового засідання Васильєвій О.М., розглянувши матеріали клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси та заяву Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про закриття провадження у справі № 918/543/14

у справі

за заявою Млинівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області

про банкрутство Дочірнього підприємства "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України"

В засіданні приймали участь:

Від Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів): Хомуйло В.М.;

Від ліквідатора: Пилипчук І.Ю.

ВСТАНОВИВ:

Провадження у справі знаходиться в процедурі ліквідації банкрута.

Постановою господарського суду Рівненської області від 22 березня 2016 року, зокрема, припинено процедуру розпорядження майном Дочірнього підприємства "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України", визнано банкрутом Дочірнє підприємство "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України", відкрито ліквідаційну процедуру банкрута строком на 12 місяців, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Михайловського С.В.

Ухвалою суду від 03 грудня 2018 року продовжено строк ліквідаційної процедури Дочірнього підприємства "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України" та строк повноважень ліквідатора до 22 січня 2019 року.

Ухвалою господарського суду від 25 лютого 2019 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про скасування обтяжень та заборони та клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про продовження строку ліквідаційної процедури та затвердження звіту про грошову винагороду та відшкодування витрат ліквідаційної процедури на 11 березня 2019 року.

Ухвалою господарського суду від 22.04.2019 року продовжено строк ліквідаційної процедури Дочірнього підприємства "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України" та строк повноважень ліквідатора до 01 жовтня 2019 року.

09 грудня 2019 року до відділу канцелярії та документального забезпечення господарського суду Рівненської області від арбітражного керуючого Михайловського С.В. надійшло клопотання про затвердження переліку ліквідаційної маси та клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора.

Ухвалою господарського суду від 10 грудня 2019 року призначено клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси та клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора до розгляду в судовому засіданні на 26 грудня 2019 року.

Ухвалою господарського суду від 27 січня 2020 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси на 10 лютого 2020 року.

Ухвалою господарського суду від 10 лютого 2020 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси на 24 лютого 2020 року.

Ухвалою господарського суду від 24 лютого 2020 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси на 16 березня 2020 року.

16 березня 2020 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від представника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) надійшла заява про закриття провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України".

Ухвалою господарського суду від 16 березня 2020 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси та заяви про закриття провадження у справі на 13 квітня 2020 року.

Ухвалою господарського суду від 13 квітня 2020 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси та заяви про закриття провадження у справі на 18 травня 2020 року.

Ухвалою господарського суду від 18 травня 2020 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси та заяви про закриття провадження у справі на 09 червня 2020 року.

29 травня 2020 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області надійшли письмові заперечення на клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. від 03 березня 2020 року № 02/37/85.

03 червня 2020 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від представника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) надійшло клопотання на виконання вимог ухвали суду від 18 травня 2020 року.

Ухвалою господарського суду від 09 червня 2020 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси та заяви про закриття провадження у справі на 30 червня 2020 року.

Ухвалою господарського суду від 30 червня 2020 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси та заяви про закриття провадження у справі на 22 липня 2020 року.

08 липня 2020 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від арбітражного керуючого Михайловського С.В. надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи звітів ліквідатора про проведену роботу.

20 липня 2020 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від Публічного акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Хліб України" надійшли письмові пояснення на виконання вимог ухвали суду від 30 червня 2020 року.

22 липня 2020 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від арбітражного керуючого Михайловського С.В. надійшло клопотання, в якому останній просить суд провести судове засідання призначене на 22 липня 2020 року без його участі.

Ухвалою господарського суду від 22 липня 2020 року відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси та заяви про закриття провадження у справі на 12 серпня 2020 року.

07 серпня 2020 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України надійшли письмові пояснення.

Заслухавши представників заявника, кредиторів, розглянувши заяву про закриття провадження у справі, суд встановив таке.

Як вбачається з матеріалів справи, Дочірнє підприємство "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України" є державним підприємством.

Постановою Господарського суду Рівненської області від 22 березня 2016 року боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.

21 жовтня 2019 року введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства (далі - Кодекс).

Згідно п. 4 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Отже, оскільки ліквідаційна процедура в цій справі розпочата до дати введення в дію Кодексу України з процедур банкрутства, то подальший її хід здійснюється відповідно до положень цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Львів) є учасником у справі про банкрутство.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Статтею 3 Кодексу України з процедур банкрутства законодавець визначив коло повноважень державного органу з питань банкрутства, зокрема державний орган з питань банкрутства сприяє створенню організаційних, економічних, інших умов, необхідних для реалізації процедур відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, у тому числі процедур банкрутства державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків.

Звертаючись до суду із заявою про закриття провадження у справі про банкрутство, Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Львів) посилається на приписи абзацу першого частини другої розділу III Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02 жовтня 2019 року № 145-ІХ, якими установлено, що у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовуються судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом.

З урахуванням наведеної норми закону, заявник просить закрити провадження у справі № 918/543/14 на підставі п. 9 ч. 1 ст.90 Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до п. 9 ч. 1. ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 2 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справі про банкрутство може бути закрито у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 5 і 7 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (до та після визнання боржника банкрутом), у випадках, передбачених пунктами 3, 4, 8 і 9 частини першої цієї статті, - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 6 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом.

Таким чином, оскільки боржника визнано банкрутом, провадження у справі про банкрутство не підлягає закриттю на підставі п. 9 ч. 1 ст. 90 вказаного Кодексу.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 1-рп/1999 від 09 лютого 1999 року у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 02 липня 2002 року № 13-рп/2002у справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства Концерн Стирол" щодо офіційного тлумачення положення абзацу першого пункту 1 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України (справа про оспорювання актів у господарському суді) суть положення статті 58 Конституції України про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, полягає в тому, що дія законів та інших нормативно-правових актів поширюється на ті відносини, які виникли після набуття ними чинності і не поширюється на правовідносини, які виникли і закінчилися до набуття такої чинності.

Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" набрав чинності 20 жовтня 2019 року, а ліквідаційна процедура Дочірнього підприємства "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України" відкрита 23 березня 2016 року.

Враховуючи вищевикладене, зокрема, те, що Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" немає зворотної дії в часі і не розповсюджується на правовідносини, які виникли в даній справі, так як ліквідаційна процедура розпочата до його прийняття, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про закриття провадження у справі.

В силу ч. 2, ч. 3 ст. 96 Кодексу України з процедур банкрутства, Кабінет Міністрів України вживає заходів для запобігання банкрутству державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, визначає оптимальні шляхи відновлення їх платоспроможності та координує дії відповідних органів виконавчої влади.

Органи виконавчої влади приймають рішення щодо: доцільності надання державної підтримки неплатоспроможним підприємствам; розроблення заходів, спрямованих на забезпечення захисту інтересів держави і вибір оптимальних шляхів реструктуризації та погашення боргових зобов`язань; проведення аналізу фінансового стану боржника, його санації та погодження плану санації; доцільності виключення відповідних суб`єктів господарювання з переліку підприємств, що є об`єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, та застосування до них процедури санації чи ліквідації.

Право щодо подання заяви про відкриття ат/або закриття провадження у справі про банкрутство - не віднесено законодавцем до процесуальних прав Державного органу з питань банкрутства.

Разом з тим, у заяві заявника не наведено розроблення заходів та вибору оптимальних шляхів погашення боргових зобов`язань перед кредиторами Дочірнього підприємства "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України", у випадку закриття провадження у даній справі та припинення дії мораторію.

Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Львів) зроблено хибне посилання на абзац перший частини другої розділу ІІІ Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", оскільки Дочірнє підприємство "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України" не входило до вищезазначеного переліку об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Отже застосування Закону України "Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" не є можливим через відсутність відповідних правових підстав.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про закриття провадження у справі № 918/543/14.

Щодо розгляду клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, встановлено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, Іншими законами України,

Як уже зазначалося вище, частиною 6 ГПК України визначено що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Частиною 1 ст. 161 ГПК України встановлено, що при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом,

Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (ч. 2 ст. 161 ГПК України). Подання заяв по суті справи є правом учасників справи (ч. 4 ст. 161 ГПК України). Відповідно до ч. 1 ст. 169 ГПК України, при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також у запереченнях проти заяв і клопотань.

Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, або на вимогу суду заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі (ч. 2 ст.169 ГПК України),

Суд зазначає, що за своєю суттю, подані ліквідатором боржника доводи та міркування щодо погодження переліку ліквідаційної маси, є, серед іншого, клопотанням про зобов`язання Міністерства аграрної політики та продовольства України вчинити певну дію, а саме погодити перелік ліквідаційної маси боржника.

Тобто, є документом щодо процесуальних питань у справі про банкрутство № 918/543/14.

Відтак, подане ліквідатором клопотання повинне відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення, які визначені статтею 170 ГПК України, а саме містити в собі:

1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву, клопотання або заперечення, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для такої фізичної особи), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;

2) найменування суду, до якого вона подається;

3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;

4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;

5) підстави заяви (клопотання, заперечення):

6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);

7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Відповідно ст. 96 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено особливості банкрутства державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, а саме: 1. Боржник зобов`язаний надати господарському суду докази, що підтверджують належність боржника до державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків; 2. Кабінет Міністрів України вживає заходів для запобігання банкрутству державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, визначає оптимальні шляхи відновлення їх платоспроможності та координує дії відповідних органів виконавчої влади; 3. Органи виконавчої влади приймають рішення щодо: доцільності надання державної підтримки неплатоспроможним підприємствам; розроблення заходів, спрямованих на забезпечення захисту інтересів держави і вибір оптимальних шляхів реструктуризації та погашення боргових зобов`язань; проведення аналізу фінансового стану боржника, його санації та погодження плану санації; доцільності виключення відповідних суб`єктів господарювання з переліку підприємств, що є об`єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, та застосування до них процедури санації чи ліквідації; 4. Державні підприємства та підприємства, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, подають на розгляд кредиторів план санації, погоджений з органом (суб`єктом), уповноваженим управляти державним майном; 5. З метою запобігання банкрутству державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, може застосовуватися порука; 6. Відкриття провадження у справі про банкрутство за заявою боржника не є підставою для припинення повноважень органу, уповноваженого управляти майном боржника, щодо управління відповідним об`єктом державної власності; 7. У разі якщо боржник є державним підприємством або підприємством, у статутному капіталі якого частка державної власності перевищує 50 відсотків, господарський суд залучає до участі у справі про банкрутство представників органу, уповноваженого управляти державним майном, з повідомленням про відкриття провадження у справі про банкрутство такого підприємства; 8. У разі відкриття провадження у справі про банкрутство державного підприємства або підприємства, у статутному капіталі якого частка державної власності перевищує 50 відсотків, участь у зборах кредиторів та роботі комітету кредиторів можуть брати з правом дорадчого голосу представники органу, уповноваженого управляти державним майном; 9. Припинення, продовження повноважень та відсторонення від виконання обов`язків керуючих санацією, ліквідаторів державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, здійснюються господарським судом за наявності підстав та в порядку, встановленому цим Кодексом; 10. Положення цієї статті не застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об`єктами власності Автономної Республіки Крим та комунальної власності; 11. Під час процедури санації державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, їх нерухоме майно може бути відчужене лише у випадках, передбачених планом санації; 12. Початкова ціна майна, майнових прав державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, визначається відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні"; 13. Копії судових рішень у провадженнях у справах про банкрутство державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків або на балансі яких перебувають об`єкти державної власності, що в процесі приватизації (корпоратизації) не увійшли до статутних капіталів цих підприємств, крім інших учасників, надсилаються органу, уповноваженому управляти державним майном.

Як зазначено вище, Дочірнє підприємство "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України" є державним підприємством.

Суд зазначає, що з аналізу норм Кодексу України з процедур банкрутства, зокрема ст. 96, не вбачається обов`язку ліквідатора боржника погоджувати перелік ліквідаційної маси останнього з державним органом, уповноваженим управляти державним майном.

Окрім того, як вбачається з матеріалів справи, ліквідатор боржника подав до суду клопотання про затвердження переліку ліквідаційної маси боржника без отримання відповіді на заяву № 02-31/542 від 23 серпня 2019 року про погодження переліку ліквідаційної маси Дочірнього підприємства "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України", адресованої Міністерству аграрної політики та продовольства України.

Також заявником не отримано відповіді від Мінекономіки.

Окрім того, як вбачається з матеріалів справи, комітетом кредиторів Дочірнього підприємства "Бокіймівський комбінат хлібопродуктів" Державної акціонерної компанії "Хліб України" до якого входять органи, до яких звертався боржник з приводу погодження ліквідаційної маси - погоджено перелік ліквідаційної маси боржника.

Таким чином, заявником без поважних причин не подано докази необхідні для вирішення заяви, що є підставою згідно вимог ст. 226 ГПК України для залишення без розгляду.

Керуючись ст. 2, 4, 90, 96 Кодекс України з процедур банкрутства, ст. ст. 170, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні заяви Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про закриття провадження у справі № 918/543/14 - відмовити.

2. Клопотання арбітражного керуючого Михайловського С.В. про затвердження переліку ліквідаційної маси - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та підлягає оскарженню.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua .

Суддя Войтюк В.Р.